Burza mózgów

Główna strona OSM wektorowa. Możliwość definiowania własnych stylów wyświetlania łącznie z kolorami dróg i innych obiektów oraz renderowaniem nieudokumentowanych tagów.
To znacznie ograniczyłoby mapowanie pod render.

Serwis do tworzenia własnych mapek w oparciu o dostępne warstwy i Overpassa.
Wyobrażam to sobie tak:

  • Autorzy warstw mogą zarejestrować swoje warstwy, ze wskazaniem dla jakich obszarów są dostępne. np. wojtas82 mógłby zarejestrować te trzy warstwy, które ma na swojej mapie - dwie dla Polski, jedną dla Pomorza

  • Można też zarejestrować jako warstwę zapytanie overpassa, z CSS

  • Użytkownik wybiera, dla jakiego obszaru chce zrobić mapkę i dostaje listę dostępnych warstw

  • Użytkownik wybiera jakiś niewielki obszar testowy, na którym będzie mieć wizualizację tego, co wybrał, wybiera warstwy, ogląda sobie.

  • Po zatwierdzeniu, użytkownik dostaje gotowy kod, który może sobie wstawić na serwer i to jego serwer zajmuje się zbieraniem wybranych warstw do kupy i wyświetlaniem mapy.

  • Wygenerowana mapa zawiera link do serwisu, który otwiera serwis z wstępnie wybranymi warstwami i obszarem, dzięki temu każdy może sobie wygenerować posobną mapkę na swoją stronę.

Zasadniczo to wymyśliłem to swego czasu w taki sposób, żeby nie generować stałego obciążenia na stronie serwisu - dlatego miał być generowany kod do wstawienia na serwer użytkownika. Przy odpowiednio dużych pieniądzach można zamiast kodu generować link, który wstawiony na stronę użytkownika wyświetli mapę, generowaną przez serwis.

Sprawy techniczne to chwila, krótka robota. Nie możemy zapomnieć o celu naszej pracy, dla kogo tą mapę robimy?
Priorytet to zainteresować potencjalnych **odbiorców **mapy i jednocześnie zachęcać nowych edytorów.
Widziałabym to jako:

  1. ogólnopolska kampania informacyjna w jednostkach administracji państwowej i samorządowej
  2. zainteresowanie projektem szkół wyższych - włączenie zajęć z OSM do programu studiów na kierunkach kartograficznych, przyrodniczych, turystycznych, urbanistycznych (na początek chociażby monograficznych)
  3. kampania reklamowa skierowana do przedsiębiorców/odbiorców - TV, radio, internet i inne nośniki.

No właśnie, potencjalni odbiorcy: A co by było, gdyby OSM zastąpiło w Polsce Google maps?
Czego brakuje projektowi OSM i co trzeba by uzupełnić?

Telefonia komórkowa sprzedając smartfony zaoszczędziła by mnóstwo pieniędzy na opłatach licencyjnych.

Jak wspomniałem wcześniej przede wszystkim dla wykładającego fundusze. Nie spotkałem się by kiedykolwiek zdarzyło się inaczej i by ktoś tam dał na coś z czego nie skorzysta. Osoby czy firmy prywatne najczęściej na coś co zapewni im przewagę biznesową. Politycy na coś co zapewni im głosy w kolejnych wyborach i czymś namacalnym czym będą mogli się pochwalić w stylu za naszej kadencji powstało x ścieżek rowerowych, wybudowaliśmy x dróg.
W tym miejscu należy się zastanowić co może być pomocne dla określonych grup, środowisk, instytucji etc. Można to zrobić przedstawiając im własne propozycje gdzieś już stosowane o których druga strona istnieniu na dany moment nie wie czy też po prostu wsłuchując się w ich potrzeby czy problemy. Trafić można do każdego nawet filantropów pokroju Georgea S. którzy zapewne chętnie będą widzieli apkę informująca ich gdzie w danej chwili odbywają się demonstracje przez niego wspierane.

Jakiś czas temu, jedna z dróg została wyłączona z ruchu, związane to było z budową nowej. Mimo to, nawigacja prowadziła właśnie tamtędy. Naniosłem zmiany w osm, zaraz po dotarciu do celu. Odcinek ten nie był przejezdny już od dawna. Ponad dwa miesiące później przejeżdżałem w okolicy tej drogi i była ona już przejezdna. Poprawiłem to na osm. Nie wiem, jak długo jeszcze byłaby wyłączona z ruchu na osm, choć w rzeczywistości przejezdna. Ktoś, kiedyś pewnie poprawiłby to ale przez ten czas nawigacje omijałyby tę drogę.

Moja propozycja, to mobilna aplikacja dla maperów.

  1. Zbiera ślady podczas jazdy i wysyła je na serwer w czasie (prawie) rzeczywistym. “Automagiczna” analiza danych mogłaby pomóc w szybkim w zlokalizowaniu miejsc przejezdnych, które wcześniej zostały wyłączone z użytku, np. na czas remontu, czy awarii, lub wskazać te miejsca, które są omijane z niewiadomych przyczyn, choć wcześniej były przejezdne.
  2. W łatwy sposób pozwalały by podczas jazdy wprowadzać dane informacjach ze znaków drogowych. Np. min. 10 użytkowników kliknęło w pobliżu danej lokalizacji ograniczenie do 50 km/h, algorytm obliczył średnią z tych dziesięciu lokalizacji i wyznaczył położenie tego ograniczenia. Wówczas dostajemy informację, że z dużym prawdopodobieństwem znajduje się tam taki właśnie znak.

Taka aplikacja pomogłaby w szybkim reagowaniu na zmieniające się czynniki związane z przejezdnością drogi. Mogłoby to poprawić aktualność drogowych danych na osm.

Absolutny numer 1 to mapa wektorowa z możliwością klikania wszystkich obiektów, w szczególności POI z informacjami nie tylko o adresie ale i godziny otwarcia, kontakt i cała reszta danych z tagów.
Ciężko jest przekonać użytkowników do korzystania z OSM, bo co z tego że mapa jest dokładniejsza i aktualniejsza niż mapa googla, jeśli można pooglądać tylko piksele w rastrowych kaflach.

W wersji rastrowej coś takiego nawet istnieje:

http://openpoimap.org/

tylko niedopracowane graficznie i nie zintegrowane z główną stroną.

Ale wciąż ograniczone do typowych POI.
Mnie np interesują obiekty elektroenergetyczne (linie napowietrzne, stacje elektroenergetyczne itp.), których nie znajdę na takiej mapie, a w bazie OSM znajduje się mnóstwo przydatnych danych (np o napięciu znamionowym, relacji linii, numery kodowe stacji itp.) które nigdy nie będą renderowane na żadnej mapie - ani kaflach rastrowych ani nawet kaflach wektorowych. Mapa wektorowa z możliwością kliknięcia każdego obiektu dałaby możliwość łatwego odczytu tych danych. Oczywiście teraz to też jest możliwe, przez kliknięcie “wyświetl dane obiektu” ale żeby odczytać dane trzeba się co nieco znać na znaczeniu tagów, a w takiej formie raczej się nie spopularyzuje.
A przecież w bazie OSM jest cała masa informacji które render ignoruje (i dobrze), więc mało kto wie że tam są i jak do nich dotrzeć.

Wooooooooooooooooooooow.
To już jest objawieniu na miarę Zmartwychwstania Pańskiego.
Wolałbym jednak wiedzieć gdzie sąsiada piesek z GPS’em robi kupki w naszej okolicy.

Sensowne wyszukiwanie obiektów. Do Google maps wpiszę “sklep z laptopami” i dostanę senowne wyniki.

Wpisze adres z 10 literówkami i dostanę go.

Wpisze nazwę obcego miejsca tak jak go usłyszałem i dostanę wynik.

W wyszukiwarce na stronie głównej OSM? Wpiszę dokładny adres w formacie który nie jest obsługiwany i nic nie dostanę. Nie mówiąc o rzeczach jak powyżej.

Jest to do zrobienia ale wymaga mnóstwo pracy a później kasy na utrzymanie serwerów.

Dla wielu ludzi dane o bieżącym ruchu to zabójcza funkcjonalność ale tu nie wiem co można zrobić.

@Władysław Komorek To był jedynie przykład obrazujący że jak by ktoś rzucił kilka milionów na stół to nawet jak byśmy nie wyrażali przekonania co do celu konkretnej aplikacji czy też nawet woleli byśmy by nie powstała to jednak byłbym za jej napisaniem gdyby to oznaczało, że przy tej okazji będziemy mieć możliwość stworzenia wszystkich innych interesujących nas narzędzi w różnych wątkach tu opisanych.

@wmyrda
Czyli “wszystko jest kwestią ceny”. Wartości do archiwum. :slight_smile:
W ten właśnie sposób możne obrócić w nicość najbardziej szczytne idee czy projekty.
Co jak co ale OSM nie powinno tak nisko upaść. Zawsze jest jakaś granica uczciwości i sensu.

Ja przy tej okazji poproszę również o rozwinięcie narzędzi do pilnowania konkretnych danych by można było puścić w niebyt chore ograniczenia https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Relations_are_not_Categories eliminując w ten sposób ich przyczynę
Osobiście wolał bym mieć taką relację która skupi np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwaty_przyrody_w_Polsce

A konkretniej? Co to narzędzie miałoby robić? Może można to dodać do istniejących narzędzi.

Mnie osobiście brakuje przede wszystkim narzędzia które będzie informować o dodaniu/usunięciu/zmianie:

  • granic każdego obszaru chronionego (Parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty, użytki ekologiczne)
  • obiektu chronionego (pomniki przyrody - drzewa, skały, źródła, jaskinie)
  • granic mezoregionów
    Inna sprawa to, że dane te są na tyle rzadko zmieniane, że ich edycja mogła by się wiązać z koniecznością zatwierdzenia danego changesetu przez opiekuna/ów danych, a taki JOSM jak przykładowo umie wysłać informację o konflikcie mógłby tak samo w tym miejscu informować “twoja zmiana zawiera edycję (tu lista użytych tagów/obiektów wymagających akceptacji) które objęte wymagają weryfikacji. Zmiany trafią do bazy głównej w momencie ich akceptacji przez (tu adres mailowy grupy np. przyroda@openstreetmap.org.pl)”

Obiekt taki z automatu obejmowany by zostawał ochroną gdy uzyska komplet tagów.

Ja na przykład chciałbym:

  • bota wyłapującego obiekty z wikipedia=, ale bez wikidata= i automatycznie wstawiającego wikidata=*

  • bota sprawdzającego, czy link w wikidata do strony w języku wskazanym w wikipedia=* jest identyczny z linkiem w wikipedia=* i jeśli nie, to dodającego jakiś specyficzny tag np. wikifix:wikidata= (bo nie wiadomo, który link jest poprawny, podejmuję się przeglądania tego tagu)

  • bota sprawdzającego, czy wikipedia=* obiektów w granicach Polski wskazuje stronę w języku polskim, a jeśli nie, wstawiającego jakiś specyficzny tag np. wikifix:lang=<tu wyciągniety z wikidata link do polskiej strony Wikipedii lub w przypadku braku takowego - napis “check”>. Bot powinien pomijać obiekty oznaczone np. wikifix:lang=ok, żeby można było oznaczać w ten sposób np. czeskie drogi zahaczające o Polskę.

Coś takiego kiedyś robiłem. Może robi już też inne rzeczy które wymieniałeś.

Ale w jakiej formie byś to chciał? Czy wstawianie fixme rzeczywiście jest dobrym pomysłem (większa szansa na negatywne reakcje, trzeba dopilnowac by nie było żadnych błędów w zgłoszonych problemach).

Może coś typu mrówki - czyli błędy pojawiają się wylistowane na stronie internetowej? Lub program do samodzielnego uruchomienia.

Jeśli jesteś zainteresowany - mogę ten kod wygrzebać i uruchomić, na początek w formie generowanej listy którą wrzucę na forum/stronę www/osm wiki/mejla (jak wolisz). A, jeśli chesz to podaj interesujący cię region (jak nie masz preferencji to dla Krakowa puszczę).

Jestem jak najbardziej zainteresowany, jestem właśnie na finiszu likwidowania przypadków “jest wikipedia=, brak wikidata=” (zostało pięć obiektów, które mają artykuły w Wikipedii, ale nie mają wpisów w wikidata i trzy rzeki do wyprostowania, może uda się skończyć w tym tygodniu).

Tabelka najlepsza byłaby na osm wiki, ale docelowo, to osobiście wolałbym wstawianie tych tagów, ewentualnie osobną mapkę, ale taką, żeby były te linki wyciągane z wikidata. Wydaje mi się, że dopisywanie tagów typu wikifix (fixme zostawmy do ręcznie wpisywanych uwag) będzie najprostsze zarówno dla bota, jak i w późniejszej obsłudze (Overpass i hajda). O właśnie, dodatkowa zaleta specjalnego tagu to łatwość wyłapania go Overpassem. Oraz, Overpassa mogę w każdej chwili odświeżyć i widzieć, co już zrobiłem, a tabelkę musi odświeżyć bot. A ja nie zawsze będę widział w tabelce, które obiekty odwiedziłem poprzedniego dnia (wiem, to moja specyfika, ale to ja się podejmuję naprawiania tych baboli :wink: ).

Chodzi mi o takie zorganizowanie tych danych, żeby można było w krótkim czasie odwalić ręczną masówkę, stąd chcę, zeby w tagach były gotowe linki do sprawdzenia - wtedy naprawa sprowadza się w większości przypadków do paru kliknięć, ewntualnie ctrl-C, ctrl-V, wywalić tag wikifix, lub wpisać w niego “ok” i następny proszę. :smiley:

zerknij na https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=656921#p656921