Wiktor, jeszcze raz, tą drogą - dziękuję za mapę
Tak jak Ci pisałem szkoda, że jej nie miałem podczas urlopu i podróży po Polsce, bo pewnie zrobiłbym dużo więcej zdjęć, a może z zlokalizował zabytki bez lokalizacji.
Przycisk lokalizacyjny sprawdza się świetnie na urządzeniu mobilnym (akurat iPad mini). Właśnie przetestowałem podczas jazdy rowerem po Łodzi, dziwiąc się, że w okolicy gdzie często bywałe są zabytki bez zdjęć.
Jak często aktualizuje się baza po np. wpisaniu koordynatów na stronie Wiki lub dodaniu tam zdjęcia?
Jak na razie baza cyklicznie aktualizuje się raz dziennie. Próbuję się zsynchronizować z usługą https://tools.wmflabs.org/heritage/api/api.php, tak by dopiero po tym gdy ona przeskanuje strony na Wiki, ja bym odpytywał ją. Teraz przestawiłem odświeżanie na 6:30 rano i mam nadzieję, że to się poprawi.
Docelowo - mam nadzieję, że uda mi się w niedługim czasie zamienić https://tools.wmflabs.org/heritage/api/api.php na samodzielne skanowanie stron w Wikipedii, wtedy aktualizacje będę robił jakoś co 2-3h.
NID udostępnił mapę zabytków online, w przeciwieństwie do tabelek na Wikipedii współrzędne zabytków są tam dokładne, więc tym samym serwis staje się bardzo przydatny do mapowania, minus jest taki że nie ma w nim numerów zabytków z tabelek które dodajemy jako “ref:nid=”
Ja w tej sytuacji jestem za tym, by jako ref:nid podawać InspireId - jest to identyfikator dostępny u źródła i niezmienny, wysłałem już maila do NID w sprawie udostępnienia danych. Jeżeli to nie poskutkuje, to spróbuję osobiście to wyciągnąć.
W wielu przypadkach jest więcej niż u nas, czy na listach Wikipedii, natomiast są przypadki, gdzie jednak mamy więcej informacji niż mapa NID
Oby to był niezmienny… niezmienność tych identyfikatorów powinna ostatecznie zapewnić ustawa. W tej chwili z ustawy wynika, że jedyne oficjalne identyfikatory to numery decyzji wojewódzkich konserwatorów. One są na aktach w centralnym rejestrze zabytków i są wpisywane do ksiąg wieczystych - więc naprostowanie tego nie jest takim prostym zadaniem, zwłaszcza, że każdy z wojewódzkich ma swoją odrębną numerację… Do tego dochodzą jeszcze rejestry gminne, które mają jeszcze inną numerację i które nie wchodzą do centralnego, oprócz pewnych wyjątków…
Ustawa powinna zdefiniować na nowy rejestr centralny i ustalić jednolity sposób numeracji zabytków. Na tą chwilę te inikalne id NID-u nie mają żadnych podstaw prawnych, więc NID może choćby jutro przerobić tę numerację na jakąś inną…
A INSPIRE nam w tym zakresie nie pomaga? W sensie - że, a) jest podstawą prawną, b) gwarantuje +/- jednoznaczność identyfikacji? Probówałem się na szybko przegryźć przez okoliczne dyrektywy i rozporządzenia, ale niestety nic jednoznacznego nie znalazłem.
Dyrektywa Inspire została zaimplementowana w Polsce poprzez Ustawę o IIP. W znacznym skrócie nakazuje ona prowadzenie oraz udostępnianie za pośrednictwem infrastruktury informacji przestrzennej danych o obszarach chronionych, do których zaliczają się m.in. obszary wpisane do rejestru zabytków. Ustawa o IIP nakazuje umożliwienie przeszukiwania , przeglądania i pobierania tych zbiorów za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jednak powszechny i nieodpłatny dostęp zawęża ona jedynie do usług przeszukiwania i przeglądania. Koszty pobierania rejestrów państwowych pozostawiono w gestii odrębnych rozporządzeń. Z godnie z rozp. z 2011 Ministra Kultury http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111130661 rejestr zabytków jest prowadzony wyłącznie w formie papierowej!
Moja własna interpretacja jest następująca. Instytucja państwowa posiada dane przestrzenne o obszarach chronionych nie będące rejestrem, nie będące też dokumentem w rozumieniu ustawy o informacji publicznej. Ustawa o IIP nakazuje umożliwienie pobrania informacji o obszarach chronionych, ale nie koniecznie za darmo. Jednak żadne rozporządzenie nie nakazało pobierania opłat za udostępnianie w wersji elektronicznej zarówno danych o formach ochrony przyrody jak i danych o obszarach wpisanych do rejestru zabytków oraz nie włączyło tych danych do płatnego “zasobu geodezyjnego”.
Znajduję ta mapkę bardzo pomocną przy określeniu położenia obiektów którym należy przypisać stosowne oznaczenia ref:nid oraz heritage. Korzystam z warstwy pierwszej i drugiej.
Pytanie brzmi czy można te warstwy lub jeszcze lepiej warstwy z https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ gdzie ukazane są również obszary chronione można dodać jako warstwę WMS do JOSM?
Tak swoją drogą może ktoś ich pytał o udostępnienie informacji w formie plików SHP?
gdyż informacje o źródle czyli w tym wypadku NID dodajemy do komentarza wprowadzanych zmian.
EDIT 2:
Nie ma tam natomiast pliku SHP a jedynie plik CSV, który jak przeglądam te tabelki nie zawiera danych lokalizacyjnych by móc go przerobić na SHP. Ktoś wie czy da się to jakoś sensownie ugryźć?
EDIT 3:
Skoro o legalności mowa to wykorzystują to domyślnie warstwę OSM aczkolwiek adnotacji nie odnajduję. Być może dlatego, że portal uznają za nieukończony
co jednak wydaje się dobrym momentem by do nich napisać z prośbą o udostępnienie danych w formie pliku SHP jednocześnie przypominając o konieczności dodania atrybucji OSM.
CSV ma dużo fajnych informacji. Można go połączyć, z tym co daje WMS. Niestety to wymaga trochę kombinowania, np. za pośrednictwem GetFeatureInfo, by znaleźć gdzie są poszczególne obiekty.
Mam nadzieję że ktoś do tego przysiądzie, gdyż obecnie dodaję te dane w pełni ręcznie i jest to bardzo pracochłonne, a końca choćby dla samego Podkarpacia nie widać
Tak przy okazji równolegle istnieje bardzo rozbudowana baza zdjęć obiektów historycznych wraz z opisami na licencji CC3.0 udostępniona na https://zabytek.pl/pl
Czy istnieje tu jakaś możliwość automatyzacji dodania tych informacji do pól image oraz description? Wydaje się to osiągalne gdyż patrząc po kodzie strony to najistotniejsze informacje zawarte są w metatagach np. dla strony https://zabytek.pl/pl/obiekty/zespol-koszar-wojskowych-2492
<meta property="fb:app_id" content="266818357002385" />
<meta property="og:title" content="Zespół Koszar Wojskowych, Leszno - Zabytek.pl">
<meta property="og:description" content="Zespół Koszar Wojskowych stanowi zwarte i jednorodne stylowo założenie architektoniczno-przestrzenne wpisujące się w urbanistyczny krajobraz miasta.">
<meta property="og:image" content="https://zabytek.pl/public/upload/objects/thumb/567969142b502.jpg">
<meta property="og:image:width" content="480" />
<meta property="og:image:height" content="319" />
<meta property="og:url" content="https://zabytek.pl/pl/obiekty/zespol-koszar-wojskowych-2492">