Wieści

Nie wiem, czy to wynika z artykułu, ale to są mocno niepełne dane oparte na dobrowolnych deklaracjach lekarzy. Inaczej mówiąc, jeśli lekarz nie chciał ujawniać ile dostał, to tego nie zrobił.

Model 3D Amsterdamu.
Nie, nie w OSM:
https://www.youtube.com/watch?v=FhA-Hk2frgI&feature=youtu.be

Edit: Sorry, Rotterdamu, dzięki za poniższą uwagę, Ntat!

Rotterdamu :slight_smile:

Trochę z innej beczki:
http://news.mit.edu/2016/stay-anonymous-online-0711

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-09-16/polska-udostepnila-za-darmo-mapy-zloz-jako-pierwsze-panstwo-na-swiecie/
Tu sama mapa: http://bazagis.pgi.gov.pl/website/cbdg/viewer.htm

Australia odpływa:
http://news.nationalgeographic.com/2016/09/australia-moves-gps-coordinates-adjusted-continental-drift/

Google zmienia zasady edycji map:
http://geoforum.pl/?page=news&id=22664&link=google-zamknie-kreatora-map

niech sobie zmienia :slight_smile: ja już do google nigdy nie wrócę poziom szczegółowości mapy OSM (nawet jeśli posiada błędy) to w moim rejonie jest zbyt duży i nie ma szans żeby jakakolwiek inna mapa to dogoniła :slight_smile:

Samsung kupił firmę Harman:

https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-to-acquire-harman-accelerating-growth-in-automotive-and-connected-technologies

Brakuje nam chyba takiego ogólnego wątku do podrzucania wieści na temat OSM - Marek ma swój, ja pisałem o tym co w Weekly OSM, ale nie mam na to ostatnio zapału, a nie wszystko ciekawe jest stamtąd, natomiast tematy ogólne są za ogólne (to jak już do niczego innego nie pasuje), więc zakładam nowy.


Dla zainteresowanych serwowaniem kafelków wektorowych - Paul Norman napisał krótki przegląd obecnych rozwiązań wraz z ich porównaniem:

http://www.paulnorman.ca/blog/2016/11/serving-vector-tiles/

Jakby ktoś nie zauważył komunikatu na górze strony - jutro czeka nas przerwa w działaniu forum, zapewne przez kilka godzin od rana:

http://www.xing-news.com/reader/news/articles/517203?link_position=digest&newsletter_id=17948&xng_share_origin=email

Czyli: jedna baza danych internetowych gigantów razem.
Chyba wyrzucę komputer…

Zakończyła się tegoroczna zbiórka funduszy na potrzeby OSMF:

https://donate.openstreetmap.org/

Mapbox się wykazał, bo pod koniec za każde wpłacone przez innych ludzi 10 tys. euro dorzucał tyle samo od siebie. W efekcie jest lekka nadwyżka w stosunku do planu (72 tys. euro z kawałkiem, czyli ponad 2 tys. więcej).

A na czym Mapbox korzysta na OSM?
Na czym opiera sie ich model biznesowy, bo zdjęć nie robię tylko kupują.

Chyba ich biznes polega na tym:
https://www.mapbox.com/pricing/

Jutro oficjalne uruchomienie Galileo: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/28281/jutro-wielkie-otwarcie-europejskigo-gps-a

Czyli czas na wymianę komórek na posiadające chipa, który obsługuje…?

chyba tylko jeden hiszpański smartfon obsługuje.

A ile kosztuję nadajnik sos i ile abonament lub połączenie?
Docelow Galileo ma gwarantować poprawę dokładności z 10 m na 1 m a na zastrzeżonej płatnej częstotliwości 10 cm.

Sygnał ma być dużo silniejszy więc będzie odbierany w budynkach i tunelach.

Z tymi tunelami wydaje mi się jakaś ściema.Jedynym wyjaśnieniem kosztów jakie ponosi UE, Rosja , USA i Chiny jest przekonanie decydentów, że III WŚ jest nieunikniona

Jest pewna korzyść, bo urządzenia antykradzieżowe mogą wysyłać sygnał gdy rower trafia “pod strzechę” lub auta są maskowane.teraz wzrosnie popyt na klatki Faradaya.Same alarmy będą atrakcyjniejsze bo nie będzie fałszywych alarmów ze obiekt zmienił położenie ,np pomieszczenie

Zatem złodziej nie zdąży towaru z pólek złożyć na stertę do wyniesienia.Pozycjonowanie z dokładnością do 10 cm może poprawić bezpieczeństwo przy monitorowaniu urządzeń i konstrukcji budowlanych przed wichurami czy zderzeniami.
Poprawią się możliwości asystentów kierowcy trzymających auto na środku pasa. Ruszą prace nad eliminacją kierowców w autobusach czy wykonywania automatycznych manewrów statków w portach.
OSM szczególnie skorzysta bo wystarczy już jeden ślad gpx.
Z taką dokładnością to już nawigacja może alarmować ze poruszamy sie niewłaściwym pasem ruchu.Dziwne że producenci smartfonów przespali moment.
Teraz drony będą wlatywały przez okna a nawet śladem Mikołaja przez komin .
Z tą dokładnością możemy już przykładać odbiorniki do ścian i mapować nowe budynki brakujące na orto.
Na mapowanie podziemnych fabryk bym nie liczył

Przespali albo tylko dobrze oszacowali kiedy będzie zapotrzebowanie. W tej chwili Galileo działa na 18 satelitach a docelowa konfiguracja to 24 + 6 zapasowych (na orbicie). Ma to nastąpić dopiero w 2020 i wtedy mają ruszyć wszystkie usługi. Teraz ruszają tylko “początkowe usługi”, cokolwiek to oznacza. 18 satelitów to za mało na samodzielną pracę i na razie będą wspierane przez amerykański GPS:

At first the signals might be a little weak but will be boosted with help from satellites in the US military-run GPS system, and grow stronger over time as orbiters are added to the now 18-strong Galileo network orbiting 23,222 kilometres (14,430 miles) above Earth.
http://galileognss.eu/galileo-to-go-live-on-thursday/#more-2130
Czyli na te super dokładności jeszcze zaczekamy.

Zawsze będzie można kupić sam oddzielny moduł obsługujący Galileo i łączyć go przez Bluetooth ze smartphonem. A takie na pewno się pojawią. Ale wiadomo że to nie ta sama wygoda jak wbudowany w smartfon. Po drugie nie sądzę aby dokładność 1m była wszędzie i zawsze. (Przynajmniej nie w smartphonach) Tak jest na razie tylko na papierze a jak będzie okaże się w praniu gdy wyjdą pierwsze urządzenia obsługujące Galileo. Po drugie nie wiemy jak sytuacja wyglądać będzie z wykorzystywaniem baterii z takim chipsetem Galileo.

Ale tak czy inaczej z takim Galileo można by np. o wiele precyzyjniej chować i szukać ukrytych skrytek (geocaching). A więc wykorzystywanie do różnych gier. Lub chociażby odnajdywać o wiele szybciej zgubiony smartfon/pojazd czy zaginioną osobę (ostatnio bawię się w lokalizację zgubionego telefonu i precyzja +/- 10 m daje trochę zbyt duże pole do poszukiwań).

W tej chwili sprawdzałem dokładność w swoim smartfonie (posiada GPS/GLONASS) I pokazuje mi coś ciekawego ponieważ jest napisane że dokładność lokalizacji wynosi +/- 3 m i to przy złych warunkach pogodowych gdzie normalnie zawsze było 10 m. Czyżby obecny chipset w smartphonie również obsługiwał Galileo? Lub GPS/GLONASS uruchomiło jakieś korekty? ._. Muszę sprawdzić to dokładniej, ale raczej to błąd w pokazywaniu dokładności

rowers2: Jeśli chcemy się na poważnie bawić w dokładność i drony to istnieją do tego specjalne odbiorniki które oferują precyzję lokalizacji w centymetrach a nie 1 m i to na GPS
Np. tak jak niedawno wypuszczony Emlid Reach RTK GPS Receiver który jest dostępny w sprzedaży
Jego rozmiar to 26×45 mm; waga 12 g
Umożliwia połączenie z urządzeniami przez USB/WiFi/Bluetooth i oferuje dokładność od 2 cm do 8 cm.

Bez problemu może zastępować wbudowany GPS na smarfonie z androidem poprzez połączenie z Bluetooth. Jest do tego przygotowana specjalna aplikacja na androida

Całość (moduł+zasilanie+anteny) możemy nosić w jakimś małym plecaku i cieszyć się w smartfonie centymetrową dokładnością naszej lokalizacji

Strona z odbiornikiem:
https://emlid.com/shop/reach/

Głównie jest on przeznaczony do dronów. Ale mając taki chipset mamy o wiele większe możliwości. I możemy (ograniczają nas tylko umiejętności) wykorzystać go wszędzie. Nie dość że obsługuje uruchomione nie dawno Galileo + GPS i GLONASS (Używa Satelitarnych Systemów Wspomagających SBAS oraz japońskiego QZS.) To jeszcze chiński system satelitów Beidou

Dodatkowo musimy kupić jeszcze kilka rzeczy do tego. A to trochę kosztuje. Ale nadal mniej niż inne urządzenia obsługujące RTK mode.
Nie wiem jak ze sprzedażą tego w Europie ale trzeba by poszukać.
Nie wiem co oznacza 10 cm w płatnej częstotliwości w Galileo (miesięczny abonament?)
Ale na w odbiorniku wyżej mamy dokładność 2 - 8 cm (bez abonamentów itp rzeczy) na obecnych systemach GPS i GLONASS plus obsługę Galileo (pasmo chyba tylko darmowe)