Parkingi

Tak sobie myślę, że najbliższe tej idei byłoby mówienie o rządkach, np.: “row of (n) parking spaces or single space as a special case (n=1)”. Pozostaje jeszcze problem, że ma należeć do “parking lot” (“Mapping parking spaces is an addition, not a replacement, to mapping a whole parking lot with amenity=parking.”).

Ponieważ rządek może być samodzielny, to np. “on a parking lot or a detached one” i wyrzucić to drugie zdanie. W całości można by to zredagować np. tak:

Co wy na to? Załatwiłoby to moje dwa pierwsze problemy - pozostaje jeszcze tagowanie dzikich (niby tam nie ma rzędów, ale za to nadal można je oznaczać jako parkingi po prostu, w sensie obszaru) oraz po co nam wówczas wersja z area:highway.

Wyglada bardzo dobrze, tylko zamiast “n=1” napisalbym “capacity=1”.

To akurat wydaje sie oczywiste - nie ma wyznaczonych miejsc, to i nie ma amenity=parking_space…

EDIT: przez wyznaczone miejsca rozumiem dowolne wyznaczenie, ze tu parkujemy, a tedy jezdzimy - nie musi byc podzialu na pojedyncze miejsca.

Tak, dla mnie też. Chodzi mi tu o inny problem, żeby przy okazji jak najwięcej rzeczy załatwić związanych z parkingami.

Podsumowując, bo mam jeszcze wątpliwości i nie do końca sobie wyobrażam - jak mielibyśmy tagować:

  1. Oficjalny parking, z ogrodzeniem, znakiem i wyznaczonymi miejscami do postoju tudzież alejkami - rozumiem, że sam teren amenity=parking, a te wyznaczone miejsca jako amenity=parking_space.

  2. Miejsca przy drodze jako amenity=parking_space - ale czym je odróżnimy od pełnego parkingu? Tym, że są tylko rządkiem miejsc?

  3. Dziki parking, czyli miejsce, gdzie się zwykle parkuje, ale nie ma nic (ani znaku, anie wyznaczonych miejsc ani alejek)?

  4. Poszerzone zakończenie uliczki serwisowej na osiedlu, które nie ma wyznaczonych miejsc ani alejek, ale ewidentnie jest wyznaczone do parkowania?

  5. Plac przed biurem, gdzie parkują pracownicy:
    a) bez żadnej wyznaczonej struktury
    b) z wyznaczonymi miejscami parkingowymi ew. alejkami.

Jak już rozprawiamy o parkingach …, to proponuję umieszczenie na wiki w opisie tagu PL:amenity=parking sekcji “geometria”. Bo w opisie tam zawartym na temat sposobu rysowania parkingów nie ma ani słowa. Ostatnio zauważyłem, że sporo maperów rysuje parkingi np. te osiedlowe bez połączenia do drogi. Czyli mamy jakąś tam serwisówkę biegnącą przez osiedle, po obu stronach są miejsca postojowe i one są nie połączone z drogą. Powstaje pytanie: powinny, nie powinny? Czy drogi serwisowe biegnące przez parkingi w miejscach przecięcia z krawędzią parkingu powinny mieć węzły wspólne, czy też nie lub niekoniecznie?

tak

Powinny one być też zmapowane jako amenity=parking - jak mamy wyznaczone jedno miejsce to też jest to amenity=parking.

Nie wiem. Zdarzało mi się mapować trwałe miejsca jako amenity=parking, ale mam spore wątpliwości.

amenity=parking

amenity=parking

amenity=parking + highway=service; service=parking_aisle

Ja mapuję same parkingi, bez sztucznego doklejania ich do drogi.

To tu jest rozbieżność, wielu przedmówców sprzeciwiało się amenity=parking dla miejsc wzdłuż drogi. Ja długo mapowałem w ten sposób, ostatnio pod wpływem opinii tutaj zacząłem używać amenity=parking_space. Powinniśmy dojść do jakiegoś konsensusu, dużo tego jest zmapowane i nie da się łatwo poprawiać. Może jak amenity=parking_space renderowałoby się na stronie głównej, to o porozumienie byłoby łatwiej.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dparking - "Use amenity=parking tag to identify a facility use for use by the public or by customers or other authorised users for the parking of cars, trucks, motorcycles, etc. "

Nie ma nic że to ma być obiekt o jakimś minimalnym rozmiarze.

Przy okazji http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dparking_space ma uwagę “Mapping parking spaces is an addition, not a replacement, to mapping a whole parking lot with amenity=parking.” (amenity=parking_space powinno być stosowane dodatkowo na obszarze zmapowanym jako amenity=parking).

Mam nowy pomysł - prostszy, choć mniej oczywisty w definicji, bo geometryczny, a nie semantyczny.

Najpierw to, co mamy do dyspozycji:

  • amenity=parking - standardowy tag na parking (bliżej nieokreślony)
  • parking:lane=*- jest taki tag, ale jak rozumiem służy on tylko do określenia takiej właściwości drogi, że samochody stoją na niej ciurkiem ( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:parking:lane )

Nowa definicja (do dopracowania):

  • amenity=parking_space - wyznaczone miejsce do parkowania dla rzędu samochodów, czyli o szerokości jednego samochodu parkującego wzdłuż, w poprzek lub po skosie (w szczególności dla jednego - pewnie capacity=1).

W ten sposób zarówno małe parkingi wzdłuż ulicy jak i rzędy wyznaczone na parkingu przy dużym markecie możemy oznaczyć tym samym tagiem, nie musimy różnicować czy to jest część większej całości (wystarczą relacje lub wręcz analiza na jakim obszarze leży) czy samodzielne byty. Jednocześnie jest to szczególny podtyp, łatwy do odróżnienia od całej reszty parkingów (którą się nie zajmujemy) i oczywiście różni się to od parking:lane, bo chcemy dokładnie pokazać geometrię miejsca, a nie tylko właściwość drogi (tak samo jak pojedyncza latarnia różni się od parametru lit=yes albo ławeczka od parametru bench=yes dla przystanku).

Odkopię temat parkingów, bo znalazłem pewien kwiatek.Czy zmapowanie dużego parkingu w ten sposób, że zaznaczone są tylko miejsca gdzie stoją samochody pomiędzy alejkami i przez to jest zrobiło się z tego jakieś 30 oddzielnych obiektów, to dobra praktyka czy jednak lepszy byłby jeden duży obiekt (tak jak są zrobione wszystkie inne parkingi dookoła)?
https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.30350/21.08095
Widać tylko na podkładzie Esri, na Geoportalowym miejsce to wygląda inaczej.

Wydaje mi się, że jest to jeden duży parking z alejkami wewnątrz, a konkretne miejsca zaznacza się innym tagiem (nie pamiętam go w tej chwili).

Ja właśnie to miejsce powoli porządkuję. Stosuję zasadę, że jest to 1 duży parking, a miejsca parkingowe zaznaczam jako parking_space. Kilkaset metrów na lewo już tak zrobiony jest parking pod Atrium Targówek.

PS Geoportal daje tu nieaktualny podkład.

Można pewnie zacząć wyświetlać na osm-carto amenity=parking_space jak parkingi, tylko bez literki (ponieważ są tylko częścią parkingu). Wtedy byłoby widać obrysy miejsc i byłoby bardziej jasne, że parking to cała przestrzeń z wydzielonymi miejscami do parkowania, a nie tylko ten jeden kawałek.

To tylko utrudni zauważenie błędnie zmapowanych parkingów (samo parking_space, bez mapowania amenity=parking)

A jeśli wyświetlać samą “ramkę”, bez literki, nazwy i wypełnienia? Powinno być jasne, że coś tam jest, ale czegoś ewidentnie brakuje.

z19 może być za wcześnie na to - trzeba by to przetestować, ale co do pomysłu to nie jestem przeciw

Jasne, bez testu ani rusz, ale moim zdaniem warto spróbować, bo te “mikro parkingi” są obecnie większą zmorą (i to jeszcze przed z19…), a ramki nie będą tak walić po oczach.

Widziałem jako parking_space zaznaczone miejsca do parkowania na jezdni (brak chodników) w strefie zamieszkania. Uważam to za całkiem fajny pomysł.

Testowy kod:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/3092