Miten olisi, jos relaatiossa olisi vain baanakokonaisuuden parametrit (nimi, numero jne…) ja relaation jäsenillä olisi sitten valmiusasteesta riippuen:
Vähän tähän aiheeseen liittyen: parhaillaan on käynnissä alustava kommenttikierros uuteen cycleway=expressway -avaimeen.
Ehdotussivulla luetellaan erilaisia mahdollisia kriteereitä (jotka tietenkin vaihtelevat maittain), mutta Suomessa ainakin baanat ja osa tavoiteverkostosta voisi voisi sopia mainiosti tämän avaimen alle. Sivulla tosin käydään edelleen pohdintaa tarkasta avaimesta ja arvosta, sillä osa ehdotuksista mm. rikkoisi nykyistä nimiavaruutta (cycleway=* voi olla myös expressway, ja tällaista yhdistelmää on hankala koodata saman avaimen alle). Tämä uusi ehdotus on erillinen esim lcn-avaimellekin.
Jos ja kun tämä avain tulee käyttöön, se voisi ehkä ratkaista myös yllä olevassa postauksessa mainitun ongelman valmiusasteista. Siis valmiusasteeseen/vasta suunnitteluasteella olevaan väylään liittyvän informaation voisi sitten (ehkä) sitoa tämän uuden avaimen alle (siis: pyörätie on jo ehdottomasti olemassa, mutta baanakriteerit täyttävä osuus vasta suunnittelussa tai valmistumassa).
Nykyään se on muuntunu mm. vastaamaan pääosin Helsingin tavoiteverkkoa, joten ehkä parempi että network=lcn vastaisi sitten tavoiteverkkoa ja network=rcn baanaverkkoa.
Rakennustilanne on osittain koominen että itse tiepätkä voi olla 100% mutta koska vieressä ei ole “tämä on baana” -kylttiä, niin baana on sitten vain “ehdotettu”.
Kartasta jos joku katsois ja tulisi sitten paikalle toteisi että kaikkihan on valmis, ei muuta kun pyörän selkään.