Mapa szlaków i dróg rowerowych OSM

Pierwsze przypuszczenie, brak network=lcn/rcn itd. Może spróbuj dodać i zobaczymy bo w sumie nie wiem co jeszcze może to powodować?

  1. Dodałem na Orszady oneway:bicycle=no i nadal nie jest pokazywany jako kontraruch.
  2. Dałbyś radę wstawić (np. w legendzie) datę odświeżenia danych?
  3. Marzy mi się gdzieś tam guziczek do edycji iD i JOSM/Merkaator…

Spoko, powalczę z tym ale lipiec mam pracowity i naprawdę nie ma kiedy usiąść… sorki

Ok, zrobiłem to amatorskim sposobem ale powinno działać. Mapa jest od dziś odświeżana codziennie rano. Generator startuje o 8:35 zgodnie z harmonogramem zadań Windows. Cały skrypt robi się około godziny, łącznie z uploadem świeżych mbtiles. O 10 każdego dnia mapa powinna już być aktualna. Jedyny minus że w trakcie uploadu przez chwilę nie działają warstwy.

Już jest ok, co tam zmieniałeś? Dodałeś network=lcn?

http://pomorskieszlaki.pl/#14/53.0756/18.0296/osm-rowerowe-ddr

Nie wiem czy o to Ci chodzi ale kontraruch wyświetla się gdy:
cycleway=opposite i oneway:bicycle=no

Wszelkie inne pasy opposite_lane i lane wyświetlają się jako pasy rowerowe.

Rozegrałem to tak, że wszelkie nienamalowane pasy czyli tylko tabliczka “nie dotyczy rowerów” na jednokierunkowej to kontraruch czyli cycleway=opposite i oneway:bicycle=no.

Wszelkie pasy czy to po lewej czy prawej stronie drogi są już wyświetlane jako pasy rowerowe.
Jak macie sugestie to proszę bardzo, jestem otwarty. Jedna uwaga, keep it simple :wink:

EDIT:

Wprowadziłem kilka poprawek w wyświetlaniu szlaków. Usunięte są też wszelkie “ref” mające więcej niż 4 znaki, dzięki temu mieszczą się one w ikonach. Co do przycisku edycji to się zastanawiam czy go wprowadzić.

A, czyli celowo w legendzie jest “kontraruch”, a nie “kontrapas”, bo to MA oznaczać kontraruch BEZ kontrapasa, a kontrapas jest oznaczony jako pas?

Dokładnie :slight_smile: Sądziłem że tak będzie prościej. Jeśli nie jest logiczne to daj znać i będziemy myśleć :slight_smile:

Logiczne to to jest, co najwyżej trochę nieintuicyjne.
Myślę, że zmiana w legendzie z “Kontraruch” na np. “Kontraruch (bez pasa)” by wystarczyła, żebym nie zadawał głupich pytań :).

Spoko :slight_smile:
Zastanawiam się tylko czy jest konkretny przepis prawny określający kontraruch? Ja trochę sugerowałem się tym zapisem

http://www.rowerowe-leszno.pl/infrastruktura/przepisy/891-zmiany-w-przepisach-kontraruch

W mojej interpretacji kontraruch to dopuszczenie ruchu rowerów na jednokierunkowej w obu kierunkach bez wyznaczania pasów natomiast pas to po prostu pas, niezależnie w którym kierunku biegnie? Mogę się jednak mylić. Jeśli tak, to poprawię :slight_smile:

Nie, im dłużej o tym myślę, tym bardziej logiczny wydaje mi się Twój podział.
Tyle, że ja odruchowo założyłem, że kontraruch to dowolny sposób puszczenia rowerów “pod prąd”. Wydaje mi się to intuicyjne (ogólniejsze pojęcie o ogólniejszym znaczeniu), stąd pomysł wpisania w legendę, że chodzi o kontraruch bez wyznaczonego pasa - ale Twój podział tak naprawdę więcej pokazuje na mapie i bym go nie ruszał.

Generalnie kontraruchem nazywa się dopuszczenie ruchu “pod prąd” dla rowerów na drodze jednokierunkowej, bez wyznaczania pasu ruchu dla tych rowerów. Na wiki OSM też jest taki podział:

cycleway=opposite → dopuszczony ruch pod prąd bez pasów
cycleway=opposite_lane → dopuszczony ruch pod prąd z pasami

Nie wydaje mi się żeby ta nazwa występowała gdzieś w przepisach, ale mogę się mylić. W każdym razie zawsze spotykałem się z właśnie takim podziałem.

Szlaki szlakami, drogi drogami, moja prośba: przy okazji mapujcie jak najwięcej miesjc związanych z turystyką. Wiaty, miejsca kempingowe, miejsce, gdzie można rozpalić ognisko, agroturystyki, itp… Bo generalnie rzecz ujmując, to bieda, aż piszczy.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Uwaga, nowy adres mapy. Stary aktywny do 24 października.

www.mapaszlakow.eu

Cześć,

Robimy od jakiegoś czasu podobny projekt: Otwarty Schemat Tras Turystycznych - Sieć Tras Rowerowych.

Cieszę się, że znalazłem ten wątek. Stronę Pomorskie Szlaki znałem już wcześniej, ale nie znalazłem na niej opisu czy kontaktu i myślałem, że to porzucony projekt.

Nasz projekt ma nieco inne założenia, ale dosyć zbieżne założenia, wieć warto porozmawiać, na pewno będzie coś wspólnego.

http://kodujdlapolski.pl/projects/otwarty-schemat-tras-turystycznych-siec-tras-rowerowych/

Pozdrawiam,
Rafał

Rozważcie import danych z OSM oraz dodawanie swoich danych do OSM.

Pozdrawiam,
Grzesiek

PS. Pierwsze co mi do głowy przyszło: na co komu jeszcze jeden projekt, który z założenie będzie niepełny/po jakimś czasie porzucony… Ale z drugiej strony - kto bogatemu zabroni…

Dlatego prośba z mojej strony, jako mapowicza i rowerzysty - jeśli zbierzecie dane, których nie ma w OSM, podzielcie się nimi.

100% słuszna idea. Zgadzam się że nie ma po co mnożyć bytów bez wyraźnej potrzeby. Zaczynaliśmy nasz projekt od zastanowienia się jak go zrobić w ramach OSM. W końcu jednak kolega, który tworzy prototyp naszej mapy w Openlayers, uznał że czegoś mu brakuje w OSM by zrobić to co chcemy. Możliwe jednak, że po prostu za mało znamy OSM.

Dane z założenia mają być na licencji otwartej i eksport/import do OSM też był w planie. Chciaż oczywiście najbardziej kuszące byłoby bezpośrednio tworzenie danych w OSM i jeśli by się to udało, byłoby świetnie.

Jeśli ktoś z Was chciałby pomóc w integracji z OSM, przydałoby mi się krótkie wprowadzenie do tego jak działa OSM - najwygodniej byłoby porozmawiać.

Istotnie, internet pełen jest porzuconych projektów, jestem tego świadomy. Dlatego staramy się konstruować projekt na solidnych podstawach:

  • nawiązujemy kontakty z zaangażowanymi w temat ludźmi i środowiskami (stąd m.in. ten post)

  • staramy się tworzyć jak najmniej oprogramowania i wykorzystywać istniejące zasoby (jeśli się da)

  • robimy projekt w ramach istniejącej organizacji - Koduj dla Polski (jestem koordynatorem grupy trójmiejskiej)

  • główny team to osoby z doświadczeniem - jest z nami Paweł, twórca http://mirl.info.pl, ja mam doświadczenie w prowadzeniu projektów

  • nie spieszymy się.

  • robimy po kawałku to co jest realne, a równolegle budujemy szerszą wizję serwisu

Wstępne motywacje do projektu opisałem tu w pierwszym poście:
https://forum.kodujdlapolski.pl/t/otwarty-schemat-szlakow-turystycznych-rowerowych-pieszych/2696

Następnie była prezentacja, którą pokazywałem na KdP we wrześniu:
https://forum.kodujdlapolski.pl/uploads/default/original/2X/2/2eff32a99f8fa92793afaab14a6beb8826717b50.pdf

A to najnowszy post: analiza wymagań + szersza wizja projektu (koncepcja jeszcze ewoluuje):
https://forum.kodujdlapolski.pl/t/otwarty-schemat-szlakow-turystycznych-rowerowych-pieszych/2696/49

Pierwszy prototyp serwisu już jest, w pierwszym kwartale pracujemy nad dopracowaniem go, postawieniem go na osobnej domenie + site z opisem projektu, uzupełenieni danych dla Wrocławia i narysowanie sieci wokół kolejnego miasta miasta (pewnie Lublin). Zapraszam chętnych do dyskusji i współpracy (@wojtas86 przepraszam jeśli rozpycham się w Twoim wątku, mogę wrzucić osobny. NB: może warto by było się skontaktować?)

A jest możliwość dodania warstwy szlaków do Locus-a? Bo by to mi trochę ułatwiło rowerowe życie :slight_smile: Da radę (jako warstwa).

Poczytałem sobie.

Zdecydowanie większość danych można i warto trzymać w OSM. Są tagi dla nawierzchni, co najmniej dwa systemy oznakowania trudności trasy dla rowerzystów. Atrakcje turystyczne i punkty orientacyjne też w bazie są, nawet jeśli nie są pokazywane na głównej mapie. Tylko kwestia walorów widokowych nie jest chyba w żaden sposób adresowana w OSM.

Być może przydałaby się własna kopia zbioru interesujących Cię danych po to, żeby można było wyłapać co się w OSM zmieniło i ewentualnie reagować na wandalizm lub “poprawki” mniej doświadczonych maperów

Natomiast żeby otrzymać taki widok, jaki chcesz, to albo własny styl (np na bazie stylu @wojtas82, moim zdaniem najsensowniejszy dla rowerzystów, jaki widziałem), albo jakaś nakładka - i samemu rysować mapkę.

Cześć,
Ja zawsze chętnie do współpracy. Jeśli chodzi o moją stronę mapaszlaków.eu to robię to za darmo, sam utrzymuję serwer. Mapa obecnie aktualizuje się w każdy poniedziałek, nie było sensu robić tego codziennie ze względu na rzadkość zmian w tej strefie danych. Mapa renderuje sie do zoomu 16 a następnie następuje przeskalowanie. Renderowanie do 18 zoom na moim kompie trwało by pewnie parę godzin a muszę się liczyć z tym, że to mój prywatny prąd. Obecnie generowanie kafli trwa ok godzin przy obecnym konfigu. Jak coś zapraszam do współpracy wojciech.racek@gmail.com

EDIT: Link do waszej testowej mapy u mnie nie dziala.