Pytania początkujących

Przede wszystkim: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dlighthouse
Latarnia jest oznaczona jako latarnia, a że przy okazji jako atrakcja, to chyba nie szkodzi?
http://overpass-turbo.eu/s/iKs

Wiki czytałem, ale mi chodzi o to, że w innych państwach w nazwie występuje jeszcz słowo “latarnia morska” a u nas jest pół na pół.

Rozumiem, ale nie ma tu żadnej regulacji, więc podrzuciłem jak wyszukać latarnie morskie bez względu na nazwę.

My to wiemy, ale Jan Kowalski tego nie wie i zamiast korzystać z osm użyje wujka google.

A tu się częściowo z Tobą zgodzę, sam dopiero co zgłaszałem uwagi do wyszukiwarki w wątku o osmapie.
Ale tylko częściowo, bo:

  1. uważam, że trzeba poprawiać działanie wyszukiwarki, zamiast forsować jakąś dyscyplinę nazywania w projekcie, w którym z założenia wszystko jest dowolnie, a pytający jak trzeba coś oznaczyć zwykle dostają odpowiedź “jak chcesz, to wiki”. BTDT
  2. Człowiek “z ulicy” i tak użyje ogólnej wyszukiwarki zamiast naszej.

Nie wskazuje, gdyż w Special Phrases Nominatima nie uwzględniono man_made=lighthouse.
Możesz dodać :slight_smile:

W “Latarniach polskiego wybrzeża” (ISBN 978-83-7591-383-5) wszystkie latarnie są określone nazwami miejscowości, w których się znajdują. Nigdzie nie pojawia się sformułowanie “Latarnia morska X”, co najwyżej “latarnia w X”.

Tylko żeby się nie okazało, że z czasem gdy ktoś doda latarnie uliczne, osm wyszuka latarnie morskie i uliczne w dane miejscowości :slight_smile:

z punktu widzenia lądu latarnia morska to jak sądzę amenity i name a z punktu widzenia morza pierdyliard (zwykle) tagów seamark.

Czy kryje się jakiś sens za dodawaniem do fotoradaru tagów addr:city i addr:street? Bo mi się JOSM wzburzył…

Ja go nie widzę. Jeszcze rozumiem dodawanie takich tagów do np. parkingów (żeby się jednoznacznie wyszukiwały), ale tutaj mamy radar przyklejony do ulicy - trudniej o większą jednoznaczność :wink:

Ja widzę sens :wink: Gdy overpassem wyświetlę wszystkie fotoradary w Polsce, jednym kliknięcie dowiem się w jakiej jest miejcowości i jakiej ulicy dotyczy. Co może być przydatne przy sprawdzaniu z jakąś opublikowaną listą fotoradarów, gdzie są one identyfikowane właśnie po adresie.

Pewnie i tak, ale tym oto sposobem można by to powielić dla każdego innego obiektu w bazie który nie jest zaadresowany, a jakoś mnie to pachnie jak mapowanie pod narzędzie :stuck_out_tongue: Może to kwerenda powinna być nieco zmieniona? Osobiście jak widzę adres pełny lub jedynie częściowy na obiekcie znajdującym się w obrysie który posiada pełen adres to zwykle kasuje. Jak znajduje się poza jak wspomniany fotoradar to zostawiam, ale sam bym raczej nigdy takiego tagu mu nie dodał.

^^ to mam pytanie do Ciebie - jak to jest kiedy mamy jakiś budynek z pełnym adresem a w jego obrysie kilka punktów POI - jest tam załóżmy apteka, fryzjer i monopolowy - nadajemy im nazwy i uzupełniamy dane adresowe proste. Nie nadajemy tym punktom danych adresowych pełnych (ja nie dodawałem tylko numeru adresowego budynku) bo są one w obrysie budynku? Potem kiedy będę chciał wyszukać w jakiejś nawi na przykład tej apteki (załóżmy że jest ona w Warszawie) to nawi pokaże mi ją ale bez danych adresowych z tylko nazwą czy jednak wyciągnie dane adresowe - ulica numer domu - z danych budynku na obrysie którego leży ten POI?

Piszesz -

  • kurcze - wszystko tu się tak naprawdę mapuje pod jakieś narzędzia. Niestety :(. Nie mogę polecić openstreetmap.org bo nie mogę kliknąć na tej ikonce tej apteki w przeglądarce i zobaczyć jak jest otwarta i dowiedzieć się o niej więcej - danych zapisanych w jej tagach - może uda mi się to zrobić gdzie indziej to znaczy na jakimś innym “narzędziu” ;).

Na słuchałem się na forum nie mapujemy pod kiepski render, nie mapujemy pod źle napisaną nawigację a osm to nie mapa tylko baza itd. itp. to tez mnie się udziela :wink:

A nie możesz powiedzieć, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego?
Obiektywnie rzecz biorąc, jest tyle tagów, że dla przejrzystości lepiej je podzielić na różne mapy i różne aplikacje.

To zależy od aplikacji. Powinna tak robić. Nominatim to ma, Osmosis też.

W kwestii formalnej: broń Boże :smiley:
Co należałoby zrobić, to ustalić jednolitą strukturę tagów i presetów, jako taką “czapę” nad istniejącym bezhołowiem. I niech nadal każdy taguje co chce i jak chcę, ta struktura byłaby tylko po to, żeby było wiadomo, co zostało wcześniej uzgodnione i co będzie renderowane przez jaką aplikację.

Maps.Me także wyciąga adresy z obrysu. Co by złego nie mówić o Maps.Me, ta funkcja im akurat dobrze wyszła :slight_smile: Inne “nawi” też powinny to zaimplementować.

Coś dla początkujących:
Jeden obiekt, jeden element OSM - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:One_feature,_one_OSM_element