area:highway

Quo vadis, OSM?

Panowie i Panie,
sprawa jest prosta: Jak już pisałem nikt, to znaczy w żadnym państwie poza Polską, nie ma w świecie OSM tak dobrej ortofotomapy. Spójrzcie jak wygląda podkład Bing dla Londynu.
W związku z tym mamy niesamowitą szansę stworzenia najbardziej dokładnej mapy OSM ze wszystkich. Gdyby kolega z Anglii który jest renderingowi a:h przeciwny, a Anglicy siedzą przecież na głównym serwerze, zgodził się na rendering a:h to nagle okazało by się, jak bardzo Anglicy i parę innych krajów jest do tyłu.

Widzę w tym, paradoksalnie, dużą szansę dla nas. W innych krajach intensywność mapowania area:highway najprawdopodobniej osłabnie. Prędzej czy później pojawią się również w innych krajach lepszej rozdzielczości zdjęcia Bing. No i wtedy się zacznie. Zaś my będziemy najbardziej do przodu.

Myślę że jest to też szansa do wycięcia kolegom z Anglii małego psikusa: powinniśmy poszukać jakieś uczelni w Polsce która wzięła by na siebie rendering a:h na początek dla Europy, potem USA i reszty świata. Dzięki temu mielibyśmy możliwość dopięcia we włąsnym gronie jak rendering miałby wyglądać.

Nie przedstawiliśmy spójnej propozycji jak a:h miało by wyglądać. Mamy pracę Marimila, jednak trzeba ją dokończyć. Taki rendering to mogła by być ciekawa praca dyplomowa. Macie jakieś kontakty czy też mam spytać nieocenionego Prof. Sankowskiego?

Mnie osobiście najbardziej brakuje aktualizacji wtyczki do JOSM, dzięki której czarno na białym było widać, co już jest zrobione.

Tak, to rónież by się przydało. Ciekawa praca typu bachelor…

Nie wiem czy już była tutaj informacja, ale ja dopiero dzisiaj zauważyłem, że osmapa.pl wyświetla a:h. Co prawda nie na każdym zoomie, i nie wszystkie kafelki się u mnie odświeżają poprawnie, ale wyświetla :slight_smile:
Przykład

Fantastycznie!
Powinniśmy się zabrać za rendering pasów jezdni teraz.
Zaś angielski kolega który zdecydował, stosując pluralis majestics, że area:highway nie będzie renderowane zbiera teraz uwagi negatywne. Dołączcie się do podanego wyżej linku, piszcie. W kupie siła.

Wizualizacja Marimilla po raz kolejny zacięła się na stanie sprzed kilku tygodni (przynajmniej u mnie, widzę podpis "ostatnia aktualizacja 27.09, ale brak na niej obszarów dodanych 2-3 tyg temu). Obawiam się że w związku ze zniknięciem Marimilla i ciągłymi problemami technicznymi z wizualizacją nie warto już wiązać z jej rozwojem nadziei. Z drugiej strony na Githubie przy zamknięciu bileciku padł słuszny zarzut, że nie proponowaliśmy żadnego konkretu (konkretnego renderowania), więc tym bardziej powinniśmy ukierunkować się na dokończenie specyfikacji kolorystyki tego projektu. Jak pewnie wiecie, byłbym za stworzeniem całej wizualizacji, gdzie testowalibyśmy nie tylko propozycję a:h, ale też inne nasze pomysły z polskiego forum, których jest cała masa, ale niestety nie ma szansy na przepchnięcie ich do Mapnika. To wszystko to kwestia tego czy mamy tu użytkowników zdolnych i chętnych do tego, żeby pracować nad tym od strony technicznej. Użytkowników takich jak ja, którzy mają pomysły, ale nie potrafią “pisać mapy” nie brakuje, ale tacy tego dzieła nie dokonają :wink:

Z wizualizacją danych na osmapa.pl/w/ jest naprawdę nieciekawie. Data jest ale dane są inne. Starsze. tak jest też na warstwie maxspeed. Dobrze że choć jest http://product.itoworld.com/map/124?lon=16.78058&lat=53.16416&zoom=15&fullscreen=true też ma dane ciut starsze ale aktualniejsze. Szkoda że nie maja mapy a area:highway

Jak pewnie wiecie, byłbym za stworzeniem całej wizualizacji, gdzie testowalibyśmy nie tylko propozycję a:h, ale też inne nasze pomysły z polskiego forum, których jest cała masa, ale niestety nie ma szansy na przepchnięcie ich do Mapnika. To wszystko to kwestia tego czy mamy tu użytkowników zdolnych i chętnych do tego, żeby pracować nad tym od strony technicznej.

+1!

wreszcie pojawiła się aktualizacja wizualizacji, ja mogę się pochwalić m.in. wydzieleniem ścieżek rowerowych przy ul. Grunwaldzkiej i ul. Głogowskiej w Poznaniu

http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.38654&lon=16.85062&zoom=16&ol=Qq
http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.37685&lon=16.8695&zoom=16&ol=Qq

podlinkujcie swoje najnowsze dzieła, zawsze się fajnie na to patrzy :slight_smile:

Dobrze słyszeć, że coś się dzieje. Tomku, pogratulować!
Jakiś wirus mnie dorwał i nie byłem czynny przez parę dni.

Serdeczne pozdrowienia dla całej a:h ekipy z Polski!

Szkoda że na osmapie przestały się już wizualizować przejazdy rowerowe, no chyba, że to wymaga jakiejś kombinacji warstw

** wyświetlają się moimskromnym zdaniem http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.37685&lon=16.8695&zoom=16&ol=Qq

Przecież wyraźnie są tam białe przerwy w ścieżkach na przejazdach.
Poprzednio renderowały się na brązowo-bordowo czyli ciemniej niż ddr-y

Chodzi Tobie o widoczność takiej drogi na a:h ulicy? Kurcze mi się wydawało że wcześniej też tylko był symbol roweru widoczny a powierzchni a:h jezdni a nie jej inny odcień.

Jak było inaczej otagowane to się przejazd nie wyświetlał.
Aby się wyświetlał musiało być jeszcze bicycle=yes
Ładnie to wyglądało, bo wiadomo było gdzie są przejazdowy a gdzie ich nie ma, lub nie zostały prawidłowo wrysowane

W specyfikacji a:h brakuje living_street

Bardzo proszę o wyłączenie renderingu area:highway=cycleway na terenie Wrocławia, gdyż prowadzi on do degradacji sieci dróg rowerowych w mieście i powstawania fikcyjnych area:highway.
Dziękuje.

http://www.openstreetmap.org/user/PlaneMad/diary/40442

Szkoda tylko że osmapa.pl/w/area tak żadko się odświeża :frowning: