OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

Na pewno to potrzebne? Nawet JOSM podczas wysyłania danych podrzuca ostrzeżenie “podejrzane połączenie znaczników - tracktype=grade1 razem z surface=gravel”.

Odnośnie GitHuba i strony www pytaj jendrusk

=======================================================================
EDIT. Ogarnięte

Drogi wyświetlają się jak widać dobrze (zarówno w pełnej mapie jak i wersji light). Teraz pozostaje tylko wrzucić na serwer i przy następnej aktualizacji wypluje poprawioną wizualizację dróg utwardzonych. Mkgmap domyślnie stosuje paved dla dróg

surface=asphalt | surface=paved | surface=sett | surface=concrete | surface=concrete:lanes | surface=concrete:plates | surface=paving_stones  | surface=cobblestone  |  surface=cobblestone:flattened  | surface=metal  | surface=wood)

i te drogi będą się wyświetlały w sposób jak powyżej (biały między czarnymi), a unpaved jak na poprzednim obrazku (brązowy między czarnymi).

Będzie.

Moim zdaniem zdecydowanie unclassified

To to dlatego bo grade1 to asfalt/beton - a nie piasek, żwir itp

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype#Values
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:tracktype#Warto.C5.9Bci

Niekoniecznie są nadmiarowe/zbędne zwłaszcza jeśli nie ma surface

Aczkolwiek w tracktype=grade1 surface=asphalt to tracktype dużo nie wnosi (choć na highway=track jest czasem użyte zamiast surface)

Jest jakiś babol z rysowaniem budynków. Np. w Markach nie widzę M1, OBI, Agata, Makro.

Czy są to ogólnie budynki z tagiem shop=* ?

Kilka przykładów:
M1 Marki building=retail, shop=mall
OBI building=retail, shop=doityourself
IKEA building=retail, shop=furniture
Makro building=retail, shop=supermarket

Autorski wybór wynika z tego, że według OSRM ta trasa jest czasowo szybsza niż ta krótsza. Teoretycznie.

Pochylmy się więc i nad tym. Zmodyfikowałem (skróciłem) powyższą trasę do odcinka, który nie był wspólny dla obu powyżej wyznaczonych tras i przysunąłem deczko “metę” tak, żeby oba algorytmy wyznaczyły identyczną, tę krótszą trasę.

I mamy:
GrapHopper: Odległość: 5.3km. Czas: 0:11
OSRM: Odległość: 5.3km. Czas: 0:18.

Pomijając fakt, że ten odcinek spokojnie i legalnie da się przejechać w jakieś 5-6 minut (to nowy, prosty i równy asfalt), to zastanawia mnie taka rażąca różnica w oszacowaniu czasu przejazdu dla profilu samochodowego. 7 minut różnicy na 5 kilometrach? Czy na pewno tak ma być? Czy to wyjątek, czy takich kwiatków można spodziewać się w całej mapie?

Na całej mapie. Duże różnice czasowe wynikają najczęściej z braku maxspeed na jakiejś drodze. A tutaj krótsza droga ma na długim odcinku podane ograniczenie do 30km/h. Sygnalizacja świetlna i jej brak też może zaburzyć wyliczenia czasu.

Zawęziłem problem do tego obszaru: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=51.2811%2C16.6159%3B51.2834%2C16.5885#map=16/51.2824/16.6023
Poszukałem innych dróg o takim tagowaniu i nie było tak wielkiej różnicy, jak tutaj.

Nie tylko w Markach tak jest, inne miasta także. Z tego zo zauważyłem nie wyświetlają się budynki które są w JOSM oznaczone na niebiesko, czyli z tagiem shop=*. Poszukam sposobu rozwiązania tego problemu.

W polygons na sam początek przeniosłem obsługę budynków.
Dałem taką regułę:
building = * & area_size() > 100 [0x13 resolution 22]
building = * [0x13 resolution 24]

działa ? podrzuć plik polygons. Ja zrobiłem jakieś 30 różnych zmian i niestety nadal nie wyświetla.

Nie wiem czy mam aktualny styl. Czekam na aktualną wersję na Githubie.

W polygons masz (chyba?) sekcję:

building tag should be last

amenity=* & building!=* {name ‘${name}’ | ‘${addr:housenumber}’} [0x10f01 resolution 24]

building=* & area!=no {name ‘${name}’ | ‘${addr:housenumber}’} [0x13 resolution 24]

Usunąłem ją a dopisałem wcześniej przesłane 2 linijki na samym początku (przed aeroway=…)

OK, działa, ja dopisałem na samym początku nic nie usuwając. Dzięki za pomoc.

Dobrze byłoby oznaczyć zjazdy (junction 0x2000) ikoną i ustawić wyżej widoczność, np. od 22.

Points… obiekty ATM, Bank, Fuel, Hotel, Motel…
Proponuję zmianę reguły nazewnictwa na krótszą, czyli z { name ‘${name} (${operator})’ | ‘${name}’ | ‘${operator}’ } na {name ‘${name}’ | ‘${operator}’} .

Co masz na myśli pisząc oznaczyć zjazdy ikoną?

A odnośnie długości nazewnictwa - możesz dać przykład gdzie jest zbyt długa nazwa na mapie. Pionowa kreska ( | ) w ustawieniach kompilatora oznacza chyba “lub”. Jeśli się mylę to napisz co się zmieni, jak będzie się wyświetlała nazwa po zmianach, w stosunku do tego jak jest teraz.

W BaseCamp junction jest zobrazowany jako kwadrat, w Garminie chyba też. W typie można wrzucić jakiś znak graficzny ze strzałką aby zjazd był lepiej oznaczony/widoczny.
| oznacza lub. Przykład bankomat - Pekao BP (Pekao Bank Polski) lub Pizzahut (Amrest) lub stacja paliw Circle K (Circle K). W 99% przypadków operator albo jest już w nazwie albo wyświetlenie tej informacja nic nie wnosi a tylko zaciemnia mapę (nadmiar informacji).

Może być?

Krótszą nazwę dałem dla banków i hoteli, z tego co widzę to nazwy bankomatów się nie wyświetlają. W folderze https://drive.google.com/drive/folders/1FFAICRu9HWyq_o69yA3V7Z1GOWg5pF-b?usp=sharing masz instalator basecampa i plik img samego woj. Mazowieckiego. Zerknij i daj znać czy jest OK. Masz tam także pliki typ oraz points po zmianach.

Lepiej… ale…

bankomaty

stacje paliw

Trzeba też pomyśleć jak rozwiązać problem powielania przystanków (obsługa platform i bus_stop)

Bankomaty i stacje paliw poprawione - pliki podmienione, ale z tymi przystankami to łatwo nie będzie…