JOSM - różne sprawy, porady

Ktoś przetłumaczył building=apartments jako apartament co według mnie jest mylące. Mógł ktoś to poprawić?

Zmieniłem na “blok”.

Sparafrazuję pewną popularną kopiujwklejkę: Ech panowie, coraz więcej amatorów pcha się do zabawy, hehe, mam nadzieję że przejdzie ta nowelizacja ustawy i tłumaczyć będzie można tylko z licencją bo serio niektórzy nie mają ani doświadczenia ani wyobraźni i na przykład przetłumaczą convenience store jako sklep wygodny :laughing:
(Tak, to jest prawdziwy przykład)

A tak na poważnie, to warto by było się przyjrzeć tłumaczeniom które już są kompletne lub prawie kompletne. To że duży % komunikatów jest przetłumaczony nie znaczy że będą wolne od byków. Tak samo Wiki. Niestety część polskich wersji artykułów była pisana chyba przez osobę wzorującą się na wyjściu z Google Translate, który nierzadko diametralnie zmieniał znaczenie zdania.

Ja się zająłem stopniowym tłumaczeniem JOSM-a z naciskiem na szablony i na jakość, ale trudno mi powiedzieć, czy to akurat nie ja przetłumaczyłem ten ciąg. Z czasem faktycznie dobrze, żeby tłumaczenia sprawdzała inna osoba, bo wyłapie inne problemy.

A z tymi nazwami to nie tylko kwestia amatorstwa (w złym sensie tego słowa), ale także konwencji i niespójności w samym systemie tagów - vide “monument” tłumaczony na “pomnik” zupełnie prawidłowo językowo, ale nieprawidłowo w sensie znaczenia w projekcie. Tagi muszą się różnić od siebie nawzajem, nawet jeśli normalnie tłumaczy się je na to samo polskie słowo, w dodatku jak jest kilkanaście wartości, to musi być łatwo wybrać która pasuje no i nie powinny być z zupełnie innych zakresów językowych… Powinno to być też spójne z terminologią na wiki i w innych ważnych narzędziach. Jest to duża zabawa po prostu, ale dla mnie fajna w sumie, jak widzę efekt końcowy i rozumiem dlaczego tak to powinno być.

Nasz kolega Cetusek przygotowuje znacznie poprawioną wersję PlugIna CAD Tools. Znajdą się tam również na początek ze 2,3 nowe funkcje.
Jeśli macie jakieś sugestie dotyczące funkcji typu CAD których brak jest Wam w JOSM to piszcie, być może w przyszłości da się coś z tego zrealizować.

W nowej wersji CAD Tools chodzi już nowa funkcja: multiplikowanie obiektów po okręgu. Problem jaki się czasem pojawia osobom rysującym 3D to umieszczenie kolumn po okręgu. Na przykład kopuła Kapitolu w Waszyngtonie.
Jak się rysuje: aktywujecie punkt który ma być środkiem okręgu oraz poligon który ma być multiplikowany po okręgu. W okieku dialogowe CAD Tools pod: Multiply circular wprowdzacie ilość kopii które mają powstać. Jeśli ma być 12 kolumn to wprowadzacie 11, no bo jedna kolumna już jest.

Druga super funkcja to mirror copy. Wyobraźcie sobie kościół z murami oporowymi widoczny tylko z jednej strony. Rysujecie dokładnie połowę rzutu, aktywujecie ten obrys i klikacie w funkcję: mirror copy.

Wszystko to zawdzięczmy koledze Cetuskowi. Serdeczne za to dzięki!
Marek

Takie mam pytanie. Od paru dni wyskakuje mi w Josm podczas uruchamiania takie okienko:
https://drive.google.com/file/d/0B6UEsBgivQtcUXZkcWJ1SVRySTA/view?usp=sharing
O co w tym chodzi i jak się go pozbyć?

Chodzi chyba o to, żebyś ten preset zdeaktywował, to nie będzie krzyczeć :smiley:

Tego już próbowałem, to nie to.

Czy jest możliwość ustawienia starszego podkładu geoportal ortofotomapa w jakiś sposób? W moich okolicach został zaktualizowany obszar niektórych miejsc na nowszy. Ciekawe po co wymienili zdjęcia głównie lasów na zdjęcia o gorszej jakości. Niby można by pomyśleć że nowszy znaczy lepszy, ale nie w tym przypadku ponieważ na starszych podkładach znacznie lepiej widoczne były drogi polne, granice lasów ogólnej roślinności w pewnych częściach miasta i nie tylko. Nowy podkład jest zdecydowanie mniej dokładny (mniejsza rozdzielczość jakość zdjęć) a więc o wiele gorzej się na nim mapuje. Sprawdziłem niektóre miejsca na których rysowałem drogi polne jeszcze ze starego podkładu to byłem wstanie nawet odczytać typ grade widocznej drogi polnej (bez weryfikowania w terenie) na nowym czasem nie widzę nawet przebiegu tejże drogi :frowning: Mapy satelitarne z google maps choć starsze na obszarze który mnie interesuje wyglądają jak “żyleta” w porównaniu z tymi z geoportalu (nawet tymi starszymi). Rozumiem że nie można ich używać : /

Jakbyś jeszcze podał gdzie bo nick wskazuje na nieaktywne konto.

Panowie z JOSM muszą się w końcu zdecydować jaki chcą dać timeout dla overpassa. Problem ze zbyt krótkim okresem oczekiwania ponoć naprawiony dawno temu https://josm.openstreetmap.de/ticket/11693 , a tym czasem obecnie zaś jest 30 sekund co rzecz jasna jest zbyt mało by ogarnąć sporą część zapytań i stąd problemy dla większego obszaru nawet jeśli niewielka ilość danych z niego jest pobierana :////

Powinien być taki jaki ustawisz w zapytaniu.

A nie jest.

U mnie działa. Ustawiłem [timeout:10] i było 10 sekund. Ustawiłem [timeout:60] i była minuta.

owszem jak masz w zaawansowanych opcjach w JOSM zwiększony timeout to wtedy działa. Standardowo jest socket.timeout.read=30

Ja zmienię w zapytaniu to się w tych opcjach sam zmienia na podaną wartość +5 sekund.
Edit: coś dziwnego, przez jakiś czas się zmieniało socket.read.timeout na podaną wartość + 5 a teraz jest stale 30.
No ale mimo wszysto timeout jest taki jak ustawię w zapytaniu np.

[out:xml][timeout:60];
(
  node["power"](newer:"2011-01-01T00:00:00Z");
  way["power"](newer:"2011-01-01T00:00:00Z");
  relation["power"](newer:"2011-01-01T00:00:00Z");
);
(._;>;);
out meta;

Zgodnie z tym co jest w kodzie (od wersji 9318), to timeout na połączeniu do serwera Overpass wynosi:

  • 180 sekund, jeżeli nie został podany timeout w zapytaniu
  • tyle sekund, ile zostało podane w zapytaniu do Overpassa

Wartość podana w:

socket.timeout.read

nie ma w tej chwili znaczenia, a na pewno nie zmienia się w zależności od tego, co ktoś ostatnio wpisał w zapytaniu do Overpassa.

używam najnowszej stabilnej 10327 i mnie ustawienie socket.timeout.read pomogło a bez tego było ani rusz dla większych obszarów. Fakt wydaje mnie się że wcześniej nie miałem takich problemów. Może znowu była jakaś zmiana?

Natomiast jeśli używam overpass turbo, to timeout jest ignorowany. Chciałbym, żeby można to było ustawić jak po staremu.