Ortofotomapa Wrocławia

Znalazłem też zdjęcia Lublina. Jestem nowy i nie bardzo wiem o co pytać. :slight_smile: Może jest ktoś chętny aby popytać o pozwolenie?
http://bip.lublin.eu/um/index.php?t=200&id=42034&.

W Warszawie jednak po kilku kolejnych pytaniach i wyjasnieniach od ich prawnika powiedzieli ze nic co powstalo na podstawie ich strony nie moze byc publikowane na licencji ktora pozwala na uzycie komercyjne :frowning: to odnosi sie nawet do zdjec lotniczych przez WMS :frowning:

A mialem praktycznie gotowe dane do wgrania, nawet poszerzylem potrace o mozliwosc dzialania na gigantycznych bitmapach na dysku (dzialam na rozdzielczosci 2cm na pixel…), lacznie z wysokosciami budynkow w pietrach

Narazie wyciagnalem adresy jako punkty, jest ich 37000 w Szczecinie. Maja dokladnie te same informacje co w Warszawie czyli: numer domu, ulica, oraz jesli adres jest przyporzadkowany do budynku to wysokosc w pietrach i wykorzystanie budynku (mieszkalny, edukacja / kultura, uslugi / handle, i cos jeszcze).

Mysle ze nie warto ich jednak wgrywac bo te ktore sa przyporzadkowane do budynkow pozniej bedzie trzeba zastapic budynkami, czyli jakies 90%. Z drugiej strony fajnie byloby zeby chociaz jedno miasto w pl mialo pelna informacje o adresach w OSM :slight_smile:

Z uzyskaniem obrysow budynkow nie jest tak latwo z kilku powodow:

  • obrazek mapki mozna sciagnac tylko jako Jpeg czyli z drobnymi zakloceniami, strona ignoruje parametr OUTPUT (ktory jest w dokumentacji). Inna opcja to sciagac je przez stara wersje serwisu ktory jest pod linkiem “oldschool” :slight_smile: i ma mozliwosc wyboru formatu, ale jest wolniejszy. Z warszawskiej strony sciagalem obrazki jaki GIFy bo nie maja zaklocen a sa duzo mniejsze niz PNG.

  • jest ograniczenie do 1000x1000 pikseli na obrazek, a w wersji “oldschool” 1600x1600, no i w obydwu wersjach jest przeszkadzajka w postaci skali, w zwiazku z tym trzeba by wykonac straszna ilosc zapytan do strony zeby przerobic jakis sensowny obszar. W warszwskim serwisie sciagalem obrazki 16384x8192 za kazdym zapytaniem. Dla porownania podzial na kafelki przy sciaganiu adresow wygladal tak: http://www.openstreetmap.pl/balrog/budynki/szczecin-adresy.png http://www.openstreetmap.pl/balrog/budynki/warszawa-adresy.png , natomiast przy budynkach jest potrzebna duzo wieksza rozdzielczosc wiec wygladal tak: http://www.openstreetmap.pl/balrog/budynki/warszawa-budynki.png

  • budynki sa roznych kolorow (to nie problem) ale jeden typ budynkow jest narysowany tylko przerywana linia, pewnie trzeba by znow skorzystac z wersji “oldschool”. Teoretycznie wedlug dokumentacji MapServer’a mozna zmienic sposob rysowania za pomoca parametrow zapytania ale to nie dziala.

  • nie znalazlem sposobu uzyskania jakiejs pogladowej mapki na ktorej bylyby wszystkie budynki zeby mozna bylo sprawdzic ktore kafelki nalezy sciagac a ktorych nie. W wersji oldschool mozna uzyskac cos takiego, ale to nie sa rzeczywste obrysy tylko jakies dziwne przyblizenie: http://www.openstreetmap.pl/balrog/budynki/szczecin-overview.png

  • jest tylko jeden serwer ktory bylby mocno obciazony w czasie sciagania, warszawski serwis najwyrazniej ma jakis zapasowy serwer ktory ma dokladnie to samo oprogramowanie a na jego adres (smapa.um.warszawa.pl) trafilem przypadkiem.

  • nie udalo mi sie dociec w jakim ukladzie odniesienia sa wspolrzedne w tym szczecinskim GISie, nie jest to zaden standardowy uklad ale chyba jest oparty na UTM, osie sa lekko obrocone tak samo jak w UTM, im dalej od poludnika (okolo) 14.6… stopni tym bardziej. Glowilo sie nad tym kilka osob na osm. Narazie wiec do projekcji uzywam siatki 64x64 punktow ktora pokrywa tylko Szczecin i do projekcji sa brane cztery najblizsze punkty. Nie wiem jakiego rzedu jest blad ale pewnie mniej niz metr. Czy ktos wie jak sie taka siatke konwertuje na plik .gsb ktorego uzywaja rozne programy?

Narazie zostawiam te obrysy bo wyjezdzam.

Skąd masz wysokość ? :slight_smile:

Jeśli dobrze zrozumiałem masz na myśli, że adres powinien być punktem należącym do “poligonu” budynku (jako wejście), lub ogólnie wpisany w “poligon” budynku? Bo przyznam się, że czasem stawiam punkt wewnątrz budynku, w żaden sposób z nim niepołączony.

Co do układu odniesienia, sądząc po nazwie funkcji tłumaczącej (getcoords_localszczecin2wgs84.asp) jest to jakiś lokalny wynalazek :smiley:

Osobiście chciałem pobrać sobie jakiś obszar (dałem radę), zrobić z tego geotiffa (dałem radę) i wrzucić go do josm, żeby zobaczyć jak to wygląda i tu się okazało, że josm nie łyka geotiffów :confused: Więc wracaj szybko, bo bez Ciebie nic się z tym zrobić nie uda :wink:

Szkoda, że nie udało się z Wawy załatwić danych, ale cieszmy się z tego co mamy, a że mamy dane z mojego miasta to cieszę się podwójnie :smiley:

Wysokosc i wykorzystanie pokazuja sie jak klikasz na budynku wczesniej zaznaczywszy ikonke “i” na gornym pasku. To skutkuje tym ze strona zmienia “mode=map” na “mode=query” w zapytaniu do serwera i podaje wspolrzedne klikniecia… Dziala tez “mode=Nquery” ktore pozwala wyszukac wszystkie obiekty w danej warstwie w jakims obszarze, niestety nie zwraca wspolrzednych. Tutaj znalazlem opis do calego tego serwera: http://mapserver.org/cgi/controls.html , niestety wiekszosc jego mozliwosci jest wylaczona.

Tak, wedlug mnie najlepiej kiedy tag addr:housenumber jest na budynku, albo innym obiekcie ktory ma adres. Na przyklad niedaleko mnie jest cale pole ogrodkow dzialkowych ktore ma jeden wspolny numer domu wiec otagowalem to addr:housenumber=80, landuse=allotments itd.

Tego samego adresu uzylem zeby zrobic moja siatke punktow :slight_smile: Dotychczas nic lepszego nie wymyslislem.

Na probe zaimportowalem kawalek dzielnicy Pogodno: http://osm.org/go/0NgiAFuVm– co myslicie o tagowaniu itp? Kilka poprawek musialem zrobic recznie ale jak znajde czas to jeszcze poprawie w programie. Mam w tym momencie pobrany caly lewobrzezny Szczecin i moze zdaze wgrac wiecej.

Prawy brzeg chcialbym sciagnac w lepszej rozdzielczosci. Lewy sciagnalem z rozdzielczoscia 4cm na piksel, to oczywiscie nie znaczy ze dokladnosc danych jest az taka, ale pomaga dostac znosna jakosc.

Super to wygląda! Powalająca dokładność, życia by nie starczyło, żeby to ręcznie zrobić :wink:
Powycinać budynki z lewobrzeża, żeby Ci się nie nakładały?
Co do ogródków działkowych, zwykle tylko jeden budynek na ich terenie ma adres i jest to siedziba zarządu :slight_smile: Pozostałe często mają osobną nazwę ulicy (alejki), jak i nr działki.

Dzieki :slight_smile:

Wedlug mnie nie, poprostu pomine te czesc narazie. Warto skopiowac wysokosci, ale pozostale atrybuty chyba lepiej ze mamy sprawdzone przez kogos kto je widzial.

Zastanawiam sie natomiast czy w source= nie nalezy umiescic roku aktualnosci danych i jesli tak to ktory to rok :slight_smile: Uzywam mapy w wersji oldschool, poczatkowo myslalem ze korzysta z tych samych danych co ta aktualna wersja, ale np. tutaj: http://gis.um.szczecin.pl/UMSzczecinGIS/chapter_85000.asp?aext=87308.1567025105%2C87514.34304483644%2C37987.97553478475&olayers=Wody%20Zielen%20Granicamiasta%20Osieulic%20jezdnia%20wysepki%20krawezniki%20ZabudowaUproszczona%20DRZEWA%20Budynki%20Sieckolejowa%20SiecAutobusowa%20SiecTramwajowa%20PrzystankiTramwajowe%20Przystankiautobusowe%20Adresy&awidth=650&aheight=500 w wersji oldschool jest wiecej budynkow. Moze wersja aktualna po prostu nie wyswietla wcale “budynkow produkcyjnych, gospodarczych, garazy podziemnych”.

W warszawskim serwisie wszystkie obrysy sa z 2008 i maja podana “date przydatnosci do spozycia” na wieczku

Pewien użytkownik zgłosił mi błąd w numeracji jednego budynku, ale już poprawiłem.
http://www.openstreetmap.org/browse/way/51540244

PS Oldschool w mojej okolicy jest nawet bardziej aktualny od standardowej wersji. Są tam garaże ledwo wybudowane (chodzi o garaże naziemne, w kolorze niebieskim, czyli w nowym gis też powinny być rysowane).

Rzeczywiscie z numeracja jest cos nie tak, w kilku miejscach przesunela sie o jeden. Postaram sie poprawic w programie jak wroce.

I ja poprawiłem numerację w jednym miejscu. UM ma tam złe dane (paradoksalnie)…

Znalazłem na wiki proponowane tagi dot. budynków (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Building_attributes). Tutaj pasowałoby:

addr:street = *
building = yes
building:levels = *
building:shape = dome
building:type = house/hangar/hall
building:use = residential/office/shop
source = gis.um.szczecin.pl

A co zrobić ze szklarniami?

Stawiam na building:type=greenhouse

W sumie to po co nam building:type? mamy juz building=*.

To jest tak jakbysmy dodawali shop=yes, shop:type=beverage. shop=yes jest w szerokim uzyciu ale tylko tam gdzie nie wiadomo jaki to sklep.

Niemcy (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Rostock:Geb%C3%A4ude_und_Strukturen) wymyślili amenity=greenhouse.

Mam odpowiedzi z Bielska-Białej i Chorzowa. Treść raczej wiadoma :confused:

No OK, to było do przewidzenia. Chyba, że ktoś wie jak na to odpowiedzieć?

Zajrzałem do tego rozporządzenia w/s opłat (Dz.U.2004.37.333), jednak tych tabel jest całkiem sporo, więc przejrzałem tylko pobieżnie. W każdym razie obrysy wszystkich budynków w mieście z pewnością kosztowałoby całkiem sporo, no i raczej nijak ma się to do otwartej licencji.

Szkoda. Jest w Europie taka ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej, ktora dotychczas obowiazuje tylko w niektorych krajach, ale dotyczy rowniez GIS. W Polsce, w koncu nie wiem czy weszla, albo kiedy ma wejsc… nie znam sie na prawie, ale wiem napewno ze od jakiegos czasu byl juz projekt tej ustawy, i slyszalem tez cos o tym ze prezydent mial podpisac cos w zwiazku z nia kilka tygodnietemu. W Anglii obowiazuje ona od chyba 2004 a w Hiszpanii 2007.

Bez wiekszych nadziei, ale moze moznaby odpowiedziec wspominajac o tej ustawie, nawet jesli nie jest jeszcze czescia polskiego prawa. Trzeba zaznaczyc ze jesli dane nie zostana udostepnione, to OpenStreetMap bedzie te same dane zbierac, tak jak dotychczas zbieramy. Na tym, ze dane ktore juz raz zostaly zebrane przez panstwo, musza zostac zebrane jeszcze raz, nie zyskuje nikt. W efekcie koncowym OSM i tak bedzie je mialo, wiec panstwo ani zaden z urzedow tez nie traci nic na udostepnieniu. (Projekt tej ustawy mowi ze udostepnienie informacji nie ma powodowac strat, i ten kto dostaje informacje musi pokryc koszty udostepnienia lub potencjalnej straty lub braku jakis zyskow, ktore w przeciwnym wypadku moglby odniesc urzad. Wiec to bylby to argument za tym ze nie ma tu takich kosztow)

Zdaje sie ze takim sytuacjom wlasnie ma zapobiegac ta ustawa.

I jeszcze odnoszac sie do tego, ze pismo zawiera informacje jak mozna uzyskac dostep do tych danych, niestety ten sposob by nie podzialal nawet gdybysmy zaplacili te wymienione sumy wynikajace z jakis tam ustaw, bo w ten sposob nie moglibysmy ich udostepnic na CC-By-SA.

Napisałem w tej sprawie do Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej:

To ortofotomape Wroclawia mozna wykorzystywac? Moze ktos podac jej adres WMS/TMS?

Pojawiły się zdjęcia Wrocławia z 2011 roku. Adres usługi WMS:

http://gis.um.wroc.pl/services/ogc_orto/MapServer/WMSServer?

http://geoforum.pl/?page=news&id=14217&link=nowsze-ortofoto-wroclawia-w-wms-ie