Przykłady OSM 3D

To jest rzeczywiście problem, gdy ludzie chcą modelować w 3D. Istniejący opis na wiki niby powinien wystarczyć, jednak dla ludzi rozpoczynających modelowanie jest strasznie upierdliwe wyłapanie różnych niuansów które nie są explicite opisane na Wiki.

Pytanie w związku z tym do paru wyjadaczy: może napiszemy razem jakiś tutorial do modelowania 3D?

Na razie nie planuję bardziej systematycznej działalności typu tutoriale.

A co do testowego edytowania, to najwyraźniej źle zrozumiałem tę stronę - jest takie miejsce (choć nie sprawdzałem):

http://master.apis.dev.openstreetmap.org

Czy znany jest sposób tagowania, który pozwoli ustawić dom (dach) do góry nogami?

Niestety nie. Mam to opisane w specyfikacji, wiadomo jak to zrobić tylko ktoś by to musiał zrobić za frajer a brak takiego ochotnika. Jedyne rozwiązanie jakie widzę to akwizycja środków na ten projekt przez OSMF.

Martin Koppenhoefer próbuje rozpocząć dyskusję o sensowności modeli 3D w OSM:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2016-June/076116.html

Szczerze, też tak uważam. Proste modele (do poziomu LOD2) okej, ale nic więcej. Do rzeczy typu stadiony albo inne wielkie i skomplikowane obiekty OSM XML pasuje jak pięść do nosa. Warto by było rozejrzeć się za innymi reprezentacjami geometrii, chociażby poligony albo CSG.

Co do tego gdzie trzymać takie modele - może warto by było zrobić takie nasze OSMoźródła, połączenie Commons i Wikiźródeł. Mogłbyby tam wlatywać niekartograficzne informacje na otwartej licencji, które nie za bardzo nadają się do właściwej bazy OSM, a są przydatne - jak modele 3D (może nawet z teksturami), informacje specyficzne dla poszczególnych krajów (np. formaty adresów / kodów pocztowych, domyślne wartości dla pewnych tagów (PH/SH z opening_hours? :wink: ), a może nawet w przyszłości ustrukturyzowana ontologia tagów).

Spróbowałem swoich sił w 3d w Szczecinie - starając się nie “uszkodzić” poprawnych danych budynków. Obecnie próbuję "obrobić"budynek PŻM inaczej zwanego Pazimem i … mam problem w kwestii wyświetlania się tego budynku. O ile tu - http://osmbuildings.org/?lat=53.43289&lon=14.55624&zoom=18&rotation=35&tilt=45 - jest wyświetlany o tyle już tutaj - http://demo.f4map.com/#lat=53.4323990&lon=14.5563637&zoom=19&camera.theta=64.244&camera.phi=-114.878 - wyświetla się to w taki dziwny sposób.

Podaj link do samego obiektu w OSM.
Jestem leniwy dzisiaj :slight_smile:

Proszę (jeśli o to chodziło) https://www.openstreetmap.org/changeset/40470749

Wszystko jest ok. Tyle że f4 nie rysuje elementów building:part które znajdują się poza obrysem rzutu głównego budynku :frowning:

Jest to duża słabość takiego renderingu bo często budynki są ‘‘większe’’ na wyższych piętrach niż na parterze…

Dzięki - czyli musiałbym to ugryźć w taki sposób? https://www.openstreetmap.org/changeset/40144951

Musiałbym największa powierzchnię (piętro) zrobić outline zostawiając jednocześnie jako buildings obie kondygnacje parterowe które obecnie są outline?

Tak :frowning:

Dziś mi się jakoś udało ogarnąć budynek Pazimu. Hotel też prawie się udał ale tam muszę zajrzeć na spokojnie do parteru :(. Coś mi się rozjechało.
Zrobiłem to niestety jako budynki w budynku cały kompleks jako outline niestety jako building=yes zostawiając parterowe przyziemie jako także building=yes. Jakby co to proszę o sprawdzenie czy czegoś nie zchrzaniłem. Co do hotelu to jak uporządkuję parter to usunę name kondygnacji. Pobawiłem się też z budynkiem ZUSu trochę mi kolory nie pasują ale jakoś nie potrafię ich dokładniej dobrać.
http://osmbuildings.org/?lat=53.43229&lon=14.55736&zoom=17.6&rotation=12&tilt=32
http://demo.f4map.com/#lat=53.4328111&lon=14.5569566&zoom=18&camera.theta=67.395&camera.phi=-23.205

https://www.openstreetmap.org/changeset/40562954

no nieźle! Tylko pogratulować. Działaj tak dalej!

Cieszę się, że powstają takie fajne rzeczy także poza Warszawą.

Szkoda tylko że swoja pracę widać w różny sposób na obu mapach :(. Na jednej widac parking przy Zusie na drugiej nie, na jednaj budynek stoi zajefajnie - prawie jak w realu - na drugiej nie wiesz jak to ugryźć bo część budynku zamiast jednopiętrowa jest wysokości 3 kondygnacji :(. Powoli powoli się to ogarnia :(.

Tak się zacząłem zastanawiać, że w S3DB dotyczy budynków, a tymczasem są też inne struktury 3D otagowane inaczej, np. pomniki. Co z tą prowizorką?

Są też np. mosty i schody. Ludzie tagują pod renderer bo inaczej nie widać tego w F4. Sam jednak wiesz jak trudno jest w masie ludzi przepchnąć uzupełnienie czegoś…

Spokojnie, Marku =} , nie chodzi mi o żadne sianie paniki moralnej, tylko o zastanowienie co zacząć z tym robić na dłuższą metę. Sam też korzystam z tych skrótów, bo nic lepszego nie przychodzi mi do głowy, ale przyszedł moment, kiedy chciałbym to powoli prostować, a w szkicach S3DB ani F3DB nie rzuciło mi się w oczy nic, co by mi sugerowało jak zacząć to robić porządnie.

Może wystarczy używać :part=?