Granice administracyjne - ujednolicenie

Zgadzam się. Może jest rola, która pozwala dodawać relacje jako outer? Wtedy powiat zawierałby relację miasta i nie byłoby problemu, że są te relacje niespójne. Dodatkowo miałoby to dodatkowy plus, bo do powiatu można dodać wszystkie gminy zamiast prowadzić granicę jeszcze raz. Wiecie o co chodzi? :stuck_out_tongue:

jest rola “subarea”, kilka granic u nas jest chyba tak otagowanych, ale wiki twierdzi że jest to tag mocno kontrowersyjny i może dużo popsuć.

tego nie rozumiem - granica powiatu nie jest rysowana “od nowa”, fragmenty granic gmin tworzących granicę powiatu po prostu mają 2 relacje - jedną dla powiatu, drugą dla gminy.

jeszcze jedna rzecz, która wyszła w trakcie naprawiania granic:

czasami w opisach urzędowych jest podane, iż granica przebiega wzdłuż drogi, rzeki, itp. W OSM zdarza się, że fragment drogi czy rzeka (np. Bug w przypadku granicy kraju) należy do relacji z granicą. Teraz pytanie - jak uważacie, czy takie podejście jest dobre, czy jednak należałoby rysować np obok drogi czy wzdłuż rzeki osobną linie jako boundary=administrative.

Pomysłu nie mam, a na chwilę obecną w bazie jest wolna amerykanka.

Subarea to jest rola, która mogłaby służyć do tego o czym mówię…
Mam na myśli, że do powiatu można dodać wszystkie gminy z rolą subarea zamiast ciągnąć drugą relację po drogach.

No, znowu wątek z masą informacji i jakby niczym pasującym.

Prosiłem o dwie implementacje. Jeżeli Nominatim sobie radzi, a OsmAnd nie, to jest remis i można uznać że jedno z nich jest błędne.

Ale reguła „admin_level=8 oznacza miasto niezależnie od wszystkiego innego” to też będzie tylko „polska specyfika”, bo z tego co widać na wiki
w wielu krajach zasady są inne, bliższe temu co ja proponuję.

Jestem za, ale wciąż mnie nikt nie przekonał, że OsmAnd, albo „admin_level=8 dla wszystkich miast” to rzeczywiście „światowe uśrednienie”.

Tak, czy siak, gdy będziemy mieli komplet, a przynajmniej znaczącą część granic, to jakkolwiek to nie otagujemy (plus-minus totalne bzdury), to oprogramowanie się do tego dostosuje. Tylko po co mamy mieć bzdury w bazie, jeśli specjalnego kodowania dla ich obsługi będzie tyle samo lub więcej (tyle że u innych konsumentów) niż dla faktycznego opisu danych?

Najlepsza raczej nie (tak jak już pisałem wiele razy), ale na pewno lepsza, niż pomijanie granicy powiatu, gdy jest ona granicą miasta… więc gotów jestem na to się zgodzić, żeby większe głupoty nie przeszły… tylko po cholerę ta dodatkowa robota…

ech, gdyby jeszcze to było jakoś ustandaryzowane… Cytując za wiki:

nie oczekiwałbym, że mapnik czy inny soft to zrozumie renderując np. województwa czy powiaty :frowning:

Pracuje dla firmy robiacej nawigacje na calej kuli ziemskiej.
Mamy tabele zawierajaca, z tego co pamietam 184 kraje i sluzy ona do translacji specyfiki krajów.
Kazdy kraj ma inne struktury administracyjne oraz rózne maxspeed dla roznych obszarów.
Zrobienie czegos takiego naprawde nie jest problemem, to po prostu kilka stringów w kodzie wiecej…
Istotne jest dla producenta tego typu oprogramowania, by na danym terenie byly jasne reguly konsekwentnie przez wszystkich stosowane.

Masz rację tak się mogłoby to działać w jednym dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie/projekcie.
W OSM to nie działa. Podam dwa przykłady które pamiętam:

Zgadza sie i dokladnie to chce zmienic w OSMF. Mialem startowac w tym roku do zarzadu, nie wyszlo ze wzgledów rodzinnych - moje dziecko wyladowalo w klinice :frowning: .
Kandyduje jednak w przyszlym roku. Dlatego byc moze przydal by sie nowy watek lub stronka na której pozbierali bysmy wszystko to, co chcemy zmienic oraz jak to chcemy zrobic. Jestem aktywny na forach miemieckojezychnych a z kolegami ze wschodu tez sie dogaduje (wkrótce wyjezdzam do Odessy w sprawie OSM), zalozylem tez forum Indyjskie (dzieki Zbigniewie za wskazówki). Mysle ze wiele jest do zrobienia z tym chaosem jesli energiczniej sie za to zabrac.

To już trochę offtopic schodzi, ale ja się chcę (kiedyś “w wolnym czasie”) zabrać do tego chaosu od strony technicznej - implementacja czegoś podobnego do:

http://www.frankieandshadow.com/sotm10/tagcentral.pdf

Do tego ulepszenie narzędzi do dokumentacji tagów - żeby dyskusje nie toczyły się po milionach różnych stron na wiki dla różnych języków itd., tylko zrobić jedno miejsce gdzie to się robi + wielojęzyczność do tego, żeby łatwo było sprawdzić “jak to robią za miedzą”. Dokumentacja tagów i dyskusji o tagach na wiki się nie sprawdza, bo nie ma to żadnej wymuszonej technicznie struktury.

Pawle, sluze pomoca jesli chodzi o doswiadczenia zza miedzy. Bardzo by byla taka implementacja pomocna…

Wypraszam sobie! Ja tego nie napisałem.

To samo próbowałem napisać w paru swoich postach :slight_smile: Że spokojnie możemy mapować faktyczny stan naszego podziału administracyjnego, bo dla programistów to nie będzie większy problem niż z resztą świata.

Sorry Jajcus, cytowalem Miszke piszac ze to Ty, wisze Ci piwo.

Napisze nawet wiecej. Dokonujemy juz w firmie importów z uwzglednieniem polskiej specyfiki. No problem :wink:

Jest już gdzieś dokumentacja ustaleń na wiki? Powoli się przymierzam do raportu administracyjnego, wychodzę od bazy TERYT, fajnie by było przyłożyć Wasze ustalenia do TERYT-a, żeby mógł od razu dobrze zaimplementować raport… A konkretnie - dobrze by było przypisać rodzajom terytowym wartości admin_level uzgodnione w tym wątku (chodzi o plik WMRODZ.xml z paczki terytowej). Jakby coś to siedzę często na IRCu to proszę się odzywać i rozmawiać :slight_smile:

Aha… no i dobrze by to było jeszcze skonfrontować z tym jak Nominatim indeksuje, bo mojej ulicy ciągle nie znajduje… Ja mogę to sprawdzić i dopisać na wiki (jeśli ktoś wrzuci przedtem dokumentację tego wątku).

EDIT: Oj, przepraszam za szum - jest oczywiście http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Podzia%C5%82_administracyjny

Poddaję się i dopisuję na wiki żeby robić dwie relacje dla miast na prawach powiatu. Bo zostawianie im tylko jednej relacji z admin_level=8 to idiotyzm…

Z OSMonitorem jakoś nad tym zapanujemy :slight_smile:

Czy może ktoś sprawdzić poniższą drogę i czy dla tej okolicy (Leszno) granice/tagi/relacje są poprawne?

http://www.openstreetmap.org/browse/way/78446513

Czy to samo dotyczy miast na prawach gminy?

Myślę że tak - inaczej tracą się granice gminy. Nie ma tylko sensu robić trzeciej, „gminnej” relacji dla miasta na prawach powiatu (które gminą też jest) – granica powiatu jest z zasady i granicą gminy.

To tylko proszę o sprecyzowanie, czy mam robić 2 relacje z jednym tagiem admin_level, czy jedną relację w dwoma tagami admin_level?