Jak załatwisz to z Googlem i oni się na to zgodzą to nie ma sprawy…
Nie ma jak wyrysować?
Bierzesz na spacer psa, zabierasz komórkę, włączasz śledzenie GPS, obchodzisz zbiornik po krawędzi, uploadujesz ślad do OSM, rysujesz po śladzie, ewentualnie potem w Potlach-u dajesz „Create paralel way” i „trochę zmniejszasz” biorąc poprawkę że nie idziesz idealnie po krawędzi wody, dajesz source:geometry=estimated, żeby nie było wątpliwości, czekasz następnie na aktualizacje podkładu Geoportal Orto i wtedy dopasowujesz ostatecznie.
Z tego co widzę w swoich edycjach szczerze podawałeś w niektórych przypadkach nawet linki do Googla - obawiam się że wszystko to może być niestety do wycofania…
Urzędowo adres nadawany jest dla budynku lub ewentualnie dla przyszłego budynku.
Bo od tego czy dany obiekt jest w danej miejscowości jest wyrysowana granica (boundary=administrative) + dodana odpowiednia relacja a od takich niepełnych danych wariują np. nawigacje.
landuse=industrial
i z całego obszaru przy okazji zrobiłeś jeden wielki budynek…
Warto przy tej okazji wyjaśnić przypadłość edytora iD, która skutkuje takimi tworami.
Przy wielu obiektach edytor ten zakłada, że domyślnie chodzi o budynek, a nie teren wokół budynku/budynków. Mapujący może to zmienić (tj. cofnąć dodanie tagu budynku), ale musi:
-wiedzieć o tym
-lub być spostrzegawczym
Bardzo wiele osób staje się ofiarą tego mechanizmu, gdyż jest użyty przy wielu kategoriach.
Jest też odmiana odwrotna - gdy domyślnie jest teren, a nie budynek. Tak jest np. przy szkołach. W takiej sytuacji dodanie szkoły do budynku powoduje zniknięcie tagu building. Ten akurat problem ze szkołami częściowo rozwiązałem zmieniając tłumaczenie presetów.
Tutaj widać pole odpowiedzialne za domyślny tag budynku - pole, które mało kto zauważa:
Co z innymi podkładami? poza geoportalem masz też Bing, DigitalGlobe premium/standard, Esri/Esri beta, Mapbox Satellite.
Na DigitalGlobe standard przykładowy zbiornik jest wykopany wiec skąd absurdalny pomysł odnośnie Google? Polecam poćwiczyć obsługę edytora ID.
Moim zdaniem wystarczająco dobrze oznaczyłeś do usunięcia był buidling=yes i należało dodać landuse=industrial
Kategorie czy w OSM nazwane “Rodzaj obiektu” czyli najwyższe pole w podstawowym edytorze gdzie wybieramy co to za obiekt nanosimy z jakiej dziedziny, kategorii, branży, miejsca.
Widzę tu posuchę na liście możliwych do wyboru.
Od jakoś 2 dni podstawowa warstwa geoportal-owa nie ładuje się, czarne tło, więc nanoszenie punktów w pełnej noktowizji To już nie pierwszy raz gdy taka sytuacja - przynajmniej u mnie - występuje. Powtarza się to co kilka miesięcy, a po tygodniu dwóch mija jakby nic i potem spokój na ileś tygodni do następnej czkawki.
Inne warstwy tła Bing, DigitalGlobe itd ładują się bez problemu.
W tym samym czasie kiedy na OSM ta wartwa geoportalowska się nie ładuje, na macierzystej stronie http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0 wszystko śmiga bez zastrzeżeń, ortomapy ładują się bez problemu. Więc wygląda na to, że sama strona OSM ma z tym problem (kwestia nie lubienia przeglądarek, konfiguracji systemu?).
Od dłuższego czasu mam problem z polską literą “ś” próba wklepania jej np. w nazwie obiektu powoduje od razu przeskoczenie do okna opisu zmian (tak jakby ALT+S stawał się jakimś ukrytym skrótem do przeskoku do końcowego okna podsumowania) - jakbym zakończył edycję.
Czyli próbując klepać nazwę np. “kościół” do momentu wpisania ciągu “ko” w nazwie obiektu nic niepokojącego się nie dzieje i w momencie próby wpisania litery “ś” z automatu zostaje zakończona edycja i przeskok do okna, w którym mam opisać moją edycję.
W oknie np nazwy ulicy, w ogóle nie da się wpisać “ś”, tak jakby prawy ALT + S nie działał dla tych szablonów. Na wszelakich innych stronach szablony nie mają żadnych problemów z literą “ś”.
Obecnie jak np. w nazwie obiektu chcę wpisać “ś” to po prostu kopiuję tą literę, bo wpisanie z klawiatury u mnie nieosiągalne dla szablonów OSM.
@Geoportal
A nie ma tu przypadkiem korelacji między taki przypadkami a pracami serwisowymi ?
Z tego co rozumiem 8 maja też szykują się chyba jakieś prace.
Co prawda w treści ogłoszenia jest mowa o 30 kwietnia 2018 (i wtedy pamiętam że Geoportal faktycznie nie chodził) ale nie wiem czy to przypadkiem nie jest po prostu przeklejone z ostatniego komunikatu i nie zaktualizowane …
Czy istnieje narzędzie, które by pomagało wykrć i poprawić miejsca, gdzie obok jezdni jest chodnik, a na jezdni nie ma zakazu chodzenia pieszo? Bo to, co wyczynia pieszy routing po mieście to jakaś masakra jest…
Jak nie ma, to mogę zrobić zapytanie do Overpassa, pomagające to wykrywać optycznie, ale to mało satysfakcjonujące rozwiązanie, bo będzie się nadawać tylko do małych obszarów, czyli najpierw trzeba będzie wiedzieć, gdzie taka sytuacja występuje. A chciałoby się mieć takie naprowadzanie na cel, żeby wskazywało te obszary.
A dlaczego tylko wspomaganie optycznego wykrywania? Bo nie mam pojęcia, jak automagicznie wykrywać chodnik wzdłuż jezdni.
Jako nowy użytkownik mam pytanie, którego nie mego wyszukać na forum,
dotyczące zamkniętego osiedla i znaczenie w płocie bramy pożarowej
Wejście dla pieszych zaznaczyłem jako brama z z prawem wstępu jako “private”
Jeśli ta brama pożarowa to jest to, co mi się wydaje - czyli cały czas zamknięta brama, której mieszkańcy nie mogą otworzyć, to ja bym ją oznaczył tagiem access=no.
I nawet chciałem to zaproponować, bo klucz emergency podano w access(mocno na dole jest), ale kliknąłem i tam nie ma takiej wartości jak “yes” - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:emergency
Może błąd na wiki, a może ten klucz rzeczywiście występuje w dwóch rolach.
Do 3 listopada 2017 zawsze na wiki było tam napisane, że ten tag odnosi się do zewnętrznych placów zabaw.
Sam bym wybrał inne otagowanie, np. indoor=playground, z ewentualnym dodatkiem office=company w przypadku komercyjnych sal zabaw.