Terwijl ik toch zeker weet dat er wel degelijk HEMA filialen beneden de grote rivieren zijn te vinden.
Hier valt voor mappers in dit gebied (daar hoor ik dus zelf ook bij ) nog een slag te maken.
Maar bij de analyse van die overpass viel me ook nog wat anders op, en dat is de manier waarop de Hema is getagd:
Verreweg de meesten (128) gaan voor department_store, daarnaast nog 28 keer convenience en dan nog een paar andere. Vooral “yes” is een dooddoener. Wordt het geen tijd om die allemaal gelijk te trekken? En dan maar kiezen voor department_store?
Heren, als ze niet gemapt zijn of geworden zijn dan staan ze er toch ook niet in. Twee voorbeelden kort door de bocht, Shop Hema, Nieuwegein ik dacht City Plaza en dat was ooit een franchiser zal niet verandert zijn denk ? Maar die in Vianen komt ook niet voor ? Hoe compleet is de huidige database dan ?
Inderdaad, er blijken Hema’s en HEMA’s te zijn. En bovendien ook nog met operator=HEMA.
Dat levert de verklaring op. Ik zocht naar HEMA. (En dat is volgens mij de juiste naam)
variety_store is volgens mij meer iets voor de Action. Department is ook het meest gebruikt.
Math1985, ik las in het AD vandaag dat er meer ketens met een Franchise formule werking, dan Hema, maar AH en Bruna ook en Jumbo maar er staat in het artikel een totaal van 700 formules, hoe vinden we die ?
Waarom willen we dat precies weten? Er zijn bijvoorbeeld franchise-McDonald’s en centraal bestuurde McDonald’s. Van buiten en voor de klant zien die er echter precies hetzelfde uit. Als er geen onderscheid is in het logo aan de buitenkant is het voor mij persoonlijk in osm ook niet belangrijk om onderscheid te maken.
Het zal per keten verschillen maar zelfstandige franchisers richten hun winkel anders (aantrekkelijker) in of voeren een ander inkoop beleid. De operator tag is IMHO geschikt om dat onderscheid aan te geven, brand is de vlag / concern maar operator de baas.
En op een tag meer of minder, zolang het betrekking heeft op het onderwerp, wil ik niet kijken. Er wordt toch al snel afgezien van achtergrond of uitgebreide informatie omdat je die niet ter plaatse kunt vinden maar op moet zoeken. Maar een web adres is dan wel weer handig, dan houdt de ondernemer de sluitingstijden bij.
Maar vallen winkelopeningstijden of tarieven van parkeerplaatsen daar dan ook niet onder. Ik kom met de auto en moet dat ding kwijt, dan ga ik toch geen rondjes rijden voor een gratis of minder duur plekje ?
De spelruimte van franchisers verschilt inderdaad per keten van enigszins (Ahold met AH, Etos, Gall & Gall) tot nauwelijks (McDonalds), maar je moet je daar echt geen grote voorstelling van maken. Het betreft op z’n hoogst een relatief kleine aanpassing aan het assortiment aan lokale behoeften, inrichting is per keten behoorlijk strikt geregeld.
Maar belangrijker: je hebt als consument toch helemaal geen keuze? Als in in mijn eigen dorp of elders op lokatie boodschappen doe, heb ik echt nooit keuze tussen een ‘geketende’ AH of een gefranchisede. Daarom vind ik het persoonlijk weinig relevant dat op een kaart te vermelden.
Via deze overpass krijg je alle 35 filialen van “De Tuinen” in Nederland.
Ik zie de volgende shop types:
chemist (19)
convenience (3)
deli (1)
greengrocer (1)
health (3)
herbalist (2)
medical_supply (1)
nutrition_supplements (2)
supermarket (3)
“De Tuinen” zijn sinds enige tijd niet meer onder die naam in het straatbeeld aanwezig, maar heten nu: “Holland & Barrett”.
Ik stel voor dat we (@Math1985, iets voor jou?) de naam gaan aanpassen en dat we het het juiste shop type kiezen, maar dat vind ik nog niet zo eenvoudig, omdat feitelijk al bovenstaande types wel kloppen!
Dat weet ik niet zeker, maar op hun website: http://www.hollandandbarrett.nl/info/over-ons
zie ik dat ze sinds 1 mei 2015 onder die naam verder gaan.
Ik zou ze maar allemaal aanpassen.
Het aantal gemapte Albert Heijn’s, Bijenkorven, Gamma’s en Mango’s is teruggelopen. Dat heeft er waarschijnlijk mee te maken dat veel van die winkels verdwenen zijn. Van de Bijenkorf hebben we er nu zelfs steeds meer op de kaart dan er in werkelijkheid bestaan. V&D is uiteraard uit de vergelijking gehaald. Het is ook te zien dat we nog steeds supermarkten (AH) missen, en dat er voor andere typen winkels zoals Shoeby of Bruna juist veel winkels zijn toegevoegd.
En een update van de situatie van het mappen van winkels per binnenstadsgebied voor de 25 grootste gemeenten:
Amsterdam: Geheel.
Rotterdam: Geheel.
Den Haag: Geheel.
Utrecht: Geheel.
Eindhoven: Geheel.
Tilburg: Bijna niet.
Groningen: Geheel.
Almere: Geheel.
Breda: Geheel.
Nijmegen: Geheel.
Enschede: Geheel.
Apeldoorn: Bijna niet.
Haarlem: Geheel.
Amersfoort: Geheel.
Zaanstad (Zaandam): Geheel.
Arnhem: Bijna niet.
Haarlemmermeer (Hoofddorp): Geheel.
's Hertogenbosch: Geheel.
Zoetermeer: Geheel.
Zwolle: Geheel.
Maastricht: Gedeeltelijk
Leiden: Geheel.
Dordrecht: Gedeeltelijk.
Ede: Bijna niet.
Emmen: Bijna niet.
We staan er dus erg goed voor, zeker met betrekking tot de grote steden. Het meeste werk lijkt nog nodig te zijn in de middelgrote steden.
De plaatsen waar het meeste werk nodig is zijn Tilburg, Apeldoorn, Arnhem, Ede en Emmen. Misschien een keer in een van die plaatsen een mapping-party houden volgende zomer?
In Groningen en Hoofddorp is de afgelopen tijd het meeste werk verricht.
Nog een keer hetzelfde lijstje maar nu met het aantal winkels op OSM in de binnenstad toegevoegd (voor een enigszins arbitraire definitie van ‘binnenstad’):
Amsterdam: Geheel (920).
Rotterdam: Geheel (399).
Den Haag: Geheel (569).
Utrecht: Geheel (605).
Eindhoven: Geheel (303).
Tilburg: Bijna niet (39).
Groningen: Geheel (498).
Almere: Geheel (97).
Breda: Geheel (277).
Nijmegen: Geheel (356).
Enschede: Geheel (306).
Apeldoorn: Bijna niet (48).
Haarlem: Geheel (418).
Amersfoort: Geheel (292).
Zaanstad (Zaandam): Geheel (83).
Arnhem: Bijna niet (93).
Haarlemmermeer (Hoofddorp): Geheel (136).
's Hertogenbosch: Geheel (474).
Zoetermeer: Geheel (164).
Zwolle: Geheel (280).
Maastricht: Gedeeltelijk (73)
Leiden: Geheel (363).
Dordrecht: Gedeeltelijk (61).
Ede: Bijna niet (33).
Emmen: Bijna niet (19).
Opmerkingen:
Heeft Rotterdam echt zo weinig winkels? Alexandrium haalt misschien veel mensen weg uit de binnenstad. Of missen we winkels in osm?
Zelfde voor Almere. Shoppen alle Almeerders in Amsterdam?
's Hertogenbosch heeft opvallend veel winkels voor de grootte van de stad.