Pytania początkujących

Wyrzuciłam pliki z katalogu \AppData\Roaming\JOSM, program po otwarciu utworzył tam nowe pliki i katalogi jednak spowodowało to popsucie opcji ‘pobierz dane’. Wklejenie oryginalnych plików nie pomogło, więc teraz pozostaje odinstalowanie i zainstalowanie ponownie JOSM.
Taki był też zresztą mój pomysł - odinstalować JOSM, manualnie poczyścić rejestry i zainstalować ponownie.
Znalazłam dokładnie opisany sposób na odszukanie wszystkich lokalizacji gdzie JOSM trzyma pliki:
http://www.windowsuninstaller.org/winuninstall/how-to-remove-josm-6238-guide-josm-6238-uninstaller-info.html

Co o tym myślicie? Zwykła reinstalacja nie pomogła, więc podejrzewam że coś się napsuło (lub ja nieświadomie napsułam;) w tych katalogach, które nie są usuwane w standardowym odinstalowaniu programu.

Usunęłam pliki z \AppData\Roaming\JOSM i spowodowało to popsucie opcji ‘pobierz dane’. Ponowne wgranie oryginalnych plików nie pomogło i teraz pozostaje reinstalacja:)
Moim pomysłem było odinstalowanie JOSM, manualne wyczyszczenie rejestrów i ponowna instalacja JOSM:)
znalazłam dokładnie opisany sposób jak odszukać wszystkie ukryte pliki JOSM, których program nie usuwa podczas standardowego odinstalowania.
http://www.windowsuninstaller.org/winuninstall/how-to-remove-josm-6238-guide-josm-6238-uninstaller-info.html

Co o tym myślicie?

Czy przy dodawaniu przystanków autobusowych w jakikolwiek sposób bierzemy pod uwagę występowanie zatoki autobusowej? Czy schemat wiki public_transport=platform dla miejsca oczekiwania na pojazd oraz public_transport=stop_position jako węzła na drodze jest wystarczający?

Josm działa już poprawnie.
Odinstalowałam program, usunęłam manualnie wszystkie pliki i katalogi, które JOSm tworzy i zainstalowałam ponownie.
Wszystko ładnie śmiga.
Dziękuję za pomoc:)

Jak tagowałem przystanki to szło hurtem i najważniejsze były refy, nie zastanawiałem się nad tym. Jak spojrzałem, to w definicji faktycznie tego zabrakło jako parametru oznaczającego właściwości przystanku, więc można ten temat podnieć w dyskusji tej strony wiki, albo wręcz na liście Tagging:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:public_transport%3Dplatform

Natomiast fizyczny obrys zatoczki warto przy okazji oznaczyć jako area:highway=bus_stop:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Street_area#Tagging

Prośba o sprawdzenie zmian. http://www.openstreetmap.org/changeset/40273279
Po remoncie przeniesiono przystanki ze środka Placu Centralnego za skrzyżowania. W związku z czym zmianie uległy także relacje. Czy mógłby ktoś z większym stażem zerknąć czy nie walnąłem jakiegoś babola?
Trochę trasy się zmieniły w związku z budową S7 w ramach obwodnicy Krakowa. Linia 16 biegnie inaczej, linia 10 została zastąpiona linią 70. Może to głupie pytanie, ale czy w takim wypadku (linia 10 zawieszona na jakiś czas) należy coś z nią robić (jakaś forma ukrycia/wyłączenia)? Czy mapować linię 70 (tymczasową)?
Jak potraktować linię 16, której przebieg jest zmieniony? Zmienić zgodnie z nowym przebiegiem i dodać stosowny komentarz a po powrocie na “stare tory” cofnie się tą zmianę?

na nowym komputerze nie mogę poruszać mapy myszką na podstronach osmapa.pl/w/… (sama osmapa.pl działa normalnie) i na stronie z mrówkami, a sterowanie klawiaturą działa, co to może być?

Kombinowałem, jak oznaczyć altanę i wychodzi mi, że nie ma nic precyzyjniejszego, niż building=roof. Dobrze patrzę?

Czy rysowanie poniższej drogi, jako dwóch odseparowanych kresek jest poprawne.
Jest to węzeł do/z S-ki.

Nie, jedna linia, lanes:2. Ewentualnie możesz dodać (proponowany) tag change:lanes. Linie rozdzielasz na 2 dopiero na końcu tej drogi przy zielonej “wyspie”.

Cześć,
jak powinienem poprawnie oznaczyć adres budynku, który stoi przy drodze leżącej już w innej miejscowości (granica miejscowości i w dodatku gmin przebiega między budynkiem a drogą)? Budynek obecnie ma tagi addr:city, addr:housenumber, addr:postcode i addr:street natomiast nie da się go wyszukać po tym adresie (w nawigacji również) tylko po adresie sąsiedniej miejscowości, w której leży droga.

Jeśli chodzi o główną wyszukiwarkę OpenStreetMap - Nominatim to tutaj jest lista jak to jest zrobione dla adresów i budynków:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Development_overview#Building_indexing

Daj konkretny link do mapy.

http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.18435/19.89350

Chodzi o budynki z numerami 62, 64 i 66 ich poprawny adres to Owczary ul. Ogrodowa natomiast wyszukują się jedynie przez miejscowość Niebyła, w której leży droga.

Biorąc pod uwagę “Buildings, houses and other lower than street level features (i.e., bus stops, phone boxes, etc.) are indexed by relating them to their most appropriate nearby street.” to wydaje mi się że trzeba zmodyfikować w jakiś sposób samą drogę, utworzyć relację do miejscowości Owczary?

http://www.openstreetmap.org/node/4279089489

Salon piękności psów i kotów “LIKE” z tagiem shop=beauty.
Może być? Wiki nie wspomina nic, że to tylko dla ludzi.

Myślę, że tak: http://osm.mapki.com/history/way.php?id=198640273
Adresy w miejscowości Niebyła są przypisane do miejscowości (nie ma nazwanych ulic), więc tak będzie najprościej i zgodnie z prawdą.

EDIT: Hmmm, kiedyś ten sposób działał w Nominatim, ale tym razem nie przyniosło to oczekiwanego skutku… :frowning:

Nie było to is_in:city itp.?

Nie :slight_smile:

Chyba jednak przyniosło bo teraz wyszukuje (mam nadzieję, że w nawigacjach też będzie), dzięki.

Czy da się wykorzystać pliki .dwg w JOSM, czy trzeba konwertować do .dxf? Jeżeli trzeba konwertować - czy jest jakieś darmowe narzędzie, czy trzeba mieć autocada?
Mam .dwg, .max i .fbx toru budowanego obok Łodzi https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.8766/19.5328 - budowa już się kończy, mają niedługo otwierać, tor i budynek już cały jest. Chciałbym to nanieść, i przy okazji nauczyć się jak korzystać z takich plików na przyszłość.
Znalazłem jakiś converter “online”, ale po zaimportowaniu do JOSM przez plugin do dxf dane wyglądają tragicznie. Nie wiem czy to wina konwertera czy pluginu…