A może te dane (lub ich część) posiada też jakiś urząd Unii Europejskiej? Struktury Unii wydają się trochę bardziej otwarte… Granice naszego kraju chyba też za darmo dostępne są tylko z zagranicznych źródeł, czy nie?
Zacząłem wyrysowywać granice administracyjne dzielnic Gliwic – na podstawie uchwał rady miasta – źródło bezpieczne, bo granice są podane opisowo, a załączoną mapkę stosuję tylko pomocniczo.
Pozwoliłem sobie użyć admin_level=10 do tego celu – wydaje mi się to właściwe i zgodne z ustaleniami dla innych krajów. Chyba mogę to dopisać do http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Granice i http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dadministrative ? (teraz jest: „10 – granica miasta w gminie miejsko-wiejskiej, granica wsi, sołectwa (jeśli istnieje)”)
A po co w ogóle tyle zachodu? Dlatego, że teraz np. taki Nominatim pokazywał bzdury dla niektórych adresów – np. dla adresu z Wójtowej Wsi pisał, że to Sikornik… Już jest o wiele lepiej
Nie wiem, czy 10 to dobry pomysł, ponieważ dzielnice mogą być traktowane jak miejscowości. Już kiedyś była rozmowa na ten temat lecz nie jestem pewien wniosków.
Tak jest tylko w Warszawie, gdzie dzielnice mają ustawową autonomię. W innych miasta dzielnice powstają na podstawie aktów lokalnych. Czasem to się nazywa dzielnica, a innym razem rada osiedla.
Niby jak i dlaczego? W OSM mieliśmy całą masę dzielnic wprowadzonych jako miejscowości, jakimś starym importem i dużo z tego udało się poprawić moim skryptem sprawdzającym miejscowości w TERYT. Nie miało to nic wspólnego z admin_level.
Same miejscowości już teraz, według aktualnych ustaleń, mogą mieć admin_level=8 (miasto na prawie powiatu), admin_level=6 (gmina miejska) lub admin_level=10 (miasto w gminie miejsko-wiejskiej). Te ostatnie raczej wydzielonych dzielnic już nie będą miały, bo są zbyt małe.
Też jestem ciekawy tych wniosków.
Dzielnice też ustawową? Wiem, że Warszawa dzieli się na gminy (admin_level=8) i potem dzielnice. Więc i tam by mi wychodziło admin_level=10 dla dzielnic.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gliwice#Dzielnice – wiadomo, że są to dzielnice, wszyscy traktują to jako dzielnice, ale powstają na podstawie „uchwały o utworzeniu osiedla i nadaniu mu statutu”, np.: http://www.um.gliwice.pl/bip/index.php?id=25839/1&u=10887&rok=0&kat=12&str=1
Większości tych dzielnic odpowiada obiekt typu „integralna część miejscowości” w bazie TERYT, ale nie wszystkim i nie każda „integralna część miejscowości” z TERYT jest autonomiczną dzielnicą gliwic (osiedlem na podstawie uchwały).
Osiedlami nazywamy zwykle mniejsze twory, chociaż czasami pokrywają się z tymi „dzielnicami” – np. osiedle Kopernika. Ale już w Łabędach (też „osiedle” według uchwały) mamy: osiedle Literatów, osiedle Kosmonautów i pewnie jeszcze parę. Tym już nie ma sensu granic administracyjnych dawać.
Aktualnie nie ma gmin w Warszawie, sa wlasnie tylko dzielnice. Ja osobiscie nie widze problemu z dopisaniem dzielnic do admin_level=10 zarowno warszawskich jak i innych, i rowno z solectwami.
Te mają tzw. przysiółki, ale to chyba admin_level=12
U mnie w okolicy miasta sporo tego. Tylko w nazewnictwie zamiast przysiółków dominują kolonie albo osady [link].
Taki przysiółek administracyjnie jest integralną częścią wsi, więc nie widzę potrzeby dla osobnej relacji ‘boundary=administrative’. Wystaczy dodatkowy węzeł ‘place=cośtam’.
Poprawiłem wiki, dałem admin_level=10 dla wszystkich jednostek pomoniczych gminy – łapią się w to sołectwa, dzielnice i osiedla.
Czy jest jakieś miejsce, gdzie jednocześnie występują i dzielnice i osiedla (w sensie jednostek pomocniczych gminy) i jedne zawierają drugie? Wtedy trzeba by wprowadzić kolejne poziomy.
Taki przysiółek administracyjnie jest integralną częścią wsi, więc nie widzę potrzeby dla osobnej relacji ‘boundary=administrative’. Wystaczy dodatkowy węzeł ‘place=cośtam’.
Uważam, że jeśli jest możliwość okreslenia granicy to boundary jest jak najbardziej na miejscu.
Czy jest jakieś miejsce, gdzie jednocześnie występują i dzielnice i osiedla (w sensie jednostek pomocniczych gminy) i jedne zawierają drugie? Wtedy trzeba by wprowadzić kolejne poziomy.
Tak. W dostrzegalny sposób funkcjonuje to w Warszawie, podzielonej na dzielnice, w ramach których mogą istnieć osiedla i kolonie. Ponadto ustawa o samorządzie gminnym w art. 35 przewiduje, że w ramach jednostki pomocniczej gminy (czyli sołectwa, dzielnicy, osiedla itp.) mogą być powoływane jednostki niższego rzędu.
Chyba naturalne byłoby tagowanie jednostek niższego rzędu niż te z admin_level=10 jako admin_level=11, jeśli admin_level=12 ma zostać dla działek ewidencyjnych… Oprócz tego można potraktować dzielnice Warszawy szczególnie i przenieść je na admin_level=9 – wydaje mi się to uzasadnione.
BTW: admin_level=9 wydaje się również naturalnym miejscem dla delegatur, wyodrębnionych przez GUS do celów statystycznych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Delegatury odpowiadają dzielnicom, funkcjonującym w tych miastach do lat 90., i grupują wiele obecnych dzielnic/osiedli, jak np. w Łodzi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lodz_osiedla_administracyjne.svg
Taka ciekawostka: http://slemien.e-mapa.net?x=529768&y=208918&zoom=11&group=2,3,5&service=3,4,5,21,22,24,10,11,25,26,27,28,29,30,32,33,34,35&alllayers=4,5,21,22,24,7,9,10,25,26,27,28,29,31,32,33,34,35,37,38,39,40,41,42,43,44,45,49,50,53,54,55,56,57,58,59,60&layer=3,30001
Wygląda, jakby kilka działek na terenie gminy Ślemień było poza granicami gminy. Pytanie, do kogo w takim razie należą?
Wygląda, jakby kilka działek na terenie gminy Ślemień było poza granicami gminy. Pytanie, do kogo w takim razie należą?
To raczej wina danych ewidencyjnych - nie było działki, miała błędną geometrię, nie było przypisanego prawidłowego identyfikatora TERYT itp. - w tym przypadku granice gminy były robione agregacją z działek i stąd te dziury. W każdym razie podmienione granicą z PRG. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Mam taki mały problem. Czy jeśli miejscowość zyskuje prawa miejskie to granice miasta są takie same jak w przypadku miejscowości (nie jestem tego do końca pewien i nie wiem jak to sprawdzić)? Jeśli nie to w jaki sposób otagować miasto o takiej samej nazwie a jak pozostałą część wsi która nie została włączona do wsi. Ewentualnie jak to można by było sprawdzić?
Edit
Chodzi mi dokładnie o Siedliszcze
Raczej takie same - nadanie praw miejskich nie musi wiązać się ze zmianą granic.
Swoją drogą, miejscowość Siedliszcze w ogóle nie miała granicy w OSM, więc dorysowałem: https://www.openstreetmap.org/relation/6191006
Tak tylko że wg http://siedliszcze.e-mapa.net/ jest jeszcze coś takiego jak Siedliszcze Kolonia i to też ma swoje granice tyle że nie jest używane w adresach (kiedyś było). Dodatkowo w gminie jest osada Borowo - mieszka tam 19 osób, nie ma wydzielonych granic na mapie którą podałem z tym że istnieją adresy z tą miejscowością.
PS. Miałem wyrysowane te granice tylko nie wiedziałem jak to ugryźć
Te granice to granice obrębów ewidencyjnych co nie jest równoznaczne z granicami wsi. W jednym obrębie ewidencyjnym może znajdować więcej niż jedna miejscowość.
A poza tym nie spotkałem się z rysowaniem granic poniżej poziomu gminy (jednostki i obręby ewidencyjne) co kiniec końców jest chyba dobrym rozwiązaniem ponieważ potrafią one być tak zaskakujące, że zapewne sami tubylcy po zobaczeniu tego byliby zaskoczeni
A poza tym nie spotkałem się z rysowaniem granic poniżej poziomu gminy
Gdzie się nie spotkałeś? W OSM? Cała Małopolska już takie granice ma i nie tylko ona. http://osmapa.pl/w/admin/?lat=50.59369&lon=20.80261&zoom=8&ol=WNB&legend=1
A to w takim razie mój błąd i wychodzi na to, że jestem zacofany
Dałbym sobie ręke uciąć, że nie tak dawno pomysł nanoszenia takich granic nie był zbyt entuzjastycznie przyjęty.