IMHO znaczenie tagu highway jest przeceniane, w przyszłości mam nadzieję, że wystarczy coś w rodzaju highway=yes, a gorące dyskusje jak ta powyżej przejdą do historii. Nawigacja powinna kierować się fizycznymi parametrami drogi, czyli surface, width, smoothness, maxspeed, lanes, winter_service, incline, overtaking oraz logicznymi jak name, source:maxspeed (urban,rural, zone30) + znaki drogowe.
Przeznaczenie to pojęcie lokalne, identyczna droga w różnych rejonach pełni inną rolę. Jako mieszkaniec małego miasta rwę włosy z głowy jak w Krakowie muszę przejechać dwukierunkową drogą z poparkowanymi na chodnikach po obu stronach autami. U mnie w mieście to zwykle tzw. ,uliczka parkingowa’’ po której nikt nigdzie nie jeździ, po prostu wjeżdża, zostawia samochód i idzie do domu. Dla krakusa to normalny tranzyt, lepszego i tak nie ma. Ale jak mnie nawigacja w coś takiego wpakuje to jestem w szoku.
I odwrotnie, byłem ostatnio w górach, wspinam się pieszo oblodzoną drogą o nachyleniu 20% z kolcami na butach, którą u siebie bez wątpienia sklasyfikowałbym jako track, zwłaszcza że obok leży przygotowane do wywiezienia drewno, a tu nagle widzę tabliczki z nazwami ulic i normalną osobówkę bez łańcuchów, bo na górze jest osiedle Gdyby mnie nawigacja tam wpakowała to pewnie bym się rozbił, ale dla miejscowych to ,residential’'. Zdecydowanie wolałbym aby nawigacja polegała tu raczej na incline, lanes, surface i winter_service…
Nawiasem mówiąc jakość utrzymania zimowego jest bardzo dobrym wyznacznikiem dla tagu highway: tertiary i wyżej jest odśnieżane regularnie, residential jest odśnieżana sporadycznie, service/track nigdy.
Jeżeli chodzi o wiki, to konieczne są zdjęcia, opisy słowne nie wystarczają aby wymusić spójną interpretację.