O dzięki, działa, dowiedziałem się czegoś nowego
A z budynkami, ma ktoś jakiś pomysł, czy to w ogóle możliwe?
Od kilku dni na EMUiA dostjje czerwone kafle, czyżby zmienił się adres usługi? Jeśli tak, to na jaki?
Serwer EMUIA wysyła tylko jeden certyfikat a powinien dwa.
Czy ktoś już rozwiązał problem z załadowaniem WMS z EMUIA?
Co jest powodem?
EMUiA w ogóle nie działa, nawet przez ich stronkę.
Ale za to na głównej stronie geoportalu wisi teraz komunikat:
UWAGA
Informujemy, że w związku z prowadzonymi w dniach 06.02 - 07.02 pracami technicznymi, mogą występować utrudnienia w dostępie do map i usług systemu Geoportal.gov.pl
Za utrudnienia - przepraszamy
Tak jak pisałem serwer wysyła tylko jeden certyfikat więc jest niezaufany. Wysłałem w niedzielę maila ale do tej pory nie naprawili.
Jak na razie sposób poniżej działa.
1.Ściągamy klucz http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/gugik.key lub eksportujemy w przeglądarce
2.Dodajemy klucz
- na ubuntu miałem: (plik cacerts może też być w /usr/lib/jvm/[javacośtam/openjdkcośtam]/jre/lib/security/cacerts)
keytool -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file gugik.key -keystore /etc/ssl/certs/java/cacerts -keypass changeit -storepass changeit
- na windowsie włączamy cmd z uprawnieniami administratora i wklejamy (trzeba podać ścieżkę do klucza i javy w program files i/lub program files x86):
"[ścieżka]\bin\keytool.exe" -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "[ścieżka do klucza]\gugik.key" -keystore "[ścieżka]\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
3.Odpalamy JOSMa i w ustawieniach dodajemy wms poniżej lub w obecnych warstwach zamieniamy http://emuia.gugik.gov.pl:80 na https://emuia.gugik.gov.pl.
http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_emuia
U mnie według tego co eBIN doradził EMUIA działa pod Windows x64
Certyfikat zainstalowałem ze ścieżką:
[ścieżka do]\keytool.exe -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "[ścieżka do]\gugik.key" -keystore "[ścieżka do javy]\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
Keytool zapytał o zaufanie certyfikatu z domyślnym [no]: potwierdziłem z [yes];
Ale w JOSM otrzymuję czerwone kafle ze ścieżką: wms:http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_emuia, coś mam zmienić?
Ale w JOSM otrzymuję czerwone kafle ze ścieżką: wms:http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_emuia, coś mam zmienić?
Dodaj jako** wms_endpoint** a nie wms. Pod tym linkiem jest tylko lista warstw z zamienionym http://emuia.gugik.gov.pl:80 na https://emuia.gugik.gov.pl.
Ale może już być:
EMUIA - Granice miejscowości z nazwami
wms:https://emuia.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
EMUIA - Punkty adresowe
wms:https://emuia.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
EMUIA - Ulice i place
wms:https://emuia.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_ulice_labels,emuia:layer_ulice,emuia:layer_place,emuia:layer_place_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Uwaga na “https”. Nie działa jako “http”
A ten WMS jest dobry gdy używamy Trace2Server do wyciągnięcia granic wsi i miejscowości.
EMUIA - Miejscowości
wms:https://emuia.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Podmieniłem na: wms_endpoint:http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_emuia
i niestety dalej czerwono.
Wyskakuje okno z listą warstw, ale nie można w nim nic zaznaczyć, za wyjątkiem formatu danych na dole w liście rozwijanej.
Podmieniłem na: wms_endpoint:http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_emuia
i niestety dalej czerwono.Wyskakuje okno z listą warstw, ale nie można w nim nic zaznaczyć, za wyjątkiem formatu danych na dole w liście rozwijanej.
Powinieneś widzieć listę opcji EMUIA i następnie wybierasz jedną z nich.
Następnie w warstwach JOSM klikasz prawą myszą na tą warstwę i wybierasz “Ustaw zakładkę WMS”.
Wracasz do Ustawień WMS i nadajesz nowej linii EMUIA jakąś swoją nazwę.
eBIN mi podpowiedział, że używając Ctrl z listą opcji EMUIA można połączyć kilka z sobą.
Coś mi to nie wychodzi.
Tak jak Władek opisuje, dostaję listę mogę ma niej wyklikać co chcę, i tak mam czerwono.
Może jednak coś nie tak mam z certyfikatem?
Jak sprawdzić czy zainstalował się poprawnie w Windows 7 x64?
Tak jak podawał eBin dla Windows 7 (x32 i x64):
- Ściągamy nowy certyfikat - http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/gugik.key
- Zapisujemy go, na przykład, jako c:\temp\gugik.key
- Uruchamiamy “cmd”, ale “cmd” musi mieć uprawnienia Administratora systemu w przeciwnym razie nie zadziała.
Czyli w bibliotece otwieramy katalog c:\Windows\System32 i prawą myszą klikamy na “cmd.ezxe” i “Uruchom jako Administrator” - W “cmd” przechodzimy do katalogu w którym się znajduje “keytool.exe”, w zależności od x32 lub x64
- Odpalasz “keytool.exe” z katalogu w którym on jest.
"keytool.exe" -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file c:\temp\gugik.key -keystore "[ścieżka]\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
- Powtórz to dla x64 i x32.
Resztę może uzupełnić eBin
Zadziałało! Dziękuję! To przez moje niedopatrzenie, podając ścieżkę do pliku *.key zrobiłem literówkę, a poza tym trzeba cmd odpalić z uprawnieniami admina tak jak podałeś. Teraz działa.
OMFG czerwone kafle dziś dopadły i mnie. Mam nadzieję, że ktoś uprości sposób instalowania, gdyż przepisywanie tak długiej linii poleceń przyprawia mnie o ból głowy i odechciewa mnie się na samą myśl… Please niech ktoś spowoduje, że jak coś tam kliknę w JOSM to się samo naprawi
gdyż przepisywanie tak długiej linii poleceń przyprawia mnie o ból głowy i odechciewa mnie się na samą myśl.
A CTRL+C → CTRL+V nie działa?
po stokroć wolę Linuksową linię poleceń z jej trickami niż to ułomne cmd.exe. I tak swoją drogą mnie na Windowsie 7 wersji Pro PL [oryginał z wszystkimi poprawkami] tenże rzeczony skrót nie działa gdyż wynikiem CRTL + V jest “^V”. By wkleić w linię poleceń musiałem dać prawym przyciskiem myszy na oknie i kliknąć wklei. WTF.
**EDIT:**Czy ta zmiana pomoże w samym geoportalu również z którego korzystam? Obecnie mam jak niżej. Winienem zmienić na https czy jakoś inaczej?
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
po stokroć wolę Linuksową linię poleceń z jej trickami niż to ułomne cmd.exe. I tak swoją drogą mnie na Windowsie 7 wersji Pro PL [oryginał z wszystkimi poprawkami] tenże rzeczony skrót nie działa gdyż wynikiem CRTL + V jest “^V”. By wkleić w linię poleceń musiałem dać prawym przyciskiem myszy na oknie i kliknąć wklei. WTF.
http://fortunki.dug.net.pl/235.txt
Na Linuksie też można wklejać, przecież. Nawet łatwiej niż u konkurencji.
Komplikujecie panowie sytuację :).
Zapisujemy plik http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/gugik.key jako gugik.der
Otwieramy pod windowsem i klikamy w okienku “install certificate” :). Ew. można wybrać przy instalacji keystore, ale domyślny chyba jest ok.
Nie testowałem tego z JOSM, ale o ile dobrze pamiętam Java podpina się pod systemowe repozytorium certyfikatów.