Magic Earth Navigation & Maps

@mibak - mfraczek ładnie to określił

Więc napisze tak - jak już masz widok przed uruchomieniem nawigacji na dole ekranu masz ikonę ustawień i tam znajdziesz:

Dzięki. Na to nie wpadłem :frowning:

Ja też nie :frowning: niechcący w to kliknąłem. Ciekaw jestem gdzie schowali resztę ustawień choćby dzień/noc?

Robert, o to chodzi, że ich nie ma :slight_smile: Tzn. pewnie są, skoro kiedyś były, ale gdzieś je ukryli. Może założyli, że ustawią pewne rzeczy domyślnie, żeby uprościć obsługę programu (przypadek Here), ale źle do tego podeszli i tylko namieszali. Pewnie kwestią jakiejś drobnej zmiany w kodzie jest przywrócenie tych ustawień, tak samo jak zrobili to z nagranymi głosami. Teraz na szybko łatają główne błędy, jednak będą musieli jeszcze sporo posiedzieć nad uporządkowaniem ustawień, bo teraz kompletnie się to nie trzyma kupy.

Ciekawi mnie czy jest tu ktoś ze Szczecina i czy sprawdzał działanie komunikacji publicznej na żywo - w teorii działa to całkiem fajnie.

Pobawiłem się plikiem seting z najnowszej wersji- wygląda tak (każdy zreszta chyba to wie -

[DEFAULT]
=
3DANGLE=30
3DVIEW=1
6=6
ADDRESSSEARCHSELECTEDCOUNTRYISO=POL
AGE=Automatic_TTS
ALARMSPEEDTHRESHOLD=-2147483648.000000
ALARMSPEEDTHRESHOLDINSIDEBUILDUPAREAS=0.000000
ALARMSPEEDTHRESHOLDOUTSIDEBUILDUPAREAS=0.000000
ALLOWDOWNLOADUSING3G=false
AUGMENTEDREALITY=true
AUGMENTEDREALITYCAR=
AUTOZOOM=true
AVOIDFERRIES=false
AVOIDMOTORWAYS=false
AVOIDTOLLROADS=false
BATTERYMODE=0
BUILDINGSTRANSPARENCY=20
CAMERAAUTOMATICFOV=true
CAMERAHEIGHT=1.200000
CAMERAHORIZONTALFOVANGLE=52.000000
CAMERAVERTICALFOVANGLE=40.000000
CARMODE=false
CARTYPE=0
CLOUDBACKUP=false
CLOUDBACKUPUPDATEMASK=6
COLORSCHEME=Default
DASHCAMVIDEOSIZEMINUTES=5.000000
DEVICEID=
DISPLAYREPORTERRORBUTTONDURINGNAVIGATION=false
DISPLAYTTCCHART=false
DRIVERASSISTANCE=false
DRIVINGMODE=0
DYNAMICVOLUME=true
ENABLEDADASWITHOUTSAFETYLENSDETECTEDCOUNT=0
FIRSTRUN=false
FULLSCREEN=true
HIGHSPEED=13.890000
HOME=false
INSTRRENDLAYOUT=2
LANEDEPARTUREWARNING=false
LANEINFO=true
LASTCOUNTRY=
LASTKNOWNPOSITION=
LICENSESNOTIFICATIONATSTARTUP=true
LOWSPEED=5.560000
LT_3D_ANGLE_PORT=false
MAPCACHESIZE=1048576
MAPLANGUAGE=false
MAPSTYLE=2
MAXFAVORITESNO=50
MUTE=false
NAVIBARTRANSPARENCY=15
NAVIDISCLAIMERACCEPTED=false
NAVLAYOUTSCALEFACTOR=1.250000
NGTIMING=1
NIGHTCOLORS=2
NITSYSTEM=0
ONLINE=true
ONLINEOVERLAY-32768=false
ONLINEOVERLAY-33024=true
ONLINEOVERLAY-33280=false
PHONEME=true
PUBLICTRANSPORTBUS=true
PUBLICTRANSPORTBYCICLES=false
PUBLICTRANSPORTFERRY=true
PUBLICTRANSPORTMINTIMEINTERVALBTWNCONNECTIONS=1
PUBLICTRANSPORTOTHER=true
PUBLICTRANSPORTRAILWAY=true
PUBLICTRANSPORTROUTETYPE=0
PUBLICTRANSPORTSUBWAY=true
PUBLICTRANSPORTTRAM=true
PUBLICTRANSPORTWHEELCHAIRS=false
PUSHNOTIFICATIONID=APA91bH02QHRelZ-ShPsguOh6PrwmvAF1cDllIsCy-Xhf0gJE6oeb_AdALwMZuqTqAetv1nfEqUpXNehTNmmhhwfbM-t49Mokx9zFH_gyJc-l_SYuL7b9ItnAA8BU8-9VFXFc_l5TDSm
RECENTCITIES=
RECENTSEARCH=
RECENTSTREETS=
RVAL=2
SAFETYALONGROUTE=true
SAFETYDISTANCE=500.000000
SAFETYINSTALLED=true
SAFETYON=true
SAFETYSOUND=speed_camera
SAFETYVISUALON=true
SAVEMAPSONEXTERNALSTORAGE=true
SEMAPCOLORSCHEMEDURINGNAVIGATION=false
SHOULDCHECKCAMERAPERMISSION=false
SHOULDDISPLAYDRIVERASSISTANCEPERMISSIONSDLG=true
SHOULDDISPLAYDRIVERASSISTANCEPREREQUISITESDLG=true
SHOULDDISPLAYDRIVERASSISTANCESAFETYDLG=true
SHOULDREVISEUSERSETTINGSDUETOAPPUPGRADE=false
SHOWBUILDINGS=true
SHOWCUSTOMLANDMARK=
SHOWDISTANCETODESTINATION=true
SHOWETA=true
SHOWFAVORITES=true
SHOWPOIS=1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>1<R66>
SHOWRECENTS=true
SHOWSAFETYCAMERAS=true
SHOWSCALE=false
SHOWTRAFFIC=true
SHOWWEATHER=true
SIMULATIONSPEED=1
SORTALERTSTYPE=0
SORTFAVOURITESTYPE=0
SPEEDAUTO=true
SPEEDON=true
SPEEDSOUND=speeding_warning
STARTUPCAMERASTATE=46453910 34125 171714101 1.570796 0.000000
STARTUPFOLLOWGPS=false
TRAFFICINFORMATION=0
TRAFFICINTERVAL=2
UNITSYSTEM=0
USEMAPCOLORSCHEMEDURINGNAVIGATION=false
USE_DEFAULT_3D_ANGLE_LAND=false
USE_DEFAULT_3D_ANGLE_PORT=false
VOICELANGUAGE=Automatic_TTS
VOLUME=6
WARNINGTIMING=1
WORK=false

sobie cos tam pozmieniałem i program znowu zaczął wołać o dokładniejsza lokalizację - która jednak wywala działanie GPS w 4.4.2. Jednak :(.

Tak naprawdę to co oni zmienili oprócz ikonki programu i podzieleniu map na części? Bo moje rady wysłane do twórców co błędów aby je poprawili na nic się zdały. Chwaliłem program bo mieli szansę być jedną z najlepszych nawigacji po poprawieniu braków i błędów. Rozumiem że nie da się od razu wszystkiego poprawić. Ale twórcy z tego co widzę postanowili nie wybijać się poza poziom który zaprezentowali. Fenomenalna szybkość przeglądania map jakiej nie ma nigdzie jest ograniczana przez różnorakie błędy lub braki w ustawieniach. Jedyną szansą że coś zmienią będzie wtedy jak ich harmonogram aktualizacji aplikacji się zmieni. Więc gdyby zaczęli bardzo często poprawiać i aktualizować program wtedy była by na to jakaś szansa. Ale jeśli kolejna aktualizacja będzie za kolejne pól roku lub dłużej to nic z tego nie będzie.

Moim zdaniem tam doszło do wymiany zespołu i poprawki wcale nie były szykowane od ponad pół roku, tylko zostały zrobione na szybko, na kolanie przez nową ekipę, która chciała się odciąć od poprzedników. Ostatnie działania sugerują, że będą teraz co 2 tygodnie wypuszczać poprawki błędów, a potem poprawiać interfejs. Oby tak było!

@Geoinformatyczek - jest kolejna aktualizacja :wink: - co przyniosła? Wybór głosów znalazł się w głównym menu - klikamy język nawigacji głosowej, Pojawiło się też nowe okno informacyjne po kliknięciu uruchom nawigację:

Dalej program prosi o wybranie dokładniejszej lokalizacji mimo iż w 4.4.2 chyba się coś dalej kłóci i program działa tylko kiedy mamy lokalizację ustawioną na TYLKO urządzenie.

Co do działania nawigacji komunikacji publicznej spróbuję zobaczyć jak będe drałował do roboty jak to jest. Na razie w domu przedstawia sie to tak:

Pojawiła się kolejna aktualizacja map.

W Warszawie nawigacja komunikacją działa według mnie fatalnie. Nie znajduje połączenia z niewiadomych powodów np Konstruktorska 12 do Słodowiec. A dla Konstruktorska - Słodowiec proponuje spacer 22 min do metra Wierzbno (zamiast dojazdu tramwajem lub autobusem). Nawet mapy googla sobie z tym radzą. :frowning: Zamiast tego lepiej by zrobili rasę optymalną.

Jak na razie to nowa ekipa poprawiła tylko te błędy które wyszły z chwilą gdy wypuścili Magic Earth z nową ikonką… a więc te błędy których, starsza wersja nie posiadała. Więc tak jakby jedyne rzeczy które dodali to inna ikonka i podział map na rejony do pobierania. Reszta poprawek to jakieś błahostki. Wszystkie braki (minusy) programu opisałem na pierwszej stronie tego tematu i praktycznie wszystkie te wypisane minusy zgłosiłem im kilka miesięcy temu.
I dziś trochę posprawdzałem co nieco w programie i stwierdziłem że żadnego zgłoszenia przeze mnie nie uwzględnili. Może miało znaczenie że wysyłałem te zgłoszenia jak jeszcze istniała stara ekipa, która jest odpowiedzialna za poprawę błędów. O ile w ogóle jest to prawda że ktoś się zmienił, bo ja tego nigdzie nie czytałem. Program jest darmowy, mają mały zysk z niego i być może nikomu nie chce się robić z niego czegoś więcej jak zwykłej niewyróżniającej się nawigacji samochodowej. Na to że program nie uwzględnia słupków drogowych (barrier=bollard) i ograniczeń przejazdu z nimi związanych, odpisali że to nie możliwe i żebym podał dokładną lokalizację miejsca w którym taka sytuacja ma miejsce. Nie zrobiłem tego oczywiście bo nie chciało mi się dokładnie tego już im opisywać. Może trzeba im jeszcze wysłać dziesięć razy wszystkie opisane błędy ;( Jeśli ktoś chce może jeszcze próbować. Program w tej chwili jako tako nadaje się do wyznaczania tras dla samochodu. Ale ponieważ wyznacza trasy nawet jeśli są słupki blokujące samochodowi przejazd daną drogą nie może u mnie być używany jako główna nawigacja samochodowa. A więc wyobraźmy sobie że jedziemy samochodem i nagle na drodze mamy nieprzejezdną drogę zablokowaną przez słupki. Nie ma też opcji omijania highway=track. A więc wskazane jest w tej chwili używać tylko opcji szybkiej trasy która jako jedyna, w odróżnieniu od trasy krótkiej nie poprowadzi nas ryzykownie przez lasy. Również nie wspominając o wyznaczaniu tras dla roweru, które również często prowadzą przez leśne drogi, a większość nie chciała by jeździć po lesie i przydała by się opcja omijania czego trzeba. Jedyna nadzieja w tym że programiści zaskoczą i kolejna wersja Magic Earth będzie posiadała masę poprawek i zmian. Ale takich, które naprawdę poprawiają potrzebne rzeczy. A może ja za dużo wymagam od prostych nawigacji samochodowych. I tak naprawdę nie wiem nawet czym się różni wersja Magic Earth od Magic Earth Pro którą zauważyłem jakiś czas temu w sklepie Google Play. Pozostaje jedynie duży niedosyt bo nie ma programu na androida który renderuje mapy OSM tak szybko i wyznacza bardzo długie trasy (nawet do Chin) w 2 sekundy w trybie offline. A może dlatego tak szybko ponieważ mało rzeczy uwzględnia po drodze :wink:

Wielkie dzięki za te uwagi.
Generalnie nie używam nawigacji w aucie, bo wiem, że ogłupia a ja lubię ćwiczyć pamięć wzrokową i orientację w terenie, bo to się przydaje gdy wracamy w teren po latach.
Parę dni temu byłem zmuszony pilotować kogoś mimo, że nie wiedziałem dokąd dokładnie jedziemy i próbowałem użyć prostej nawigacji tu z litości nie podam nazwy oraz posiłkować się OSMandem.
Nawigacja miała tak pokraczny interfejs że gdybym był kierowcą to bym podpadł drogówce. Mapa zmieniała orientację mimo, że GPS trzymał fiksa. Zaś OSmand tak mulił, że też był bezużyteczny. Nie miałem pojęcia że ta technika jest tak zawodna i ograniczona, zatem tym bardziej doceniam, że testerzy dzielą się swymi doświadczeniami, bo mi chyba by zapału zabrakło aby te niedopracowane programy testować.

Rozumiem teraz dlaczego kierowcy jak już jakąś navi poznają tak się jej trzymają i chwalą ją nie mając wiedzy o innych.
Jedynym ratunkiem jest chyba zastosowanie dwóch trybów dla początkujących i dla zaawansowanych, aby już na wejściu się nie wkurzyć z powodu nieintuicyjności.
Jedne programy mają bezmyślne interfejsy a inne są kombajnami i na dodatek co wersja to inne menu.
W efekcie trzeba często używać aby się w tym łapać.
Bardzo mnie to zdeprymowało i umniejszyło wiarę w sens tego co robimy.

Witam,
pytanko odnośnie punków pośrednich. Dlaczego po wybraniu puntu pośredniego prowadzi przez centrum (rynek itp,)
zamiast obwodnicę miasta. Co robię źle. Dziękuję za pomoc

Bo postawiłeś punkt pośredni pośrodku miasta?
W sumie, jak nie podasz szczegółów, to trudno liczyć na sensowniejszą odpowiedź…

Jak podaję ogólnie miasto to znacznik ustawia się w centrum.
Chodzi mi czy są punkty pośrednie takie jak w automapie typu via (okolica).

Punkt pośredni możesz wybrać z adresu lub zaznaczyć palcem na mapie. Jeśli wpisałeś samą nazwę miasta, to kieruje cię przez jego centrum, logiczne.

Geoinformatyczek wrote:
A może ja za dużo wymagam od prostych nawigacji samochodowych. I tak naprawdę nie wiem nawet czym się różni wersja Magic Earth od Magic Earth Pro

Różnią się wyłącznie źródłem map: Pro - TomTom, ME - OSM.

Kolejna aktualizacja map; navi wykorzystuje czujnik zbliżeniowy i światła w telefonie - przestawia tryb wyświetlania z dziennego na nocne - w tunelach i pod mostami/wiaduktami.

Jesteś pewien, że to czujnik, a nie po prostu informacja z mapy o tunelu, która włącza tryb nocny? To zresztą było już wcześniej przed popsuciem (czytaj: nową wersją) ME.

Nie czujnik jednak - najprawdopodobniej tak jak napisałeś - dane z mapy.
Tak z innej beczki - miałem okazję przejechać się z nią na trasie Szczecin Wola Okrzejska w obie strony z wykorzystaniem dwu punktów pośrednich trasy - moich punktów. Jest OK prowadzi fajnie - ale wyłączyłem branie pod uwagę natężenia ruchy by mnie nie wprowadziła w leśne ostępy co bardzo lubiła do tej pory robić. Funkcja może i fajna ale strach jej używać. Choć powiem że skorzystałem swego czasu z Automapy i tej funkcji i w sumie tak samo mało aktualna jak ta Magic Earth’a. Kazała omijać skrzyżowanie na którym ponoć był korek - ale korka ani widu ani słychu :D.

Mankamenty - czasami potrafi gubić głos po uruchomieniu - nie wiem czemu - muszę wtedy zaznaczać od nowa i włączać ponownie apkę by głos był. Tak mam w Xiaomi Redmi Note 2 z Androidem 5.
Brakuje dalej funkcji ustawiania widoku swoich ulubionych POI na trasie.

W Xiaomi to masz chyba MIUI8 lub 7 :slight_smile: Oczywiście na bazie 5-ki, ale to mocno zmodyfikowany Android