Pytania początkujących

Jeśli idzie o osm-carto, to może jeszcze długo potrwać - brak strony wiki i ledwie 182 takie punkty nie wróży najlepiej. Choć akurat ikonkę dość łatwo mi sobie wyobrazić.

Ja tu widzę problem: w laboratoriach analitycznych krwi się nie oddaje, teraz powszechną praktyką jest dowożenie materiałów do nich, wyników nie trzeba odbierać, są udostępniane online.
Przydatność wyświetlania takiego laboratorum na mapie jest żadna.

Teoretycznie masz rację, ale znam kilku, którzy by to oznaczyli jako historic=ruins, a gdyby im ktoś zarzucił, że żadnych ruin tam nie widać to jako historic=archaeological_site.
Sprawdź przed usunięciem, czy w terenie nie ma żadnej tablicy pamiątkowej.

Znalazłem listę medycznych laboratoriów diagnostycznych działających na terenie RP http://kidl.org.pl/index.php?page=lista-laboratoriow sporo tego…
̶J̶e̶s̶t̶ ̶j̶a̶k̶i̶ś̶ ̶c̶i̶e̶ń̶ ̶s̶z̶a̶n̶s̶y̶ ̶n̶a̶ ̶i̶m̶p̶o̶r̶t̶ ̶t̶y̶c̶h̶ ̶d̶a̶n̶y̶c̶h̶?̶
Edit: import chyba nie byłby najlepszym wyjściem.

Nie zgodze się. nazwa lab. analityczne jest częstym synonimem dla lab. medycznego. Próbkę krwi pobiera się do analizy w laboratorium medycznym nikt takiej próbki nie przewozi. Krew szybko się psuje i musi być poddana anailzie na miejscu.
Informacja gdzie znajdują się laboratoria medyczne jest ważna.
Pod względem ważności na poziomie wiedzy gdzie znajduje się najbliższy gabinet medyczny(lekarski, weterynaryjny), albo szpital.

Przykładowe wyposażenie laboratorium medycznego w apartaurę diagnostyczną:
-Analizator pasków do analizy moczu CLINITEK 500
-Analizatory hematologiczne firmy SYSMEX XT-2000i z 5-parametrowym rozdziałem krwinek białych oraz SYSMEX K-4 500
-Do badań biochemicznych: analizator BS 400
-Z zakresu koagulologii dysponuje aparatem SYSMEX series CA 560
-Dwa analizatory parametrów krytycznych firmy RADIOMETER ABL 700
-CLINITEK 500 firmy BAYER
-DCA 2000 firmy BAYER do badania hemoglobiny glikowanej

Nie zgodzę się. W tej chwili rynek ten jest zdominowany przez firmy sieciowe, które właśnie przewożą próbki z punktu pobrań do laboratoriów. Krew transportuje się schłodzoną.
Określenie “krew się szybko psuje” jest nieprecyzyjne. To zależy od składnika, jaki ma być badany oraz temperatury przechowywania krwi. Krew można też zamrażać.

Sam widzisz, ile to kosztów i zachodu z obsługą. Dlatego sieciówki przejęły rynek.

Sprzęt jest bardzo drogi bo musi być precyzyjny(pomimo tego i tak są odchylenia wynikające z wielu czynników). Podany powyżej to sprzęt niewielkiego laboratorium medycznego.
Dobrą praktyką jest robienie badań w kilka min. dwóch laboratoriach medycznych ponieważ wyniki mogą nieraz się różnić(w tym przypadku miałem na myśli analizę krwi).

Chyba masz namyśli banki krwi.

Przejrzyj prosze listę laboratorów medycznych http://kidl.org.pl/index.php?page=lista-laboratoriow w każdym z nich znajduje się specjalistyczny presonel który pobiera próbki(np: krew) i analizją ją pod wybranym kątem. Nikt krwi nigdzie nie przewozi.

To są miejsca gdzie można oddać próbkę biologiczną(np: krew) do analizy(mogę ze skierowaniem lub bez), za ścianą jest specjalistyczny sprzet jak i przeszkolony personel wykonujący analizę wynik mogę otrzymać nawet w tym samym dniu(analiza krwi troche trwa).

Jeszcze jedno. Krew poddaje się analizie przed schłodzeniem, a tym bardziej zamrożeniem ponieważ zmieniają się własciwości fizykochemiczne krwi rzutujące na wyniki jakichkolwiek późniejszych jej badań.

Na załączonej liście znajdują się laboratoria wykonujące analizy pod różnym kątem nie tylko krwi ogólnie materii biologicznej dlatego możliwe, że odpowiedni byłby tag healthcare=laboratory choć nie wykluczam innego bardziej uniwersalnego.
Wspólnymi cechami tych jakże różnych(na pierwszy rzut oka) punktów jest:
-wyposazenie w drogi specjalistyczny sprzęt analityczny
-wykształcony i przeszkolony personel laboratoryjny i medyczny
-dostęp do tych punktów ma każdy z nas.
-Znajdują się w wykazie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych

Już na wstępnie można odrzucić odgórne dodawanie tagu healthcare=laboratory do Powiatowych/wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych ponieważ nie wszystkie posiadają własciwe laboratoria oraz zatrudniają specjalistyczny personel.

W przypadku różnego rodzaju klęsk żywiołowych(Wspólnota OSM intensywnie udziela się w tego typu akcjach) udostępnienie wiedzy na temat gdzie zajdują się takie specjalistyczne laboratoria wraz z odpowiednim personelem nie jest częscią misji OSM niesienia pomocy najslabszym?

Jesteś w błędzie - przewozi się krew. Choćby pomiędzy szpitalami bo w tym jest takie laboratorium a w tamtym inne. A jak byś się dalej upierał to dodam od siebie że ja to wożę.

Jestem w błędzie. Tylko nie rozumiem dlaczego miejsce gdzie mogę oddać do analizy np: krew nie mogłobybyć na mapie? Dla mnie to zwykła ogólnodostepna usługa.
Dlaczego gabinet lekarski gdzie lekarz nie przyjmie mnie z ulicy jest widoczny na mapie, a taki punkt czynny od pon-sob od 7-16 już nie?

Powinno być na mapie. Jaki dla takiego punktu jest przewidziany tag?

Mogę jedynie stwierdzić, że najpopularniejszy jest

healthcare=laboratory=177
healthcare=lab 2 
healthcare=blood_check 1

wśród amenity=*

medical_laboratory=98
laboratory=79
medical_lab=14
analytical_laboratory=3

suma wybranych trafień amenity=194 healthcare=180
inne:

health_facility=laboratory=22

Osobiście mi bardziej pasuje amenity=medical_laboratory, albo amenity=medical_lab, ale trendy wydaje się healthcare=laboratory

Wychodzi na to, że nie ma jasno określonego, przynajmniej na wiki, tagu dla laboratorium, a punkt pobrań w ogóle nie występuje.
Ja bym oczekiwał czegoś postaci healthcare=blood_collection_centre.

Powinno być na mapie, z pełnymi informacjami.
Bo każdy ma prawo robić badanie - powinien - w takim miejscu w jakim mu pasuje ( i robią tam takie badania ) jak powinien je zrobić w jak najkrótszym czasie przed wizyta u lekarza. Szkoda że openstreetmap.org nie jest jednak klikalna jak wujka Googla mapy :(.

Jak to nie jest klikalna? Aż nadto :slight_smile: :

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.23197/21.00746&layers=D

czekałem kto pierwszy to napisze - niebieski oczopląs - jak by tak klikalna była googla to by ich ludzie znienawidzili za to. :frowning:
Zajefajny jest też te okienko wyskakujące po lewej na górze:

Mapa klikalna - http://openpoimap.org/

Przecież wiem o co ci chodzi, tylko sobie żartuję, bo nie problem to wymyślić, tylko zrobić i wdrożyć na główną stronę. Zwłaszcza to ostatnie, bo zrobione to jest - maraf właśnie pokazał. I właśnie o tę inercję w projekcie jest burza ( https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=673753#p673753 ).

@maraf24 - wiem. Ale mi chodziło o główną mapę openstreetmap.org.

Widziałeś coś takiego na maps.google.com? nie. Nie będę szukał w necie mapy z warstwami pod nieznajomym adresem gdzie w dodatku muszę odklikać interesujące mnie poi. To openstreetmap.org powinna być klikalna. I nie jako niebiesko oczo je…na warstwa dane mapy - bo przy okazji na większej powierzchni mapy przeglądarka dostaje zadyszki albo siada w ogóle.

Nie uważasz?

A i jeszcze nie mogą opisu ikom poi występować w języku localnym przeglądającego mapę. Musi byc po angielsku?

Uważam, że tak by było lepiej, dlatego kombinuję jak poprawić te domyślne serwisy.

Odwrócę pytanie: skoro “powinno”, to jak chcesz to poprawić?

myślę że:

  1. nie potrzebujemy nowych warstw z grafikami - sama mapa ma je już na swoich warstwach - standardowe openstreetma.org i myślę że ich wielkości są OK
  2. by nie było wariactwa wydaje mi się że w zależności od zoom powinny pojawać się poi w jakiejś hierarchii i coraz więcej. Nawet poi bez ikony czyli kropka bez nazwy. Wiem każdy ma inny priorytet ale wraz z zwiąkszającym sie przybliżeniem poi powinny pokazywać się w wiekszej ilości. Może żeby nie było oczopląsu można spróbować zrobić coś w stylu jak na mapie z linku maraf24 ale posortowanym w jakieś kategorie. po kliknięcu dobrze by było wyświetlić dane adresowe + telefoy, godziny otwarcia
  3. google jest pod względem poi ubogie w stosunku do “naszej” mapy ale jej przydatność na dłuższą metę w wersji podstawowej jest hmmm zbyt mała.

Poruszyłeś kilka problemów co warto poprawić i czasem nawet bym podyskutował i cię dopytał co masz na myśli, ale nie chcę się wgłębiać, bo obawiam się, że nic konkretnego z tego nie wyniknie. Dla mnie znacznie ważniejsze jest kto i jak ma to poprawić, a zwłaszcza co mógłbyś ty zrobić, jaki kawałek? Ja nawet wolę żeby to był mały kawałek, ale faktycznie zrobiony, niż solidny plan, ale bez kontynuacji w praktyce.