OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Jak i czy w ogóle to zależy ile masz pamięci w kompie.

Jeżeli pytasz o RAM to 16GB.
Jeżeli o HDD to 1.32TB. Tyle wystarczy?

EDIT.

Znalazłem w tym wątku informację o serwisie GEOFABRIK. Pobrałem plik poland-latest.osm.pbf.
Czy w takim przypadku wymagana jest jakaś konwersja z pbf na obf? Czy wystarczy prosta zmiana rozszerzenia?
Nie znam formatu i różnic - stąd zapytanie.

Pobierasz Osmand map creator i konwertujesz pbf na obf. Proces ten można zautomatyzować.

Gdy odpali się plugin pt. “rozwój osmand” (developent) pojawia się możliwość wybrania następujących profilu programu:

  • Samochód
  • Rower
  • Pieszo
  • samolot
  • łódź
  • wędrówki
  • motor
  • ciężarówki

i w wyborze są dwa bliźniacze profile - pieszo/wędrówki. Zżera mnie ciekawość, czym te oba profile się różnią? I czy w ogóle potrzebne jest takie rozdzielenie? Jak patrzyłem na różnice w routingu, to wędrówki przecina szlaki tak nie do końca pokrywające się z trasami na mapie…

Wędrówki odnoszą się głównie do pieszych szlaków turystycznych (w założeniu), zaś profil pieszy służy do przemieszczania się np. po miejskich chodnikach.

Co do faktu że nie działa tak jak się spodziewalibyśmy to to jest wersja rozwojowa nie zdziwiłbym się że wędrówki jeszcze nie są w pełni zaimplementowane.

Standardowo niczym się nie różnią. Ale możesz je zróżnicować, np. tylko w wędrówkach ustawić wyświetlanie poziomic i cieniowanie oraz szlaki.
W routingu różnic nie będzie, bo w routing.xml nie ma profilu “hiking”.

Mógłby ktoś napisać jak krok po kroku móc aktualizować, generować sobie codziennie aktualną mapę Polski do wgrania w programie Osmand (chodzi o całość a nie tylko jedno województwo) z pominięciem OSMlive. Lub może ktoś wrzuca takie gotowe mapki polski gdzieś na stronie do pobrania? Ten “genialny” program OsmAndMapCreator nie potrafi wygenerować takiej mapy. Występuje błąd pamięci czy coś( 8 GB RAM). Albo czy istnieje jakis inny sposob na przerabianie plikow pbf na obf. Cykle aktualizacje map w Osmand są dla mnie zbyt rzadkie. Teraz np. na aktualizację czekało się półtora miesiąca a jeszcze niedawno z tego co pamietam po tygodniu była aktualizacja na Polskę, a że dużo i często poprawiam mapy w swoich okolicach wolałbym mieć taką mapkę aktualną niż czekać kolejny miesiąc .

Nie bez powodu cykl wydawniczy nowych map jest taki długi. Wygenerowanie mapy dla całego kraju takiego jak Polska dawniej trwało kilkanaście godzin na porządnej maszynie, a teraz pewnie jeszcze więcej, bo danych ciągle przybywa.

U mnie na konfiguracji określonej parę postów wyżej proces konwersji z pbf na obf trwa około doby (może jakieś 26h) Przydzieliłem dla tego zadania 11GB RAMu.

Przydzieliłeś 11GB ramu, a ile on w rzeczywistości chciał dla całego kraju? Czyli raczej przełączył się na swapa.

Masz dysk SSD ?
U mnie przy samej małopolsce java bierze koło 5GB.
Zastanawiałem się, czy zmienić płytę gł na 4 bankową po 16GB DDR4 + SSD, ale to już trochę się w koszty wchodzi.

Prawda jest taka, że ten program jest wybitnie niezoptymalizowany. W kilkanaście godzin to ja mogę na beznadziejnym netbooku (Atom N450 1 x 1,6 GHz z HT, dysk 5400 rpm, 2 GB RAM) zaimportować całą Polskę do PostGISa. Na jakiejkolwiek współczesnej maszynce kilka godzin. Dodatkowy plus to późniejsza aktualizacja po diffach (w tym diffy dla ekstraktów od geofabrik, także aplikując je nic nam nie narośnie poza granicami ekstraktu) która zajmuje ułamek tego czasu.
Przyszłość (a właściwie teraźniejszość) to kafelkowe formaty i trzeba z tym “handlować” :wink:
Z obecnych na GitHubie klocków od m.in. Mapbox, Mapzen i OSM2VectorTiles można skleić sobie pipeline i mieć mapki.
Jeśli dobrze pójdzie, to za niedługo router Thor od Mapzen (który także dzieli dane na kafelki) wyjdzie na platformy mobilne. Jest na tyle elastyczny, że zjada OSRM i OsmAnd na śniadanie (a twórcy broutera specjalizując się nie przyłożyli wagi do routingu samochodowego).

@dziabaducha
Mam zdefiniowanego swapa wielkości 800 MB umieszczonego w 2GB RAMdysku. HWinfo wykazało zajęcie 24% swapa.
Nie mam niestety SSD, a szkoda.

Kurde, nic z tego nie rozumiem.

Próbuję konwertować plik poland-latest.osm.pbf na obf i za każdym razem wyskakuje taki błąd jak na screenie. Jak zrobić aby OsmAnd Map Creator się nie zawieszał? Mam ustawione w “Directory with obf binary files” ścieżkę na dysk HDD 2 TB. Posiadam 8 GB RAM DDR3 i 128 GB SSD. Zainstalowana Java 32 bitowa. W ustawieniach Java Temporary files jest ustawione na 32768 MB i ścieżka na dysk SSD.

Pokaż swojego skrypta, którym odpalasz Mapcreatora, w szczególności co masz po XMS oraz XMX. Czyli ile pamięci zadeklarowałeś w opcjach Mapcreatora dla javy.

Zmieniłem w plikach OsmAndMapCreator.sh i inspector.bat wartość -Xms64M -Xmx720M na -Xms64M -Xmx2048M nic nie pomogło. A jak zmieniam tak samo wartości w pliku OsmAndMapCreator.bat to program się nie uruchamia…

Ja to wywołuję tak:


#!/bin/bash

java -Djava.util.logging.config.file=logging.properties -Xms128M -Xmx7000M -cp "./OsmAndMapCreator.jar:lib/OsmAnd-core.jar:./lib/*.jar" net.osmand.data.index.IndexBatchCreator batch.xml

Po około trzech dniach mapa jest gotowa.

Jakiego systemu używasz?
OsmAndMapCreator.sh jest do unixów, linuxów i chyba OSX’a. OsmAndMapCreator.bat jest do Windowsów.
Daj mu xmx6000M i zobacz czy pójdzie. Jeśli winda to zobacz czy masz ustawione dynamiczne przyznawanie swapa w systemie, albo ustaw jakiś znacznie większy obszar.
Przede wszystkim ściągnij mapę jednego województwa a nie całego kraju i zobacz czy się przeprocesuje.

Ja mam takie ustawienia:

Djava.util.logging.config.file=logging.properties -Xms1G -Xmx11G -cp “./OsmAndMapCreator.jar;./lib/OsmAnd-core.jar;./lib/.jar;./lib-gl/.jar” net.osmand.swing.OsmExtractionUI

Zobacz gdzie masz ustawione ścieżki do zmiennych środowiskowych użytkownika w systemie. Może w tym miejscu kończy się wolna przestrzeń. OsmAndMapCreator tworzy spore pliki tymczasowe z poszczególnych etapów przetwarzania mapy i potrzebuje na to sporo miejsca.

Windows 10 64 bit. Sprawdzałem niedawno i jedno województwo przechodziło konwersje bez błędów. Tylko ja chciałem całą Polskę móc konwertować a nie tylko jedno województwo. Ustawiłem xmx6000M w OsmAndMapCreator.bat i wyskakiwał inny błąd Error: Could not create the Java Virtual Machine. Plik stronnicowania miałem zawsze na 8GB ustawiony. Zmieniłem na 32 GB i też nic nie pomogło program nie chciał się uruchomić gdy zmieniło się jakąkolwiek wartość w pliku OsmAndMapCreator.bat. Problem uruchamiania rozwiązałem instalując dodatkowo java w wersji 64 bit bo nie miałem. A więc program zaczął uruchamiać się z ustawieniem xmx6000M i konwersja przechodziła dalej niż wcześniej do czasu aż nie zapełniło się całe 8 GB Ram. A więc przy użyciu 7 GB RAM konwersja zawieszała się i wywalała podobny błąd jak wcześmniej pisałem (brak pamięci). Dopiero po ustawieniu na wartości -Xms1G -Xmx11G nie wywala się komunikat o błędzie :slight_smile: (przynajmiej narazie) A więc pomogło zainstalowanie java 64 bit i dodanie wartości -Xms1G -Xmx11G w pliku OsmAndMapCreator.bat. Ustawione 8 GB plik stronnicowania. Pomijając fakt że komputer się muli podczas konwersji to może uda mu się przekonwertować cały plik z polską :smiley: Dziś zostawiam go na noc włączonego i zobaczę ile mu się uda przerobić.