Pytania początkujących

Projekty związane z Polską

Tu są strony do projektów związanych z Polską.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland

Jeśli jest grupa osób która chce wspólnie zająć się jakąś miejscowością/regionem lub zagadnieniem, to chętnie stworzę im podobną, podstawową, stronę dotyczącą ich zainteresowań.

Wątek o młodnikach przeniosłem do świeżo powstałego wątku o leśnictwie.

Jak można w prosty sposób oznaczyć strefę płatnego parkowania w każdym mieście które je posiada tak aby wiedzieć gdzie jest parkometr i drogi(ich fragmenty) miejsca wydzielone dla strefy? Tak zeby to miało ręce i nogi funkcjonowało i przy okazji nie zaburzało innych elementów mapy.
Przy okazji… jak Czesi, Niemcy mapują strefy ograniczonego wjazdu niektórych pojazdów(strefa ekologiczna, środowiskowa czy jakoś tak…)?

Miałem nie pisać, ale muszę to sprostować.

Nie. Zwyczajnie, nie śledzę na bieżąco tych dyskusji tu na forum, jak i na githubie. A dodatkowo, o ile pamiętam, nie miałem wtedy czasu na czytanie kilku ścian tekstu rowersa.

Odpowiem cytatem.

Czy Tobie się wydaje, że zarobienie paru stówek dzięki OSM od razu budzi niegodziwość?

Gwoli wyjaśnienia: zabawa takim qgisem polega na obrabianiu do postaci strawnej dla qgisa, tworzeniu stylu (eksponowaniu lub ukrywaniu czegoś) i renderowaniu mapy, przeważnie do druku. Kafle online = uniwersalne, qgisowa mapa = dość unikalna. Dlatego też, te insynuacje, są… no po prostu… głupie.

Temat wyglądu stylu osm-carto jest mi raczej obojętny i nie marudzę. Oczywiście, doceniam wkład kocia :). Natomiast, zmiany, jakim przez lata został poddany, przyzwyczaiły mnie do nieprzyzwyczajania się do niego. Poza tym, w tej formie serwowania kafli, nigdy nie wyświetli wszystkich informacji dla mnie istotnych.

Ponadto, cóż mi np. po wyświetlaniu stołów do ping ponga na osm-carto, skoro i tak mapka nie wyszuka najbliższych stołów? I tak muszę użyć np. overpassa. Takie wieże, to i tak częściej byłyby przydatne w nawigacji, czyli raczej nie osm-carto.

A czy to jest aż taki problem poprosić kogoś życzliwego o streszczenie takiej wyjątkowo ważnej anglojęzycznej dyskusji i nauczyć się paru zwrotów typu: “I’m against” lub “I agree”? Zawsze to jakiś głos. Ang to nie chiński… Jeśli naprawdę komuś zależy, to nie jest przeszkoda. Chyba, że przeszkodą będzie niechęć do nauki języka.

Data reinkarnacji pod nowym nickiem. Inaczej mówiąc: rowers to stary forumowy i osmowy wyga, więc zapewne wspomniane wyżej wewn. mechanizmy OSM zna całkiem nieźle.

Pierwszy od góry przykład wyszukiwania:
http://www.openstreetmap.org/relation/2399179

Dzięki. Niedługo sprawdzę w praktyce. tylko szkoda ze to się nie renderuje w żadnej warstwie(dla szybkiego podglądu) choć podejrzewam, ze w dużym mieście to byłby już nadmiar informacji na mapie trudny do ogarnięcia.

Moje pytanie dotyczy tego budynku:
https://www.openstreetmap.org/edit#map=19/52.21347/20.98292. Chyba relacja jest tu nieco wadliwie zbudowana ponieważ carto nie wyświetla nazwy budynku („Zwierzętarnia”). Nie mam dużego doświadczenia w tworzeniu relacji. Porównując z innymi (np. https://www.openstreetmap.org/#map=19/51.24763/22.56038)), jestem w stanie, w edytorze przeglądarki, zmodyfikować odpowiednio tę relację tak by nazwa się wyświetlała (czyli zewnętrzny obrys nie jako linia, ale obszar i tag budynek). Niestety, powoduje to utratę adresacji scalonej z budynkiem. Mogę ją przepisać, ale kiedyś jak zaczynałem mapować, ktoś z bardziej doświadczonych wyjaśnił mi, że ręczne wpisanie adresacji, spowoduje że nie będzie ona wyszukiwalna.
Próbowałem w JOSM, dodając tag budynek, adresacja zostaje ale nazwa dalej się nie wyświetla.Pewnie w JOSM mógł bym zbudować relację od nowa, ale obawiam się że to także spowoduje utratę adresacji. Nie chcę eksperymentować. Jeśli to możliwe proszę o nie poprawianie tylko o wyjaśnienie bym się mógł czegoś nauczyć :).
Pytania:

  1. Jak w edytorze przeglądarki zachować scalona adresację.
  2. Czy jej przepisanie z wszystkimi tagami, rzeczywiście spowoduje utratę możliwości wyszukania tego adresu.

Nie broń boże nie tak, bo robisz dwa obiekty.Zajeździliby cię za robienie pod render (żart).

Tworzysz relację multipoligonu i najczęściej masz dwa obiekty w relacji, linie outer i inner.
Do żadnej z tych linii nie dodajesz tagów.Wszelkie tagi jak adresacja czy name trafiają do relacji. Jest jeden wyjątek.
Jeśli wyciąłeś otwór inner to często po to aby budynek czegoś nie zasłaniał.
W lesie może to być np. łączka.

Wtedy do linii inner dodajesz tagi związane np. z trawą. Na stawie możesz mieć nieotagowane inner i będzie to wysepka a możesz dodatkowo tę wysepkę otagować jako wysepka (na inner bez wchodzenia w okno edycji relacji) co praktycznie jest niepotrzebne. Częściej tam ktoś wrysowuje trawę, krzaki, tzn. rysować drugiej linii inner (klonować) nie musisz tylko tę z relacji otagowuje się jako trawę.

Nie doczytałem i poprawiłem co nie przeszkadza aby Cie nauczyć, czy ty sam możesz podglądnąć poprawiony obiekt.
Test sobie zrób na polu tylko nie zapomnij wykasować.
Widziałeś kłótnie o Tagowaniu POD Render.
Render sobie nie radzi (choć może się to zmienić) z jednoczesnym wyświetleniem adresu i nazwy budynku.Dotyczy to i prostych obrysów jak i relacji

Ty jej wcale nie kasowałeś była ukryta w relacji multipoligonu zatem klikając w którąkolwiek z linii i tak adresacji nie zobaczysz

Po pierwsze nie musisz nic przepisywać, bo jeśli adresacja jest na relacji to złe byłoby przenoszenie jej czy kopiowanie na nowo wrysowany obiekt. Źle cie poinformowano o znikaniu z wyszukiwarki.

Nominatim tworzy chyba swoja bazę i może to robić co kilka dni.
Zatem gdy odtworzysz gdzieś przypadkowo skasowany adres to on się pojawi w wyszukiwarkach choć być może nie od razu.

Obiekt typu adres zawiera kilka tagów i nie ma znaczenia w jakim trybie był tworzony tzn. czy to import czy ręczne wprowadzanie

Dzięki rowers2. Czasem trudno mi ocenić co jest pod render a co nie. Wzorowałem się na czymś co istnieje już od dłuższego czasu, błędnie zakładając że musi być poprawnie.

Tak naprawdę nic nie jest pod render. Jest tylko niezrozumienie zasad mapowania przez zaczynajacych gdy osoba dodaje building=yes do adresu na nodzie albo rysuje shop=supermarket i latami się ten obrys nie wyświetla.
Osoby tagujące name=Dom Ewki też nie TPR bo dziubną i uciekają więc nie starają się braków renderu zastąpić tagami bliskoznacznymi. Dawanie sensownego name nigdy nie jest TPR choć plagą jest kasowanie bo kasujący subiektywnie uznają, że name Spichlerz może zostać, a name “Dom z XVII w.” już nie.

Jeśli dobrze zrozumiałem Ty chcąc uzyskać nazwę próbowałeś na obrysie, który był w relacji budynku, narysować drugi budynek już bez otworu aby on zagwarantował name.

Robiłeś to nieświadomie, bo nie wiedziałeś gdzie jest adres, dlaczego name gryzie sie z adresem, dlaczego stworzenie relacji zabiera name z obrysu zewnętrznego i zapisuje go w tagach relacji. Po prostu tę relacje zrobił ktoś inny. Zatem nie robiłeś pod render bo efekt prawidłowo dało sie zrobić tradycujnie i render tego obiektu nie pomijał.
Tagowanie pod render jest wtedy gdybyś chciał mieć niebieski budynek i wrysował go tagami od wody.
Kombinacje i pomyłki wynikają z tego że u nas nie ma szkoleń a zakłada się że każdy maper sam się wyszkoli.
Żadne kombinacje nie dają nowicjuszowi obejścia braku renderu jeśli nie wychodzi on poza zakres właściwych kluczy
W Potlaczu jak i w ID jest podgląd relacji i tam teraz zobaczysz name.
Mylnie pisałem że relacja ma 2 obiekty a naprawdę ma 3 bo są dwie inner.
Ponieważ czuję w Tobie mapera z niegasnącym zapałem jeśli nie pracujesz w JOSMIE gdzie łatwo się relacje modyfikuje zainwestuję i poduczę Cię z obsługi a jeśli już znasz go to z samych relacji
A może ktoś chciałby aby na forum poprowadzić ćwiczenia z JOSMA dla kilku osób hurtem?

Nie dokończa. Ja obrys (linię) usunąłem , w jej miejsce rysowałem budynek nie jako linię ale jako obszar, czyli tak jak się tworzy zwykle budynki w edytorze przeglądarki. Linie wewnętrzne które były wcześniej, pozostawiałem. To powodowało usunięcie adresu który był chyba przypisany do linii zewnętrznej (już nie pamiętam). Chciałem stworzyć coś takiego (tu kościół):
https://www.openstreetmap.org/edit#map=18/51.24758/22.56039 lub takiego (budynek geologii UW)
https://www.openstreetmap.org/edit#map=18/52.21118/20.98635 (kawałek dalej w tym samym kompleksie budynków, w Warszawie – ta relacja choć pewnie zbudowana przez tego samego mapera, wyświetla poprawnie nazwę).
Relacja którą Ty zbudowałeś i te które podaję w linkach (spójrz szczególnie na tą w Warszawie), są inaczej zbudowane. W tych drugich zewnętrzne krawędzie budynku nie tworzy linia tylko obszar-budynek.
Czy również one są poprawne?
Mapuję też w JOSM, ale zazwyczaj jak robię coś nowego w rojenie z którego pochodzę (pamiętasz plac i płot :)), tu poprawiałem – zazwyczaj wtedy używam edytora przeglądarki. Zresztą w JOSM budowanie relacji wydaje mi się bardziej skomplikowane.
Choć poprawnie, jak sadzę zrobiłem w JOSM to:
https://www.openstreetmap.org/edit#map=19/50.02012/22.39294
to przy tym
https://www.openstreetmap.org/edit#map=20/50.01475/22.39349
poległem i musiałem użyć przeglądarki, wzorując się na innych (na kościele Mariackim i jego otoczeniu w Krakowie). Sprawdź proszę czy ta druga jest poprawna . Na razie nie wyświetla się poprawnie na carto, wyświetlają się moje nieudane wcześniejsze próby.
W tym miejscu mam dwa jeszcze pytania:

  1. Jak sprawdzić w jaki sposób edycja będzie wyświetlać się na carto? Coś czytałem o jakimś dirty.
  2. Jak zrobić by przy podawaniu linków na forum, obiekt o który chodzi cytującemu obwiedziony był pomarańczową linią?

Ja jestem również początkujący ja zrobiłbym tak oczywiście w edytorze w przeglądarce…

1.Jako ze jestem ciekawski zainteresowałbym się czy na dziedzińcach(tych dziurach w budynku) coś jest. jak jest coś fajnego to trzeba otagować. Na górnym widać auto wiec jest nawierzchnia. jak auto tam wjechało musi być jakiś tunel(może taki building_passage by się nadawał…?). Jak nie wiadomo co tam jest to zwykłą linie i już.

  1. Budynek już jest, obszary też są. Więc szybko zaznaczam myszką budynek naciskam shift i trzymam, zaznaczam element wewnątrz(potem mogę następny). Pojawił się znaczek zachęty do przesunięcia i** do scalenia +. Klikamy na + i budynek scalony.**

Swoją drogą nigdy bym nie wpadł że Scalanie budynku to relacja, ale relacją jest.

Po za tym w/g mnie nie ma różnicy między węzłem, linia, obrysem, budynkiem czy czymś innym na mapie wektorowej to jest zwykłe przedstawienie danych.
Dane są punktami w przestrzeni zawierające odpowiednie współrzędne. Dopiero dodając przełączniki, flagi itd:… np: building=yes/no, area=yes/no algorytm renderujący dostaje info jak to narysować.

Zanim zacznie się zmieniać budynki dobrze jest trochę poćwiczyć np na polach:)

jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Tak nie można te 3 linie tworzyły relację budynku z dwoma atrium (dziedzińcami) usuwając linie zewnętrzna outer rozsypywała się relacja.
Wrysowywując nową linię zewnętrzną trzeba by podpiąć pod tę relację w zamian za skasowaną linię.
Trzeba uważać przy kasowaniu jakiejkolwiek linii czy nie jest ona włączona do jakiejś relacji np, droga może być w relacji transportowej.

Już tłumaczyłem że adres jest przypisany do relacji a nie do linii zewnętrznej ani wewnętrznej.
Edytor automatycznie przenosi tagi z linii zewnętrznej na relację w momencie gdy w budynku wycinasz otwory i robisz relację multipoligonu.Dodawanie jakichkolwiek tagów do linii zewnętrznej walidadory uznają za błąd choć jeśli to jest ten sam tag co na relacji to render sobie z tym radzi

Dirty prawdopodobnie nie działa, bo moje ostanie próby wykazały czas oczekiwania ponad 5 dni gdy kiedyś dirty na mniejszych zoomach niż 12 działało do kwadransa, a wyższe zoomy zwykle same się szybko renderują w kilka minut a zwykle w kilkadziesiąt sekund.Są dni gdzie to może się przedłużyć ale zawsze jakiś zoom z wysokich (najczęściej 14) generuje się w kilkanascie do kilkudziesięciu sekund a reszta w kilka do kilkunastu minut.

Zresztą teraz problematyczne jest pobranie adresu kafelka więc chodzi chyba o to aby nie szarpać serwerów przez dirty.

Jeśli chcesz wskazać w obwódce obiekt to musisz znać jego id .
W JOSm znajdziesz to przez Ctrl+I i kopiujesz numer do schowka, potem podmieniasz go w adresie
www.openstreetmap.org/way/300868789

Możesz na stronie głównej zaznaczyć opcje “Dane mapy” i klikając w linię dostaniesz numer linii w lewej kolumnie co kopiujesz do adresu

Dzięki, rowers2.
Czy w takim razie relacja tworząca ten budynek jest niepoprawna czy może alternatywna?
https://www.openstreetmap.org/way/24882154

Jest zbudowana inaczej niż sposób wykorzystany przez Ciebie i wykorzystuje wielokąt złożony.

Nie jestem wyrocznią, tak samo zresztą wiki (jest wyrocznią tylko w kilku sprawach). Według mnie jest alternatywna.Dlaczego?
Ano dlatego że render sobie radzi z dwoma sposobami a nie spotykałem się aby wiki zdecydowanie przestrzegała przed tym sposobem jaki pokazujesz, bo bym zapamiętał.
A jeśli render sobie radzi to dotąd nie miałem potrzeby sprawdzania jak popularne są oba sposoby, ale radziłbym się kierować tym jak waliduje JOSM.

Jeśli JOSM automatycznie przy zakładaniu multipoligonu przenosi tagi do relacji to jak tak robię, bo nie da się inaczej gdyż aby szybko mapować wykorzystuje się skróty klawiaturowe np. zakładanie multipoligonu to zaznaczanie dwóch obrysów i kliknięcie Ctrl+B.
A modyfikacja takiej relacji trwa pól sekundy poprzez Ctrl"Shift+B.

Zdarzało się często na lasach gdzie posklejanych jest wiele oddziałów leśnych z których wiele ma małe polanki a to wszystko do kupy było sklejane w rozmaite relacje, że było namieszane i te same tagi były dodane do relacji jak i wisiały na obrysach.
No tu już render się rozkładał a częściej maperzy, którzy takie relacje poprawiali bo gdy wycinali polanki render im zasłaniał.
Wtedy kombinowali cięli linie zewnętrzną na odcinki. Wielkie relacje lasu dzielili na mniejsze kawałki zostawiając linie inner poza nowo założonymi liniami outer. Tych przypadków było tak wiele że rendery musiały nauczyć się to obsługiwać.
Ale maperzy się gubią gdy chcą taką relacje podzielić na kilka mniejszych.
Dziś pracowałem robiąc area:highway z innym renderem, który od razu walidował i on sobie nie radził ze źle zbudowanymi relacjami gdzie inner wyłaziło poza outer lub się ze sobą przecinały.
Mimo, że render Mapnika sobie z takim relacjami radzi to jednak walidador JOSMa ostrzega. Ja teraz nie powiem dokładnie, bo walidador rok czy dwa temu zmienił reguły ale sygnalizuje problemy np. z weryfikacją roli.
To o czym piszemy sygnalizuje chyba jako błąd stylu obszaru dla linii zewnętrznej.
Są błędy nieustalonych rodzai relacji itd.
Nie śledzę tego dokładnie, bo nie mam potrzeby. Poprawiam relacje lasów i budynków gdy ktoś się pogubił i robię to tak jak napisałem i działa.
Kolega Cz ja pisał o relacji scalania, że go zaskoczyło że funkcja scalania tworzy relację, ale to kwestia tłumaczenia ID. Ja w JOSM takiej relacji nie spotkałem a budynków zrobiłem aż się nie chce wierzyć “miliony”.

Dlatego ja i co rozsądniejsi koledzy którzy mapują aktywnie śmieją się z wmawiania innym ze robią pod render gdy mapa coraz lepsza i żadnych konfliktów nie ma, bo nikt nie uzywa niewłaściwych kluczy tylko z dostępnych tagów i co najwyzej wybiera te co się renderują a do obiektu pasują.

Staram się nie robić relacji przed jakimi JOSM ostrzega.Staram się robić relacje najprostsze aby nowi maperzy się w nich mnie gubili ani ich nie psuli.

Ty masz dylemat czy jeśli już ktoś zostawił tagi na obrysie to czy masz je przenosić ręcznie do relacji. JOSM nie wspiera takiego przenoszenia więc to żmudna robota jeśli tagów dużo.

Czasem szybciej wrysować obiekt na nowo czy sklonować ale nie tobie tego bo jest zasada nie kasować tego co wcześniej wrysowano.Dlatego nie podpowiem łatwego sposobu
Istnieje w JOSM skrót Shift+R który wkleja hurtem tagi ostatnio dotkniętego obiektu ale to nie zadziała bo w JOSM brak wielu funkcji do pracy nad relacjami , a nie wiem czy nie powstała do tego jakaś wtyczka.

Zatem niech mnie koledzy poprawią jeśli o czymś nie wiem ale ja bym zostawił i jeśli chcesz dodać nowy tag do wielu już wcześniej założonych na outer to bym tam dodał a z pewnością nie tak ze część tagów na relacji a większość na outer.

Kiedyś automat to poprawi.Nie wypowiadam sie tu czy ID robi tak jak JOSM ale jeśli inaczej to bym sie nie przejmował, bo są istotne różnice w szablonach JOSMA i ID i nikt tego nie zrównuje co wygląda na jakaś wojenkę.

Tu masz przykładu multipoligonów
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:multipolygon
Jest też gdzieś stronka z przykładami złych multipoligonów, że za głowę można się złapać ale i tak render sobie chyba z wszystkimi radzi.
Nie będą sprawdzał, bo nie pamiętam jakie możliwości maja edytory www ale odradzałbym poprawianie relacji tym sposobem.

Podam tylko jeden zły przykład z którym się często spotykam.Odradzam cięcie outer na kilka outline czyli obrys zewnętrzny składający sie z kilku odcinków.
Są maperzy, którzy takie relacje robią na budynkach nawet bez otworów.
Zatem przy zakładaniu nowego obiektu a raczej multipoligomu rób jak pisałem a jeśli chcesz dodać tag do już istniejącej relacji z wieloma tagami nie trać czasu i dodaj tag tam gdzie reszta już jest.

Możesz poeksperymentować, bo rendery zaczynają już rozsuwać np. adresy tak aby name budynku ich nie zasłaniało.Jeśli relacja będzie nietypowa to te nowe mechanizmy mogą nie zadziałać.

Jeśli połowę edycji robiłeś w JOSM to każdy ci powie, że do relacji lepszy jest JOSM ,tylko wymaga oswojenia.
Natomiast działanie w obu powoduje zamęt w głowie i np. błędy nazewnictwa jak wspomniana wyżej relacja sklejania.

Nie rozwijam tematu, że wtyczki do JOSM nie radzą sobie z obsługą relacji i tu mógłbym służyć pewnymi radami ale może kiedy indziej a może wcale, bo forum wg. mnie dogorywa więc chyba nie warto inwestować swego czasu w jego reanimację.

Dzięki rowers2 za odpowiedź, będę się tych rad trzymał :).

Da się jakoś oznaczyć w OSM, że budynek ma całkiem formalnie dwa adresy? Ja wiem, że można dać dwa punkty adresowe, ale zaraz znajdzie się ktoś, kto to poprawi, albo zgłosi uwagę…

Idealnie byłoby umieszczanie adresów w węźle wejść do budynku.
Pozwoliłoby to na dodawanie bardziej szczegółowych tagów, a w przyszłości renderowanie tych informacji.

To byłoby najlepsze rozwiązanie - widok na głównej mapie danych w tym węźle - tylko jak to zrobić w kwestii jeśli w tym samym budynku o jednym numerze adresowym mamy kilka różnych wejść?

  • Szpitale i ich wejścia od A do O (na przykład u mnie w Szczecinie - to ważne informacje dla pacjentów i zespołów karetek transportowych z innych miast?
  • Centra Handlowe :wink:

Ja rozumiem, że tagowanie adresów na wejściach ma sens tylko jeśli budynek ma różne adresy. Jeśli nie, to pewnie po prostu tagujemy budynek.