Warszawa - komunikacja miejska

Cześć,

Wprowadzałem ostatnio dane linii autobusowych w Ząbkach Ząbki-1 + Ząbki-2 (2 warianty) w tym przystanki. Część przystanków pokrywa się z przystankami linii obsługiwanych przez ZTM WAWA (np. dla linii 199 i N66).
Generalnie posługuję się schematem Public Transport ver 2.
I tu pytanie: zauważyłem, że w Warszawie przystanki z reguły wykorzystują higway=bus_stop a nie public_transport=platform + nie jest wykorzystywana relacja stop_area

np. przystanek Młodzieńcza 02

Czy są plany dodania tagu public_transport=platform ?

Moją intencją jest ujednolicenie otagowania przystanków w Ząbkach z Wawą

Nie wiem nic o planach, ponieważ już mamy dodaną większość i już tylko dodaje się pojedynczo nowe. Moje zdanie jest takie, że lepiej wchodzić w public_transport=*, choćby dlatego, że to pozwala oznaczyć punkt postoju niezależnie od punktu do półautomatycznego trasowania. Jednak dopuszczam też podwójne tagowanie, przy czym stary tag wolę raczej w punkcie oczekiwania, bo punkt zatrzymywania jest bardziej abstrakcyjny.

@MARC12 Swoją drogą wtyczka do trasowania pod JOSM-a nadal mi nie działa, tzn. pokazuje przestarzałe linie na serwerze - czy to tylko u mnie, czy może to jest jakiś ogólny problem?

To jeszcze jedno pytanie. Niektóre przystanki na www.openstreetmap.org po wybraniu renderowania transport są obwiedzione czerwoną linią (platforma + miejce postoju) - przykłąd - Międzyborska. Chciałem uzyskać ten sam efekt - ale mimo dodania dla wszystkich przystanków relacji stop_area - nie uzyskałem tego efektu. Czy jest jakiś trik jak to zrobić?

To jest grupowanie przystanków z tą samą nazwą. ZTM jednak używa numerków w nazwie i dlatego to nie działa.

Podobno przystanek zmienił położenie lub jest źle oznaczony:
http://www.openstreetmap.org/note/600624#c1252052
http://www.openstreetmap.org/note/600622#c1252049

Sam dodawałem te tymczasowe przystanki niedawno, bo tędy jeździ zastępcza linia Z-5 (za tramwaj na czas remontu torów). Remont nie wygląda na zakończony, więc wątpię, żeby już zostały zlikwidowane - a na pewno nie przeniesione, bo ten autobus jeździ wzdłuż torów na Andersa.

Taka apka do śledzenia tramwajów na podkładzie z OSM:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ipepe.android.real_trams_map

Ktoś by się szarpnął i poprawił trasę 158 z okazji remontu Kinowej? ZTM dał opis.

Piszę w tym miejscu bo tu chyba zagląda najwięcej warszawiaków… Dostaliśmy zgłoszenie, że obowiązuje zakaz skrętu w lewo z Wybrzeża Kościuszkowskiego w Nowy Zjazd. Po sprawdzeniu śladów okazuje się że rzeczywiście nie ma ruchu w tej relacji. Na infoulice brak jakiejkolwiek informacji. Czy to jest może zakaz związany z naprawianiem muru oporowego na tym węźle czy może już docelowa organizacja ruchu? Na razie na mapie dodałam access=no ale jeżeli ktoś by coś wiedział dokładniejszego proszę dać znać.

Jest tam miejska kamera, do znalezienia pod http://zszr.zdm.waw.pl/#, nie pokazuje żadnych płotków czy czegoś na pasie do skrętu w lewo…

E, skręcają.

EDIT: A nie, przepraszam, spojrzałem na zeszłoroczne zdjęcie w przekonaniu, że to bieżące. Na bieżącym pas jest nadal pusty.

EDIT^2: Ha! A jednak się skręca!

Tylko tak się zastanawiam - tam się wyjeżdżą na Śląsko-Dąbrowski, który może być niedostępny dla zwykłych śmiertelników (nie dotyczy zbiorkomu i rowerzystów), więc pewnie jest odpowiedni zakaz. Na zdjęciu skręca autokar…

Wg dostępnych mi danych odcinek zamknięty czasowo dla śmiertelników to fragment Alei Solidarności pod Zamkiem. Wjazd na most jest chyba nielimitowany. Poza tym ślady przejazdów, które sprawdzam, w ciągu całego dnia nie wskazywały na jakikolwiek ruch na tym skręcie a zakaz obowiązuje w dwóch przedziałach czasowych.

Oględziny na miejscu wykazały, że skręt jest dozwolony i praktykowany. Być może użytkownicy Yanosika po prostu wiedzą, że tam nie ma sensu jechać. Howgh.

Jako że jeżdżę tędy codziennie, to mogę powiedzieć, że wjazd na most Śląsko-Dąbrowski:
http://www.openstreetmap.org/way/441945316

Był jeszcze w zeszłym tygodniu zamknięty od jakiegoś czasu. W tym tygodniu już jest otwarty.

Most jest dostępny dla wszystkich. Niedostępny jest odcinek do skrzyżowania z Grodzką:
http://www.openstreetmap.org/way/4946046

Ale tylko w godzinach 6-9 i 15-19 ZTCP.

Ok, dziękuję za info. Sprawdziłam jeszcze raz i dziś od rana jest już kilka śladów na tym lewoskręcie. Nie jest to skala sąsiedniej Wisłostrady ale coś tam przejechało.

Cześć,

przez ostatnie kilka miesięcy dłubałem trochę przy komunikacji publicznej w Warszawie za pomocą nieco zmodyfikowanych narzędzi ztmtoosm i easy-routes (by MARC12). Udało mi się m.in. poprawić nazwy przystanków (w wielu przypadkach brakowało polskich znaków, niektóre nazwy nie zostały zaktualizowanie po zmianie przez ZTM, bywały literówki, czasem istotne, np. Orężna i Okrężna to różne przystanki) i dostosować trasy generowane przez easy-routes do standardu public_transport v2.

Chciałbym teraz ujednolicić istniejące relacje stop_area i dodać nowe dla pozostałych przystanków w sieci ZTM. Obecnie stop_area jest niewiele (rzędu 200) i przeważają dwa sposoby tagowania:

Wydaje mi się, że mimo używania przez ZTM numerów w nazwie poszczególnych przystanków, pierwszy sposób jest bliższy wytycznym z wiki. Tagowanie przykładowego zespołu Bemowo-Ratusz też mi się podoba (może pominąłbym pole operator, bo tramwajowa część infrastruktury ma w tym polu TW, a nie ZTM). W przypadku, gdy przystanki kolejowe lub metra mają swoje odpowiedniki w sieci autobusowo-tramwajowej, można rozważyć stworzenie stop_area_group (por. wiki); ZTM traktuje je jako osobne zespoły.

Czy macie jakieś uwagi do tej propozycji?

Ogólnie, chętnie dowiedziałbym się także, czy widzicie jakieś dalsze możliwości automatycznej lub półautomatycznej poprawy odwzorowania sieci ZTM w OSM.

Tu akurat można zjeść ciastko i nadal mieć ciastko, tj porobić relacje dla poszczególnych przystanków i wrzucić je do wspólnej relacji dla zespołu. Na pewno chciałbym wiedzieć, który kawałek to Bemowo-Ratusz 01. A tym bardziej w okolicy Centralnego…

Dobrze by było, gdyby jakiś bot tego pilnował. Albo żeby taka strona, jak dla Veturilo była - dane ZTM są dostępne i publiczne.

Rzeczywiście można tak zrobić. Natomiast walidator w JOSM (oparty na dopuszczalnych rolach z wiki), twierdzi, że nie należy zagnieżdżać stop_area (podobne założenie przyjmuje wtyczka powstała zeszłego lata w ramach GSoC). Pozostaje więc złamać te zasady albo powszechnie używać niszowego stop_area_group. W obu przypadkach miałbym obawy o interpretację tego tagowania przez narzędzia korzystające z OSM.

Elementy stop_position i platform oczywiście mają swoje (pełne) nazwy i refy, a na liście elementów stop_area występują w ściśle określonej kolejności. Bardziej problematyczne są wszelakie amenities.

To prawda. Tym bardziej, że obecnie walidacja całej sieci trwa u mnie poniżej 3 sekund.

Widzi mi się, że nie powinno być problemu z używaniem stop_area_group. Jakieś narzędzie nie interpretuje stop_area_group? No to będzie widzieć pojedyncze przystanki, tak jak i teraz część widzi. Jeśli konsekwentnie będzie widzieć wszystkie przystanki oddzielnie, to i tak będzie lepiej, niż kiedy raz widzi przystanek, a raz grupę przystanków. A że niszowe? No to będzie trochę mniej niszowe. I można napisać w polskiej wersji artykułu, że w Warszawie jest używane w takiej strukturze.

W widoku transportu publicznego jakieś 507 się pałęta po Zwycięzców (odcinek Saska-Francuska) i kawałku Francuskiej (od Zwycięzców w stronę Waszyngtona). O ile mi wiadomo, nic takiego nie ma miejsca w rzeczywistości.
http://www.openstreetmap.org/note/885821