Da se pohvalim

For our paying vistors one last map before the fair close. An example how to mix different sources to one map.
name (or name:sr where exist) from OSM, bathymetry from Natural Earth, raw elevation data from ASTER, rivers from OSM, borders from LSIB3 USAID.

Карту сам купио на штанду Туристичке организације Златибора (или Ужица) и коштала је 100 динара. Уз карту сам добио и два лепа букмаркера - а ја волим букмаркере :wink:

Охо, коначно изазов вредан пажње :wink:
Ако сам добро разумео највећи проблем за коришћење Maperitive је потреба честог генерисања карте и праћење већ унетих измена. Колико ми је познато svg је, као и osm, xml фајл. Вероватно би неки version control систем био прекомпликован за коришћење/аутоматизацију, али зато xml омогућава програмибилност на високом нивоу.

Да сумирам размишљање, теоретски је могуће направити систем који би пратио измене у xml фајловима и у новим верзијама их ажурирао.

ah, by the way, afaik Mapnik can deal with svg Icons and can do things like this (B0 format (1m x 1.4m) with 360 dpi). This was an example at a real fair this month.

Not sure how much dpi but 11,900 x 14,580 pixel size map of Germany was made available as example for OSM data ( !! 90MB !!) http://www.lingner.eu/mydownloads/deutschlandkarte.png

Суштински, ево шта је потребно:

  • да све објекте уцртавам у мапу на ОСМ

  • да уз објекте имам и додатне податке који нису картографске природе али су битни да би могли да генеришемо све што нам треба (на пример, специфичне ознаке за оријентире, профиле висина за бицилистичке руте и податке за израду знакова на терену). На пример, треба да из мапе извадим сваку бициклистичу руту засебно и све објекте који тој рути по нашој дефиницији припадају, да бих из тога могао да израчунам потребну статистику, специфичне ознаке, саобраћајне знакове, профил висина и осталу документацију.

  • могућност да неки објекти буду приликом рендеровања мапе измештени са стварне позиције да би мапа била читкија (да се не преклапају објекти и слично)

  • да избегнем било какво накнадно уцртавање на већ рендеровану мапу, односно, да, ако дође до измена у подацима (било да се ради о садржају мапи или другим подацима), направим одговарајућу измену и затим изрендерујем наново мапу.

Не смем да дођем у ситуацију да, након што је дизајнер урадио графички изглед мапе пошто што сам му дао податке изваћене ис ОСМ, па дође до промене на мапи, да не можемо поново да користимо ажуриране податке из ОСМ већ да, иако смо измене да унели у ОСМ, морамо ручно да их додајемо и на дизајнирану мапу.

Немам сад времена за дужу причу и сад желим само да проверим да ли сам добро разумео. Нема потребе да се прате измене на svg фајлу већ је довољно да се радни osm фајл „чврсто држи под контролом“.

Да напоменем да ОСМ ради само у две димензије, тј. није могуће само на основу података из ОСМ генерисати висинске профиле.

Тако некако.

Алат који сад користим преузима висине из јавно доступних извора и уписује их за сваки оријентир тако да тај податак стоји у самој карти (ја само означим све оријентире који су ми интересантни и кажем му да им упише надморске висине).

Претпостављам да не би било проблем да се слично уради и са ОСМ. Предвиђено је да се за објекат може уписати надморска висина. Ту је више питање како та извести а да не морам ручно за сваку тачку да уписујем надморску висину.

U svakom slučaju ti podaci o orijentirima treba da stoje u OSM-u kao deo npr. ovakvih relacija:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:destination_sign

Onda na čvor koji ima ulogu ‘sign’ dodati ‘ele=’ i to bi trebalo da je to?

Jednostavnija varijanta je samo označiti tačku gde je orijetir (ne čvor gde se ukrštaju staze) kao

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:information%3Dguidepost

i koja se kasnije može iskoristiti kao član ‘sign’ ako se odluči da se unose detalji i za relacije.

То би било ок да ти знаци стварно постоје на терену, али овде се ради о изради пројекта на основу кога знаци тек треба да се направе и поставе.

Исто важи и за саме руте, ради се о изради пројекта и руте не постоејозначене на ерену, него тек треба да буду уређене и означене.

Како би могла да се направи веза између руте и одређених објеката.

Нпр, мени треба да из ОСМ базе извадим бициклистичку руту (која може бити унета у ОСМ као релација) и сви оријентири које ја на неки начин повежем са том рутом (при том ниеј редак случај да исти оријентир може бити повезан са више рута).

Ne samo da rute mogu biti tako unete, negi bi bilo više nego poželjno da budu unete kao relacije. :wink:

Dalje te ništa ne sprečava da dodaš i orijentire u iste te relacije (JOSM možda izbaci neko upozrenje kao nema uloge za tog člana, ali je korist veća od štete u ovom slučaju). Ili možeš da praviš i neke nadrelacije (možda čak samo u nekom svom lokalnom .osm fajlu ili bazi) koje će sadržati pravu relaciju rute i relevantne POIs.

Концепт би могао овако да изгледа.

  • преузму се подаци са ОСМ-а за област која се обрађује у облику osm фајла

  • попишу се id-еви и бројеви верзија свих објеката (можда је боље генерисати hash) у неку малу базу типа sqlite

  • прилагоди се osm фајл за генерисање мапе помоћу JOSM-a (побрише се непотребно, испремешта и дода шта већ треба)

  • на сличан начин као и раније се генерише друга табела са id-еовима и hash-овима новог - радног осм фајла

  • након новог уноса/измена на ОСМ-у могуће је детектовати нове/измењене елементе у новом osm фајлу и онда би они требали да иду на ауторизацију

  • после ауторизације шта је потврђено иде у радни osm из кога се генерише мапа, а истовремено се и ажурирају табеле у нашој малој бази

Чини ми се да би се овако добиола жељена контрола уз могућност ажурирања измена.