Pojedyncze groby - ustalenie tagowania

2 to jest wzięte z boundary, czli granice Polski

Czyli heritage=2 (granice Polski)
heritage:operator=nid (kto zawiaduje zabytkami, prowadzi rejestr)
ref:nid=numer wpisu

Trzeba uważać, na stronach NIDu, są stare wpisy, przynajmniej dla pomorskiego są nowe.
heritage jak najbardziej pasuje do cmentarza, dlaczego by nie?

heritage pasuje do wszystkiego, co jest zabytkiem i wiem, że nie powinno się dublować wartości (o tym już wcześniej była mowa).
Jednak moim zdaniem rozróżnienie wartości tagu historic może być bardzo przydatne do analizy/wizualizacji takich obiektów.

Jeżeli dla drzewa, cmentarza, budynku damy historic=heritage, to algorytm analizujący musi być już trochę bardziej zaawansowany (nie przypadkowo wybrałem obiekty należące do różnych kategorii - mamy natural, landuse i coś - bo nie wiadomo co mapowicz w przypadku budynku wymyśli).

Oczywiście to jest moje zdanie i jeśli się mylę proszę o informację zwrotną. Potwierdzenie mojej tezy też jest mile widziane :wink:

Potwierdzam, marimilu :wink:

Nie bardzo rozumiem relacji dla Szymborskiej.

Mamy:
Współrzędne: 50,0744644, 19,9553985
Jest częścią:
Relacja Cmentarz Rakowicki (2453136)
Relacja Wisława Szymborska (2451372) (jako tomb)
Relacja Wincenty Szymborski (2451389) (jako tomb)
Relacja Anna Szymborska (2451388) (jako tomb)

Dalej:
Relacja: Wisława Szymborska (2451372)
Zawiera:
Relacja Anna Szymborska (2451388) jako parent
Relacja Wincenty Szymborski (2451389) jako parent
Węzeł 1941963942 jako tomb
Jest częścią:
Relacja Wincenty Szymborski (2451389) (jako child)
Relacja Anna Szymborska (2451388) (jako child)

Dlaczego Wisława jest child a pozostałem osoby jako* parent*?
Węzeł: 1941963942 jest częścią relacji Cmentarz Rakowicki, ale te trzy relacje winny być, równorzędne i zależne od tego węzła, czyli wchodzić w jego skład.

Czy się mylę?

Dlatego, że Wisława była córką Anny i Wincentego Szymborskich.

A ja nie rozumiem, po co dodawać grób do relacji? To że grób należy do cmentarza wynika z tego, że leży wewnątrz obszaru otagowanego jako Cmentarz Rakowicki.

Też tak myślę. To był przykład.

Tak myślę że jakby się dało połączyć kluczem groby przodków można by zrobić mapowe drzewo genealogiczne :slight_smile: Śledzić migrację przodków itd. Sporo cennych danych dla środowisk zajmujących się drzewami. Może by zainteresować tematem odpowiednie środowiska. Myślę że i oni mogą mieć sporo danych i mogą mieć ochotę na ich przestrzenną reprezentację.

A jeżeli w grobowcu są rodziny których relacje nie są tak proste jak parent/child.
Czy jest konieczne/istotne dodawanie tej “roli”?
Czy istnieje nieograniczona dowolność w podawaniu wartości dla Role?

Myślę, że ten temat jest bardzo złożony i proponuję rozpocząć go w osobnym wątku. Np. Genealogia w połączeniu z OSM.

Chcemy troszkę wypromować tę stronę, lecz wcześniej potrzebujemy trochę więcej danych. Zachęcam do dodania chociaż 5 grobów. Jeśli nie możecie iść na cmentarz to w sieci można często znaleźć, że ktoś jest pochowany w Katedrze A lub Kościele B. W takich przypadkach nie potrzebujemy śladu GPX.

Czy mam ręcznie zmieniać wpisy jak person:name itd, na nowa wersję z relacją, czy też bot to zmieni?

Szkoda czasu. Jakiś skrypt się tym zajmie.

strona http://groby.osmapa.pl została ulepszona. Obsługuje teraz relacje type=person. Pokazują się również polygony :slight_smile: zachęcam do przetestowania i dodania kilku grobów :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem, jak tą stronę można używać dla swoich prywatnych grobów?
Czy to ma sens, w obecnej chwili?
Jak rozdzielić dostęp do grobów historycznych od danych dotyczących grobów prywatnych?
Kto to będzie sprawdzał, czy nie ma świadomych, złośliwych wpisów?

Teraz pytanie bardziej serio.
Jak dokładnie stwierdzić, który grób jest historic=tomb.
Sam fakt, że zmarły ma stronę na Wikipedii nie czyni go historycznym. Np, Szymborska, czy grób Wojtyłów.
Jakie mamy przyjąć kryteria, aby nie narobić bałaganu?

Mogę dodać kilka grobów osób znanych ale nie historycznych, ale, o ile się nie mylę, ten program wyłapuje tylko wpisy gdzie jest “historic=tomb”.

Każdy człowiek jest częścią historii, więc w moim mniemaniu zasługuje na to by postawić mu kropę otagowaną jako historic=tomb. Odpowiadając więc na Twoje pytanie - każdy grób jest historyczny.
Czasem zdarza się sytuacja, że grób jest jednocześnie miejscem pamięci, wtedy daję historic=memorial tomb=yes (jest to obsługiwane przez naszą stronkę ztcw).

Jeżeli masz rację, że, zawsze, historic=tomb jest domyślne, to bez sensu jest wklepywanie tą zbyteczną informację. Po prosty, nie wpisujemy jej.
Za to nie każdy jest powszechnie znany, czyli potrzebny byłby parametr known=yes/no

Ocena kto jest znany, a kto nie jest mocno subiektywna. Moim skromnym zdaniem każdy kto ma artykuł na wikipedii zasługuje na to, żeby ten tag do jego grobu dodać, a jakiś wyznacznik sławy to jest :slight_smile:

Teraz tak to działa. Sławne osoby są na niebiesko. Po co mnożyć tagi? Jeśli grób jest zabytkiem to też mamy na to swoje sposoby.

Kolejna sprawa - Pomniki pamięci.
Nie widzę ich na mapie “grobów”.
Mamy pomniki jako “Miejsca pamięci” ku czci zabitych/zamordowanych.
Często są bezimienne (Takim przykładem jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.), ale są także takie, gdzie mają umieszczaną tablicę z nazwiskami (nie zawsze są daty ur. i śm.)

Stoją:

  1. na cmentarzach, w alejkach lub wyznaczonych do tego kwaterach.
  2. poza cmentarzami, w lasach czy na polach.

Wydaje mi się, że winny być oznaczone ikonką na mapie grobów (na Cmentarzy Rakowickim ich nie widać), inaczej niż zwykłe pomniki ku czci osób. UMP ma je zaznaczone.
Oddzielna sprawa, jak dopisać listę osób z tablicy. Relacje?

name=Pomnik Żołnierzy Poległych w bitwie pod …
historic=memorial
inscription=Żołnierzy polegli w bitwie o … w dniach … - odpisana z tablicy lub pomnika
co dalej?

Zapominasz o jednej, banalne, rzeczy.
Ja, czy ktoś inny, jest na tyle leniwy, że nie chce mu się napisach artykułu na Wikipedii, mimo, że ma wiedzę na ten temat, a taki artykuł jest oczekiwany.
Dlatego Wikipedia nie może być “decydentem” kto jest znany. Wikipedia jest tylko wybiórczym źródłem wiedzy i taka pozostanie.