area:highway

I jak tam, RicoElectrico, wyszło coś z tego?

Pozdrowienia,
Marek

czemu dodanie do obszaru “area:highway=cycleway” tagu “layer=?” powoduje na wizualizacji zmianę koloru lub zniknięcie ścieżki rowerowej?

To to samo co z ulica. Może być ponad poziomem terenu. Jeśli nie dodamy tagu layer, elementy leżące nad sobą będą rendereowane tak samo. Domyślam się, że Marimil zrobił w tym celu lekką różnicę kolorystyczną.

dlatego wg mnie mosty powinny być wyświetlane jako obszary z czarnym konturem, a tunele z linią przerywaną, natomiast to co pod nimi z efektem póprzezroczystości (ale tylko nachodzące na siebie elementy), wtedy raczej będzie czytelnie, a obecne rozwiązanie z wizualizacji powoduje że obszar chodnika pod mostem który może się ciągnąć dużo dalej wygląda przez ten inny kolor na całości jego powierzchni jakby to była jakaś inna kategoria

+1

Czy jest kontakt z osobą odpowiedzialną za wizualizację? Chętnie bym zobaczył czy takie rozwiązanie daje radę, ale od jakiegoś czasu Marimil jest tu nieobecny :frowning:

jeśli Marimil porzucił rozwijanie tej wizualizacji (brak postów na forum, ostatnia edycja 8 miesięcy temu) to może byłby ktoś chętny to po nim przejąć i ulepszać dalej, co jakiś czas wychodzą tu rozmaite propozycje zmian, ale niestety nie możemy zobaczyć ich na mapie :frowning:

Powiem więcej: Jeśli naszemu koledze coś się stało, to źle o nas świadczy że jeszcze nic nie wiemy.
Stowarzyszenie ma adres, trzeba by napisać list.

Edit: Kolega wykazuje aktywność na OSM. Zgadzam się ze zdaniem Zbigniewa: Skoro Marimil,nie ma ochoty na kontakty na forum, to trzeba to uszanować.

Ja to widzę jako szerszy problem, tzw. “single point of failure”. Na tym forum jest nim Lambertus, który nie wiadomo, czy się znajdzie i trwa akcja kontaktowo-zastępcza, bo jest tu jedynym adminem.

Zasadniczo nie mam dużego zaufania do usług, którymi zarządza tylko jedna osoba, nawet jeśli to bardzo użyteczna usługa, właśnie dlatego, że nigdy nie wiadomo co się stanie. Wolę zawczasu mieć jakieś wyjście awaryjne, a najlepiej wiedzieć, że stoi za tym zespół ludzi. Niezależnie od formy kontaktu z marimilem chciałem zapytać jak jest zarządzany serwis osmapa.pl, kto poza nim ma tam uprawnienia admina (zakładam, że marimil też je ma)?

Mam rozumieć, że brak wizualizacji adresów na osmapie (brak aktualizacji ponad miesiąc) nie ma zwiazku z niedawną padaczką serwera, tylko brakiem wsparcia przez marimila?

A w sumie to co się dzieje z wyświetlaniem strzałek lanes; przejść dla pieszych?

Nie będziemy wiedzieć, jeśli Marimil nie odpowie.
Jedyne, co nam realistycznie pozostaje, to stworzyć tyle elementów a:h, żeby pojawił się on na stronie głównej.
Myślę, że gdy dobiejmy do 100.000 elementów to temat można będzie poważnie poruszyć.
Na dziś rano mamy 62418 elementów.
Myślę, że warto też porysować takie elementy na spadachroniarza, tj. w tych miastach europejskich, gdzie są dobrej jakości zdjęcia Bing.

Dobry pomysł. Jak już kiedyś wspominałem, proponuję od razu zastanowić się nad wyświetlaniem - czy ma być takie jak na osmapie, czy może jakieś inne - żeby zwiększyć szansę na wdrożenie na osm-carto. Tam na pewno będzie trudno z takimi dużymi zmianami, ale przynajmniej zebrał się dość szeroki zespół osób zainteresowanych, a dyskusje są długie, ale sensowne i owocne.

Widzę, że dynamika mapowania a:h w połowie roku osłabła (trzeba ręcznie wprowadzić area:highway i wybrać “any type”) =} :

http://taghistory.raifer.tech/

Kocio,
masz większe doświadczenie z dyskusjami na takich forach.
Porusz temat :slight_smile:

Co do dynamiki: To my w Polsce ciągniemy głównie ten temat bo mamy jedne z najlepszych zdjęć lotniczych.
Kiedy to się wreszcie pojawi na głównej stronie, to wszyscy będą sie od nas uczyć.

A tak nawiasem: czemu w Warszawie po tak dobrym starcie, jest zawiecha?
Może powinniśmy tutaj myśleć o czymś w rodzaju micromapping party?

Już jest poruszony, od 3 lat =} :

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/180

Ale chodzi mi o to, żeby tu, na tym forum obgadać, zanim osiągniemy umowną granicę 100k i wznowimy temat wdrożenia.

No dobra, Panowie i Panie:
mamy w tym temacie otwarte lub do przedyskutowania sprawy?

Ze względu na zdrowie jakiś czas nie śledziłem tej dyskusji. Może zróbmy listę wniosków i zażaleń :slight_smile:

  1. to, o co pytałem kilka postów wyżej co do obszarów mostów i tuneli, ale to zdaje się nie jest temat do tagu “area:highway” tylko raczej mostów i tuneli właśnie
  2. dlaczego obszary dróg serwisowych mają mieć inny kolor niż wszystkie inne? przy takim natłoku elementów na mapie myślę że powinniśmy dla czytelności rezygnować z wszelkich niepotrzebnych rozróżnień
  3. dlaczego obszary zatoczek autobusowych mają mieć inny kolor? to samo co wyżej + kwestia tego że o ile mnie pamięć nie myli niektórzy argumentowali to tym że w niektórych miastach zatoczki są wykonane z innej nawierzchni, nie jest to jednak żadna zasada, większość zatoczek jest asfaltowa tak jak droga, więc nie sądzę żeby powinny być rozróżniane
  4. ikonki rowerów wzdłuż ścieżek rowerowych - obecnie żeby działały trzeba na obszarze narysować linię cycleway, a co z połączonymi ścieżkami pieszo-rowerowymi oznaczanymi jako “highway=path”, od zawsze w OSM panowała zasada że linie się rozdzielają tylko tam gdzie występuje fizyczna przeszkoda, lepiej byłoby tego nie zmieniać i opracować jakieś rozwiązanie pozwalające na “rowerki” także na tych łączonych ścieżkach oznaczanych jedną linią
  5. do czerwonego koloru ścieżek dodałbym minimalny efekt chropowatości, tak żeby wyglądało to bardziej naturalnie
  6. wokół obszarów chodników brakuje lekkiego szarego obrysu symbolizującego krawężniki, chodzi mi o ten efek jaki obecnie występuje przy obszarach chodników na Mapniku

prosiłbym jeszcze o podesłanie jakiegoś miejsca z wysepką drogową, w Poznaniu nie mogę znaleźć, więc nie wiem jak obecnie to wygląda :slight_smile:

Ja bym poprosil, żeby maniacy a:h posprawdzali highway=pedestrian area=yes. Część to deptaki, które bardziej pasują do definicji area:highway, bo area=yes stosuje się tylko gdy nie ma określonej osi geometrycznej/poruszania się. Tutaj oś jest i obrys powinno się przerzucić do area:highway, zwłaszcza że obiekty o ktorych mówię istnieją obok zwykłych linii reprezentującymi oś, co musi być cholernie mylące dla routingu. Zauważyłem takie coś m.in. w Sopocie i Gdańsku.

+1

Chodzi Tobie o coś takiego?
http://osmapa.pl/w/area/?lat=53.38524&lon=14.6457&zoom=18&ol=Qq