Zaznacz punkt adresowy oraz obrys budynku z klawiszem Ctrl lub Shift. Następnie kombinacja klawiszy Ctrl+Shift+G i obiekty zostaną połączone - to chyna jest właśnie opcja Dane → Połącz punkty adresowe ale nie mam czasu teraz odpalić JOSMa.
Dobry wieczór,
w jaki sposób mogę impotrować waypointy z GPSu do OSM?
To jest opcja “zastąp geometrie”. Wymaga wybrania dwu konkretnych elementów (jeden punkt adresowy i jeden obrys). Plus jest taki że dołącza node ze znacznikami adresu do obrysu budynku, przez co zachowuje jego historie.
Opcja “Dane->Połącz punkty adresowe” działa jednocześnie dla dowolnej liczby obrysów i punktów adresowych (koniecznie wewnątrz odpowiadającego obrysu), jednak nie zachowuje historii punktu adresowego.
Rozumiem, że masz zapisane w waypointach miejsca, które chcesz dodać do OSM (POI typu adresy, sklepy itp.).
Jako że waypointy najpewniej mają tylko nazwę, to trzeba sobie je załadować do edytora jako podkład i każdy punkt dodawać tak jak normalnie. Czyli jak mamy waypoint z nazwą “sklep abc” to dodajemy w edytorze punkt typu “sklep” i nazwę “abc”.
Pliki GPX/KML/GeoJSON w edytorze online (iD) można dodać z menu po prawej “Dane mapy”. Wciskasz “Własne dane mapy” i ładujesz plik.
Jeśli natomiast chcesz pokazać komuś na mapie własne prywatne waypointy, to da się to zrobić przez http://umap.openstreetmap.fr/
Czy ten plac na egzaminy na prawo jazdy jest dobrze zmapowany? https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.43506/16.95344
Szczególnie chodzi mi o pachołki i “serwisówki”.
barrier=bollard to ewidentne tagowanie pod render ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=bollard?uselang=en ).
Co robicie w przypadku kiedy napotkacie obszar leśny otagowany jako natural=wood nałożony na drugi, większy obszar leśny otagowany jako landuse=forest tak jak tutaj ?
Poprawiacie, kasujecie, zostawiacie jak jest ?
Ja się z tym wcześniej nie spotkałem, więc to raczej częste nie jest.
Tutaj bym na pewno nazwę przeniósł do species:pl i zostawił, bo za bardzo nie wiadomo co z tym więcej można zrobić.
CosyDVR zapisuje plik video oraz plik w formacie srt zawierającym współrzędne.
https://github.com/sergstetsuk/CosyDVR
https://f-droid.org/en/packages/es.esy.CosyDVR/
Numery cemetery=sector trafiają do tagu ref, prawda? Np. https://www.openstreetmap.org/way/188143932 powinien mieć ref=36 a nie name=36.
Jak usunąć relację w edytorze iD?
Rozumiem, że chodzi Ci o np. ten przypadek ?
Musisz wejść w edycję relacji i wykasować wszystkie składniki tej relacji (members).
Pamiętaj, że będziesz w stanie usunąć tylko te elementy które aktualnie widać, więc co jakiś czas będziesz musiał przemieszczać się w ID wraz z trasą autobusu.
Wraz z wykasowaniem ostatniego elementu relacja zostanie przez ID automatycznie usunięta.
Tak.
I nie ma prostszego sposobu, tylko trzeba klikać kilkaset razy i przesuwać mapę?
Ok, spróbuję.
Aczkolwiek akurat takie rzeczy dużo, dużo łatwiej robić w JOSMie.
A po co się tak męczyć. By skutecznie wyłączyć taką relację wystarczy skasować z niej type=route.
Resztę już nieśpiesznie można hurtem usunać w JOSM, wystarczy kogoś poprosić.
Chyba się udało, ale raczej sobie odpuszczę pozostałe kilkadziesiąt starych tras autobusów.
A jak można utworzyć nową relację?
Tak jak pisał maraf24 - jeśli nie masz ochoty robić tego żmudnie w ID - poproś na forum aby ktoś usunął to w JOSM.
W ID nową relację tworzy się poprzez dodanie do niej pierwszego elementu.
Niech będzie to np. trasa autobusowa (jak mniemam to interesuje Cię najbardziej), zatem:
- wybieramy wpierw pierwszy element, niech będzie to ulica,
- u dołu okna dialogowego wybieramy „new relation”
- następnie wybieramy typ relacji – w tym przypadku „Relation”
- następnie type=route, route=bus i nazwa relacji plus pozostałe informacje,
- następnie pozostaje uzupełnić trasę autobusu poprzez pojedyncze dodawanie do relacji poszczególnych dróg/przystanków/platform itd. po których wiedze trasa linii.
Podobnie jak w przypadku usuwania relacji tak też przy tworzeniu dodawać możemy tylko te elementy które aktualnie widać, więc co jakiś czas trzeba “przemieszczać się” w ID wraz z trasą autobusu.
I uprzedzając pytanie - tak da się to zrobić szybciej - ale w JOSM
Dzięki. A jak dodać kolejne elementy? Pierwszy mi się udało, ale jak dodać drugi?
Na konkretnym przykładzie - załóżmy że chcesz uzupełnić przebieg linii (czyli dodać kolejny element relacji) 908: Szymanów → Dworzec Nadodrze, która jak mniemam na Trzebnickiej ma ewidentną nieciągłość.
Włączamy edycję w ID mniej więcej tam gdzie kończy się „zasięg” dotychczasowej relacji.
Wybieramy kolejny fragment jezdni (czyli trasy linii) i przewijamy na sam dół gdzie widnieją wszystkie relacje do których należy ten fragment drogi.
Znowu na sam dół aż zobaczysz plusik czyli dodanie do kolejnej relacji, klikasz i odszukujesz z listy rozwijanej relację którą chcesz rozbudować.
Ta lista generowana jest automatycznie przez ID dla wszystkich relacji które „występują” w danej okolicy. Zatem jeśli chcesz uzupełniać relację musisz zawsze robić to „w okolicy” przynajmniej jednego elementu który już do niej należy bo inaczej nie zobaczysz „swojej” relacji w liście rozwijanej.