Nie end_date, tylko opening_date.
Tak, jest, Osmose: https://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=4070&class=4070&zoom=7&lat=52.556&lon=19.929&level=1%2C2%2C3
Dzięki za info, bo używałem end_date
Ten przypadek pokazuje, że to nie był odosobniony przypadek
Patrząc na doświadczenie edytorów, to raczej wypadki przy pracy. Trzeba poprawić.
W związku, że jedną z wiosek sam połączyłem z budynkiem, to dzisiaj poprawiłem wszystkie wystąpienia obiektów (Overpass query: building=* and place=* in Poland) w Polsce.
Na moje oko JOSM łączy takie obiekty z budynkami z tego powodu, że place=* posiada dodatkowy tag addr:postcode=* zamiast postal_code=*
W związku, że jedną z wiosek sam połączyłem z budynkiem, to dzisiaj poprawiłem wszystkie wystąpienia obiektów (Overpass query: building=* and place=* in Poland) w Polsce.
Gdyby wszyscy ludzie wstawiający do bazy (chociażby przypadkiem) jakieś buble czuli się tak odpowiedzialni jak Ty… Dzięki!
Yunkers:Czy istnieje jakieś miejsce do sprawdzania dróg z tagiem end_date? Ustawiłem dziś na jednej drodze remont, ale boję się, że o nim zapomnę, więc zastanawiam się czy jest możliwość, że ktoś to w razie czego “podchwyci”.
Nie end_date, tylko opening_date.
Tak, jest, Osmose: https://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=4070&class=4070&zoom=7&lat=52.556&lon=19.929&level=1%2C2%2C3
http://overpass-turbo.eu/s/152R - jest też Overpass jak ktoś lubi (pl strona miała Osmose, en strona miała Overpass, teraz obie mają oba)
maro21: Yunkers:Czy istnieje jakieś miejsce do sprawdzania dróg z tagiem end_date? Ustawiłem dziś na jednej drodze remont, ale boję się, że o nim zapomnę, więc zastanawiam się czy jest możliwość, że ktoś to w razie czego “podchwyci”.
Nie end_date, tylko opening_date.
Tak, jest, Osmose: https://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=4070&class=4070&zoom=7&lat=52.556&lon=19.929&level=1%2C2%2C3Dzięki za info, bo używałem end_date
W użyciu przy drogach jest construction:end_date.
Cześć, https://openrailwaymap.org wyświetla podwójnie nazwy przystanków i linii kolejowych:
Są też przystanki (np. Poznań Starołęka) wyświetlane jedynie na szaro, chociaż powinny (?) na niebiesko:
Jesteśmy w stanie te rzeczy poprawić po naszej stronie, czy pozostaje kontakt z autorem ORWM?
Na powyższych zrzutach widać ostatnie dwa przystanki przed wjazdem do Poznania linii kolejowej
https://www.openstreetmap.org/relation/318917
Zajrzyj do menu, które pojawia się po najechaniu na ikonkę znajdującą się w prawym górnym narożniku. Na tej mapie domyślnie są włączone dwie warstwy: „Mapnik (szary)” i „OpenRailwayMap”. Ta pierwsza to mapa podobna do tej, którą domyślnie widać na https://www.openstreetmap.org/. Jest to uniwersalna mapa, są na niej wyświetlane między innymi nazwy stacji. Ta druga to nakładka OpenRailwayMap, na niej jest wyświetlana głównie infrastruktura kolejowa. Każdą z tych warstw można wyłączyć lub zmienić na inną.
Cześć, https://openrailwaymap.org wyświetla podwójnie nazwy przystanków i linii kolejowych:
Są też przystanki (np. Poznań Starołęka) wyświetlane jedynie na szaro, chociaż powinny (?) na niebiesko:
Jesteśmy w stanie te rzeczy poprawić po naszej stronie, czy pozostaje kontakt z autorem ORWM?
Tu jest błąd: https://www.openstreetmap.org/way/22741589
Tory nie powinny mieć nazwy pociągu, który po nich jeździ.
Dzięki! Widzę też, że na stacji Starołęka nie ma ani railway=station, ani railway=halt, które OpenRailwayMap mógłby wyświetlać. Tak samo Krzesiny (na południe), Górczyn i inne okoliczne przystanki. Czy uznajemy to za braki?
Tu jest błąd: https://www.openstreetmap.org/way/22741589
Tory nie powinny mieć nazwy pociągu, który po nich jeździ.
„272 Kluczbork – Poznań Główny” to opis linii kolejowej. Raczej nie powinien się znajdować w tagu name toru, ale niektórzy go dodają, żeby nazwa wyświetlała się na OSM Carto.
Widzę też, że na stacji Starołęka nie ma ani railway=station, ani railway=halt, które OpenRailwayMap mógłby wyświetlać.
https://www.openstreetmap.org/way/477562094
Tak samo Krzesiny (na południe),
https://www.openstreetmap.org/way/478679054
Górczyn
Dzięki! Rzeczywiście, wymienione przeze mnie stacje mają oznaczenia “railway=halt/station” nie na węzłach (gdzie szukałem), a na obszarach, co jest kontrowersyjne
Instrukcja tagowania na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OpenRailwayMap/Tagowanie#Stacje_.2F_przystanki wspomina jedynie używanie węzłów:
"Taguj używając węzła w środku stacji/przystanku (NIE dodawaj go do linii reprezentującej tor). "
Na liście ORWM.org jest wątek z 2016 r. na temat dopuszczenia nie tylko węzłów (bez jasnej konkluzji):
https://lists.openrailwaymap.org/mailman3/hyperkitty/list/openrailwaymap@openrailwaymap.org/thread/B2OLDDH3STC4SV3R4QOFSZJD3CQSBBGL/#A5MPMZ4JQS5X3T4P2WW7JEUMXDGRK5UW
Wygląda na to, że pewne aplikacje ignorują obszary…
Skoro jesteśmy w tematach kolejowych - ktoś pomoże to poprawnie otagować?
https://www.openstreetmap.org/way/234067770/history
Stacyjka jest opuszczona i nieużywana od ok. 2008 roku.
Skoro jesteśmy w tematach kolejowych - ktoś pomoże to poprawnie otagować?
https://www.openstreetmap.org/way/234067770/historyStacyjka jest opuszczona i nieużywana od ok. 2008 roku.
-
czy budynek wygląda jak stacja kolejowa?
-
czy są pozostałości po stacji (szyldy, sprzęt)?
- czy budynek wygląda jak stacja kolejowa?
Sam peron przystanku kolejowego funkcjonuje i znajduje się w aktualnych rozkładach jazdy:
https://portalpasazera.pl/KatalogStacji?stacja=Chociszewo+Rogoziniec
Sam budynek stacyjny nieczynny i zdewastowany:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=3210&okno=start
https://polska-org.pl/8264347,Rogoziniec,Stacja_kolejowa_Chociszewo_Rogoziniec.html
railway=halt, ale raczej nie na tym samym obiekcie, który ma tag building. Co do budynku, to building=train_station, może z czymś w stylu building:use. Peron to przede wszystkim railway=platform, ewentualnie lit, surface, height itp.
Wszystko można spiąć relacją railway=facility.
Instrukcja tagowania na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OpenRailwayMap/Tagowanie#Stacje_.2F_przystanki wspomina jedynie używanie węzłów:
"Taguj używając węzła w środku stacji/przystanku (NIE dodawaj go do linii reprezentującej tor). "
Zaznaczając jako węzeł, możemy ją zaznaczyć w osi stacji, może OpenRailwayMap tym się kieruje.
§11. 5. Za początek kilometrowania linii należy przyjąć oś budynku stacyjnego, oś posterunku lub w szczególnych przypadkach początek rozjazdu. Osie […] należy utrwalić przez osadzenie w widocznym miejscu od 2 do 4 wskaźników osi stacji. […]
§11. 5. 2) Za oś stacji należy przyjąć oś budynku stacyjnego lub oś drzwi wejściowych na perony; jeżeli budynek stacyjny jest prowizoryczny (tymczasowy), to za oś stacji należy przyjąć środek peronu. Ustalony kilometraż osi stacji może być zmieniony tylko przez Wydział Geodezji i to w przypadku przebudowy: stacji, budynku stacyjnego, peronów. […]
§12. 2. 3) oś każdej stacji, przystanku, mijanki itp. zaznacza się na prawym toku prawego toru głównego z napisem na szyjce szyny “oś stacji, mijanki itp.”,
(Instrukcja D19 na http://www.kolej.krb.com.pl/d19/4.html.)
Mateusz Konieczny:
- czy budynek wygląda jak stacja kolejowa?
Sam peron przystanku kolejowego funkcjonuje i znajduje się w aktualnych rozkładach jazdy:
https://portalpasazera.pl/KatalogStacji?stacja=Chociszewo+RogoziniecSam budynek stacyjny nieczynny i zdewastowany:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=3210&okno=start
https://polska-org.pl/8264347,Rogoziniec,Stacja_kolejowa_Chociszewo_Rogoziniec.html
Wyedytowałem na tej podstawie - https://www.openstreetmap.org/changeset/101268406
Edycja: poprawiłem też peron i dorobiłem dojśćie - nie ma tam schodów, prawda?