Ochrona przyrody

Jeden szanowny pan z GDOŚiu w sposób telefoniczny w dniu dzisiejszym uświadomił mnie o kilku faktach

  • udostępniają wszystkie informacje jakie tylko prawnie mogą i ich baza jest kompletna. Jedyny warunek to by informacje z terenu spływały do nich regularnie jak prawo zobowiązuje wszystkie jednostki terenowe by tak uczyniły zaraz po tym jak uchwałą podejmą decyzję ustanawiającą np. kolejne Pomniki Przyrody
  • baza pomników przyrody wcale nie oznacza, że są w niej ujęte wszystkie najokazalsze drzewa, gdyż stosowna decyzja rady gminy po prostu nie została dla szeregu z nich podjęta i są środowiska “tree hunterskie”, które się zajmują zbieraniem tego typu informacji by wyłuskać równie okazałe drzewa, które zasługiwały by na to miano lecz stosowna decyzja na szczeblu lokalnym nie została jeszcze podjęta. Szybkie wyszukiwanie doprowadziło mnie do strony http://www.rpdp.hostingasp.pl/ która zawiera wiele danych o takich przypadkach, dane o obwodzie etc jak by ktoś był skłonny je również w OSM uzupełniać
  • Dane z GDOŚ wykorzystałem w formie WMS, lecz udostępnione są również w postaci jak kolega Arnebius wcześniej zauważył pozwalającej na bezpośredni import do OSM. Liczę, że znajdzie się jakaś dusza, która te dane zaimportuje, gdyż jak widać po mapie http://osmapa.pl/w/przyroda/?lat=52.24125&lon=18.44604&zoom=7&ol=D są w tym przypadku cały czas duże braki
  • Zachęcają do korzystania z danych gdyż po to są dla OSM również

@Arnebius nie widzę powodu dla którego dane o użytkach ekologicznych czy podobnych miały by być nie wprowadzane. Kwestia odpowiedniego tagowania

Za pomocą overpass uruchomiłem kwerendę “leisure=nature_reserve and protect_class!=*” W rezultacie pokazało się kilka rezerwatów, które musiałem pominąć wcześniej dodając do nich protect_class=4 co już poprawiłem oraz niewielka ilość innych terenów oznaczonych jako leisure=nature_reserve z których na palcach można było policzyć te opisane jako użytki ekologiczne lub będące w ich miejscach. Niniejszym uważam spokojnie można by zaimportować bazę użytków z GDOŚ http://sdi.gdos.gov.pl/wfs?SERVICE=WFS&VERSION=1.0.0&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=GDOS:UzytkiEkologiczne&SRSNAME=EPSG:2180&outputFormat=shape-zip&format_options=charset:windows-1250

Po lekturze http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dprotected_area stwierdzam, że nie ma szans by ktokolwiek dał radę przeglądnąć wszystkie ~7500 obszarów i ustawić odpowiedni dla danego obszaru kod 6 czy 11-15 więc uważam najrozsądniej będzie przy imporcie dać protect_class=19. Myślałem również nad używiem protect_class=6, ale tak średnio mnie pasuje do definicji https://pl.wikipedia.org/wiki/U%C5%BCytek_ekologiczny przynajmniej dla większości obszarów

Propozycja oznaczenia:

  • gid=(zgodnie z danymi z importu)
  • kodinspire=(zgodnie z danymi z importu)
  • name=(zgodnie z danymi z importu)
  • protection_title=Environmental use
  • protection_title:pl=Użytek ekologiczny
  • protect_class=19
  • source=Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Prośba by importu dokonał bardziej doświadczony w importach użytkownik, gdyż sam jak bym nie próbował to pliku .shp nie zaimportuje do JOSM tak by poprawnie wyświetlały się w nim polski litery, a prawdopodobnie trzeba by przeprowadzić konwersję pomiędzy CP1250 a UTF8, gdyż jak mniemam dane w tym formacie będą bardziej pożądane w OSM.

Tak jak kolega wmyrda zauważył problem z pomnikami jest złożony i te dane które publikuje GDOŚ nie są doskonałe o czym też kilka postów wcześniej wspominałem, ale ważne jest że są i do tego ogólnodostępne.
Kolejny temat to tagi dla tzw. mniejszych form ochrony przyrody czyli użytków ekologicznych, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych czy ktoś ma propozycje jakie tagi należałoby tutaj dodać szczególnie w odniesieniu do opisu tagu boundary=protected area.
Poza tym ponawiam prośbę o importy granic rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, a szczególnie parków narodowych poniżej podaję link do geoserwisu z granicami Białowieskiego Parku Narodowego na tym przykładzie widać jak duże błędy są na OSM w stosunku do granic obszarów chronionych:
Geoserwis

Co do rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, czy parków narodowych to w zasadzie importy zostały dokonane już dawno. Kwestia weryfikacji na ile te podkłady odpowiadają danym obecnym w OSM. Sporo rezerwatów pooprawiałem, choć jest tam nadal trochę do zrobienia. Wierzyć się nie chce, że ważniejsze obiekty jak parki narodowe miały by źle wyrysowane granice. Aż się przyglądnę.

Co do p_c=19 to zakładam, że skoro dłuższy czas nikt z inną propozycją nie wyszedł to zapewne należy uznać ją za rozsądną. Inne tagi z boundary=protected są raczej niepotrzebne może poza protected=yes

EDIT Przejrzałem podkład z parkami narodowymi i się załamałem. Podjąłem próbę ręcznej poprawy dla Bieszczadzkiego PN http://www.openstreetmap.org/changeset/39494999 , ale jak zobaczyłem że do jego pełnej poprawy należało by się pobawić jeszcze kilka dni, a kolejne parki wyglądają jeszcze gorzej to faktycznie warto by te granice zaimportować na nowo, gdyż szkoda czasu na takie bawienie się gdzie zresztą dużo dokładniejsze dane są dostępne.

Warto by ktoś doświadczony z granicami administracyjnymi się temu również przyglądnął gdyż jest sporo również niezgodności na granicy kraju, a tego wolałem nie ruszać.

No niestety dane są tragiczne co pokazuje m.in. mój link z poprzedniego postu w odniesieniu do Białowieskiego Parku Narodowego, reszta też jest w kiepskim stanie poprawiłem na swoim terenie Karkonoski PN i PN Gór Stołowych ale to była ręczna trochę bezsensowna robota na podkładzie WMS w JOSM, dlatego po raz kolejny ponawiam prośbę o importy co też poparł w powyższym poście kolega wmyrda.
Jeśli chodzi o zmianę kodowania plików shp z CP1250 na UTF 8 to służę pomocą można to zrobić np. w QGIS-ie, tylko potrzebuję osoby która się podejmie importu przez JOSM danych z GDOŚ.

Powodzenia życzę z ręcznymi poprawianiem. Przy Bieszczadzkim PN załadowałem do JOSM za pomocą overpass kwerendę dla boundary=national_park i jak już myślałem, że mam co nieco gotowe to wywaliło mnie kilkadziesiąt konfliktów, które musiałem poprawiać, gdyż okazało się że dana linia to sklejona jest z innymi obszarami i tak po prostu usunąć czy przesunąć węzłów się nie da, więc przy każdym konflikcie na wszelki wypadek wróciłem do poprzedniej wersji. Przy granicach rezerwatów na takie problemy napotykałem jedynie sporadycznie.

Wymyśliłem by rysować na nowo przepisując odpowiednie tagi i pozostawiając starą pustą relację gdyż tak było znacznie szybciej. Nie kasuję starej relacji całkiem by w razie czego było do czego wrócić. Może nie jest to najodpowiedniejsze podejście, ale lepiej nie umiem…

Poproszę o opracowanie tagu dla obwodu drzewa, bo wstrzymuję się z dodawaniem pomników przyrody choć mam sporo danych o wymiarach robionych osobiście jak i urzędowych.
Jak pisałem w Polsce obwód mierzy się na wysokości 130 cm, co jest w sprzeczności z zaleceniami wiki (100 cm).
Brak “polskiego” tagu dla circumference (pierśnica) musi doprowadzić do chaosu i nawet już dziś dane wprowadzone do OSM mogą być wadliwe, bo mało kto zauważy różnicę w metodach pomiaru.
Aby oddzielić dane jednoznaczne od niepewnych (zbyt ogólnych), należałoby używać np. 3 tagów
circumference=*
circumference:100=*
circumference:130=*

A może lepsze jest circumference_130=* ?

Istnieją drzewa wielopniowe i podaje się kilka obwodów dla jednego drzewa (pomnika).
Jaki tag drzewa dla formy np. 2-pniowej?
Należałoby ustalić, że np. do tagu ogólnego circumference=* podajemy obwód najgrubszego pnia.
Jak tagować poszczególne pnie np. circumference:130_1 (circumference_1:130)?
To samo dotyczy wysokości height_1 , height_2… Tag musi jasno łączyć nr pnia we wszystkich parametrach.
Jaki tag dla formy: żywe/obumarłe/korona z licznym posuszem czasem podawanym w %)
Podaje się czasem stan zdrowotny w skali ocen: bardzo dobry, dobry, …

Pomiar obwodu a szczególnie wysokości robiony bywa nieprecyzyjnie, interpolowany ze zdjęcia lub niezgodnie z zasadami opracowanymi przez przyrodników o czym na końcu.
Czy można poprzedzać tagi np. est_circumference, est_height ?
Czy tak samo źródło każdego tagu można poprzedzać source:circumference= ?
Czy są jakieś standardowe values dla source np urzędowe dane, pomiar osobisty?
Może by opracować wykaz polskich źródeł (bo ja do dziś nie wiem co to urban lub urban atlas itd) np. GDOS, WMS_GDOS, starostwo itd

Jaki tag dla wymiaru uśrednionego dla grupy np średni obwód drzewa w alei pomnikowej liczącej ponad 100 drzew(średnia wysokość)?
Jak podawać przedział wysokości (średnicy) np. aleja wysokość 15-25 m?
Pomnikowy dąb czy topola mają zwykle ponad 450 cm obwodu, podawanego z dokładnością do 1 cm, a to przy średnim wieku 280 lat oznacza przyrost roczny ponad 2 cm.Jeśli pomiar był robiony 10 lat temu to błąd będzie tak wielki że trudno będzie zidentyfikować właściwe drzewo w grupie drzew.
Przydałby się tag daty pomiaru np. circumference_2016 co jednak kłóciłoby się chyba z cirrcumference_1:130_2016 (nr pnia, wysokość pierśnicy, data pomiaru).
Problemów jest więcej jak wpis do rejestrów międzynarodowych, data posadzenia, wiek szacowany z grubości, ref w spisach wojewody, data uchwały, własność, access itd) jednak najważniejsze jest ustalenie szablonu dla tagu circumference_130, bo bez niego wprowadzamy nieprawdziwe dane.

Metoda pomiaru obwodu.
Szukamy na dole, w którym miejscu pnia grunt jest najwyżej.Pomijamy sztuczne kopce.Od tego punktu wyznaczmy pierśnicę 130 cm ponad nim. Tam mierzony pomiar obwodu może być trudny jeśli występują jakieś ułamane gałęzie. Wtedy na poziomie 130 cm układamy taśmę tak aby odnaleźć najmniejszy obwód

Może kiedyś kolega marimil zrobi wizualizację kompletności Pomników przyrody w oparciu o stany podawane na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_przyrody Dla dolnośląskiego mógłbym policzyć ile PP jest w każdej gminie (średnio 10).

Jak dla mnie to jak byś miał chęć przygotować odpowiednią propozycję na wiki to ode mnie masz poparcie jakikolwiek tag byś nie wymyślił i zastosował :wink: Raczej nie ma się co martwić, że te informacje pojawią się w nawigacjach i autonomiczne auta będą na tej podstawie próbować omijać auta w lesie :slight_smile:

Tak swoją drogą to pomniki przyrody to nie tylko drzewa, ale również wodospady, głazy narzutowe czy skałki. Najłatwiej je dodać robiąc import z bazy GDOŚ, gdyż dodatkowo zawiera ona takie informacje jak rodzaj pomnika czy jego nazwę jak jest obecna. Wziął bym się za to, ale nie che mnie się tworzyć nowego konta specjalnie pod importy :wink: A jak już import będzie zrobiony można bawić się w obwody drzew. Tak było by zdecydowanie najszybciej

Import pozycji 36.000 drzew można zrobić prosto, a gatunki i inne parametry można już robić ręcznie.
Im później się ktoś za import zabierze, tym więcej będzie dubli do usuwania.

Rozumiem, że jakiekolwiek tagi byśmy nie zaproponowali to da się je później łatwo skonwertować do tagów jakie zaproponuje wiki OSM.
Do usuwania dubli zapewne nadadzą się programy typu strażnik pozycji jakie koledzy używają do kontroli pozycji hydrantów, chyba pikietażu, lasów i stacji rowerowych.

Braki w renderze można by ominąć przez name np. Lipa pomnikowa z XIIV w. ale już były groźby usuwania pomników pod pozorem walki z tagowaniem pod render.

Do krótkiego importu nie potrzeba konta co widać po nazwach userów zajmujących się importami.
W końcu to 2000-4000 PP na województwo więc wystarczy 10 małych changesetów.
W OSM jest już chyba 470 000 PP więc jakiś render mógłby się tym zająć, a nawet automatem ocenić wybitność PP porównując gatunek z obwodem i wysokością w celu podbicia rekordzistów.

Nawigacje walczą o rynek np. wprowadzając budynki 3D, to może i atrakcje turystyczne nie będą pomijane gdy ktoś wykorzystuje auto do poznawania regionu (turystyki).
Mapy turystyczne w temacie PP przegrywają z wektorówką, bo ikona drzewa mająca 3 mm daje błąd w skali 1:50.000 150 m, co czyni nieraz bardzo trudne odszukanie drzewa w obszarze zadrzewionym.

Skoro istnieją różne gry GPS jak geocaching to w oparciu o mapę PP może się rozwinąć poszukiwanie drzew, które zaczęły już spełniać normy wpisania na listę PP w oparciu o te kryteria grubości https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_przyrody.
To takie odkrywanie obiektów geograficznych (choć bez prawa nadania nazwy), połączone z nauką rozpoznawania gatunków w czym mogłaby być pomocna jakaś apka do rozpoznawania liści jak ta http://kopalniawiedzy.pl/iPhone-iPad-Leafsnap-drzewo-roslina-lisc,13238

tak ku pamięci:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Marek_kleciak/Tree_table

Spędziłem trochę czasu z naukowcami od dendrologii (nauka o dendrach) na przygotowanie tego schematu. Od strony ich wymagań ten schemat jest spójny. Proponuję go używać.

Jak zwykle mam wątpliwości co do oznaczania wieku - zwłaszcza jeśli chodzi o młodsze drzewa. Lepiej tagować szacowany rok albo zakres lat (czyli zamiast 1-10 lat dać np. start_date=2005-2015), bo to się nie zmieni.

szacunek, naprawdę napisane z rozmachem. Tyle, że w życiu bym do tej strony nie dotarł gdyby nie odnośnik w wątku.

Co do wieku to też skłaniam się jak i dyskusja na stronie by korzystać w miarę możliwości ze start_date, które jest dużo bardziej rozpowszechnione i prostsze w użyciu, choć i tu by można zapewne wymyślić np. “estimated_age:2015=25”. W ten sposób ten pomiar też się nie zmieni, gdyż będzie wiadomo, że danego roku ktoś drzewo ocenił na konkretny wiek, ale po co sobie utrudniać.

Co do obwodu to tak swoją drogą o ile może się różnić pomiędzy wysokością 1.3m czy 1m dziesięć cm, chyba nie więcej? Po za tym te dane za jakiś czas też muszą stać się nieaktualne jak i te o wieku drzewa.

Młodsze drzewa zwykle mają datę posadzenia (np. podczas budowy pałacu) czy założenia ogrodu.
Stare mają czasem wiek w dokumentach, że np. król czy Napoleon pod nim biesiadował.
Ludzie nie zdają sobie sprawy co to znaczy, że drzewo ma 600-700 lat, czy nawet 1300. Bywają drzewa starsze niż niejedna cywilizacja.
Turyści zachwycają się rozpadającym się spichlerzem czy pałacem gdzie cegły zmurszały po 150 latach i dach się zapadł, a obok często stoją 350 letnie lipy pamiętające potop szwedzki. Błąd 50-100 lat dla kilkusetletniego drzewa jest i rzadki i mało istotny.
Ważne aby ludzie rozumieli, że mizerny cis ma 700 lat a okazały dąb zaledwie 150-200. Wiele drzew ma jeszcze swoistą funkcję dla jakiej zostały posadzone.Warto by linkować do zdjęć czy podań o historii drzewa. Może kiedyś takie drzewa doczekają się skaningu laserowego aby je uwiecznić i na wypadek pożaru odtworzyć w drukarce 3D
http://www.w-ogrodzie.com/10-pazdziernika-dzien-drzewa/

W dobie dronów takie okazy powinny mieć dokumentację nie tylko zdjęciową.
Może zainspirujemy kogoś do stworzenia portalu z filmikami, bo drzewa się źle amatorsko fotografuje z gruntu.
Kiedyś OSM pewnie będzie miało mikrozdjęcia obiektów na 20 zoomie.
Na dziś google robi pod render( czyli dla ludzi) a my stoimy.
http://www.gazetawroclawska.pl/komunikacja/a/google-wprowadza-na-swoja-mape-rozklad-komunikacji-miejskiej-wroclawia,10058214/
Ja jeszcze nie widzę tej funkcjonalności. Zakładkę “Transport publiczny” mam niepodświetloną

Zatem pytanie jak tagować szacowany rok. Jest rozbudowane tagowanie dat dla start_date gdzie występuje chyba “około”
Pytanie jak zaznaczyć czy te “około” wyznaczyliśmy sami z tabel obwodu, czy to wynika z dokumentów?
Pewnie source:start_date ale co w "wartości klucza?
Powinniśmy mieć na wiki spis krajowych źródeł aby rozszyfrować skróty.Jest taka mnogość WMSów, że im też moglibyśmy nadawać klucze rozpoznawcze i podawać kiedy było ostatnio aktywne dane źródło, a pewne dokumenty publiczne archiwizować w ogólnodostępnej chmurze, bo serwisy padają lub zmieniają adresy.
Co wolno zaznaczyć w name?

  1. Lipa pomnikowa z XIIV w.
  2. Dąb 32 m
  3. Dąb 4,72 obw.
  4. Najgrubsza topola w Polsce (województwie)
  5. Najstarszy cis w Polsce
    Może nadajmy jakieś refy i dodajmy je do zdjęć na wiki aby PP dało się wyszukać w OSM. Np. 3 literowy wyróżnik powiatu (z tablic rejestracyjnych aut) i trzycyfrowa liczba (średnio 100 na powiat) a zakończyć 3 literowym wyróżnikiem gatunku, który nie jest niezbędny do identyfikacji
    Można przyjąć numer pozycji ze spisów wojewody ale trzeba ustalić czy to stale numery.
    PTTK jakby miał jakąś bazę PP, to mógłby ustanowić odznakę, a wtedy OSM byłaby najlepsza do dotarcia.
    A może ktoś wyjaśniłby jak wykonać nakładkę na mapę pod androidem, bo to chyba nie wymaga silnego kompa? Jako GPX lub z ikonami?
    Może stowarzyszenie udostępni nakładkę z fixme itp., aby systematycznie usuwać w terenie wątpliwości czy braki, bo wiele jest nierozwiązanych latami gdyż są niewidoczne w nawigacjach.

Wmyrda, masz rację. Start_date jest lepszy od age. Zmienisz to w proposalu? Co do obwodu drzew, to mają one logarytmiczną krzywą wzrostu. Znając ich wiek i obwód z wysokością można statystycznie określić ich wygląd na krzywej czasu.

Ze względów zawodowych wiem o tych danych trochę więcej, więc czuję się wywołany do odpowiedzi.
Dane o pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych dostępne w GDOŚ pochodzą z projektu “Weryfikacja i aktualizacja informacji przestrzennej i opisowej o pomnikach przyrody i użytkach ekologicznych…” (szczegóły można sobie wyszukać w sieci). Skupię się teraz na pomnikach przyrody.

Dla każdego pomnika były zbierane dane o wiele szersze niż widoczne w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody, na stronie http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ i przez WFS (czy też dostępne w plikach shp na stronie http://www.gdos.gov.pl/dane-i-metadane)).

Pomniki przyrody podzielone są na punktowe (drzewa, głazy, wodospady…) i powierzchniowe (tych jest mało, np.: fragment parku, zbiornik wodny, jar).
Pomniki przyrody podzielone są na pojedyncze (drzewo, głaz, wodospad…) i złożone (aleja drzew, skupisko drzew, skupisko głazów) bo tak jest w aktach prawnych (oznacza to np., że w alei każde drzewo może być osobnym pomnikiem albo cała aleja to jeden pomnik). Co ważne, dane były zbierane osobno dla każdego obiektu nawet jeśli pomnik jest złożony.

A zbierano kilkadziesiąt parametrów, niektóre są kompletnie bez znaczenia dla OSM ale niektóre bardzo przydatne.
Z roboty mnie chyba nie wywalą jak zdradzę co to za dane /w ukośnikach przykładowa wartość/ (pogrubiłem te, które moim zdaniem są interesujące dla OSM):

  1. LP /344/
  2. NR RDOŚ /328/
    3. Nazwa pomnika /-/
    4-11. woj., pow., gm., obręb, teryt, nr. działki (to co w akcie prawnym, nawet jak jest błędne/nieaktualne), opis lokalizacji /Dłutów Poduchowny, przy kościele/, forma własności /parafia rzymsk.-kat./
    12. data utworzenia /1998-08-19/
    13-41 liczba aktów prawnych i kolejne akty prawne (nazwa, miejsce publ., data, dziennik…)
    42-43. wykaz wsp 1992 i 2000
  3. powierzchnia z aktu (dla powierzchniowych)
  4. nadzorujący obiekt
  5. forma żywa/nieożywiona /żywa/
  6. rodzaj /drzewo/
  7. pojedynczy/skupisko /skupisko/
  8. liczba obiektów na mapie /5/
    **49. nazwa polska /344_1:Lipa drobnolistna; 344_2:Lipa drobnolistna; 344_3:Lipa drobnolistna; 344_4:Lipa drobnolistna; 344_5:Dąb czerwony/
  9. nazwa łacińska /344_1:Tilia cordata; 344_2:Tilia cordata; 344_3:Tilia cordata; 344_4:Tilia cordata; 344_5:Quercus rubra/**
  10. drzewo igl./liśc./inny /liściaste/
  11. opis /1 Dąb szypułkowy, 4 Lipy drobnolistne/
    **53. pierśnica cm /344_1:611; 344_2:552; 344_3:448; 344_4:528; 344_5:315/
  12. wysokość m /344_1:32; 344_2:32; 344_3:29; 344_4:30; 344_5:3/
  13. długość, szerokość, wysokość (przy tworach przyrody nieożywionej)**
  14. szacowany stan zdrowotny /344_1:1; 344_2:1; 344_3:1; 344_4:1; 344_5:3/ (0=martwe, 3=super)
    57-58. zagrożenia, działania ochronne i pielęgnacja
  15. oznaczenie /344_1:oznakowany tabliczka niezgodna z rozporządzeniem; 344_2:oznakowany tabliczka niezgodna z rozporządzeniem; 344_3:oznakowany tabliczka niezgodna z rozporządzeniem; 344_4:oznakowany tabliczka niezgodna z rozporządzeniem; 344_5:nieoznakowany/
  16. ochrona międzynarodowa /nie/
    61-63. aktualna lokalizacja (działka LPIS), aktualna lokalizacja (działka PODGiK), uwagi do uchwał
  17. uwagi ogólne /5-brak szypułkowego, jest czerwony/
  18. GUID
  19. Identyfikator.

Poza tym jest oczywiście geometria obiektów i zdjęcia.

Dopytam czy jest możliwość udostępnienia tych danych dla OSM i zebrania ich ze wszystkich województw do kupy. Jeśli tak, to mogę je wstępnie obrobić i podszykować do importu do OSM. Samego importu się nie podejmę bo nie mam o tym pojęcia.
Baza teoretycznie powinna być kompletna, wiadomo że kompletna nie jest i zawiera trochę błędów ale nie jest źle. Na stronie http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ udostępnione zostało narzędzie do zgłaszania błędów (po lewej, na dole) i mam nadzieję, że baza będzie żyła i dążyła do ideału. Dodam jeszcze, że w Geoserwisie GDOŚ można włączyć podkład z OSM (jest atrybucja) :).
Aha, lojalnie ostrzegam, że mogę działać z opóźnieniami.

No to można by z tego zrobić przepiękną wizualizację.
Raz coś takiego jeden chłopak mi zrobił wg. schematu zaproponowanego na stronie
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Marek_kleciak/Tree_table

Użył do tego programu ArchiCAD którym wtedy konwertowaliśmy dane 3D.
Dostałem od Hamburga, tj. wydziału odpowiedzialnego za roślinność miejską wszelkie drzewa i krzewy opiane jako tabela atrybutów wraz z współrzędnymi geograficznymi no i szczęka mi opadła. Dopiero wtedy model 3D nabiera życia.

Potrzebujemy do tego własnego renderera 3D tak by nie wisieć na pasku f4.
Jestem pewnie, że na taki cel udało by się znaleźć dofinansowanie. Realizowało by to stowarzyszenie OSM Polska. Fachowców od 3D mamy, obydwoje z Zielonej Góry: Kendzi i Skyraster. Poza tym f4 ostatnio napisało jakiej technologii używają:

it’s in CGAL which is used by SFCGAL which is used by PostGIS which is loaded by PostgreSQL.

@marek
Za edycję wiki się nie biorę gdyż próbowałem tego jedynie raz jak na angielskiej wersji ktoś stworzył stronę o mnie. Niestety powielił błąd z datą urodzenia i z tego powodu zebrałem się po kilku latach by ten błąd naprawić po czym specjalnie się na wikipedii zarejestrowałem i datę poprawiłem po czym cofnięto moją zmianę jak rozumiem jako wandalizm :slight_smile: Od tego czasu mam pewien uraz do wiki i z definicji ich nie poprawiam :wink: Niemniej skoro jest tyle głosów zgodnych by to poprawić myślę, że znajdzie się jedna dusza co treść propozycji poprawi

@tomalos
Importu się podejmę lecz lepiej jak on przy pomnikach nadal będzie podzielony na województwa gdyż trzeba będzie importowaną bazę zintegrować z tym co już jest w OSM a tu mamy wszystkie pomniki w Podkarpaciu, które wyrysowałem z WMS i po kilkadziesiąt pomników w pozostałych województwach. A siłą rzeczy prościej będzie weryfikować po kilkadziesiąt pozycji niż wszystkie na raz.

Sam import jest prosty choć czasochłonny, gdyż będzie należało wyciągnąć dane poprzez overpass dla danego obszaru. Dla pomników będzie to każdy obiekt w województwie, który zawiera frazę denotation=national_monument i eksport wyniku do JOSM. Eksport ten porównujemy z przygotowanymi danymi do importu (tu ważne by tagi name były w formacie nowszym niż CP1250, gdyż taki plik shp jak wczytałem do JOSM to widziałem w nim jedynie krzaczki zamiast polskich znaków. O ile wiem odpowiedni będzie UTF8) i po wyrzuceniu duplikatów i odpowiedniej zmianie tagów jak “nazwa” do “name” dodajemy do OSM.

Nie wiem jak dane w rubrykach wyglądają, ale IMHO dane z tych pozycji również w OSM mogły by być przydatne

44. powierzchnia z aktu

rezerwaty czy parki narodowe po importach z EEA zawierają te dane, więc jak znany jest obszar to również inne chronione obszary by mieć je mogły

46. forma żywa/nieożywiona /żywa/

potrzebne jako takie nie jest, ale łatwiej wtedy będzie odfiltrować dane w bazie zgodnie z tym co kto chce uzyskać np. “znajdź formy nieożywione” zamiast “znajdź skały oraz znajdź głazy oraz znajdź wodospad”.

46. rodzaj /drzewo/ 

w sumie oczywiste, że jak dokonamy importu to potrzebujemy odpowiedni tag główny znać np. natural=tree

60. ochrona międzynarodowa /nie/ 

jeśli takowa dla któregoś z pomników jest ustanowiona byłby to doskonały kandydat by oznaczyć go jako “protect_class=98 lub protect_class=99” zgodnie z resztą z wytycznymi http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dprotected_area

Kibicuję by te dane (zwłaszcza te które pogrubiłeś) móc udostępnić gdyż do niedawna miałem przekonanie, że tylko ja się zajmuję tematami przyrodniczymi w OSM a jak widać po tym wątku grono to nie jest wcale takie wąskie :slight_smile:

Wiki poprawiłem już…
Tak więc najtrudniejsza przeszkoda została pokonana, działajcie! :slight_smile:

Przynajmniej nie w wyniku podpalenia http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/wichura-powalila-najstarszy-dab-szypulkowy-w-polsce,204180,1,0.html A tak swoją drogą jak ten fakt powinien mieć odzwierciedlenie w tagowaniu? http://www.openstreetmap.org/node/441396698

Jestem po konsultacjach i uprzejmie donoszę, że dane o pomnikach przyrody, które posiada GDOŚ będzie można wykorzystać w OSM. Zresztą GDOŚ chętnie podzieli się danymi o wszystkich formach ochrony przyrody (pomijam ochronę gatunkową roślin, zwierząt i grzybów, przynajmniej na razie).

Potrzebuję jednak porady jak do tego podejść możliwie najbardziej racjonalnie. To na czym zależy GODŚ i poszczególnym rdoś to utrzymywanie możliwie dużej spójności między tym co będzie w OSM i co będzie dostępne w geoserwisie GDOŚ. Społeczność OSM będzie zaimportowane dane edytowała i je poprawiała (co samo w sobie jest oczywiście dobrym zjawiskiem). Równolegle GDOŚ razem z poszczególnymi rdoś będą poprawiać i uzupełniać swoje dane (docieranie do nowych aktów, naciski na gminy, narzędzie do zgłaszania błędów w geoserwisie itp.). Obie bazy zaczną żyć swoim życiem i z czasem bardzo się od siebie oddalą (a to by było złe).
Na razie przychodzi mi do głowy unikalny klucz, po którym można będzie co jakiś czas połączyć i porównać dane. Czekam na inne propozycje albo rozwinięcie tej.

mwydra
Kodowanie znaków w shp to nie problem, mogę przygotować dane w dowolnym kodowaniu. Niekiedy problemem może być sam format Shapefile, który ma ograniczenie do 254 znaków w jednej komórce ale mogę te dane wrzucić do dowolnego (no prawie) formatu GISowego obsługiwanego przez GDAL/OGR.

Przekonałeś mnie, przychylam się, żeby podzielić dane województwami, tylko w łódzkim jest 9200 obiektów, więc lepiej jeść małymi łyżkami, żeby się nie udławić.

Co do powierzchni z aktu, formy (żywa/nieożywiona), rodzaju (drzewo), to rzeczywiście warto te dane wykorzystać, natomiast wątpię, żeby którykolwiek pomnik przyrody miał w ochronie międzynarodowej wpisane TAK (ale jak uda mi się zebrać dane to oczywiście sprawdzę).

marek kleciak
A do takiego renderowania 3D można by też wykorzystać stan zdrowotny drzewa (w skali od 0 do 3, 0=martwe, 3=super)?