Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Nie, nie mam na myśli nawierzchni. Mam na myśli ogólnie pojęty “komfort”, na który składają się szerokość drogi, jej wyprofilowanie, prędkość osiągalna, liczba skrzyżowań, itd. itp. Jednym słowem pewien całokształt, którego nie da się ściśle zapisać w konkretnych tagach. Ale można właśnie ocenić całościowo i oznaczyć drogi wyróżniające się “komfortem” tagiem trunk.

Taki przykład - mamy w Polsce sporo dróg dwujezdniowych. Dopuszczalna prędkość na nich wynosi 100 km/h.
Ale drogi takie nie są sobie równe. Bo jest np. DK1/DK86 na odcinku Częstochowa - Będzin, Tychy - Bielsko; DK92 Poznań - Września. Drogi z całą masą skrzyżowań, przechodzące przez obszary zabudowane. Jedyną ich przewagą nad zwykłymi DK jest to, że są dwujezdniowe.
Mamy też DK1 Piotrków - Częstochowa. Droga wyprofilowana jak autostrada, wyprowadzona poza obszar zabudowany, bardzo nieliczne skrzyżowania, zakaz wjazdu pojazdów wolnobieżnych.
Wreszcie mamy bezkolizyjne, “autostradopodobne” fragmenty takie jak DK78 obwodnica Jędrzejowa czy DK15 obwodnica Inowrocławia".

I teraz te wszystkie drogi są w zasadzie otagowane identycznie (primary, oneway, lanes=2, maxspeed 100 nie licząc punktowych ograniczeń). A przecież wyraźnie się od siebie różnią. I aby uwidocznić tę różnicę, należy te “lepsze” z nich otagowac jako trunk.

Czy aby na pewno nie wie? Przecież nawigacja chętniej kieruje przez drogi o wyższej “kategorii”, zakładając poniekąd że drogi tertiary i niższe mogą nie sprzyjać komfortowemu podróżowaniu.

Wpis #378 i dalsza dyskusja.

Pojawiły się argumenty (które mnie nie przekonują), że proponowana zmian rozwali nawigację. A może by tak testowo zmienić tagowanie wybranego odcinka tzw. drogi ekspresowej na motorway i zobaczyć czy ktoś zacznie zgłaszać jakieś problemy? Jako odcinek testowy proponuję S8 Wrocław - Łódź.

Chodzi mi o to by przeczytać jeden wpis (może być dość długi jeśli temat jest skomplikowany), nie całe strony dyskusji.

Jeśli dobrze rozumiem to nie ma konkretnej propozycji znajdującej się w jednym miejscu (a nie rozsianej po temacie).

Nie wiem czy już to polecałem, ale założenie strony Wiki z podsumowaniem chyba by się przydało. Temat co jakiś czas powraca, więc warto. Inaczej po prostu utonie w morzu zapomnianych dyskusji.

One nie miały Cię przekonać. To ty masz przekonać sceptyków na tym forum.

I gdy się jacyś wkurzeni konsumenci danych zgłoszą z pretensjami, to kto będzie się tłumaczył i ich przepraszał?
Po zmianach na osm-carto ludzie z pretensjami pojawiali się nawet po 2 miesiącach i żądali ich wycofania.

No to sam wpis #378. Oraz #417.

Staram się cały czas prowadzić dyskusję i wykładać “moje racje”, tak jak np. tu:

niestety owi sceptycy (z wyjątkiem Ciebie) nie odnoszą się do moich wypocin. Jak mam kogoś przekonać prowadząc monolog?

A co gdy się nie zgłoszą?

I co, czy z tego powodu zaprzestano wprowadzania jakichkolwiek zmian?

Jak tam, wymyślił już ktoś dlaczego taka np. Drogowa Trasa Średnicowa nie może być otagowana jako trunk? Bo jeśli nikt nie wymyślił to może wreszcie by wypadało to naprawić na mapie?

Ciekawostka: Kilka miesięcy temu ktoś (nie ja) zmienił tag fragmentu pewnej ważnej drogi w Polsce z primary na trunk (zgodnie z przeznaczeniem tego tagu) i do tej pory nikt tego nie przywrócił ani nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.

Nie wiem, dlaczego by nie mogła mieć trunk, i przypominam sobie, że parę lat temu kilka osób już to proponowało.

Nie wiem, czy to o nią chodzi, ale ja widziałem taką zmianę kilka miesięcy temu i tak jak piszesz, była ona zrobiona zgodnie z przeznaczeniem tagu higway=trunk. Brak więc powodów do interwencji czy zastrzeżeń.

Nb. zmiany primary na trunk to jest off-topic, bo jak tytuł wątku wskazuje, powinien on dotyczyć zmian trunk na motorway.

I pewnie brakło sensownych argumentów przeciw ale i tak stanęło na tym, że niedasie.

W takim razie zastanawia mnie, co by się stało gdybym zmienił tagi DTŚ na trunk.
Jakich argumentów bym się naczytał przeciwko takiej zmianie?

Niby tak, ale wątek się rozwinął trochę szerzej. Jeśli się da, to proszę o zmianę tytułu na

Propozycja: zmiana praktyki używania tagów highway=motorway i highway=trunk.

  1. Opis wątku mogę, oczywiście, zmienić, jeśli jest ogólna zgoda. Ogólną zgodę mogę rozpoznać po braku protestów przez np. tydzień.

  2. W innym wątku wrzuciłem wpis z pomysłem na highway:class, który mógłbym ewentualnie przetłumaczyć na lengłydż i wrzucić jako proposal, tylko niezbyt dokładnie wiem, jak to zrobić.

Nie zgadzam się. Pierwotny wątek dotyczył tagowania ekspresówek i niech tak zostanie.

Niezawodny Zbigniew_Czernik, któremu podobno jest wszystko jedno, ale nie przepuści okazji na złośliwości. Oczywiście nie wnosząc nic konstruktywnego do tematu.

Porządniej będzie, jak założę nowy temat do którego przekopiuję ostatnie kilka stron dyskusji? Nie widzę w tym sensu.

Ten wątek o ile pamiętam powstał właśnie po to, żeby przedyskutować konkretne rozwiązanie, bo była już wcześniejsza ogólna dyskusja na ten temat.

Można więc wrócić do ogólnej dyskusji albo założyć kolejny wątek, ale wydaje mi się to na razie ślepą uliczką. Nadal uważam, że warto zrobić na wiki stronkę z opisami w punktach jaka jest sytuacja obecna, jakie są problemy i potencjalne rozwiązania, żeby reszta społeczności miała szansę się w ogóle zorientować, bo stało się to zbyt szczegółowe i kręci się w gronie kilku osób, które mają dawno wyrobione zdanie. Słowem - szanse na rozwiązanie w tej chwili są bliskie zeru, bo jest za dużo dyskusji, przez które trzeba by się przedrzeć, żeby dojść do konkretów.

Gdzie konkretnie powinienem na tej wiki zrobić stronkę z opisem tego tematu, aby dyskusja wyszła poza “grono kilku osób, które mają dawno wyrobione zdanie”?

Jeśli po polsku, to może jako sekcja tego artykułu:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce

albo jako osobny artykuł podlinkowany i opisany w tym ogólnym artykule.

Na Wiki? Najlepiej na podobnej stronie. A po to by się ktoś tym zainteresował - wrzuć na forum.

Jeśli to nowa propozycja to może lepiej nie edytować istniejącego artykułu?

Czyli nasza kielecka obwodnica kwalifikuje się jako motorway

W każdym innym kraju taka droga byłaby oznaczona jako motorway.

Nie jesteśmy “każdym innym krajem”.

No tak. Lepiej jest jak każdy kraj ma swoje własne interpretacje zaleceń i opisów.

Tylko, że każdy kraj ma inne prawo dotyczące dróg, więc nie można tak “z automatu” skopiować zaleceń z innych krajów. Zwłaszcza w przypadku ekspresówek, gdzie jest wiele różnych podejść do tematu, niektóre kraje nawet czegoś takiego nie mają.