Z drugiej strony old_name jest dla starej nazwy obiektu którego nazwa zawarta jest w name więc chyba wypadałoby, żeby była też w tym samym języku co ona. Przydałoby się przedyskutować ten problem z kimś wyżej bo zapewne dotyczy on nie tylko sporej części Polski ale i też innych miejsc a spójnego sposobu na tagowanie takich starych nazw z czasów okupacji czy tym podobnych jeszcze nie widziałem.
Są też sytuacje, gdzie stara nazwa niemiecka JEST tłumaczeniem starej nazwy polskiej (np. Chorzów → Królewska Huta / Königshütte )
W wielu przypadkach jest to zmiana nieuzasadniona (na szczęście najgorsze zmiany sam(a) wycofał(a) - typu Armii Krajowej zamieniona na highway=tertiary).
Bulwersator zaproponował, żebym wyjaśnił wam moje stanowisko umieszczając tu post, który jemu wysłałem.
A zatem, zmieniam na liczbę mnogą i tłumaczę, że:
wcale nie chce zmienić klasyfikacji na urzędową. Tzn. nie całkowicie
Nie podobają się mi klasyfikacje dróg w Krakowie. Przeanalizowałem pobieżnie ale dużo innych miast (chociażby Warszawa, Wrocław) i, faktycznie, krakowskie drogi są rysowane inaczej niż gdzie indziej. Dlatego postanowiłem zmienić drogi wg takiego klucza:
primary - drogi krajowe (zaskakująco silna jest to reguła, tylko w Krakowie nie przestrzegana, jedynym wyjątkiem który znalazłem jest DTŚ)
secondary - II obwodnica (Konopnickiej, Aleje, Stwosza, Powstańców, Klimeckiego, znowu Powstańcy)
główne drogi promieniowe z II obwodnicy
w kierunku NW - Czarnowiejska, AK…
w kierunku N - 29 Listopada
w kierunku E - Kuklińskiego … Botewa…
w kierunku SE - Wielicka
w kierunku S - Wadowicka, Zakopiańska
w kierunku W - Księcia Józefa (akurat wojewódzka)
to co jest z III obwodnicy
Witosa, Nowosądecka
Stella-Sawickiego, Nowohucka (akurat dalej wojewódzka)
drogi wojewódzkie
tertiary - drogi powiatowe
residental (unclassified) - drogi gminne
Co mi nie pasuje do schematu:
Turowicza, Herberta
Kamieńskiego
Skotnicka … Grota-Roweckiego, Brożka, Tischnera
Monte Cassino, Zielińskiego
je wszystkie też dałbym secondary.
Co o tym myślicie?
Spójrzcie co jest teraz. W “starej” Nowej Hucie z połowa dróg to tertiary, ulica za Obi i Realem na Bora - tertiary… Lema(!)-secondary, Medweckiego-secondary. Az chce się powiedzieć “bez jaj”.
ciąg Grażyny-Legnicka-Nad Strugą jest tertiary. Dziwne. To czemu by nie dać tertiary Wileńskiej-Brogi-Miechowity. Co za różnica. Pół miasta w ten sposób można oznaczyć tertiary, bo?? Myślę, że w tak całkiem podrzędnych już drogach tertiary-residental powinno być kryterium urzędowe.
Zdrowa-Żmujdzka - tertiary? Dla jadących z Prądnickiej na wschód jest to alternatywa dla Opolskiej?
nie stosować i robić widzimisie, co spowoduje że tag higway nie będzie miał znaczenia ogólnie w Polsce, tylko będzie zapisem jakichś lokalnych kompromisów użytkowników
olać typ* highway* i skupić się na lepiej zdefiniowanych oznaczeniach dróg (pasy, światła, ograniczenia prędkosci, szerokości, powierzchnia, itd) co poprawi jakość mapy bardziej niż zmienne zapisy owych lokalnych kompromisów
@Sto-Sto: a zacząłeś już korzystać z JOSM? Bo jeśli nie, to nadal jesteś początkujący, a jako taki nie powinieneś tykać dróg.
Zgadzam się z Mateuszem.
W Krakowie drogi były jako tako potagowane, ale przyszedł Bulwersator i zaczął zmieniać po swojemu. Teraz przyszedł Sto-Sto i robi się wojna edycyjna. Zapewne obaj są kierowcami robiącymi codziennie setki kilometrów po Krakowie
A jeśli nie to co, zabronisz mi? Nie twierdzę, że się znam na wszystkim, ale chętnie się dowiem, na jakich tematach się nie znam. Będzie okazja uzupełnić wiedzę
A może wydaje Ci się, że jako jedyny znasz Kraków? Rozczaruję Cię - przez 7 lat mieszkałem w tym pięknym mieście poruszając się po nim rowerem i autem, więc śmiem twierdzić, że co nieco wiem nt. komunikacji w Krakowie.
I ja również miałem się oburzyć, że żadnej ale to żadnej wojny to ja nie widzę, a tu proszę: okazało się, że wojujemy i to jeszcze ze Zbigniewem
Ale obruszę się na dziwną opinię co do programów edycyjnych. W sumie spodziewałem się tego ale nigdy po Zbigniewie, znaczy szanownym tacie Zbigniewie Co to za argument? Tak, doskonale znam JOSMa! Wiele razy z niego korzystałem. Całkiem fajnie się nim edytuje drogi. Mało tego, przy takich kryteriach, to jestem bardzo zaawansowanym użytkownikiem, wszak nawet wtyczki nie są mi obce Ale to taka dygresja “dziecia potlacza”.
A czy ja chociaż zasugerowałem, że używam go co najmniej tak często jak potlacza, albo coś w tym stylu? W życiu! Po prostu go znam, używałem “i w ogóle”. No ale skoro tu starszeństwo nabija się edycjami JOSMem, trzeba przemyśleć strategię, poprawić proporcje.
Wiele urzędów ma cichą nadzieję że coś zarobią. To zawsze jest tak z geodanymi i urzędami. Ludzie myślą: Skoro kosztowało to 229.352,16 PLN w wyprodukowaniu, to musimy te pieniądze odzyskać.
Nie odzyskają. Zysk idzie po trójkącie i tylko wtedy, gdy system jest uniwersalny.
Ściemy w postaci tworzenia systemów regionalnych pozwalających wyciągać dużą kasę na bezsensowne zlecenia tak, żeby znajomy królika na tym zarobił i dał nam zarobić jako np. konsultantowi, to zmora naszego zżartego korupcją państwa i potworne wprost marnotrastwo pieniędzy.
Powinno być to zakazane, zaś wszelkie tego typu projekty wzięte pod lupę a winni marnotrawstwa ukarani.
Nic mnie nie interesuje, że jest to nagminny proceder.
Powinniśmy zacząć tworzyć samemu alternatywne systemy zawierające teog typu informacje by wykazać bezsens tego typu działań.
Z drugiej zaś strony trzeba oczywiście widzieć innowacyjność tej pracy. Powstają ciekawe pomysły. Trzeba je podejmować ale dążyć do rozwiązań ogólnopolskich.
Paradoksalnie z powodu regionalizacji interesów i konkurencji ośrodków miejskich będących właścicielami tych danych OSM jest jedynym z niewielu miejsc,
gdzie możemy dopracowywać się rozwiązań w skali kraju.
Zauważyłem ostatnio dużo aktywność w aktualizacji tras komunikacji miejskiej w Krakowie i tworzeniu nowych relacji.
Dobrze by było, aby zostało to naniesione na: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Krak%C3%B3w
Łącznie z datami ostatnich zmian. W ten sposób będziemy wiedzieli czy dane są aktualne.
Dziękuję.