Import adresów - Łódź, Krosno, Lublin, Radom i inne

Właściwie chyba nie ma nikogo, kto nie popierał by tej pożytecznej pracy. Kto tego nie rozumie, ten upadł na łeb.
Myślę, że dobrze byłoby wprowadzić paru innych użytkowników w sposób przeprowadzania importów bo jeszcze sporo jest tutaj do zrobienia.

Szczerze mówiąc to formalnie prawie wszystko z listy wymagań jest spełnione, importy chyba nawet są zgłoszone do DWG, bo są na
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue
Więc jedyny problem to osobne konto do importów, a to chyba nie warto walczyć z DWG.

Aby nie kopać się z koniem i nie tracić świetnej roboty Zbigniewa, proponuję że zapiszę się na imports, zgłoszę te importy jeszcze raz, w imieniu wypowiadających się w tym wątku, oburze się o blokowanie konta Zbigniewa, a wszyscy importujący zaczną używać osobnych kont do importu.
OK?

Może ktoś nawet skrobnie krótki opis na wiki jak robić taki import z linkiem do używanego kodu? Może przydać się potomnym…

P.S. Co do zmian zasad wytyczanych przez DWG, to proponuje drogę reformacji Marka, poprzez udział w tych gremiach, niż jakieś bunty/strajki :wink:

Takie narzędzie do importów to MUST.
Ale powinno to być sprawdzone, proste w obsłudze i mieć trochę ograniczy obszar importowania.
Może wbudowane już, dopuszczalne WMS’y, które ktoś by aktualizował.
Na początku, dla początkujących, ograniczyć ilość importów do 2,3 importów w tygodni. W celu opamiętania się :slight_smile:
Albo ktoś ze społeczności by je przydzielał w początkowej fazie, aby nie narobić bałaganu.

Chcę tylko dodać, że warto skontaktować się aktywnym maperem terenu. W moim przypadku, część (znikoma) zaimportowanych danych była błędna.

Jak już pisałem, istniejące dane kasowane nie były. Takie dane były w iMPA, który jest oficjalnym serwisem ewidencyjnym gminy. Sugeruję, żeby zamiast uznawać od razu, że dane zaimportowane są błędne, zweryfikować to, najlepiej pytając właściciela posesji o numer domu. Numery domów na ścianie zdarzają się błędne, bo właścicielowi nie chce się zmienić tabliczki po zmianie numeru.

95% adresów w mieście było wprowadzonych przeze mnie i o miasto mi głównie chodziło, gdyż tu mam najlepsze możliwości co do weryfikacji. Nie napisałem tego w pretensji, ale jako uwagę. Importer zwrócił się zresztą do mnie przed wykonaniem pracy. Okolicę uzupełniam od niedawna, gdyż wcześniej z wiadomych względów było to utrudnione. Przykłady edycji okolicy:

http://osm.org/go/0Pp74Vet–?relation=2979009
http://osm.org/go/0PrkdXfE?node=31519064
http://osm.org/go/0PrsGP0k
http://osm.org/go/0PrjQ3GX
http://osm.org/go/0PrjrBLJl-

O ile dobrze pamiętam, w Ełku nic nie robiłem :slight_smile:
(co najwyżej poprawiłem jakieś “samotne” adresy)

Import wykonał przemas.

Ja proponuje udzial w tych gremiach najpierw w celu pozanania rzeczywistej sytuacji (w tym historii tego jak wytyczne ewoluowaly i dlaczego) i wyrobienia wlasnej opini na temat tego jakie zmiany sa potrzebne. W pierwszej kolejnosci zebysmy nie mowili, zwlaszcza na globlanym forum, o rzeczach o ktorych nie mamy bladego pojecia.

Bardzo rozsądny głos, proponuję mniej emocji. Tylko zaszkodzą, jakoś tak w tym naszym kraju mamy, że do oburzania to jesteśmy pierwsi :slight_smile:

Importy - najlepiej z osobnego konta.
Importy Zbigniewa popieram.

Zbigniew, bardzo cenię sobie import adresów który wykonałeś w mojej gminie i nie wyobrażam sobie aby te dane zniknęły - i mam pytanie, rozważania o usunięcie dotyczą tych wymienionych miast czy też wszystkich Twoich importów?

Z mojej strony zdecydowany sprzeciw na usuwanie czegokolwiek z mojej gminy (Sierakowice, pomorskie). Dane te zostały zweryfikowane, posprzątane samotne adresy i jest super.

Jeśli kogoś niepokoi ten stan, może wziąć udział w dyskusji na liście dyskusyjnej https://lists.openstreetmap.org/pipermail/imports/2014-January/002542.html
(bo tego wątku forumowego panowie z DWG raczej nie czytają).

dammat: mowa jest o rewercie importow wymienionych w tytule i ponownym wgraniu tych samych danych po zgloszeniu propozycji i zatwierdzeniu na liscie.

Marku: apropos watku o OSMF chyba nie mozna mowic o tym, ze ktos za nas zdecydowal w tym wypadku. Ciezko tak sie dopraszac o problemy jak w tym przypadku - mowie o Zbyszka dzialaniach juz po upomnieniu przez DWG. Wyglada na to ze pare godzin temu zdecydowal bardziej zaostrzyc sytuacje.

No cóż, skoro wrzucenie adresów w gminie gdzie jest pusto, zrobione z oddzielnego konta i z wpisem na wiki jest zaostrzaniem sytuacji to odpuszczam. Niech sobie rewertują, bo nie chce mi się opisywać procesu konwersji danych, publikować skryptów i ogólnie udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Mogę sobie poczytać pudelka zamiast tworzyć dokumentację, która już dawno powinna być zrobiona przez importujących poprzedników (a może jest, tylko jej nie znalazłem?).
Wystarczy, że muszę się kopać z polskimi urzędami, z DWG nie muszę.

Nie sprawdzalem istoty sporu z DWG. Czy ktos z Was czytal korespondencje na ten temat?

Po wstępnym zapoznaniu się z wątkiem popieram Zibiego. DWG blokuje rozwój naszej mapy w Polsce. Co ich obchodzi jak polska społeczność działa. Najgorsze jest to, że tracimy na tym wszyscy :-/

@zibi -Nie strasz tymi rewertami no chyba że pogróżki DWG są realne.
Wtedy zapodaj te groźby to zasypiemy DWG protestami.
Po tym co napisałeś rozumiem co miał na myśli Andrzej pisząc, że zaogniasz spór.
Nie oceniam sporu, bo brak danych, a ustaliliśmy, że w PL podoba nam się ten sposób importów więc nie wiemy czy poza złamaniem zasady raportowania importów są inne zarzuty.
Masz taki charakter, że w PL udowadniasz wszystkim, że masz rację choć często masz ją np.w stosunku 70/30.

Większa racja nie uzasadnia zawsze konieczności zmian w stronę jaką proponujesz, bo OSM jest elastyczna i podobne obiekty mogą mieć odchylenie standardowego tagowania o jeden poziom w lewo lub prawo a nawet kilka poziomów gdy ocena parametru obiektu jest bardzo subiektywna
Tylko liczba pięter i schodów, treść znaków i parę innych parametrów nie ma tolerancji.
Przykładowo uparłeś się hurtem zmienić moje wszystkie drain na dith wmawiając ze drain nie służy do melioracji gdy tymczasem da się do tego użyć 4 różnych waterway w zależności od głębokości , szerokości i ilości wody tzn jeszcze stream i canal
Ludzie tagują pod render i jeśli nie łamią sztywnych zasad na wiki, to równanie na siłę pod wyobrażenia jednego mapera jest bez sensu.
Oczywiście nie protestowałem, bo wiem jak jesteś uparty.
Myślę, że ten przykład dokładnie ilustruje, że bardzo się starasz narzucić swoje zdanie i choć najczęściej masz rację to idziesz zbytnio na skróty.
Bezceremonialnie i nie uznajesz sprzeciwu oraz dyskusji, bo uważasz, że nie masz obowiązku się tłumaczyć bo jesteś pewny swych racji i masz społeczność za sobą.
Tak się licznej społeczności nie zbuduje
Tak też rozumiem że ubodło cię że DWG apodyktycznie potraktowało twój sprzeciw, czyli zrobiło to co Ty zwykle czynisz.
Dlatego wiarygodnie brzmi wersja (chyba dobrze zrozumiałem) że zagrałeś DWG na nosie i mimo bana importowałeś z drugiego konta co oczywiście musiało wobec sztywnego stanowiska DWG jeszcze bardziej je usztywnić.

To przecież ewidentne zagranie im na nosie i wynika chyba z twojego uporu i poczucia nieomylności.
Zapewne masz 70/30% racji ale DWG to nie nowy user, który kładzie po sobie uszy.
Gdybym chciał być złośliwy to bym napisał, że nadajesz się do DWG :slight_smile:

Ja bym im przytarł nosa sprytniej pisząc, że nie znam angielskiego i niech sobie tłumaczą odpowiedzi pisane po polsku.

Nie chcę teraz wyciągać wniosków z twojej niechęci zapisania się na listę choć jesteś naczelnym importerem.
Inny element to brak konta do importów.
Wiele domysłów i niedomówień a karzesz nam oceniać spór.
Jak na razie wersja jaką przedstawiliście to ta, że spór idzie o brak raportów na wiki
Ty sugerujesz, że domagają się opisania skryptów i chyba opracowania skryptu do cofania zmian. Jeśli dotąd tak robili inni, to dlaczego Ty zwolennik szablonowego działania chcesz się wyłamać?
Sztywniactwo na OSM jest porażające a to źle wróży otwartemu projektowi.
Aby dyskutować gdzie należy ustawić granice wolności trzeba by poznać korespondencję,
Trudno krytykować DWG jeśli nawet ten przedmiot sporu jest nieupubliczniony a wątpię aby ludzie chcieli się zapisywać na listę tylko po to aby sprawdzić dyskusję.

Zatem na czuja wygląda, że strzeliłeś gola do własnej bramki omijając bana, no ale może źle zrozumiałem.
3 dni to nie problem.Pytanie po której stronie jest ruch i co masz wykonać.
Zatem nie strasz rewertami bo nie rozumiemy dlaczego rewerty miałyby obejmować tylko te 4 miasta.
Jeśli mielibyśmy brać Cię w obronę, to przecież nie w sytuacji gdy nie znamy przebiegu rozmów.
Mamy im pisać, że importy są przydatne?
Nie widzę w tym sensu skoro DWG to wie.
Może wystarczy przyznać się do błędu (dla świętego spokoju) i po sprawie.
No tak, ale zibi się nie myli :slight_smile:
Myślę że trochę pokory się przyda nie tylko w tej sytuacji.
Wszystkie ustalenia można zmienić ale wymaga to długich dyskusji.
Ty nie lubisz dyskutować a lubisz decydować (więc zmykam, bo nic tu po mnie)

Dotevo,
masz moze czas na stanie sie czlonkiem DWG? Tam jest troche zamkniete kolo adoracji…
Pomoglo by to nam wszystkim…

Osobiście wolę się udzielać w Polsce. Niemcom można również zarzucać, że robią coś po swojemu. U nas importy adresów w sposób jaki robi to Zbigniew się sprawdzają. Warto dodać, że to są importy półautomatyczne. Co to za różnica czy przeklika ktoś to z WMS, a skorzysta z pomocy wektorowej?
Dla mnie to robienie zamieszania. Gdy będziemy to tolerować to niebawem będziemy musieli usunąć również pikietaż bo tag nie był przedyskutowany na wiki, groby itp.

Mam wrażenie że robimy z igły widły. :wink:
Mamy (jako OSM) wypracowane procedury to się ich trzymajmy albo zmieniajmy.
Tak ciężko robić import z osobnego konta (dla mnie to całkiem uzasadnione) i poinformować DWG raz, a dobrze, jak się takie importy adresów odbywają? W sumie to się już dzieje, z tego co widać po liście.