Wyświetlanie na domyślnej mapie

W obu przypadkach problemem jest tak naprawdę pocięcie drogi. Należałoby sąsiednie odcinki drogi o tej samej nazwie połączyć w całość i dopiero wyświetlać nazwę.

Niestety w przypadku Długiej we Wrocławiu to nie jest wyjście - na tej ulicy są naniesione pasy, a ich układ zmienia się z odcinka na odcinek.

Miałem na myśli łączenie wirtualne, robione przez osm-carto na potrzeby wyświetlania tylko nazwy. Prościej by jednak było spiąć takie odcinki relacją.

Tworzyć relację tylko dla renderowania to hmmm. mapowanie pod render? :wink:

Tak samo można określić sztuczne połączenia chodników z drogami, by tworzyły spójną sięć, jako mapowanie pod render-w tym przypadku routing.

EDIT:
No proszę, już nawet jest taka relacja: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:street

Podczas edycji Arboretum w Bolestraszycach tereny na północ wcześniej dodałem jako landuse=orchard. Będąc na miejscu oraz spoglądając na mapę http://www.bolestraszyce.com/images/plany/arboretum%20plan_1.jpg dostrzegłem że bardziej poprawne będzie landuse=plant_nursery. Ku mojemu zdziwieniu tak oznaczony kawałek terenu na mapie widoczny nie jest. Są jakieś tego przyczyny? Tylko nie mówcie proszę o braku kolorów, a element IMHO wydaje się dość istotny

Tak mnie przyszło do głowy, że by w sytuacji jak ta http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.37873/16.96621 dla parkingów z niewielką ilością miejsc parkingowych ograniczyć wyświetlanie literek P. Dla parkingów gdzie mamy również ustawione “capacity<5” by wyświetlać jedynie na w dotychczasowym kolorze ich obszar ale niekoniecznie by pojawiała się ikona P. Z pewnością poprawi to czytelność.

Problem w tym, że nie wiemy jak odróżnić małe od dużych. Duży parking może wcale nie mieć dodanego tagu z pojemnością. Ale owszem, bardzo bym chciał takie małe pozbawić literek i dlatego się zastanawiałem jak odróżnić różne rodzaje parkingów i kombinowaliśmy coś z miejscem parkingowym vs parking, oficjalne vs nieoficjalne, ale jak dotąd nie doszliśmy do sensownego uogólnienia.

W razie czego polecam dalsze pomysły wrzucać do tego wątku:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=53727

Ok, problem jest chyba bardzo prosty w sensie wizualnym - na tym poziomie przybliżenia przestaje działać limit powierzchni parkingów, który filtruje pokazywanie literki na zbyt małych obszarach:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/amenity-points.mss#L310

więc wystarczy przesunąć bezwzględne wyświetlanie powiedzmy z poziomu 17 na 18, bo wtedy nawet na najmniejszym parkingu literka się cała mieści, co wydaje mi się sensowną regułą:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/amenity-points.mss#L1038

Inna sprawa, że nie rozumiem czemu te dwa bloki kodu są tak daleko od siebie i czy nie lepiej by było w ogóle zrezygnować z tego drugiego - podejrzewam, że nie, bo tam jest pewnie zawarte wyświetlanie parkingów punktowych (których jest prawie 300 tysięcy). Mateusz, co ty na to?

Pomysł z wykorzystaniem capacity z pewnością nie rozwiązał by wszystkich problemów, ale jasne jest że im więcej dodanych tagów tym i render ma łatwiej. Stąd pomysł by przynajmniej te obszary oznaczone jako parking wraz z tym tagiem capacity w swoisty sposób wyświetlać, gdyż można by je traktować jako dane bardziej kompletne. Przy okazji być może zmobilizowało by to przynajmniej część maperów do dodawania dodatkowego tagu.

Można by to połączyć z pomysłem przesunięcia renderowania z 17 na 18 na zasadzie od 18 literkę P widzimy zawsze, a powyżej tylko wówczas gdyż ustawione jest capacity powyżej (tu wstawić odpowiednią cyfrę ja przyjąłem 5).

Z pewnością nie rezygnował bym z wyświetlania w każdym przypadku na z17, gdyż będzie sporo protestów czemu P na wielkim parkingu koło hali sportowej czy marketu się nie wyświetla.

Akurat w przypadku parkingu pojemność daje się nieźle przybliżać za pomocą powierzchni, z oczywistych względów, a parkingi są bardzo powszechne (ponad 2 mln), więc tego akurat tagu bym na razie nie uwzględniał - 123 tys. to dalece za mało, żeby na tym polegać w tej chwili. W dodatku nie zawsze to ma sens, bo nie wszędzie da się policzyć pojedyncze stanowiska.

Nie ma obawy o z17 - nie likwidujemy wyświetlania literki, tylko stosujemy limit pikseli (czyli powierzchni) poniżej którego jest tylko kolorek, a więc nadal jakaś informacja, tylko mniej nachalnie podana. Przykład osiedla, od którego zaczęła się ta dyskusja, po wprowadzeniu tej poprawki:

jak dla mnie bomba :slight_smile:

Kod gotowy i czeka tylko na decyzję - bilecik jest tu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2171

Na serwerach propaguje się nowa wersja osm-carto, 2.40.0:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2016-June/076237.html
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/compare/v2.39.0…v2.40.0

Z najważniejszych zmian - wielkości podpisów pod ikonkami zostały lepiej zunifikowane, jest lepsza ikonka dla biblioteki i księgarni (na razie ta sama, tylko w innym kolorze) oraz większe nazwy miejscowości i innych miejsc, dzięki czemu na średnich skalach mapa jest bardziej czytelna.

Mimo Twojego commitu e041b31e26f1762e7b963f74f72c769589c43428 nigdzie nie zauważyłem żółtawych tertiary. Szukałem naprawdę dobrze, w rejonach które raczej nie renderowały się ostatnio.

@Rico: Ta zmiana chyba została potem wycofana z jakiegoś powodu.

Cholera, czytałem to od góry. Chyba czas odstawić mirko :laughing:

Koledzy by chcieli, żeby to było robione przez skrypt generate_road_colours.py, ale okazało się, że nikt poza Mateuszem go nie rozumie, więc czekam na jakąś, podstawową choćby, dokumentację:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2085
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2080

Jeśli ktoś się w nim połapie, to chętnie się tym zajmę znowu.

cmentarze mogły by być nieco widoczniejsze. Po to mamy mapę by w gąszczu lasu były widoczne a nie się ukrywały lepiej niż kameleon :wink: http://www.openstreetmap.org/#map=14/49.7682/21.5864

dla ułatwienia chodzi o te
http://www.openstreetmap.org/way/373583343
http://www.openstreetmap.org/way/373583916

Poniżej jak dla mnie bardzo elegancki przykład jak by to mogło wyglądać
http://www.beskid-niski-pogorze.pl/szlaki/sciezki_dydaktyczne/cee_bierowka/cee_bierowka_trasy_mapa.png

@wmyrda:

Niestety ta poprawka z parkingami została właśnie odrzucona:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2171#issuecomment-230871852

A co do cmentarzy - jakie kolory proponujesz? Zauważ, że w tym przykładzie jest ciemna zieleń i czarne krzyże, tymczasem na naszej mapce mamy zieleń i ciemnozielone nagrobki, więc prosta zmiana tła może spowodować, że nagrobki przestaną być widoczne - tak samo jak sylwetki drzew (cmentarz w lesie w jednym z przykładów). Jak podasz jakieś konkrety, to wypróbuję je na bieżącym stylu i pokażę efekt.