Do Poznaniaków i okolicy :-)

Ale na tym planie chyba nie są zaznaczone drogi rowerowe - w jezdni (bo tam trochę jakichś zmian było).
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=133886335&postcount=3237 - tu parę zdjęć.

Może ktoś ogarnąć w danych linii dróg ostatnie (debilne - przepraszam ale nie mogłem tego przemilczeć) wymalowanie po ulicach czerwonych pasów dla rowerów? Te specjalne miejsca do rozjeżdżania rowerzystów powstały na pewno na skrzyżowaniu ul. Ratajczaka z 27 Grudnia i na kawałku Św. Marcina, nie wiem czy zasięg tego jest szerszy ale przejeżdżałem tam dzisiaj (nie rowerem :P) i to zdaje się nowość sprzed kilku dni.

Nie rozumiem dlaczego akurat na czerwonych pasach ma dochodzi do rozjeżdżania rowerzystów a na czarnych nie?

Statystyki wypadków dostarczają tu wiele wiedzy tym co nie jeżdżą rowerami.
W Polsce więcej pieszych zabija się na przejściach dla pieszych niż poza nimi.
Zatem różnica jest taka że zabity na przejściu ma satysfakcję, że nie uznano go winnym spowodowania wypadku.
Dokładnie taka sama sytuacja jest z rowerzystami gdzie ze statystyk wypadków wynika, że najwięcej potrąceń rowerzystów jest na ścieżkach rowerowych. Należy to rozumieć tak, że do potraceń dochodzi na przejazdach rowerowych.
Z tego powodu po sprawdzeniu, że pasy rowerowe na zachodzie są bezpieczne, odchodzi się od upychania rowerów na chodnikach i wyznacza drogi rowerowe w jezdni. Dzięki temu jest mniej przecięć torów jazdy a kierowcy wreszcie mogą legalnie rowery wyprzedzać bez zmiany pasa. Rowerzyści zaś sobie chwalą z wielu powodów np. że mogą skrzyżowanie przejechać na jednych światłach. Sprawa jest tak oczywista, że nie rozumiem co miałeś na myśli.
Brak renderowania dróg rowerowych na jezdni a renderowanie ich na chodnikach, to poważna wada OSM pretendującej do miana mapy drogowej.

Halo Wiara,
popatrzcie tutaj:
http://qa.poole.ch/?zoom=13&lat=52.39895&lon=16.92597&layers=TFFFB0

To czerwone lub pomarańczowe zaznaczenie to ulice bez nazwy.
Pochylcie się nad tym, niektóre nawigacje generują tu perełki typu: wjedź w ulicę bez nazwy.

Jak on to robi ze renderuje co 5 minut?
Są jakieś możliwości pobierania diffów częściej niż co godzinę?

Warto by to dokładnie przetłumaczyć to może coś ciekawego się z tego QA wyciśnie
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Qa.poole.ch_(QA_tool)

Zacząłem tłumaczenie.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Qa.poole.ch_(QA_tool)#Warstwa_.22noname.22

Może ktoś uzupełni i poprawi po mnie?

Kaponierę starałam się rozrysować na miarę swoich umiejętności edytorskich wg danych udostępnionych przez PIM po sprawdzeniu w terenie.
Na plac Wolności, św. Marcin i Ratajczaka spróbuję się wybrać w ten weekend to podrysuję rowery i tam. Dziś otwierają też nowe przejście dla pieszych (Kantaka - Garncarska).

jeśli ktoś jeszcze nie wie, to Poznań mapować można z podkładem WMS od Geopozu, nieco nowszego od tego z Geoportalu (2014>2013) i dokładniejszego, jakiś czas temu wysłałem do Geopozu pytanie, na kiedy szykują aktualizację, oto odpowiedź jaką dostałem:

jeśli chodzi o większe inwestycje do których zmapowania dziś nie ma podkładu ortofoto - z okolic które mam na oku - normalnie zmapować będzie można m.in. Rondo Kaponiera czy też Park Stare Koryto Warty, w maju 2016 rozkopane natomiast były nadal okolice budowanej Posnanii, już wtedy trwał też remont wzdłuż ul. Jana Pawła II

pozostaje mieć tylko nadzieję że nowa ortofoto będzie tak samo dokładna jak ta z 2014 lub dokładniejsza :slight_smile:

kilka dni temu pojawiła się zapowiadana w poście wyżej nowa ortofotomapa Poznania, niestety jest ciemniejsza od wersji z 2014 r., co może nieco utrudniać mapowanie, ale i tak jest to jakość o niebo lepsza od zdjęć Geoportalu :slight_smile:

adres wms (przypominam o tricku z dodaniem “[23]” po “wms” w przypadku rozpikselowania mapy): http://wms1.geopoz.poznan.pl:6080/arcgis/services/sip/ortofotomapa_2016/MapServer/WMSServer

lista adresów poprzednich ortofoto: http://195.216.117.150/sip/uslugi/get_uslugi

reszta podkładów od Geopozu (szczególnie polecam “Plan fotogrametryczny” z końca listy): http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/sip/wms

Świetnie! Dzięki za informację Tomku!

Oj, przyda się, bo Poznań zapuszczony na OSM :expressionless:

Trzy miesiące mapowania Poznania przez jednego praktykanta w Janosiku i Poznań będzie dużo lepiej wyglądał :wink:
Cieszymy się gdy firmy nieodpłatnie wykorzystują naszą pracę ale jeszcze bardziej się cieszymy gdy aktywnie współdziałają.

Inna możliwość: niech Janosik zorganizuje mapathon w jeden weekend co pół roku. Wystarczy zaprosić mapowiczów z Poznania i okolicy na pizzę do jednej sali konferencyjnej i pokazać gdzie widzicie jako firma braki. Po paru godzinach wspólnego mapowania miasto będzie odświeżone. A wydatki na akcję społeczną odciągniecie sobie od podatku.

Gdzie jest jakieś info o zasadach wykorzystania tych danych? Nigdzie tego nie zauważyłem.

@Maraf24 Regulamin jest tutaj: www.bip.poznan.pl/bip/zarzadzenia-prezydenta/plik,5772/ , ale w kontekście OSM kierowałbym się raczej z tym pytaniem do @Iks1 (https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=588563#p588563)

W międzyczasie zmienił się adres WMS, teraz wszystkie ortofotomapy Geopozu mieszczą się pod tym jednym linkiem:
http://wms1.geopoz.poznan.pl:6080/arcgis/services/sip/ortofotomapy/MapServer/WMSServer

Przez ostanie kilka dni zajmowałem się Nowym Zoo
http://www.openstreetmap.org/way/480832184

Teren jest olbrzymi, a że osobiście byłem tam kilka lat temu, to bazowałem na informacjach z internetu. Jeśli ktoś widzi jakieś błędy, to dalsze poprawki mile widziane :slight_smile:

Znalazłam dwie literówki, poza tym wszystko wydaje się ok, z tego co pamiętam z wizyty w zeszłym roku :slight_smile:

W części tramwajów i autobusów w Poznaniu mamy ekrany wyświetlające m.in. mapę trasy. Podkład to OSM, niestety jest kilka mankamentów:
-czasem podkładem jest Mapnik, a czasem MapQuest (nie mam pojęcia od czego to zależy, myślę, że dobrze byłoby to ustandaryzować)
-wczoraj w jednym z tramwajów na mapie z Mapnikiem brak było atrybucji
-mapa jest bardzo rzadko aktualizowana

Kiedyś już pisałem do MPK w tej sprawie poprzez formularz internetowy, ale dostałem tylko na “odwal się” odpowiedź, że niby przekazali to do firmy obsługującej ekrany.
Czy ktoś ogarnięty mógłby skontaktować się pisemnie z MPK i zaproponować, żeby mapa była aktualizowana przynajmniej co kwartał, przypomnieć o atrybucji itd.?

Dla ścisłości: Mapnik to tylko “silnik” używany dla domyślnego stylu, ale także do wielu innych map. Domyślny styl nazywa się OpenStreetMap Carto (w skrócie osm-carto).

A jest kiedykolwiek? Bo zgadywałbym że nie jest modyfikowana od momentu wyprodukowania ekranu (w Krakowie nowsze pojazdy mają ekrany z podanym źródłem, starsze nie - kto wie, może narzekanie na brakujące źródło się do tego przyczyniło).

A bardziej na temat - polecam konto na ePUAP https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap - można wysyłać pisma elektroniczne, będące pismami urzedowymi (urząd ma termin w którym musi odpowiedzieć). Niektóre urzędy już dorosły do przyjmowania tego typu uwag mejlem.

Ostatnio zacząłem patrzeć na adresacje w Poznaniu. W terenie, na tablicach widnieje nazwa ulicy oraz nazwa jednostki obszarowej SIM na granatowym tle (np. Spławie, Sołacz, Zatorze). Co więcej, jednostki te mają ustalone granice-na starej stronie ZDM widniała mapa oraz plik tekstowy z opisem granic. Nominatim przy wskazywaniu adresu dołącza “neighbourhood”, “quarter” oraz “suburb”.

Aktualnie w Poznaniu relacje osiedli samorządowych (np. Szczepankowo-Spławie-Krzesinki) mają admin_level=9, place=suburb. Jednostki obszarowe SIM natomiast widneją jako punkty (brak granic-nominatim “głupieje”) z tageim place=neighbourhood.

Czy poprawne będzie otagowanie relacji jendostek SIM jako type=boundary, boundary=administrative, admin_level=10 (admin_level=11 dla podpodziału np. “os. Na murawie” w ramach Winogrady), name=*, place=quarter (neighbourhood dla podpodziału) i pozostawienie aktualnego tagowania osiedli samorządowych?