Ok, ale wioski w szczegolnosci nie powinny byc ruszane z miejsca bo ich zaokraglone wspolrzedne sa jedynym wskaznikiem ze sa to importy z GNS bo oryginalny autor nie raczyl dodac source=. Jesli zostana przesuniete to moj skrypt bedzie myslal ze zostaly przesuniete przez lokalnego mapowicza z lokalna wiedza i ich nie poprawi przy imporcie UMP (albo z innego sensownego zrodla).
Czyli narozrabiałem Jakbym podesłał id wioskowych punktów byłbyś w stanie je umieścić w dobrym miejscu? Nie chciałbym ich przywracać tam gdzie były, bo na mapie duplikatów nie będę wiedział co jest nowe, a co jest źle postawioną wioską.
Niedawno zaladowalem okolice Tomaszowa Mazowieckiego z UMP i tym razem zmienilem logike poprawiania wioskowych punktow na nastepujaca: JESLI ((szerokosc geograficzna wioski jest zaokraglona) ORAZ (dlugosc geograficzna jest zaokraglona)) LUB (ostatni edytujacy = antblant) TO zaloz ze wspolrzedne sa nic nie warte i zastap je tymi z UMP, w przeciwnym wypadku zignoruj UMP. Oczywiscie nie chce dyskryminowac Twoich edycji, tylko w tym wypadku wiem ze te edycje byly wlasciwie przypadkowe.
Ja bym sie generalnie nie przejmowal tym ani innymi walidatorami, zwlaszcza keeprightem, a raczej kierowal logika. Sama strona dupenodes z reszta zastrzega ze nie jest “walidatorem” i wiele przypadkow jest okej.
A przy okazji moze czas poprawic masowo wszystkie te zaimportowane miejscowosci w Pl, ktorych wspolrzedne mozemy wziac z UMP? Wydaje mi sie ze ponad polowa kraju jeszcze nie zostala poprawiona, a napewno zdarzaja sie takie sytuacje ze nowa osoba zaglada do OSM, stwierdza ze jej miejscowosci w ogole nie ma na mapie i dodaje nowy wezel, podczas gdy miejscowosc juz jest, tylko pare kilometrow w bok, i wtedy mamy kaszanke.
Juz proponowalem ze zrobie taka operacje jakis czas temu, i byly glosy sprzeciwu, ale mysle ze to raczej z powodu niejasnoci procesu. A proces przeciez jest szybki i bezbolesny (jak zastrzyk), i zadna sensowna informacja nie jest usuwana z OSM. Usuwane sa tylko te niedokladne, zaokraglone, i prawdopodobnie zebrane kilkadziesiat lat temu, wspolrzedne wiosek z amerykanskiego GNS ktore ktos zaimportowal w beztroskim roku 2007.
Zdecydowanie, dawaj śmiało. No i są jeszcze tereny, gdzie wiosek w ogóle nie ma.
Przy okazji: padła propozycja tagu place=isolated_dwelling dla miejscowości składającej się jednego, dwóch gospodarstw (czyli, powiedzmy do 20 mieszkańców). Myślę, że warto poczekać do konsensusu w jego sprawie i poprawić to przy okazji.
Jak wygląda u nas z tagiem place=hamlet? W opisie tagu napisano, że jest to miejscowość do 1000 mieszkańców. W polskim Map Features z kolei jest jako przysiółek, co jest raczej błędne. Wydaje mi się, że przysiółek będzie pasował do owego isolated_dwelling.
Nie wiem, czy te 1000 osób w przypadku hamlet to nie jest za dużo. Zajrzę do statystyk ludnościowych i zobaczę jak to wygląda.
To ja chcialem przypomniec ze wezly o tych samych wspolrzednych nie sa bledem samym w sobie, nie trzeba z nimi nic robic. W prawdzie czerwony czesto oznacza bledy, ale kazdy moze sobie zrobic mapke, na ktorej cos bedzie sie podswietlalo na czerwono
A na stronie dupe nodes mozna latwo znalesc miejsca gdzie kompletnie nikt nie mapuje, bo tylko tam nic sie nie podswietla.
Trzeba przyznać, że w polskiej Wikipedii są straszne bufony :-/. Nie zaszkodził by przecież link do OSM, tym bardziej, że z naszej strony mają wsparcie…
Link do OSM i tak się pokazuje po kliknięciu we współrzędne na górze artykułu. A mapa - no cóż, wystarczy ją sobie włączyć w gadżetach. Domyślne wyświetlanie to kwestia do dyskusji w społeczności.
Hehe… teraz widze, ze kilka godzin pozniej znow zostala przywrocona mapa. Troche sie zdziwilem, bo juz chcialem dodac informacje o tym na blog.openstreetmap.pl, ale wszedlem na wikipedie zobaczyc czy dziala, i nie bylo opcji “pokaz mape”. Okazuje sie, ze po 14 opcja zostala skasowana a o 22 przywrocona
EDIT: no i znow usunieta… niezla jatka
EDIT: swoja droga dziwie sie ze edycje kodu strony w WP sa dokonywane na zywo (a nie jest to najladniejszy javascript na swiecie :)). Na osm.org wszystkie zmiany w repozytorium pojawiaja sie tylko na serwerze dev, a dopiero po jakims czasie na prawdziwej stronie.
Z jednej strony racja, ze mapy Polski sa slabe, ale z drugiej, polska wikipedia tez od czegos zaczynala – na poczatku hasel bylo malo i teksty slabe, a jednak publiczne. Moja pierwsza mysl kiedy podales ta informacje byla taka, ze przeciez bedzie naplyw nowych uzytkownikow i moze jakosc OSM dla Polski natychmiast sie poprawi. Ale jesli przeniosa mape do gadzetow, to nic z tego. Inny problem to taki, ze niewiele artykulow w polskiej wikipedii ma wpisane wspolrzedne, w porownaniu z angielska czy niemiecka. Kiedy robilem skrypt do dodawania tagow wikipedia= do wezlow miejscowosci, to wiecej polskich miejscowosci zawieralo polozenie w swoich angielskich artykulach, niz w polskich. Postaram sie pododawac do hasel w mojej okolicy.