OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

W tym rzecz, że czasem wielu, a czasem prawie w ogóle. Jeśli jeszcze nie rozumiesz, że się nie da wybrać adresu bez wybrania nazwy ulicy, to sam zobacz. Zresztą na skrinie pierwszym masz szare pole dotyczące adresu, co świadczy dobitnie, że trzeba jednak wybrać ‘ulicę’.

Sprawdziłem to na swoim OsmAndzie, po wybraniu [Bukowsko] tak jak pisze maraf24, otwiera mi się od razu lista numerów. Nawet nie pyta o ulice. Być może faktycznie brakuje numerów których szukasz lub ich adresy widoczne na mapie mają złe tagowanie. Bez większej liczby szczegółów z Twojej strony ciężko to będzie ogarnąć. Próbowałem również wybrać inne warianty [Bukowsko - Łazy], [Bukowsko-Tokarnia] - również w tym przypadku OsmAnd przechodzi od razu do listy numerów bez pytania o ulice.
Ciekawostką jest to, że za pierwszym razem podczas wyszukiwania Bukowska w liście miejscowości pojawiła się lista zgodna z Twoim screenem. Natomiast po wyłączeniu i włączeniu ponownym lista miejscowości zawierała już tylko dwie pozycje [Bukowsko-Wieś] i [Bukowsko-Sanok]. Później nie udało mi się już uzyskać tego efektu. Ale generalnie u mnie działa bez zarzutu.

Edit:

Dopiero teraz zerknąłem na Twój pierwszy screen. Nie wiem której wersji OsmAnda używasz, ale u mnie poniżej pola [Budynek] są jeszcze dwa pola wyboru dotyczące czego OsmAnd ma szukać: [• Budynek] [• Skrzyżowanie]. Zapewne masz wybraną opcję skrzyżowanie i wtedy OsmAnd będzie uparcie czekał na nazwy ulic. Skasuj całą listę wyboru miejscowości do zera łącznie z krajem i zacznij wybierać jeszcze raz. Najpierw kraj i potem kolejne pozycje. Ale przełącz pole wyboru na końcu tej listy na [• Budynek] jeżeli będzie widoczne.

Okej, ale zobacz, że nie możesz wyszukać adresu Bukowsko 266 podając tylko dane ‘Bukowsko’ i ‘266’, bo musisz jeszcze wybrać tak zwaną w OsmAndzie ulicę - w tym wypadku ‘Bukowsko - Sanoczki’. I to wciąż nie rozwiązuje mojego problemu, ponieważ ta aplikacja wyklucza znalezienie wielu adresów typu wieś - numer, nie odróżniając zwykłych wsi bez ulic od miast lub wsi z ulicami (a taką są na przykład Długie czy Odrzechowa w powiecie sanockim, z którymi Bukowsko za wiele wspólnego, jeśli chodzi o ulice, nie ma).

Za bardzo sugerujesz się interfejsem OsmAnda. Tak, tam trzeba wybrać zawszę ulicę, ale dla miejscowości bez nazw ulic wybiera się w tym miejscu nazwę miejscowości, a nie ulicę. Dlatego wybierasz po raz drugi “Bukowsko”. Numeru 266 faktycznie nie znajduje - i to jest problem OsmAnda.
Jest już granica miejscowości, więc może wraz z nową bazą problem zniknie.

Tak na marginesie jedną z rzeczy które mnie na Podkarpaciu brakuje to właśnie granice sołectw/wsi. Skąd je bierzecie?

I ja właśnie o tym, że trzeba wybierać te podmiejscowości jakby, a nie Bukowsko.
Jakby się dało chociaż większość miejscowości ‘otoczyć’ granicami, żeby w OsmAndzie poprawnie działało, byłbym bardzo wdzięczny.

EDIT: Utworzyłem .obf z porannej wersji OSM i rzeczywiście, Bukowsko ma mniej opcji do wyboru w menu ‘ulica’, lecz kilka zostało (‘’, ‘Bukowsko (Brogówka)’, ‘Bukowsko (Łazy)’, ‘Bukowsko (Wólka)’, ‘Płonna’ i ‘Rymanowska (Miasteczko)’ - pod tym ostatnim nic się nie wyświetla, żaden numer). Reasumując, wytyczenie granic coś dało, ale nie jest satysfakcjonujące, bo ciężko znaleźć numer np. 98A.

Poradziłem sobie z brakiem miejsca w telefonie, wgrałem z powrotem OsmAnda i mam zonk z ładowaniem mapy. Ustawiłem, żeby była trzymana na karcie SD (/storage/extSdCard/osmand , kiedyś tak działało i jest tam prawie 8GB miejsca), a przy próbie sciągnięcia mapy Polski mówi mi, że 223 MB to za mało i odmawia sciągnięcia mapy. 223MB to wolne miejsce w pamięci wewnętrznej, widocznej jako /storage/sdcard0 . Coś jeszcze muszę przestawić, jakiś cache?

Posiadam bardzo dużą i szybką kartę pamięci w telefonie (128 GB) i chciałem pobrać sobie na nią jak najwięcej map państw zaczynając oczywiście od Europy no i pojawił się problem bo udało mi się pobrać wszystkie państwa Europy oprócz Włoch i jeżeli pobieram jakąkolwiek dodatkową mapę (czy to Włoch czy inną), to program nie chce się uruchomić i występuje błąd o zatrzymaniu programu. Natomiast używając programu z pobranymi wszystkimi państwami europy (oprócz Włoch i innych państw) wszystko działa poprawnie. Komuś udało pobrać się więcej map niż tylko z Europy i nic mu się nie zawiesza? Może program ma jakieś ograniczenia w korzystaniu zbyt dużej ilości danych mapowych? Mając dużą i szybką pamięć oraz szybki telefon chciało by się mieć jak najwięcej map offline (nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać) a program sobie nie radzi z taką ilością danych. Przynajmniej mapę całej Europy fajnie było by posiadać a z tego co widzę nie da się przekroczyć jakiegoś progu pobranych danych aby program funkcjonował, bo przy pobraniu ostatniego brakującego państwa Europy u mnie (Włoch) i przy każdym uruchamianiu się po kilku sekundach przestaje działać :confused:

A jesteś pewien, że telefon poprawnie obsługuje kartę SDXC czy jak to tam się nazywało?
Nie mam więcej pomysłów.

Oczywiście że tak. Jest to nawet dedykowana karta tego samego producenta co smartfon więc na pewno poprawnie obsługuje. Na poprzedniej mniejszej karcie robiło się tak samo. Może przyszłe nowa wersje OsmAnd coś w tej kwestii naprawią. Ale tak czy inaczej szkoda, bo myślałem że zaszaleję z ilością mapek offline :I

A producent zapewniał, że ten akurat smartfon obsłuży tak dużą kartę pamięci?

Nawet jeśli producent pisze coś odnośnie wielkości kart jakie może obsłużyć to w rzeczywistości okazuje się że obsłuży większe niż podane na papierze. Już nie raz ludzie stosowali większe pamięci niż podawane było w specyfikacji i karty działały poprawnie :). Sprawdziłem teraz i jest w specyfikacji na stronie że mój telefon obsługuje nawet do 256 GB pamięci (memory up to 256 GB ). Więc wina leży w ograniczeniach OsmAnd lub Androida. Nie ma szans aby była to wina nowoczesnego smartfona i szybkiej karty. Właśnie dlatego troszkę szkoda że mając takie parametry nie można sobie wykorzystać potencjału i pobrać np. więcej map. Głównie pewnie dlatego że jak na razie optymalizacja OsmAnd leży i kwiczy. Jego twórcy naprawdę powinni go zmodyfikować na tyle aby mapy renderowały się znacznie szybciej przy przybliżaniu itp, bo już pora ;). Również powinni przyspieszyć wyznaczanie tras, ale tu na szczęście można sobie ten problem zlikwidować i usprawnić programem BRuter.

Po ostatniej aktualizacji niestety zrezygnowałem z osmanda - właśnie z powodu wolnego renderowania map. A mam nie za szybki tablet. Został mi Locus (super) oraz do nawigacji Magic Earth (wystarczy).

A szkoda - bo to fajny program.

Z jakiego powodu nie cofniesz do poprzedniej wersji?

Z takiego że najpierw zacząłem szukać zastępnika :wink: a dopiero potem mnie olśniło, że mogę skorzystać ze starszej wersji :wink:

Taki kłopocik z OsmAndem mam ostatnio. Wpadłem na pomysł aby przenieść aplikację na kartę. To Spowodowało, że OsmAnd stracił kontakt z mapą (normalne, pozmieniały się ścieżki). No to mówię, dobra przeinstaluję dziada od zera. Wykasowałem wszystko, wyczyściłem foldery, i zainstalowałem na nowo. Po instalacji a przed pobraniem map przeniosłem aplikację na kartę. Ustawiłem ścieżki do map i pobrałem wszystkie potrzebne pliki. Program działa, widzi mapy, nawiguje, ale na mapach nie widzę budynków. W konfiguracji map budynki mam oznaczone jako widoczne. Nie widzę również numerów adresowych (chociaż nawigacja je widzi). Jak to zmienić?

Nie ściągnąłeś sobie czasem omyłkowo mapy w wersji samochodowej? Samochodowa jest o 2/3 lżejsza , bo ma usunięte prawie wszystko oprócz dróg, POI i numeracji adresowej.

Czy ja coś robię źle, czy też to normalne, że po wybraniu z listy polskich podpowiedzi głosowych OsmAnd bierze jakiś plik z polskimi napisami i próbuje mi go czytać po angielsku?

Zarówno Android, jak i OsmAnd są po polsku…

A masz zainstalowaną Ivonę z polskim głosem?

Teraz już tak, dzięki.

P.S. O ja Czerwony Kapturek, myślałem że w polskim androidzie będzie polski TTS.