dojazdy pożarowe

Rozwiazanie stosowane na zachodzie to:
service=emergency access

Bylo w angielskojezycznym wiki takze service=firefighters
ale zostalo to skrytykowane gdyz zawezalo zastosowanie wylaznie dla pojazdów strazy pozarnej. Tymczasem wiekszoscia tych dog moga jezdzic takze np. karetki czy inne sluzby techniczne.

Taki ‘access’ to pojazdy wyłącznie dla leśnictwa + piesi, rowerem “legalnie” nie można jechać i podejrzewam, że nie wszystkie routingi nas przez taką drogę poprowadzą (yours działa, bbbike nie i chyba osrm równiez nie).
Przyznam, że wątpię iż taki jest stan prawdziwy tej drogi, piszesz co prawda ‘droga nie jest dopuszczona do ruchu’. Jakieś przykłady przydałyby się i regulacje może (w rozporządzeniu MŚ nie ma mowy o niedopuszczaniu ruchu innych).
Osobiście bardziej mi się podoba klucz emergency=yes/designated.

Numer referencyjny w postaci ‘ref=1’ już chyba był dyskutowany, ale nie pamiętam co ustalono - tak zapisany może kolidować z drogami normalnymi (czyli kolizja z DK1).

Zgadzam się, w moich okolicach jeżdżę rowerem głównie po takich drogach i są one ogólnodostępne dla rowerów jak i samochodów. Nie ma żadnych szlabanów.
Ale wiem że przy uczęszczanych drogach krajowych są zakazy wstępu do lasu i szlabany.

Może po ostatecznym konsensusie ktoś doświadczony z wiki zrobiłby artykuł.

Nie no, moment… To, że nie ma szlabanu nie oznacza, ze można wjechać samochodem! (czy quadem, czy motorowerem).
Nie wolno wjeżdżać do lasu takimi pojazdami 1), wyjątek to pojazdy inwalidzkie dostosowane na ich potrzeby.
Zresztą, jest tak w większości krajów europejskich - na szczęście.

  1. art. 29 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach

W mojej okolicy na drogach pożarowych ustawiono szlabany i znaki zakazu wjazdu dla samochodów, motocykli i quadów. O rowerach nic nie napisano natomiast wiele szlaków rowerowych przebiega tymi drogami. Wielokrotnie jadąc na rowerze spotykałem leśników i nigdy nie było problemów. Więc raczej nie ma problemów z jazdą rowerem tymi drogami.

Tagów ref=… bym nie dawał, żeby nie mylić z drogami publicznymi. Chociażby OSMonitor wyszukuje wszystkie wystąpienie danego ref=…

Ja opisywałem dotychczas takie drogi jako “droga poż. nr …”, tak było w legendzie map na stronie nadleśnictwa które przeglądałem. Ale z określeniem “dojazd pożarowy” też się spotkałem.

Swego czasu była chyba propozycja żeby drogi pożarowe pojawiły się na mapie http://openfiremap.org/ wraz z hydrantami. Byłoby to całkiem sensowne ale wymaga dopracowania tagowania.

A czy jest potrzeba robienia relacji dla takich dróg?

Właśnie ze względu na kolizje z drogami krajowymi kiedyś po dyskusji nad OSMonitorem pojawiła się koncepcja tagowania ref=P-numer, np. ref=P-01.

Tagi typu ref= sa tagami z definicji regionalnymi lub krajpowymi wiec nie widze problemu by dla Polski uzywac oprócz miedzynarodowego service=emergency access takze ref= przy czym wartosc to P-numer.
Zrobil bym z tego polska podstrone wiki.
Relacje wydaja mi sie tu zbyteczne o tyle, ze drogi te sa stosowane przez odpowiednie sluzby dysponujace zazwyczaj mapami/ planami sytuacyjnymi.

Skoro jest ustalone, że nie może być ref=nr to poprawię w moim powiecie w najbliższym czasie. Zresztą w OSMand dziwnie wygląda jak się jedzie drogą 12 „12 dojazd pożarowy 12” i ref jest zbędny dla mnie skoro nr jest w nazwie.
Może ktoś podpowie jak w qgis zrobić dodatkowy atrybut numer z name(przyciąć z lewej 16 znaków żeby został tylko nr??
Co do poruszania się tymi drogami to zainteresowani już doczytali post przemasa75. Czasami zdarza się że nadleśnictwa wyznaczają i oznaczają drogę publiczną jako dojazd pożarowy i wtedy możemy sobie jeździć tymi drogami. W moim powiecie jest to jedna droga i nie oznaczyłem jej access=forestry ponieważ po niej można się poruszać samochodami.
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
Art. 29. [Dozwolony ruch pojazdów] 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Co do poprawnej nazwy dróg:

Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz. U. 2010. 109.719)
§ 39.
2. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy lasów, których lasy samoistnie lub wspólnie tworzą kompleks leśny o powierzchni ponad 300 ha:
3) utrzymują dojazdy pożarowe wyznaczone w planie urządzenia lasu zgodnie z przepisami w sprawie zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów;

  1. Dojazdy pożarowe, o których mowa w ust. 2 pkt 3, oraz bazy sprzętu, o których mowa w ust. 2 pkt 5, określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r.
w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów. (Dz. U.06.58.405 ze zm.)
§ 7. 1. Drogi leśne, wykorzystywane jako dojazdy pożarowe, powinny być oznakowane i utrzymane w sposób zapewniający ich przejezdność.

Czy szlaban na wjeździe na drogę leśną tagujemy barrier=lift_gate? Jeśli tak to czy należy dodawać tagi dla rowerów i emergency? Czy programy rutujące same z siebie przepuszczą rower przez lift_gate czy trzeba dodawać bicycle=yes lub coś takiego?

Ja taguję z szablonu:
barrier=lift_gate
bicycle=yes
foot=yes

To może jako leśnik wyjaśnię: dojazdy pożarowe (bo to jest prawidłowa nazwa) są tworzone na drogach leśnych*, które mogą być udostępnione do ruchu kołowego, ale nie muszą.
Ten “ruch kołowy” oznacza pojazdy mechaniczne silnikowe, czyli rowerem można.
Jeżeli ruch jest dozwolony to na takiej drodze (na wjeździe na nią) stać musi albo tablica “Droga udostępniona do ruchu kołowego” albo drogowskaz do miejscowości. Zasada ta dotyczy dróg leśnych w ogóle.
Drogi leśne to drogi zakładowe, na które wjazd osobom nieupoważnionym jest zabroniony, chyba ze oznaczono je jak wyżej.
To, że gdzieś nie ma szlabanu, nie oznacza że można tam wjeżdżać (dlatego niektórzy są przeciwni stawianiu szlabanów w ogóle: nie da się ich postawić wszędzie, a występowanie ich w wybranych miejscach stwarza wrażenie, ze tam gdzie ich nie ma to można sobie wjechać)

    • kiedyś numerowano też drogi publiczne jako dojazdy pożarowe, ale odchodzi sie już od tego. Może są jeszcze jakieś nadleśnictwa, w których tak zostało.

Dzięki Draken, za naukę!
W które miejsce na Wiki wrzucimy te objaśnienia?

Może tu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Ratownictwo/Po%C5%BCarnictwo

Nie znam szybszego sposobu na zebranie śladu szlaków turystycznych w terenie niż rower. Ponieważ jeżdżę dużo po lesie, korzystam z okazji i bardzo proszę o dalsze wyjaśnienia.

  • Czy mogę jeździć po szlakach pieszych i ścieżkach edukacyjnych na terenie rezerwatów? Ostatnio razem z żoną próbowaliśmy to wywnioskować z potężnej tablicy “Zabronione jest…” ale nie było to jednoznaczne. Wiem, że nie mogę poruszać się poza szlakami ale czy mogę rowerem po szlakach?
  • Czy są jakieś ograniczenia w poruszaniu się rowerem po zwykłym lesie? Tam gdzie odbywa się wycinka lasu tablice są jednoznaczne: “zakaz wstępu” i koniec. Natomiast szlaki rowerowe bywają poprowadzone ścieżką na szerokość człowieka. W skrajnych przypadkach, gdy na ścieżce leży dużo liści buka, ścieżkę ze szlakiem rowerowym bywa trudno w ogóle wypatrzyć! Czy zatem mogę jeździć po lesie dowolnie wybraną ścieżką czy są jakieś ograniczenia?

W ustawie o ochronie przyrody
Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
(…) 15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;(…)

Potrzebna jest tu wiedza, na co pozwolił RDOŚ wyznaczając szlak. Jeżeli w planie zadań ochronnych jest zapisane, że szlak jest pieszy i tak jest oznaczony, to raczej nie można.

Po zwykłym lesie (państwowym), oprócz ograniczeń z ustawy o lasach - można wszędzie. Chyba, że wyraźnie oznaczono, że nie (niektóre dojazdy pożarowe ze względu na swoją konstrukcję, przebieg są wyłączane całkowicie z ruchu. Choćby dlatego by żaden rowerzysta nie zginął pod kołami pędzącej do pożaru straży)

Trochę odkopię: wiadomo jak oznaczać nr dróg pozarowych? Jest jakieś zalecenie? W nazwie wpisywać czy jak?

ja taguję dojazd pożarowy x. Gdzie x to numer drogi.

Ewidentnie tag ref pasuje.

No nie do końca - niektóre drogi pożarowe mają nr drogi gminnej/powiatowej.
Zobacz tutaj nr dróg http://www.solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl/documents/427086/978981/Mapa+dróg+publicznych-Solec.jpg - i porównaj z tą mapką http://www.solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl/documents/427086/978981/MPP+w+N-ctwie+Solec+Kujawski/dfbc867c-edb9-41d8-a773-7ae0109fd065?t=1435237675826

Tyle jest na wiki na ten temat: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fire_Path

ref pasuje, ale z dodatkiem, np. ref:fire_path