Podział administracyjny

A może te dane (lub ich część) posiada też jakiś urząd Unii Europejskiej? Struktury Unii wydają się trochę bardziej otwarte… Granice naszego kraju chyba też za darmo dostępne są tylko z zagranicznych źródeł, czy nie?

Zacząłem wyrysowywać granice administracyjne dzielnic Gliwic – na podstawie uchwał rady miasta – źródło bezpieczne, bo granice są podane opisowo, a załączoną mapkę stosuję tylko pomocniczo.

Pozwoliłem sobie użyć admin_level=10 do tego celu – wydaje mi się to właściwe i zgodne z ustaleniami dla innych krajów. Chyba mogę to dopisać do http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Granice i http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dadministrative ? (teraz jest: „10 – granica miasta w gminie miejsko-wiejskiej, granica wsi, sołectwa (jeśli istnieje)”)

A po co w ogóle tyle zachodu? Dlatego, że teraz np. taki Nominatim pokazywał bzdury dla niektórych adresów – np. dla adresu z Wójtowej Wsi pisał, że to Sikornik… Już jest o wiele lepiej :slight_smile:

Nie wiem, czy 10 to dobry pomysł, ponieważ dzielnice mogą być traktowane jak miejscowości. Już kiedyś była rozmowa na ten temat lecz nie jestem pewien wniosków.

Tak jest tylko w Warszawie, gdzie dzielnice mają ustawową autonomię. W innych miasta dzielnice powstają na podstawie aktów lokalnych. Czasem to się nazywa dzielnica, a innym razem rada osiedla.

Niby jak i dlaczego? W OSM mieliśmy całą masę dzielnic wprowadzonych jako miejscowości, jakimś starym importem i dużo z tego udało się poprawić moim skryptem sprawdzającym miejscowości w TERYT. Nie miało to nic wspólnego z admin_level.

Same miejscowości już teraz, według aktualnych ustaleń, mogą mieć admin_level=8 (miasto na prawie powiatu), admin_level=6 (gmina miejska) lub admin_level=10 (miasto w gminie miejsko-wiejskiej). Te ostatnie raczej wydzielonych dzielnic już nie będą miały, bo są zbyt małe.

Też jestem ciekawy tych wniosków.

Dzielnice też ustawową? Wiem, że Warszawa dzieli się na gminy (admin_level=8) i potem dzielnice. Więc i tam by mi wychodziło admin_level=10 dla dzielnic.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gliwice#Dzielnice – wiadomo, że są to dzielnice, wszyscy traktują to jako dzielnice, ale powstają na podstawie „uchwały o utworzeniu osiedla i nadaniu mu statutu”, np.: http://www.um.gliwice.pl/bip/index.php?id=25839/1&u=10887&rok=0&kat=12&str=1

Większości tych dzielnic odpowiada obiekt typu „integralna część miejscowości” w bazie TERYT, ale nie wszystkim i nie każda „integralna część miejscowości” z TERYT jest autonomiczną dzielnicą gliwic (osiedlem na podstawie uchwały).

Osiedlami nazywamy zwykle mniejsze twory, chociaż czasami pokrywają się z tymi „dzielnicami” – np. osiedle Kopernika. Ale już w Łabędach (też „osiedle” według uchwały) mamy: osiedle Literatów, osiedle Kosmonautów i pewnie jeszcze parę. Tym już nie ma sensu granic administracyjnych dawać.

Aktualnie nie ma gmin w Warszawie, sa wlasnie tylko dzielnice. Ja osobiscie nie widze problemu z dopisaniem dzielnic do admin_level=10 zarowno warszawskich jak i innych, i rowno z solectwami.

Te mają tzw. przysiółki, ale to chyba admin_level=12

U mnie w okolicy miasta sporo tego. Tylko w nazewnictwie zamiast przysiółków dominują kolonie albo osady [link].

Taki przysiółek administracyjnie jest integralną częścią wsi, więc nie widzę potrzeby dla osobnej relacji ‘boundary=administrative’. Wystaczy dodatkowy węzeł ‘place=cośtam’.

Poprawiłem wiki, dałem admin_level=10 dla wszystkich jednostek pomoniczych gminy – łapią się w to sołectwa, dzielnice i osiedla.

Czy jest jakieś miejsce, gdzie jednocześnie występują i dzielnice i osiedla (w sensie jednostek pomocniczych gminy) i jedne zawierają drugie? Wtedy trzeba by wprowadzić kolejne poziomy.

Uważam, że jeśli jest możliwość okreslenia granicy to boundary jest jak najbardziej na miejscu.

Tak. W dostrzegalny sposób funkcjonuje to w Warszawie, podzielonej na dzielnice, w ramach których mogą istnieć osiedla i kolonie. Ponadto ustawa o samorządzie gminnym w art. 35 przewiduje, że w ramach jednostki pomocniczej gminy (czyli sołectwa, dzielnicy, osiedla itp.) mogą być powoływane jednostki niższego rzędu.

Chyba naturalne byłoby tagowanie jednostek niższego rzędu niż te z admin_level=10 jako admin_level=11, jeśli admin_level=12 ma zostać dla działek ewidencyjnych… Oprócz tego można potraktować dzielnice Warszawy szczególnie i przenieść je na admin_level=9 – wydaje mi się to uzasadnione.

BTW: admin_level=9 wydaje się również naturalnym miejscem dla delegatur, wyodrębnionych przez GUS do celów statystycznych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Delegatury odpowiadają dzielnicom, funkcjonującym w tych miastach do lat 90., i grupują wiele obecnych dzielnic/osiedli, jak np. w Łodzi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lodz_osiedla_administracyjne.svg

Taka ciekawostka: http://slemien.e-mapa.net?x=529768&y=208918&zoom=11&group=2,3,5&service=3,4,5,21,22,24,10,11,25,26,27,28,29,30,32,33,34,35&alllayers=4,5,21,22,24,7,9,10,25,26,27,28,29,31,32,33,34,35,37,38,39,40,41,42,43,44,45,49,50,53,54,55,56,57,58,59,60&layer=3,30001
Wygląda, jakby kilka działek na terenie gminy Ślemień było poza granicami gminy. Pytanie, do kogo w takim razie należą?

To raczej wina danych ewidencyjnych - nie było działki, miała błędną geometrię, nie było przypisanego prawidłowego identyfikatora TERYT itp. - w tym przypadku granice gminy były robione agregacją z działek i stąd te dziury. W każdym razie podmienione granicą z PRG. Dzięki za zwrócenie uwagi. :slight_smile:

Mam taki mały problem. Czy jeśli miejscowość zyskuje prawa miejskie to granice miasta są takie same jak w przypadku miejscowości (nie jestem tego do końca pewien i nie wiem jak to sprawdzić)? Jeśli nie to w jaki sposób otagować miasto o takiej samej nazwie a jak pozostałą część wsi która nie została włączona do wsi. Ewentualnie jak to można by było sprawdzić?

Edit
Chodzi mi dokładnie o Siedliszcze

Raczej takie same - nadanie praw miejskich nie musi wiązać się ze zmianą granic.
Swoją drogą, miejscowość Siedliszcze w ogóle nie miała granicy w OSM, więc dorysowałem: https://www.openstreetmap.org/relation/6191006

Tak tylko że wg http://siedliszcze.e-mapa.net/ jest jeszcze coś takiego jak Siedliszcze Kolonia i to też ma swoje granice tyle że nie jest używane w adresach (kiedyś było). Dodatkowo w gminie jest osada Borowo - mieszka tam 19 osób, nie ma wydzielonych granic na mapie którą podałem z tym że istnieją adresy z tą miejscowością.

PS. Miałem wyrysowane te granice tylko nie wiedziałem jak to ugryźć :wink:

Te granice to granice obrębów ewidencyjnych co nie jest równoznaczne z granicami wsi. W jednym obrębie ewidencyjnym może znajdować więcej niż jedna miejscowość.

A poza tym nie spotkałem się z rysowaniem granic poniżej poziomu gminy (jednostki i obręby ewidencyjne) co kiniec końców jest chyba dobrym rozwiązaniem ponieważ potrafią one być tak zaskakujące, że zapewne sami tubylcy po zobaczeniu tego byliby zaskoczeni :wink:

Gdzie się nie spotkałeś? W OSM? Cała Małopolska już takie granice ma i nie tylko ona. http://osmapa.pl/w/admin/?lat=50.59369&lon=20.80261&zoom=8&ol=WNB&legend=1

A to w takim razie mój błąd i wychodzi na to, że jestem zacofany :slight_smile:

Dałbym sobie ręke uciąć, że nie tak dawno pomysł nanoszenia takich granic nie był zbyt entuzjastycznie przyjęty.