Nazwa OSM ułatwiająca jej promocję w Polsce

Super pomysł tylko żeby promować to co już tu (na mapie) zrobiono trzeba by była ona prosta w użyciu. Używam mapy głównie drogowej i turystycznej ze szlakami. Ale szlak mnie trafia że aby się do wielu prostychrzeczy dostać musze zrobić to czy tamto. Jestem w miejscu nieznanymi i chce poznać szczegóły które ktoś wpisał do jakiegoś poi restauracji czy czegoś innego ale nie. Klikam na mamie bo myślę że działa intuicyjne jak googla a tu nic. Pisza koledzy tu znajdziesz tę funkcję, zaznacz tu i klikaj wywali ci info i teraz mam fajnie bo otworzyło się nowe okno a tam tagi z boku mapy i myśl chłopie. Nie tak to powinno wyglądać. Ile się naszukałem by będąc w górach w nieznanym mi miejscu połazić po szlakach czy zasięgnąć informacji z mapy o godzinach dostępu do odwiedzania zamku czy kosztów jego zwiedzania. No i to tempo - tak jestem oszczędny - otwierania się poszczególnych fragmentów mapy.
I jak juz wyżej napisano - osmapa - ma mase fajnych informacji (przynajmniej szlaki fajnie ukazuje) ale uruchomienie jej na smartfonie to masakra a ostatnio nawet nie działa :(.

Czym jest openstreetmap? Jest mapą - jest naszą mapą. Jest Twoja czy moją mapą. Ale by ja promować uczyńmy ją funkcjonalną dla laika. Ona ma przyciągnąć do siebie użytkownika końcowego. Czym? prostotą i funkcjonalnością.

Dla mnie może się ta nasza praca nazywać moja.mapa.pl.

Openstreetmap jest bazą olbrzymiej ilości danych.
Na dzień dzisiejszy mamy kilka świetnych wyszukiwarek ale nie wykończonych. Może inni pomogli by je ukończyć?
Nam się wydaję, że zrobienie mapy tematycznej jest bardzo trudne. Ale to nieprawda.
Służy do tego masa narzędzi.
Problem jest w opisie jak to zrobić i wytrwałości :slight_smile:
Mamy na Wiki bardzo skąpe informacje jak to robić.

Proponuję, aby osoby mający tą wiedzę “w jednym palcu” zrobiły wspólnie poradnik. Każdy z tych osób może opisywać jakąś część poradnika.
Dopiero wtedy dyskusje na temat map tematycznych będą bardziej konkretne.

Mogę się zgłosić na testera takiego poradnika, mam w tym niejakie doświadczenie :smiley:

Najgorszy w marketingu zawsze jest bałagan. Mamy nazwę. Międzynarodową. Może nie jest najlepsza, ale jest. Wprowadzanie lokalnego brandingu tylko nam zaszkodzi, nawet jeśli branding będzie doskonały.

+1

+1
Dyskusji było wiele, także w Niemczech. Stwierdzono że po ptokach. Zbyt dużo ludzi zna już nazwę OpenStreetMap. Stopień znajomości w Polsce jest owszem słaby ale np już w Niemczech telewizja państwowa nadawała program o OSM w godzinach wieczornych.

Miast dążyć do zmiany nazwy powinniśmy się skupić na dotarciu do większej liczby ludzi.

Marku kolejny wpis sugerujący zmienianie nazwy.
Nie zmienia się nazwy po 13 latach.Chodzi o nazwę alternatywną, bo my też nie używamy całej nazwy tylko OSM lub openstreet.
Sugerujesz dojście do większej grupy ludzi.
Możesz rozdać milion ulotek z długą nazwą i jeśli sporo osób skorzysta z ulotki to z czasem i zapomni adresu i nie będzie miało żadnych skojarzeń aby sobie adres z pamięci wyciągnąć.

Podałem dobry przykład.
Przez lata ci co znali osm twierdzili że UMP czy UMP-pc jest lepsza.
Projekt zdaje się usycha.
Jestem przekonany że zła nazwa się do tego walnie przyczyniła.
Google nie wymyśla długich nazw i mądrze robi. Jest mapa google i nawigacja google, ale google sobie może na to pozwolić, bo to ono nakierowuje ruch w sieci

Street View czyli widok ulicy i wszystko jasne.

d3mol3k podał dobry przykład moja.mapa.pl który podkreśla jedną z głównych cech czyli osobiste identyfikowanie się z wytworem swojej pracy.

Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że dużo osób zna nazwę O…S…M…
Nawet jeśli jakaś część słyszała kiedyś o niej, to nie potrafi powtórzyć nazwy.
Sądzę, że jeśli 1000 osób słyszało o mapie google to z nich może 1 a może 10 słyszało o OSM. Jednak gdyby mieli sobie ją włączyć to proporcje byłyby jeszcze gorsze.
Co ciekawe jeśli ktoś zna OSM to często nie wie, że map OSM jest więcej niż jedna. Są też tacy co wiedzą, że OSM ma 4 mapy a z tej wiedzy wynika że są one kompletnie nieprzydatne.

Mógłbym sobie zakpić że gdybyś w wielu miejscach próbował promować OSM to usłyszałbyś, że pewnie to jakiś kit i wolą używać Yanosika.

Nawet ci co udostępniają mapy OSM mają błędy nazwy w atrybucji :))))))))))
Albo fakt że ja od 10 lat albo i więcej używam meteo.pl wcześniej icm.edu.pl i nie wiedziałem do teraz, że to na OSM-ie.
Znam tysiące osób a tylko jedna z nich miała OSM na telefonie.
Ci co znają OSM nic o niej nie wiedzą i traktują jako dubel googla i tak ginie darmowość, bo dla nich obie są darmowe. Ci co chcieliby używać OSM porzucają ją, bo na gogle mają polskie nazwy na świecie.

Jedna bariera to dotarcie do odbiorców z OSM.
Druga bariera to zapamiętanie jak na nią wrócić.

Jest grupa, która może coś wiedzieć więcej. Spytaj policjantów, turystów i taksówkarzy co wiedzą o OSM. Zatrzymaj 100 osób na ulicy i spytaj o drogę czy ktoś wykorzysta OSM.

Każ komuś wejść na stronę osm.
To, że wymyślenie czegoś sensownego jest trudne, nie oznacza, że większość ludzi nie rozumie że nazwa jest barierą do upowszechnienia OSM w Polsce.
Im kto dłużej siedzi na OSM tym ma większe klapki na oczach :slight_smile: i myśli, że świat się wokół OSM kręci.Nie wiem jak przekazać w krótkim przekazie najważniejsze cechy OSM. Nie mówię teraz o logo słownym.
W jednym zdaniu np. nasza polska darmowa mapa świata i do tego najdokładniejsza i najszybciej aktualizowana.Dzięki Tobie.
Do tego nazwa, która będzie się z powyższym kojarzyć i łatwo wyszukiwać jak np. DobraMapa OSM

Jedno z wydawnictw kartograficznych zmieniło nazwę na Compass i odniosło sukces.
Spytaj ile osób kojarzy Compass a ile DEMART, JEL-KART,WZKART,PPWK

Byle nie wyszło jak z MAPS.ME. Bo się nie wyrobimy z poprawianiem zmian robionych przez ludzi, którzy w ogóle nie odpisują na komentarze pod zestawami zmian. :stuck_out_tongue:

Jest taki projekt uniwersytetdzieci.pl, w którym każdy może opracować temat, który jeśli zostanie zaakceptowany, zostanie dodany do bazy tematów dla szkół i nauczycieli uczestniczących w projekcie do wykorzystania na lekcjach w szkole. Jeśli materiał zostanie ciekawie opracowany, ma szansę zdobyć popularność. Dodatkowo prowadzone są wykłady na uczelniach dla dzieci w w 3 kategoriach wiekowych.
Myślę, że na ostatnim etapie (5-6 klasa) zajęcia z OSM byłyby fantastyczną promocją projektu jak i geografii czy świadomości społecznej.

@Marku
Wydaje mi się, że się nie rozumiemy.
OpenStreetMap jest bazą danych i nikt tego nie neguje ani nie chce zmieniać nazwy.

“rowers2” ma na myśli nazwę wyjściowej mapy, którą, obecnie mamy jako OSM.org, czyli wygenerowaną mapę, przez OpenStreetMap.
Może ona przybrać każdą nazwę. Ważne aby nazwa była chwytliwa.
Oczywiście dalej ona będzie na licencji bazy danych “openstreetmap”.

^^ i klikalna jak wujka Googla. To dwie podstawowe rzeczy które rozruszają tę mapę.
Taka normalność. Wpisuje nazwę openstreetmap.org i … i mam mapę ale mogę się na niej (podstawowej wersji) zaklikać na śmierć żeby uzyskać z tego poziomu informację o punktach POI :(.

Mamy już osmapę - ale uruchomienie jej na smartfonie z netem od operatora jej otwieranie trwa wieczność a czasami wcale sie nie otwiera. Jeśli szukam czegoś to korzystam z openstreetmap.org w przeglądarce. Ostatnio nawet pewna osoba szukała ulicy Zbożowej i korzystałem właśnie z tej w/w strony. Bo pokazuje bardzo dokładnie szukane miejsca.

D3mol3k pryzjacielu,
otóż to. Mamy listę otwartych problemów, oczywistych dla każdego. Dopóki osm nie zacznie funkcjonować tak, jak linux foundation, będziemy ciągle sto lat za mu, sorry, afroamerykanami.
Nie będziemy w stanie technologicznie konkurować z największym na świecie gigantem informatycznym.
Myślę, że stowarzyszenie OSM Polska powinno wprowadzić opłaty za poradnictwo dla firm, inaczej nawet we własnym, skromnym zakresie prawie nic nie ruszymy. Przykład to area:highway. Super sprawa, ale dopóki nie wrzucimy renderingu całej Europy, to mapowanie ograniczy się tylko do Polski, Ukrainy i Niemiec. A nie możemy wymagać od Marimila by stawiał tak duży serwer.

W pewnym momencie po prostu problemem zaczyna być kasa…

Dziś finansuje się wszytko nawet organizacje gejów.
Ministerstwo Edukacji kiedyś robiło konkursy na programy, które można wykorzystać na komputerach uczniów.
PTTK dostaje 10 mln dotacji na popularyzowanie turystyki.
Mamy Ministerstwo cyfryzacji.
Oprócz kasy jaką mają do wydania, mają też silne serwery. Polska to kraj w którym kształci się rzesze informatyków.
Branża GIS rozwija się szybciej niż inne.
Jest wiele programów aktywizacji regionów i promocji turystyki

Wiele uczelni byłoby zainteresowane wdrażaniem technologii informatycznych czy choćby ćwiczeniami dla studentów nad analizą danych mapowych. Miliony fruwają nad naszymi głowami.
Pisałem ci kiedyś że u mnie UM chciał kupić mapę rowerową.
No ale jeśli my robimy nawigację a kasujemy wszystkie dane łatające braki renderingu i upodobniające OSM do mapy turystycznej, to nie dziwi że stoimy jakby na założeniu, że nie musimy ułatwiać korzystania z OSM, bo zawodowcy robiący nawigacje sobie poradzą.

Pytanie czy nam potrzeba kasy.Czy potrzeba ludzi.
Czy potrzeba serwera
Czy potrzeba etatu.
Skoro osmapa objęła już Europę to chyba potrzebujemy serwera aby państwo sfinansowało polską mapę świata.

Potrzeba programu, że Polacy nie gęsi swoją mapę mają.
Sojuszników nie zabraknie.

@marek kleciak - Marku - żeby zacząć konkurować zróbmy ja wpierw przyjazna dla laika - po części takim własnie człowiekiem się czuję. Czemu mapuję? (czasami lepiej czasami gorzej) - bo robię to dla siebie i dla innych. Robię to bo odpoczywam przy tym po pracy, kiedy żonka zaśnie czy przed jej rozpoczęciem by nie myśleć co dziś się w niej nie poukłada (znowu).

By konkurować powinna ona być prosta jak budowa cepa. Jest ikonka klikam i mam informacje o danym miejscu.
Area:highway? Jest super jeśli chodzi o przebieg (dokładny) ulic czy chodników. Ale jeśli mapa nie będzie przyjazna Kowalskiemu to nie mamy co marzyć o konkurowaniu z większymi graczami na rynku.

Obecna jej forma jest … spoko dla wyszukania numeru budynku i adresu. Nic więcej :(. Mamy cztery warstwy - super. Zostawmy warstwę drogową, komunikacji publicznej, szlaków turystycznych i rowerową i pracujmy nad ich promocją. Potem spróbujmy uruchomić warstwę traffic którą udostępniają programy nawigacyjne (ciekawe skąd biorą informacje) i naprawdę mamy super mapę którą odpalam przed wypadem w domu i szukam informacji w prosty i przyjazny sposób.

Openstreetmap.org ma zajebisty potencjał, ma bardzo dużą masę przydatnych informacji dla ludzi, tylko że w sobie - są one gdzieś poukrywane a nie podane w prosty przejrzysty sposób dla mas. Nawet jak to napisałeś dla … :wink: (w pozytywnym słowa tego znaczeniu).

A gdzie my tam mamy warstwę ze szlakami czyli topo-turystyczna?
Gdyby takowa była to podejście do OSM by się radykalnie zmieniło, bo dziś OSM praktycznie wygląda jak google.

Nawet same warstwy typu HOT czy rowerowa tak dziwią ludzi, że powodują niekorzystne skojarzenia.
Zatem lepiej gdyby ich nie było.
Forum ukryte.
Osmapa ukryta
Notatki zakopane
Info, że można mieć mapę mobilną ukryte.
Tak się nie promuje produktu.
Gdyby mapa nie była darmowa to by dawno zbankrutowała.

My się za bardzo koncentrowaliśmy na szukaniu ludzi do mapowania zamiast do używania.

Rowers2,
piszesz: “Sojuszników nie zabraknie.”
Podaj konkretne propozycje do kogo uderzyć i z jaką argumentacją. Myślę że wtedy ruszymy do tych ludzi jako organizacja.
Faktycznie mamy osmapę i warto ten projekt rozbudowywać.
Własne, dobre mapy bazujące na OSM mają np. Francuzi i Rosjanie.

Okazuje się, że już była wymyślona lokalna nazwa dla OpenStreetMap i nawet była promowana :slight_smile:
Widać ją na pierwszym zdjęciu: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=423294#p423294

  1. Mam przykład zmiany dobrze rozpoznawalnej nazwy po latach - “Fundacja Dzieci Niczyje”, która na początku miała takie cele, ale z czasem zajęła się dziećmi szerzej i robiła ogólnopolskie kampanie, też miała taki problem, a w tym roku zmieniła w końcu nazwę na “Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę” - po 25 latach.

  2. Faktycznie “Nasza mapa świata” to bardzo fajny slogan i nawet są domeny, z którymi można się dogadywać, bo te projekty wyglądają na amatorskie i być może skłonne do współpracy:

http://mapa-swiata.pl/
http://www.mapaswiata.com.pl/

Oj sie rozpędziłem. Faktycznie nie mamy - z historii swego życia to osmapa ma szlaki. Ale jak wiadomo online długo się wgrywa albo wcale na smartfonie :(.

Promowanie OSM przy zakładaniu sklepu internetowego,to już coś
https://www.idosell.com/pl/shop/blog/rozwaz-zmiane-google-maps-na-openstreetmap-w-twoim-sklepie-1235327022