Abstrahując od celowości - oznaczenia i relację poprawiłam
Dzięki.
Krótko wyjaśnię, o co chodzi. Problem dotyczy urządzeń Garmina, które najprawdopodobniej stosują jakiś wariant algorytmu Highway Hierarchies. Żeby uzyskać poprawny routing na długich trasach (kilkaset-kilka tysięcy km), mapa musi mieć wcześniej przygotowaną ciągłą siatkę szybkich dróg. Zwykle to są autostrady. W Polsce nie mamy siatki autostrad, więc na moich mapach dodaję także drogi międzynarodowe. Dzięki temu nawigacja wykorzystuje Gierkówkę. Dziura w E75 nie jest problemem przy wyznaczaniu lokalnej trasy, ale już przy odległości Łódź - Katowice, program przeskakuje na najszybsze drogi i ignoruje odcinki z dziurami.
A czy jakikolwiek routing korzysta w ogóle z relacji? Wydaje mi się, że nie.
Często natomiast błąd w relacji jest też błędem w routingu (np. brak połączenia dróg w węzłach). Dltego warto sprawdzać i kontrolować relacje. Był kiedyś OSMonitor, fajne narzędzie do kontroli relacji a co za tym idzie poprawności routingu. Niestety od 2013 r. nie jest aktualizowany.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSMonitor/Poland_Major_Roads
Relacja E75 http://www.openstreetmap.org/relation/2092611 jest jakimś nadrzędnym typem, najwyraźniej zawiera tylko podrzędne relacje z narodowymi fragmentami E75. Chyba te poprawiane odcinki nie powinny być dołączone do nadrzędnej relacji, wystarczy do krajowej.
E75 jest do poprawy w Łodzi - trzeba ją usunąć z miasta i przenieść na A1. Jest już częściowo usunięta, to moja sprawka, ale powoli mi to idzie. Jak ktoś ma ochotę to niechaj dokończy.
https://www.openstreetmap.org/relation/2093779#map=9/51.6828/19.6848
W iD z pewnością łatwe to nie jest
EDIT: Zrobione.
Droga krajowa 74 składa się z kawałków, z których 77 ma osobne tagi wikipedii. Znaczy, są osobno otagowane, wszystkie odsyłają do tego samego artykułu. To nie powinno być jakoś na relację nałożone, a nie na odcinki?
Oczywiście, że na relację powinno być.
To chciałabym przy okazji dopytać - w trakcie długotrwałego remontu czy przebudowy - rozumiem już dlaczego trzeba pilnować poprawności relacji dróg ale inne relacje - linie autobusowe, szlaki turystyczne itp. - można chyba uporządkować po zakończeniu remontu?
I jeszcze wielka prośba do edytorów przeglądarkowych - uruchamiając jakiś odcinek ulicy usuwajcie tagi end_date i construction jeżeli są już niepotrzebne.
Linie autobusowe zwykle są puszczane jakimś objazdem i wypadałoby to uwzględnić.
Szlaki turystyczne - to chyba zależy. Jeśli budowa trwa na tyle długo, że jest wyznakowany szlak inną trasą, to jak wyżej, w przeciwnym przypadku rzeczywiście nie ruszać.
W prostym mailu i nawet nie tak elegancko ubranych słowach taką prośbę wystosowałem i muszę powiedzieć mile mnie zaskoczyli ponieważ dziś stosowną informację otrzymałem. Przyznam granice zaskakują http://www.openstreetmap.org/relation/4022746
PS Prośba o rzucenie okiem czy tagowanie jest poprawne. access=permissive dałem ponieważ o ile wiem z doniesień prasowych dostęp ma być zamknięty tylko na czas prób.
Proszę o cofnięcie zmian użytkownika IiF
Robi bałagan ostatnio. I to duży.
https://www.openstreetmap.org/changeset/46654195#map=17/53.12663/18.06546
https://www.openstreetmap.org/changeset/46654671
https://www.openstreetmap.org/changeset/46655988#map=14/53.1538/18.0538
I pewnie inne też…
Ponawiam: zróbcie coś z IiF - zmienia kategorie dróg niepotrzebnie.
Myślicie, że ten obiekt rzeczywiście istnieje?
http://www.openstreetmap.org/way/259725798/history
Asfaltowa droga rowerowa, w wykopie, przez pola, lasy i stawy gdzieś w świętokrzyskiem i nazywa się Shortway?
Odpowiedź jest chyba tu
http://www.openstreetmap.org/way/259727222#map=17/51.28583/20.93204&layers=N
Znaczy, mamy do czynienia z Kartografią Fantastyczną, mam rozumieć?
Swoją drogą, czy już ktoś zmapował świat “Hobbita” i “Władcy Pierścieni”?
A w ogóle istnieją mapy jakichś fantastycznych śwatów, zrobione tak, jak OSM, a nie jako rysunek? Znaczy, widziałem raz coś, co wydało mi się w pierwszej chwili środowiskiem do tworzenia takich map, a okazało się taką mapą, ale cholera wie czego… A ja bym chciał mapę Dysku, albo Westeros czy Śródziemia.
EDIT: Pahdon, Śtódziemioe jest: http://middle-earth.thehobbit.com/map Tyle, że jakoś nie umiem przybliżać.
Raczej częstym niezrozumieniem co to jest droga dla rowerów.
Bardzo często też jest nadużywany tag bicycle=yes
Równie komiczne jest nadużywanie tagu o dostępności dla koni czy wózków inwalidzkich a jakoś nikt nie zadbał o interesy rolkarzy itd.
Jednak gościu ponad 2 lata temu nadał tam surface=asfalt co w połączeniu z cycleway czy name może wprowadzać w błąd że była inwestycja.
Nie pozostaje nic innego jak prześledzić historię nodów czy surface nie przeszło z podzielenia residentiala , a resztę wyrzucić zostawiajac tracka.
Jeśli jednak surface jest autorskie to wypadałoby posłać maila.
Prosze o sprawdzenie - oddano tu mini rondo do użytku: Gryfino DK31; 120 https://www.openstreetmap.org/changeset/46745428#map=15/53.2577/14.4905&layers=N