Pytania początkujących

Trzymając się reguł to tak by należało zrobić. Ja bym jednak zostawił bez zmian drogi z service=parking_aisle.

Leśniczówka i gajówka doczekała się już tagów?

A co stoi na przeszkodzie, by tagować je zgodnie z propozycją Mateusza: building=forest_management_office

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=226249#p226249

G.

Dlaczego tak, to już nie lepiej building=office office=forestry?

Witam jako Świeżak chciałbym się spytać co w tym zestawie jest nie tak ?
https://www.openstreetmap.org/changeset/41496742
Był ogółem mój pierwszy changeset więc zapewne jakiś błąd wywołałem.

Hej. Już sprawdzam w Achavi. https://overpass-api.de/achavi/?changeset=41496742#map=16

Przybliż na niebieskie. Z obszaru reprezentującego budynek jakoś znikło building=yes. Zwyczajowo na budynku dajemy tagi jakiegoś sklepu/innego POI jeśli zajmuje cały budynek. Jeśli nie, to dodajemy każdy POI jako punkt. Potrzeba usunąć shop=supermarket z obrysu i dodać tam tę hurtownię odzieży jako np. shop=clothes i second_hand=only. (Nie ma raczej ustalonego tagowania dla hurtowni, ale nazwa chyba będzie wystarczyć)

Wielkie dzięki, że dociekasz co jest nie tak, bo niewielu nowicjuszom się chce :slight_smile:

Cześć,
w jaki sposób oznaczyć w obrębie parkingu miejsce parkingowe (parking_space) oznaczone znakiem koperty (P-20)?

access=private wraz z informacją o znaku np. source:access=PL:sign_P-20 lub traffic_sign=PL:P-20.
Jak otagować, dla kogo są te miejsca przeznaczone, nie mam aktualnie pomysłu.

Dziękuję. Jeszcze mam jedną wątpliwość. Jak otagować access na parking_space jeśli miejsca są przeznaczone dla pojazdów z przyczepami? Chodzi o auta osobowe i małe dostawcze.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to access:trailer=yes

vehicle=no
trailer=designated

Albo po prostu wrzucić to normalnym tekstem do description:)

Witam
Jak powinienem otagować punkt wysokościowy oznaczony w terenie betonowym trójnogiem? użyłem ele=xxx (metry) - czy to wystarczy?
Kolejna kwestia - korzystam główne z OsmAnd i irytoje mnie gdy widzę tunel w miejscu przepustu pod drogą (żaby nie korzystają z osm) - czy wzw z tym nie wystarczy użyć bridge=culvert? (w zasadzie tylko po to by niebieska linia była przecięta czarną)

Cześć,
szukałem źródła, z którego będę w stanie legalnie wyciągnąć informacje o lokalizacjach ładowarek samochodowych w Polsce. Znalazłęm http://openchargemap.org/ . I tu pytanie: czy na licencji https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ możemy przeklepywać komplet/część informacji o ładowarkach do OSM przy założeniu podawania źródła w tagu ‘source’ czy jednak wymóg pokazania źródła w widocznym miejscu ogranicza nasze możliwości w zakresie importu?

Z góry dzięki,
P

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać np. czy chcesz zobaczyć go na mapie

Taguj zgodnie z wiki, która nie podpowiada tagów dla takiego obiektu.Jeśli otagujesz na siłę tak jak ktoś gdzieś zaproponował to i tak nie licz aby w najbliższych latach takie obiekty trafiły na mapy.Jeśli jest to szczyt wzniesienia dodaj natural=peak opisz co to jest w description= a jeśli to coś istotnego w terenie jak wieża triangulacyjna czy inny wyróżniający sie obiekt to umieść krótko w name=

Na czym ten tag? Na node czy na odcinku strumienia lub odcinku drogi?
Co jest irytującego w tym, że przepust czyli rura wygląda jak tunel i dlaczego sądzisz, że nikogo nie będzie irytować widok mostu zamiast przepustu?
Otagowałeś zgodnie z szablonem JOSMA
http://www.openstreetmap.org/way/395236125/history#map=19/52.79894/23.15692&layers=N

i tego się trzymaj bo tak tagują wszyscy.
Oczywiscie są większe strumienie gdzie powinien być mostek.
Zasada na OSM jest taka, że szanse na render ma tylko to co jest licznie i tak samo tagowane.
Pewne tagi mogłyby być lepsze (tu przeszkodą są różnice np. prawne i zwyczajowe, nazywane zgrubnie regionalizmami) ale po latach zmiana narobiłaby więcej szkód niż korzyści.
Jest sporo powodów do irytacji na OSM ale z pewnością nie są to przepusty .
Dziwne, że OSMand popisuje się przepustami ale to zapewne dlatego, że na OSM brody mają kiepski render.

Czy to nie jest to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dsurvey_point ?

Na 100% to jest to. Betonowy trójnóg to sygnał do pomiarów triangulacyjnych prowadzonych na duże odległości. Tutaj przykład , jak to wygląda. Do kompletu brakuje tylko drewnianej tyczki która była na stałe umieszczona w betonowym trójkącie.

Trójnóg znajduje się na szczycie pojedynczego pagórka kemowego ( częściowo wyeksploatowanego), więc - natural=peak i description=pagórek kemowy?

Odnośnie przepustów- może niewłaściwie to ująłem, to jest raczej bezsensowne niż irytujące - jeślibym zaglądał do takiej rury-tunelu to tylko po to by zobaczyć co jest w środku a nie po drugiej stronie;) Natomiast przejeżdżając przez taki niepozorny most przez myśl by mi nie przemkło że żaby są ważniejsze od ludzi;)

Czy istnieje gotowy tag dla salonów piękności dla psów/zwierząt?? Znalazłem tylko hotele dla zwierzaków.

Są gotowe rozwiązania :wink:

  1. shop=beauty + beauty:for=pets
  2. shop=pet_beauty

Cześć.

Czy możecie mnie odesłać do miejsca, gdzie przeczytam, jak może się przydać Wam turysta rowerowy i biegówkowy z GPS-em (62s) na kierownicy, albo w plecaku? Mam sporo śladów, z nie zawsze oczywistych miejsc, do tego chyba niezłą pamięć do jakości dróg, miejsc.

Czy wystarczy podesłanie śladu, czy są narzędzia do prostej weryfikacji właśnie nabytej wiedzy w terenie ze stanem w OSM? Czy też samemu przeglądać ślad “ręcznie” na mapie i zgłaszać wyłącznie braki/różnice?

“Chcesz edytować?” Nie chcę, nie mam głowy do kolejnego projektu - po prostu chciałbym się przydać z naszymi przebytymi kilometrami. Mam na przykład taki ślad jak widać tutaj - co mogę z nim zrobić dla OSM?

http://www.znajkraj.pl/sercu-bliski-beskid-niski-rowerem-po-malopolsce

(ślad na stronie jest zoptymalizowany przez GPSBabel - oczywiście posiadam “oryginały”)

Przejrzałem kilka pierwszych stron forum, ale nic takiego wprost na dzień dobry nie znalazłem.

Dzięki :]

Szy.

Ślady były bardzo cenne do rysowania dróg leśnych.Teraz dysponujemy coraz lepszymi zdjęciami orto oraz skanem laserowym. Potrafimy wrysować drogi z dokładnością do pół metra więc rzadko sprawdzamy czy są ślady których dokładność teoretyczna wynosi 10 m.

Wgrywanie śladów wiele czasu nie zabiera i warto je wgrać jako publiczne.
Zawsze to jest informacja jakie tracki leśne są wybierane czyli częściej używane.
Ponieważ skan laserowy pokazuje nam też pozarastane stare drogi i ścieżki mamy czasem problem z wyborem właściwego tracka przy rysowaniu szlaków pieszych i rowerowych.
Tu zatem ślady są bezcenne nawet bez opisu, albowiem można założyć że z dwóch dróg rowerzysta czy pieszy wybierze tę oznakowaną jako szlak.
Oczywiście ślad z opisem jest jeszcze lepszy bo oszczędza nam czas na weryfikację z innymi źródłami.
Opis można nadać jako nazwę śladu w trakcie wgrywania ale tych danych nie widać w edytorze dlatego niżej podam co zrobić po wgraniu.
Dodawanie szlaków jest i trudne i pracochłonne ale jeśli ktoś nie chce się w to bawić to jest metoda pośrednia przyspieszająca jemu pracę oraz nam.

Można wgrać ślad gpx i potem po nim narysować szybko linię nie przejmując się, że to będzie dubel drogi.
Nie należy do takiej linii dodawać żadnych tagów typu highway a do tagu name= lub decription dodać szczegółowy opis że to szlak zweryfikowany, tzn. linia pokrywa się na całej długości z oznakowanym szlakiem. Jeśli trasa prowadziła kawałkiem poza szlakiem to albo tego odcina nie rysować albo rysować go jako oddzielną linię z opisem, że to nie jest szlak. Negatywna informacja też ułatwi nam ustalenie prawdziwego szlaku czyli zmniejszy liczbę błędów.
Takie linie rysuje się szybko bo nie musi być gęsto opunktowana ale powinna być na tyle gęsto aby było jasne którą drogą była jazda.
Wszelkie informacje o infrastrukturze jak np. wiaty do odpoczynku, miejsca na ognisko, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, serwisy i sklepy rowerowe oraz wszelkie inne POI ciekawe turystycznie można dodawać w formie notatek jeśli ktoś nie pamięta tagów, i koledzy dodadzą to do mapy. Jednak typowe obiekty warto dodać samemu, bo to tyle samo roboty co dodać notatkę.

Zawsze możesz się dogadać z aktywnym maperem, który zaraz po twoim wgraniu śladu przerobi go na relację szlaku