Skasowano moją pracę

Chcialem zwrocic uwage spolecznosci, ze swieze_wiadomosci dalej edytuje na potege usuwajac i dodajac rozne rzeczy. Nie mam wrazenia, ze uzytkownik wie co robi. Dzis pojawily sie na Mierzei szczyty gorskie:
http://www.openstreetmap.org/node/2955428681#map=14/54.4009/19.5109

Ponazywał też lasy - żeby w Mapniku wyświetlały się nazwy gatunków drzew. Jak pisze w komentarzy changesetu - dla grzybiarzy.

Proby skomunikowania sie z tym uzytkownikiem trudno uznac za sukces: odpisuje w sposob, ktorego nie sposob zrozumiec. Kiedy napisalem ze nie nalezy usuwac cudzej pracy bez konsultacji ze spolecznoscia odpisal mi cos takiego:

“Nie zależnie od twoich intencji lub tez hipotez, wszystko co zostało wykasowane powraca bez zbędnej zwłoki. Każdy z użytkowników posiada wzór , który będzie służył do odrysowywania szczegółów. Na pytanie użytkownika - dlaczego skasowałeś ? .Odpowiadam , dodaje szczegóły wynikające z dodania serwera wms lasów państwowych. Openstreetmap - charakteryzuje się możliwością odrysowywania z już istniejących źródeł. Ważny cel ? Droga pożarowa , którą ktoś nanosi na mapę powinna być szeroka na 3, 5 metra i mieć łatwy dostęp. W wielu przypadkach nie posiada wymienionej szerokości i są problemy z dojazdem. Coż z tego , że autor sygnalizując “ważnym” celem naniesie na mapę , skoro , nie będzie ona spełniała swojej funkcji. Chciałbym abyś wyjasnił/wyjaśniła , słowo - ważnych rzeczy. :slight_smile: Wydaje mi się , że nie istnieje możliwość " popsucia” ewentualnie skasowania pewnej części , która jak już wspomniałem wyżej - jest do " odrysowania". Już to realizuje. Efekt , będziesz mógł/mogła zobaczyć po aktualizacji danych"

Kolejne proby komunikacji zakonczone wymiana zdan jak wyzej. Wnioskuje o wycofanie wszystkich edycji tego uzytkownika.

Acha, a na moją uwagę że “nie jestem pewien czy się rozumiemy” odpisał - “nie musimy się rozumieć”. No więc ja nie rozumiem, widzę edycje usuwające sensowne dane, widzę edycje sprzeczne z decyzjami społeczności, i nie widzę chęci uczenia się.

Natykając się na takie rzeczy odczuwam czasem brak na stronie logowania wielkiego baneru w stylu “Piłeś? Nie mapuj!” :stuck_out_tongue:

Ja jestem o tyle zniechecony ze od 3 dni usiluje mu wytlumaczyc ze zle robi, a w zamian dostaje belkotliwe wyklady o ujemnej wartosci poznawczej. OSM nie daje mozliwosci latwej oceny co zostalo zmienione w danym changesecie, dlatego zaufanie do edytorow jest moim zdaniem bardzo wazne. Przy tym uzytkowniku moje zaufanie jest zerowe - szczery zapewne entuzjazm, niewielka wiedza, i do tego sposob komunikacji ktory uniemozliwia racjonalna wymiane zdan.

Więc może należy go najpierw zablokować? Nie znam mechanizmów zapobiegającym szkodom w OSM poza cofaniem konkretnych zestawów.

IMO trzeba go zablokować. Niech ktoś skrobnie po angielsku opis sytuacji na adres data@osmfoundation.org
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Data_working_group

Trochę a propos: jest w OSM jakaś „piaskownica” gdzieś na orbicie okołoziemskiej, gdzie można się bawić bez wyrządzania szkody? Jeśli nie — dlaczego?

Pisał ktoś do DWG?

Ja nie pisałem. I nie napisze, bo nie mam teraz jak tego monitorować.

Nie widze tez mozliwosci zebysmy stale monitorowali jego dzialalnosc i poprawiali wszystkie babole. Oto m. in. owoc jego dzialalnosci:
http://www.openstreetmap.org/node/2954964623#map=15/54.3594/19.3422

Przystanek autobusowy z “name=przystanek autobusowy” oraz na wszelki wypadek “railway=halt”. Obok podobnie ponazywane sciezki lesne. Rece opadaja.

Napisałem do niego wiadomość z ostrzeżeniem, że jeśli nadal będzie tak mapował będę musiał zgłosić jego konto do zablokowania… Zobaczymy co się zadzieje, jeśli nie przestanie napiszę do DWG.

Z innej beczki: mam niejasne wrażenie, że część ścieżek które rysowałem w Puszczy Kampinoskiej zniknęła bądź została zrevertowana do poprzedniego stanu. Nie jestem tego pewien, ale mam takie wrażenie. W jaki sposób sprawdzić które moje changsety były zrewertowane?

Sprawdź po prostu historię tych dróg.

Jak było zrewertowane to nie znaczy że zmiany zostały cofnięte i na serwerze wszystko wygląda jak wcześniej.
Rewertowanie polega na wykonaniu takich zmian żeby przywrócić to do poprzedniego stanu.

Jak można sprawdzić historię dróg które zostały usunięte??? Nie znam numeru swoich changesetów na pamięć przecież, ani numerów dróg. Chodzi mi o sprawdzenie CZY jakieś moje changesety były rewertowane. Najlepiej w formie informacji: w ciągu ostatnich 4 lat x twoich changesetów zostało zrewertowanych, a konkretnie te oto.

Według mnie ma takiej możliwości bo tak jak pisałem, revertowanie to po prostu wykonanie zmian mających na celu przywrócenie stanu poprzedniego i niczym się nie różni od normalnej edycji. Poza tym nikt by raczej bez powodu tego nie robił. Pisałeś:

Więc miałem na myśli żebyś sprawdził historię tych ścieżek które istnieją i według ciebie zostały zrewertowane.

Tą część rozumiem. Ale zadałem pytanie o ścieżki usunięte. A nawet nie tyle o ścieżki tylko po prostu o sprawdzenie czy jakieś moje changesty były rewertowane. Czy w ten naokolny sposób usiłujesz mi powiedzieć “nie da się”?

Rekrutacja przyjacielu - niestety nie da się. Rewert niczym nie różni się od każdej innej edycji, baza OSM nie wie, że dana edycja to rewert, plugin do rewertu jest ogólnodostępny i nikt nie prowadzi rejestru rewertów. Osobiście jedyny sposób jaki widzę to wyciągnięcie z bazy full-history wszystkich Twoich obiektów, które zostały usunięte, niestety ja takiej bazy nie posiadam, nie znam nikogo kto by posiadał a baza ponoć ma ponad 500GB :slight_smile:

Jeśli te drogi były wprowadzone jakoś niedawno możesz spróbować znaleźć je odnaleźć na stronie ze zmianami, po czym szukać usunięcia. Idealna metoda to nie jest…

Jeśli chodzi o ścisłość - da się, ale jest to skomplikowane - patrz https://help.openstreetmap.org/questions/4324/openstreetmap-time-machine czy https://help.openstreetmap.org/questions/30748/how-can-i-view-osm-as-it-was-a-year-ago

Czy są jakieś głosy sprzeciwu abym usunął wszystkie te dodane niedawno “szczyty” na Mierzei Wiślanej?

Najśmieszniejsze, że to co rzeczywiście można by uznać jako peak, otagowane jest (EDIT: było) jako viewpoint i kolega nie wpadł na to aby to ulepszyć

http://www.openstreetmap.org/#map=19/54.38992/19.46962

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielb%C5%82%C4%85dzi_Grzbiet

Zmień to może po prostu na prawidłowy opis.
Nawiazałem kontakt z użytkownikiem swieze_wiadomosci.
Rozmowy są, pytania od niego coraz konkretniejsze.
Swoja drogą pomysł z grzybami jest niezły, tyle ze trzeba by nad sensownym schematem taggingu pomysleć. :wink:
W sumie tak to też w przeszłości powstawało: Ktoś interesował się jakimś aspektem rzeczywistości i albo zaczynał najpierw konsultacje, co wszyscz lubimy bo inaczej bałagan powstaje, albo zaczynal tagować według tego jak uważał za słuszne, co prędzej czy później ktoś brał pod lupę i albo akceptowano ten pomysł, albo go zmieniano modyfikując tagging.

Czy nie wystarczyłoby (a w wielkim jednolitym lesie nawet lepiej) dodać/zaimportować/przerysować np. z BDL (WMS, regulamin chyba pozwalający OSM na działanie) dane o oddziałach leśnych?

Czy są tam informacje dla grzybiarzy?