Pytania początkujących

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.
Ww. rozwiązanie nie do końca rozwiązuje problem, bo jedynie „ucisza” walidator jakim są mrówki.
Mrówki wyłapują brak odpowiedniej pary adres/ulica lub (w przypadku braku ulicy) adres / miejscowość.
Taka para jest bowiem konieczna ze względu na algorytm wyszukiwania Nominatima, bez tego albo nie znajdzie on adresu w ogóle bądź też błędnie go przypisze, patrz tutaj.
Jeśli faktycznie nie ma ulicy o nazwie „Plac Marii Konopnickiej” a jedynie plac (otagowany jako place=square), to aby – tak jak pisał @pio2_122 na siłę nie przypisywać nazwy placu do dróg - prawidłowym rozwiązaniem jest w ww. sytuacji użycie w adresie (niestandardowej) kombinacji addr:city + addr:place, ale bez addr:street analogicznie jak tutaj, czyli:

addr:city=Drawsko Pomorskie
addr:housenumber=1
addr:place=Plac Marii Konopnickiej

Zwróćcie uwagę, że w chwili obecnej adres „Drawsko Pomorskie, Plac Marii Konopnickiej 1” nie daje żadnych wyników w Nominatim, zaś nawet po kliknięciu w „Pokaż adres” błędnie przypisuje je do ulicy Bocznej (gdyż bierze name z najbliższego highway=).
Podobnie zresztą inne przykłady, czyli tutaj i tutaj, wyszukuje się zaś ten przykład ponieważ tu jest odpowiednia para nazw w highway=
i addr:street.

Wygląda na to, że jest to tagowanie dedykowane pod Nominatim. Może wystarczy, aby Nominatim zrobił wyjątek i zaczął obsługiwać standardowe tagowanie adresów traktując place=square jak zwykłe ulice?

[lekki off-topic] Miałem napisać, że “Yanosik miał identyczny problem a obeszło się bez zmiany tagowania obiektów w OSM”. Najpierw jednak postanowiłem to sprawdzić i trochę się zdziwiłem: Yanosik (przynajmniej u mnie) nie znajduje ani adresu zapisanego w powyższy sposób (Plac Stefana Stuligrosza 1, Poznań) ani w formie standardowej, ale bez przypisanej nazwy do ulicy (Plac Teatralny 1, Warszawa). Oczywiście, wyszukują się adresy z nawą placu przypisaną do drogi; choć w moim testowym adresie - Plac Tadeusza Kościuszki 12, Sochaczew - aby pojawił się wynik trzeba było pominąć przecinek… W obu przypadkach, gdzie nie udało się znaleźć konkretnych adresów, udało się wyszukać sam plac. Tu kolejna ciekawostka: obiekty z tagiem place=square mają w Yanosiku automatycznie dodany prefiks “Skwer” (mimo, że w OSM dany obiekt nigdy nie miał * słowa “Skwer” w nazwie)![/lekki off-topic]

Dla odmiany, Magic Earth bez problemu wyszukuje adresy w standardowym zapisie (również bez nazwy przypisanej do ulicy), ale adresu w schemacie addr:city + addr:place, ale bez addr:street nie znalazł.
Co ciekawe, Magic Earth korzysta dodatkowo z zewnętrznej bazy adresów, w której udało się odnaleźć problematyczny adres (Plac Stefana Stuligrosza 1, Poznań) :smiley:

Podsumowując, kombinacja addr:city + addr:place, ale bez addr:street pomaga w przypadku Nominatim, a przeszkadza w przypadku innych nawigacji (na pewno Magic Earth).
Swoją drogą, OSM-wiki w tej kwestii trochę się wyklucza. Najpierw sugeruje użycie standardowego tagowania (z addr:street) - "A way with highway=* or a square with place=square and the corresponding name should be found nearby. ", a dosłownie poniżej podaje przykład użycia place=square z addr:place “This is part of an address which refers to the name of some territorial zone (usually a place=* like island, square or very small village) instead of a street (highway=). Should not be used together with addr:street=”. :roll_eyes:*

Jak widać problem jest głębszy i wymaga jakiegoś rozwiązania. W międzyczasie wykryłem podobny przypadek w Elblągu (Plac Grunwaldzki):
http://v3.mrowka.org/adresy/#18/54.15565/19.40795

Obie lokalizacje tymczasowo opisałem metodą Szydzia, czyli addr:city + addr:place.

Proponuję wydzielić temat do osobnego wątku i dalej przedyskutować.

Ulica Senatorska ma według danych miejskich przerwę, gdy przechodzi przez plac Teatralny w Warszawie, więc akurat tu można by równie dobrze przypisać fragment jezdni do placu.

W Tarnobrzegu jest sobie w lesie takie coś:
https://openstreetmap.org/way/715436214
i jeszcze kilka w sąsiedztwie.

Kiedy pojechałem, to zobaczyłem coś takiego:

Opisy w lokalnych mediach:

https://tyna.info.pl/tarnobrzeg-nie-zdazyl-reportaz-2018/

okazuje się, że są to betonowe obudowy zbiorników na alkohol - nie ukończone przed II WŚ i porzucone.
Fakt, jest w nich woda, ale chyba raczej powinny być mapowane jako budynki/ruiny?
Poziom wody - ok. 1 m ponad poziomem gruntu - ale pewnie to zależy od opadów/pory roku

Jak byście je tagowali?

natural=water mi nie pasuje, bo to woda deszczowa, która nie ma dokąd odpłynąć. Bardziej building=storage_tank + man_made=storage_tank.

Jeżeli woda faktycznie stoi na wierzchu, to zawsze należy dać tag natural=water. Można dodać intermittent=yes jeżeli to zjawisko okresowe.

Jeśli widać wodę, to natural=water jest zawsze uzasadnione. Nawet otwarte zbiorniki w oczyszczalniach ścieków tak się oznacza.

Kochani, może ktoś mi pomoże. Nie siedzę za bardzo w Osm. Mam te aplikację na komórce z androidem. Wszystko działało dobrze aż do momentu gdy z mapy zniknęły obrysy budynków a po czasie ulice. Czasem wyświetlają sie tereny zielone. Coś ktoś?

Z OSM korzysta spora ilość aplikacji ale z Twojej wypowiedzi nie wynika, o którą chodzi. Podaj jej nazwę, to będzie łatwiej pomóc :slight_smile:

edit: ok, znalazłem Twoje zapytanie (https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=824665#p824665) - Chodzi o “OSMAND +”

Ostatnio instalowałem u siebie od nowa ten program i nie mam z nim żadnego problemu. Ściągnąłeś sobie odpowiednie mapy dla regionu? Może masz pobrane tylko tzw. mapę samochodową, która ma mniejszy rozmiar ale ma też okrojone dane?

Cześć,
mam pytanie odnośnie zaznaczenia kilu miejsc POI:
https://www.openstreetmap.org/node/1968201870#map=19/50.22996/18.66227
https://www.openstreetmap.org/node/1811592563 - w tym budynku jest ich więcej

Czy te punkty nie powinny zostać wyciągnięte z obrysów budynku?
Jeżeli tak, to poprawie dane.

Osobiście nie łączę POI z obrysami budynków, bo później trochę trudniej jest edytować ten budynek a także sam POI.

Z tego co pamiętam, taki sposób mapowania jest również poprawny. Ma to czasami swoje dobre strony, bo dzięki temu łatwiej jest się zorientować, czy do POI jest dostęp od ulicy czy może trzeba wejść do budynku galerii handlowej.

Obie opcje są ok, zazwyczaj lepiej mieć POI osobno.
Na budynku sensownie mieć tagi tylko jeżeli to POI zajmuje cały budynek lub jego znaczną część.
Np. wolnostojący budynek biedronki z bankomatem w środku: tagi biedronki na budynku, bankomat osobno jako punkt.

Ja nawet taką Biedronkę wolę dodać jako oddzielny POI, bo wtedy znacznik można umieścić w pobliżu jej wejścia aczkolwiek tak jak napisałeś - każdy sposób jest dobry :slight_smile:

Jest to dość dziwny sposób mapowania, używany, ale do obiektów “w ścianie”, np. murali, bankomatów.
Jeśli to ma wskazywać na wejście do POI, to lepiej dać tag entrance=, wówczas nie ma wątpliwości o co chodziło mapującemu.

Jak to jest ze znakiem B-18 ?
Stosujemy wtedy maxweight czy maxgcweight ?
W/g tej strony wiki maxgcweight ale jak można się już dowiedzieć z tej strony ten tag ma status „Abandoned” a ta strona mówi, że maxweight:confused:

Czuję, że się cofam w rozwoju, dlatego zapytam w dziale dla początkujących: czy przypomni mi ktoś w jaki sposób w JOSM mając wyrysowany obiekt wydłużało się go od krawędzi? Pamiętam tylko, że przytrzymywało się jakiś klawisz i myszą rozciągało wybraną ścianę. Teraz za żadne skarby nie mogę sobie tego przypomnieć…

Tryb wytłaczania wybierasz klawiszem X.
Dwukrotne kliknięcie na krawędzi w razie potrzeby stworzy na niej nowy punkt.

Dziękuję, Rico. Inne - najczęściej używane przeze mnie skróty - jakoś kojarzę i zapamiętałem, ale ten akurat wyleciał mi z głowy. Właśnie mam otwarty JOSM, więc sobie popoprawiam co tam potrzebuję. Dzięki.

Powinny.
Takie mapowanie utrudnia edycje początkującym. Sam kiedyś miałem problem z edycją, bo na mapie widziałem POI, a nie wiedziałem gdzie ono jest, jak je mogę edytować. Bankomaty można jedynie tak łączyć, jeśli są w ścianie budynku. Ale sklepy są wewnątrz. iD słusznie sugeruje, żeby je wyodrębnić.

Ja, żeby to rozróżnić, daję sklepom w centrum handlowym tag level=*, a tym, do których wejście jest od zewnątrz, nie daję.