Pytania początkujących

Cześć,
ktoś ma pomysł jak otagować punkt informacji ratusza umiejscowiony daleko od samego ratusza (w tym przypadku dworzec kolejowy)?
"Będzie tam można załatwic sprawy obywatelskie, sprawdzić co dzieje się w naszym mieście, " … pobrać druki na potrzeby wymiany dowodu oso bistego, etc.

Na tą chwilę znalazłem jedynie tourism = information + information = office ale nie oddaje to wg mnie przeznaczenia tego punktu.
Pozdr.

Można tam będzie złożyć te druki po wypełnieniu, a potem odebrać dokumenty?

Hej, mam pytanie: jak ze strony www.openstreetmap.org eksportuje mapę to mam całość. Jak wyeksportować tylko jedną lub kilka warstw. Np. same tory albo same drogi?

Overpassem.

W OSM nie ma typowych gisowych warstw. Trzeba interesujące dane wyciągnąć sobie wspomnianym overpassem, definiując odpowiednie zapytanie.

maraf24 - punkt opisany jest m.in. pod tym linkiem:
http://skierniewice.net.pl/aktualnosci/88918

Według mnie nic tam nie będą mogli załatwić, a jedynie się poinformować.
No i pobrać wycinki drzewa (czy to jakiś lokalny zwyczaj?).

Pewnie gdzieś ten wątek się pojawił ale nie mogę odszukać, mógłby mi ktoś wskazać jak się tworzy nowe relacje w JOSM?

Okna → Relacje.

Dlaczego miałby się pojawić, skoro JOSM, jak każdy normalny program, ma własną pomoc, dostępną pod F1?
Ma także własną stronę z owym helpem i innymi dobrami, zindeksowaną przez Google’a.

Cześć. Jestem nowym użytkownikiem zachęconym do zajrzenia na OSM przez innego fascynata i skusiło mnie, aby od czasu do czasu pouzupełniać nieco informacji w moim miasteczku. Oczywiście, jak każdy nowy użytkownik wziąłem się za radosne dodawanie bez jakiejkolwiek wiedzy, a dopiero potem odkryłem istnienie tego forum i pewnie nieco czasu zajmie mi przyswojenie wiedzy się tutaj znajdującej.

Moje pierwsze zmiany starałem się robić ostrożnie, nie niszcząc już zbudowanej bazy, a jedynie dodając nowe elementy. Przed dodaniem zazwyczaj obserwowałem podobne rzeczy w większych miastach, aby zwiększyć szanse na to, że zrobię to dobrze.

Moje pytanie, to czy ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników znalazłby nieco czasu, aby przejrzeć wprowadzone przeze mnie zmiany i dać znać, czy nie popełniam jakiś rażących błędów?
Link do mojego profilu: https://www.openstreetmap.org/user/vgtworld/history#map=16/53.5941/19.5726

Pytanie czy istnieje sposób aby szybko pokazywać czyjeś zmiany ale nie ogólnikowo pokazane kwadratami jak w tym linku tylko dokładnie które linie konkretny użytkownik modyfikował np. pokazując to na stronie https://overpass-turbo.eu/ odpowiednim kodem. Bo każdy by chciał żeby ktoś to sprawdzał a ja sam nie znam sposobu (a jestem doświadczonym maperem) na przeglądanie tego aby było szybkie i wygodne. Więc czasu by znalazł ale dajcie najpierw odpowiednie narzędzie do tego

Przepatrzyłem większość twoich zmian i wyglądają porządnie. Jakbym bardzo chciał się przyczepić to tylko ze względu na brak tagu segragated na drodze rowerowej. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dcycleway . Ale poza tym detalem wszystko wygląda ładnie.

Dzięki i miłego mapowania :wink:

Masz chyba na myśli “drogę dla rowerów” skoro linkujesz do h=cycleway , a widzę, że kolega takową poprawiał.

Tag segregated jest dla ścieżek rowerowych higway=patch w Polsce nazywanych “drogami dla rowerów i pieszych”.
Kiedyś mylnie nazywano ddrip, ścieżkę ze znakiem C13/C16 z kreską pionową ale od kilku lat ministerstwo zinterpretowało przepisy że nie ma w Polsce ścieżek z separacją ruchu rowerowego od pieszego.

Mamy dziś tylko highway=cycleway i równolegle biegnący chodnik czyli highway=footway.
Nie ma tu potrzeby dopisywać designated czy segregated, bo droga dla rowerów jest z mocy prawa tylko dla rowerów i nic tam nie trzeba przeznaczać lub separować.

Nieseparowana ścieżka powinna być oznaczana highway=path bicycle=designated foot=designated segregated=no czyli dokładnie tak jak w szablonie JOSMa

Drugi rodzaj ścieżki separowanej pozostał w JOSMie być może z powodu różnic w przepisach różnych krajów ale w tłumaczeniu polskim należałoby tę opcję zablokować tzn dopisać, że " nie dotyczy Polski ".
Mógłby ktoś zmienić tłumaczenie, bo ciągle maperzy mapują źle i będzie sporo poprawiania?

Dlatego prośba aby nie iść na łatwiznę i rysować dwie linie równoległe co łatwo się robi przez Shift+P , a nie pakować Drogi dla rowerów i chodnika na jedną linię, bo to ma tyle samo sensu co dodawanie chodnika do jezdni.

I to jest bardzo fajne podejście, gratuluję :slight_smile:

Od siebie dodam tylko jeszcze, że warto spróbować edycji w JOSM, bo tam jest walidator, który wyłapie potencjalne błędy poczynione podczas edycji. Oczywiście, niekoniecznie wszystkimi alertami trzeba się przejmować, ale przejrzeć można.

Dzięki wszystkim za sprawdzenie i podpowiedzi.

Właśnie koncepcja nanoszenia chodników i ddr jak na razie jest dla mnie najbardziej zawiła. Widzę niespójne mapowanie w różnych miejscach kraju przez to, że można to zrobić na różne sposoby.

  • Mogę wybrać cycle path i w sekcji “allowed access” dodać foot:designated.
  • Mogę wybrać footpath i dodać bicycles:designated.
  • Jest też trzecia opcja z dodawaniem osobnych ścieżek jak zasugerowałeś.

Pierwsze dwie opcje mają chyba ten sam rezultat końcowy, czyli dopuszczają ruch i pieszy i rowerowy, jednak na mapie wyświetlają się pod różnymi kolorami przez co nie jest łatwo stwierdzić, czy naniesione linie, to tylko ddr/chodnik, czy zawiera obydwie opcje (choć wiem już, że nie mapuje się pod render).

Efekt jest taki, że stan zastany w mojej okolicy, wykorzystywał obydwie koncepcje:

Ścieżka na południe od torów, której przebieg lekko korygowałem w północnej części (resztę ogarnę, gdy będę miał pewność jej przebiegu, gdyż powstał tam budynek i parking, którego jeszcze nie ma na mapach), jest oznaczona jako cycleway z dozwolonym ruchem pieszych: https://www.openstreetmap.org/way/360990955 (kolor na mapie: niebieski)

Kawałek dalej na północ był z kolei chodnik z dozwolonym ruchem dla rowerów: https://www.openstreetmap.org/way/240051379 (kolor na mapie: czerwony)

Tylko, że obydwa miejsca wyglądają dokładnie tak samo.
Okolica z pierwszego linku oraz okolica z drugiego linku. Teraz, gdy ja wypełniałem obszar pomiędzy tymi dwoma elementami i musiałem się do nich podpiąć, miałem trochę dylemat, jak to ogarniać.

Aktualnie też wyszukiwanie trasy dla rowerów czy pieszych nie uwzględnia dodanych przeze mnie ścieżek, ale zakładam, że to dlatego, że aktualizacja tych danych może chwilę zająć. Chciałem to sprawdzić głównie dlatego, aby zobaczyć, czy naniesione przeze mnie zmiany nadają się do praktycznego wykorzystania, żeby wykryć ewentualne błędy uniemożliwiające ich użycie w nawigacji.

Nie odzwierciedlamy w Polsce wiernie obowiązujących przepisów, poza niektórymi przypadkami (np. access,maxspeed).

Zmiany w traktowaniu znaku C13/16 z pionową kreską nie wpływają więc w żaden sposób na znaczenie dróg cycleway lub path w OSM.
W dalszym ciągu szablon JOSMa z segragated=yes jest prawidłowy i należy go używać zawsze gdy, zgodnie z obowiązująca w OSM zasadą, brak jest fizycznej separacji między drogami, w tym przypadku - drogą dla rowerów i drogą dla pieszych.

Dyskutować można natomiast, czym jest fizyczna separacja. Na pewno nie jest to wymalowana na asfalcie biała linia lub inny kolor kostki.

Kombinacji błędnego tagowania znajdziesz na OSM wiele.
Część z tych błędnych tagowań wzięli pod uwagę twórcy map rowerowych.
Są pewne lokalizmy np. Niemcy tagowali ścieżki jako chodniki (footway) zamiast ścieżek (path).
Istnieją też pozostałości tagowania stosowanego przed laty.
Ale nie ma wątpliwości, że jeśli na wiki jest zmiana to należy tagować jak zaleca.Mamy ustalenia jak tagować w Polsce co możesz sprawdzić w wątku o ścieżkach rowerowych
Mamy szablony w JOSMie a to edytor z którego korzysta większość maperów, którzy intensywnie mapują.
Prawo w Polsce zmieniło się jakieś 2 lata temu więc nie dziw się, że ścieżki mapowane przed 2014 rokiem są mapowana tak jak wtedy prawo interpretowano.
Dodatkowo na OSM mapują ludzie, którzy nie jeżdżą rowerem i przepisów nie znają.
Można by długo wymieniać tylko po co?
Dziś jedni maperzy mapują źle, bo się pogubili a inni mapują jedną linią, bo się im nie chce rysować dwóch. Warto tylko dodać, że oprócz mapowania za pomocą linii mamy też mapowanie obszarowe area:highway=* zatem wszytko co źle zmapowano liniowo trzeba będzie przerabiać aby nałożyć na to mapowanie obszarowe

To że na jednej mapie rożne ścieżki renderują sie jednakowym kolorem nie oznacza ze na innych mapach któreś ścieżki nie znikną.Render na mapie podstawowej rysuje drogi dla rowerów kolorem niebieskim niezależnie jakie głupoty do tej ścieżki dodano.
Jak do rzeki dodasz sobie foot=desiganted to rzeka nie przestanie być niebieska.
W JOSM w trakcie edycji ścieżki są rysowane rożnymi kolorami to łatwo wyłapać błędy.

Przykład który podałeś opisałem. Jeśli jest cycleway czyli polska ddr to nikt inny tam nie ma dostępu.
Jeśli chcesz dodać pieszych to zgodnie z wszystkimi ustaleniami polskimi i międzynarodowymi robisz highway=path co łatwo zapamiętać, bo u nas na ddrip mówi się “ścieżki rowerowe”.

Jest pewien wyjątek od tych dwóch rodzai dróg rowerowych tzn. dopuszczenie rowerów na chodnik.
Tego jest bardzo mało i różnie to było oznaczane znakami drogowymi zarówno w Niemczech jak i każde polskie miasto ma inaczej. Ale te przypadki nie są oznaczane znakiem C13/C16 lub C13

Nie musisz kombinować przy tak oczywistych i powszechnych drogach jak ddr i ddrip, bo to jest ustalone przynajmniej od 2 lat czyli od interpretacji ministra starego rozporządzenia o znakach, albowiem nowelizacja ustawy PoRD zawierała zmiany treści artykułów np o obowiązku jazdy po ścieżkach tak że nikt w Polsce nie wiedział co jest co, bo ustawa nie pasowała do rozporządzenia.
Obecne przepisy są bardzo rygorystyczne i nie podobają sie rowerzystom w kwestii obowiązku jazdy po ddrip skoro piesi mają tam pierwszeństwo.Sugeruje się, że i ta zmiana została zrobiona zbyt pochopnie więc może za jakiś czas znów zmienią ale to z niczym nie zmieni sposobu tagowania jaki podałem i jest podstawą dla renderu i routingu obowiązującą dla wszystkich map i serwisów.
Zgadłeś że w serwisach z routigniem zmiany są wprowadzane z kilkudniowym opóźnieniem zaś mapa podstawowa kreśli je z opóźnieniem kilkuminutowym w okolicach zooma z16 -z18 oraz kilkudziesięciosekundowym na z13-z14. Zoom dwunasty potrzebuje czasem około doby, a z10 nawet kilku tygodni.Do niedawna można było to przyśpieszyć wysyłając ponaglenie z poziomu przeglądarki ale skoro wyłączyli tę opcję to mam nadzieje że przyspieszyli render na małych zoomach.

U nas jest jakaś mania opisywania kto ma dostęp do przejścia dla pieszych czy drogi polnej. Niektórzy tak odjechali,że dopisują nawet konie bez sprecyzowania czy pędzone czy wierzchem. Na szczęście przy torach nikt się nie wygłupia.
Jest też sporo chodników które trzeba wyczyścić z bicycle=yes

Oczywiście: pierwsza zmiana z listy, wystarczy zmieniać numerki zmian.

Jak oznaczyć takie coś?

To jest taka pętla na górce, wyasfaltowana, przeznaczona dla dzieci do turlania się czymkolwiek na kółkach - rowerki, hulajnogi, deskorolki, wrotki… A zimą - sanki.

Droga dla rowerów tu ewidentnie nie pasuje.