Kategorie dróg

Na początek skomentowałem zestaw zmian.
Zobaczymy jaka będzie odpowiedz.

Mnie zastanawia też Powstańców Ślaskich/Świdnicka jako tertiary, kiedy Krakowska, Ślężna czy Grabiszyńska są secondary. Jak dla mnie te ulice mają równy status.

Ślężna jest większa i szersza od Powstańców

W którym miejscu? Wydaje mi się, że obie od początku do końca mają 2x2 pasy, choć Powstańców z “historyczną” nawierzchnią. Przy czym ostatnimi czasy na Ślężnej miasto w swej niezmierzonej mądrości zaczęło uspokajać ruch.

Kolejna degradacja kategorii drogi o dwa poziomy: https://www.openstreetmap.org/changeset/119503532
Też się z tym nie zgadzam, to nie jest droga lokalna, ale główna droga dla autobusów i objazd Strzegomskiej.
https://www.openstreetmap.org/way/765453044/history - można zauważyć po historii, że ta droga przejęła ruch po zamknięciu Strzegomskiej.

Jeśli chodzi o ulicę Fabryczną i Robotniczą to moim zdaniem na pierwszy rzut oka, wyglądają na ulice typowo przemysłowe, gdzie ruch prawdopodobnie głównie odbywa się do i z tej strefy, a nie przez i powinien zamierać w weekendy oraz święta. Zastanawiam się, czy regularne wizyty obcych aut w strefie przemysłowej jest wystarczającą przesłanką, żeby droga miała wyższą kategorię. Autobusy prawdopodobnie jeżdżą ustalonymi trasami i kategoria drogi nie jest dla nich, aż tak ważna, już gorzej z turystami, którzy mogliby chcieć sobie zrobić skrót tą drogą, zamiast jechać Legnicką.
Co jeśli czasowo obniżyłoby się kategorię ulicy Strzegomskiej na remontowanym odcinku z powodu ograniczonej przepustowości?

Nie jestem tutaj lokalsem, ale bazując na informacjach, które dałeś, “objazd Strzegomskiej” powinien być oznakowany niżej niż Strzegomska, czyli max. czwartorzędna. Miałoby to sens, skoro ta ulica była lokalną przed remontem, to i po remoncie powinno to tetriary być cofnięte.

Też się zgadzam, że Powstańców od obwodnicy na północ powinna mieć wyższą kategorię.
Tak samo jak Ślężna i Powstańców na odcinku do obwodnicy powinny mieć równą kategorię - to są równoległe drogi, jeśli ktoś chce jechać w stronę Armii Krajowej, to pojedzie Ślężną, a jak w stronę alei Hallera, to przez Powstańców.

Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości co do drogi lokalnej (residential).
Definicja jest taka, że to droga głównie dla mieszkańców tej ulicy - nie jest drogą tranzytową.

Rozumiem to tak, że jeśli większość ruchu na danej ulicy generowany jest przez tranzyt (choćby lokalny), to ta droga nie jest lokalna(residential), a jest co najmniej unclassified. Czy to poprawne rozumienie?

Z drugiej strony oglądam mapy i widzę, że drogi ewidentnie tranzytowe, także takie, przy których nikt nie mieszka, są konsekwentnie oznaczane jako lokalne (residential).

Wyjątkowo rażący dla mnie przykład:

gdzie skrzyżowanie Barska/Ludwinowska jest wiecznie zakorkowane ruchem tranzytowym, a przy ulicy Rollego nikt nie mieszka - rola ulicy to tranzyt+miejsca postojowe.

Na czym polega sprzeczność między definicją a stosowaniem? Czy ja coś źle rozumiem?

Też tak to rozumiem i chyba jeszcze paru użytkowników uważa podobnie. unclassified ma słaby pijar i niegdyś różne definicje (podobnie jak track). OpenStreetMap Carto nie wyróżnia tych dróg; CyclOSM na ratunek.

Podobne pytanie i parę postów na ten temat:

1 Like

tak, jest to błędne - i warto to poprawić

wiele map pokazuje te klasy dróg tak samo więc trochę ciężko te błędy zauważyć

1 Like

Dlaczego DW735 jest jako primary? OpenStreetMap
To chyba jakieś duże odstępstwo bo zazwyczaj tak nie jest.

Czy ta droga ma wysoką istotność? Łączy S12 z S7 w kierunku Warszawy, więc może to jest możliwe?

Znasz może tą okolice?

(zasadniczo DW może być i highway=trunk i highway=service, w Krakowie dobrze otagowana Wielicka jest highway=primary która nie jest nawet DW z tego co widzę… Klasy oficjalne nie są ślepo przepisywane na highway)

Wynika to z tego, że po zbudowaniu ekspresówki, DK9 kończy się w środku niczego.

Jak można się spodziewać kierowcy jadący DK9 nie znikają, tylko jadą dalej do S7, stąd taka kategoria.

Zatem by droga była oznaczona jako highway=primary musi łączyć ze sobą ważne punkty?

Musi łączyć ważne punkty w skali kraju. Np. miasta wojewódzkie, przejścia graniczne, porty itp. W rzeczywistości jest to nieco trudniejsze niż się wydaje ale taka jest ogólna zasada.
Ogólnie najlepiej najpierw zapytać czy taka zmiana ma sens, a potem zmieniać. Więc dobrze zrobiłeś że najpierw skierowałeś się tutaj :slight_smile:

5 Likes

Nie ma prostej klasyfikacji - zobacz np. tutaj - na DK są ograniczenia tonażu, droga jest kręta i wąska, dlatego primary jest po drogach wojewódzkich przez Biłgoraj i Zwierzyniec

2 Likes