Pytania początkujących

Puściłem PR (pierwszy w życiu), zobaczymy.

Kiedyś jest ten pierwszy raz - super, dzięki!

rmikke, w tym PR mógłbyś poprawić “drugi dzień Bożego Narodzenia” na 26, bo jest w tej chwili 25.

Cholera, czułem, ze coś przeoczę.
Teraz to niebałdzo i, jak pisałem, pewnie dopiero w weekend. Chyba że jutro rano też mi się coś przeniesie na później…
EDIT: A nie, dostałem się na githuba z firmy. Poprawiłem. Oraz tuż przede mna ktoś zgłosił analogicznego pull requesta, z poskracanymi nazwami niektórych świąt.

Używa ktoś Merkaatora i opcji “remote edit”? Dobrze kombinuję, ze mechanizm jest ten sam, co w JOSM i jeśli opcja działa z JOSM, to będzie też działać z Merkaatorem?

Mam naiwne pytanie.
Czemu nie widzę jakiegoś w miarę prostego mechanizmu, umożliwiającego wystawianie przez mapowiczów własnych warstw i tworzenie przez innych mapek, poskładanych z dowolnie wybranych warstw?

Im głębiej zaglądam w mechanizmy, tym bardziej widzi mi się, że sama możliwość skombinowania warstw istnieje i jest używana, nawet niekoniecznie wszystkich z jednego źródła (widziałem np. mapę firmowaną przez UMP, robioną Mapnikiem z nałożoną warstwą Google Street View), w JOSM też można sobie różne warstwy dokładać. A nie umiem znaleźć prostego w obsłudze (tak, żeby wystarczyło mieć blade pojęcie o programowaniu i miejsce na jakimś hostingu), pozwalającego szybko wystawić mapkę, poskładaną z dowolnie wybranych warstw, spisanych w jakimś pliku lub panelu konfiguracyjnym.

A, no i spis dostępnych warstw by się przydał na wiki.

A może po prostu źle szukam?

Czy Leaflet jest za bardzo skomplikowany?

Leaflet pozwala na komponowanie warstw w jedną mapę. Mam parę takich rozwiązań, i mieści się to zwykle na 2-3 ekranach razem z HTML-em. Wydaje się proste.

Tworzenie własnych warstw, to trochę inna sprawa. Jeżeli wystarczy Ci overpass turbo, to możesz zrobić tak jak osm24.eu, czyli leaflet + overpass. Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, to sprawa się trochę utrudnia.

Jak chcesz, to mogę się podzielić źródłami.

No z tym trochę trudniej. Każdy by się musiał chcieć pochwalić swoja warstwą

O, Leaflet.

Na swoje potrzeby to ja się leafletem zainteresuję, ale rzeczywiście chodziło mi o coś jeszcze prostszego.

Kombinuję tak: skoro i tak robi się warstwy i składa w mapę, to czemu nie zrobić serwisu, działającego w ten sposób, że autorzy warstw rejestrują w nim swoje warstwy i kto potrzebuje mapę, to sobie z listy wybiera podkład i warstwy, które na stałe, a które do wyboru i dostaje gotowy skrypt z instrukcją wstawienia na dowolnej stronie.

Żeby zachęcić autorów do rejestracji swoich warstw, taki wygenerowany skrypt wystawiałby na mapce listę autorów warstw, np jako popup wyskakujący po najechaniu na ikonkę w jakimś kącie. I dodatkowo reklamę serwisu generującego mapki.

Wtedy zamiast setek porozrzucanych po całej sieci mapek, z których każda pokazuje fajnie część tego, co byśmy chcieli, mielibysmy takich mapek setki tysięcy :wink: ale każdy mógłby w parę minut poskładać mapę, jaką potrzebuje, choćby miał bardzo dziwne potrzeby.

Co więcej - mogłyby tam być warstwy dynamiczne, oparte o Overpassa. Czyli ja mogę wymyśleć fajne zapytanie, zarejestrować je w serwisie - i następni już nie muszą po raz kolejny odkrywać Ameryki (znaczy, Overpassa); chcą zobaczyć to, co ja zobaczyłem, to wybierają sobie warstwę z listy. Chcę zobaczyć jakieś dane z Overpassa razem z uwagami z OSM - to rejestruję warstwę z Overpassa i zaciągam na mapkę razem z warstwą uwag.

Może dałoby się też wstawiać warstwy, które coś “robią”, np. pozwalają coś tam pozaznaczać i wyświetlają jakiś wynik w efekcie.

Do wygenerowania takiej mapki wystarczy znacznie mniejsza wiedza, niż nawet leaflet wymaga. Nie trzeba nic wiedzieć o javascripcie, poza umiejętnością wykonania instrukcji wstawienia go na stronę. nie trzeba wiele wiedzieć o mapowaniu. Masz koncepcję mapy - wybierasz warstwy i tyle.

Pomyślcie tylko, jakby to wpłynęło na popularność OSM…

Chodzi Ci o coś takiego, jak na geoportal.gov.pl, tyle że z źródłami około-OSM-owymi? No bo w aplikacji Geoportalu możesz też podłączać różne zewnętrzne serwisy, wybierać z katalogu itp.?

Częściowo chyba tak (w tej chwili nie sprawdzę, bo mi geoportal timeoutami pluje), ale z jedną ważną różnicą. To nie miałby być serwer, pokazujący te wszystkie mapki, tylko generator javasriptu do wklejenia u siebie. Serwer pokazywałby wynikową mapkę tylko w trakcie wybierania warstw (żeby było wiadomo, jak to będzie wyglądać), na jakimś uprzednio wybranym ograniczonym obszarze (żeby go nie przeciążać) i nie zapamiętywałby wyboru w żaden inny sposób, niż w wygenerowanym javascripcie.
EDIT: mógłby mieć taką opcję, że jak już masz wygenerowaną przez niego mapkę, to podajesz link do mapki u siebie, a on wyciąga z tego konfigurację, która skrypt wygenerowała. To dla tych, co chcą coś pozmieniać w swojej mapce. Może tę konfigurację np. wstawiać w jakimś komentarzu, żeby potem ją wyciągać. /EDIT

Warstwy z Overpassa wydają mi się ważne - to chyba najprostszy sposób wygenerowania danych, które są aktualne bez regularnego odświeżania warstwy przez autora.

No i marzy mi się, żeby obsługa tego była bardziej oczywista, niż w geoportalu…

To zgrupowanie 25 adresów wygląda dziwacznie. Czy to nie jest błąd? https://www.openstreetmap.org/#map=19/49.75008/20.73308

Po czymś takim: https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.22046/20.96208 już mało co mnie w tej kwestii zdziwi :slight_smile: A przykład przeze mnie podany jest prawdziwy i zgodny z rzeczywistością.

Bawił się ktoś w taki sposób:

  1. wyciągnąć dane z OSM jakimś Overpassem do postaci tabelki
  2. dopisać do tabelki kolumnę (różne wartości, wydziabane z innej tabelki)
  3. wprowadzić dane z powrotem do OSM (dodatkowe kolumny jako dodatkowe tagi)?

Zależy mi na możliwości sortowania tych danych z OSM po wybranych kolumnach.

Jest do tego jakieś narzędzie? XML-a do excela/accessa sobie wciągnę, pytanie jak to wypluć z powrotem i zaczytać do OSM (OSM id, oczywiście, zachowam…).

W JOSMie masz wtyczkę utilsplugin2 która dostarcza Tabular Editor (Dane->Tagowanie wielu obiektów).

Tak, to przyspiesza pracę, acz mogłoby mieć sensowniejszą klawiszologię :smiley:
Na przykład próba wklejenia do komórki zaznaczonej na niebiesko, bez klikania w nią, mogłoby się kończyć wklejeniem wartości do komórki, a nie zmianą filtra.

Poza tym raz mi wyrąbało JOSM-a. No, może nie tyle wyrąbało, co skłoniło go do rzucenia błędem i wysłania zrzutu… gdzieś tam. O dziwo, nie straciłem przy tym danych, które zdążyłem wprowadzić, ale nie zatwierdzić.

Tym niemniej dużo większym ułatwieniem byłaby możliwość konwersji danych z Overpassa do formatu obrabialnego arkuszem kalkulacyjnym i wprowadzenia zmienionych danych do OSM. Dałbym wtedy radę spasować dane półautomatycznie…

Ostatni tydzień siedziałem nad liniami kolejowymi w całej Polsce i zauważyłem przy okazji że są całe wsie a nawet większe regiony gdzie wszystko przesunięte jest o kilka metrów w stosunku do orto geoportalu. To wina niedokładności orto w takich mniej popularnych miejscach czy złego zmapowania np: z binga?

Złego zmapowania do nieskalibrowanego binga.

W przyszłym ygodniu w Szczecinie na Goleniowska Pomorska “powstanie” mini rondo - https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.39463/14.67095&layers=N
Obecnie przebieg dróg w tym miejscu wygląda tak:

Zrobić tylko w węźle łączącym ulice junction:miniroundabout czy wyrysować linię ronda?

Jeśli wysepka jest przejezdna, to tylko zaznaczyć minirondko. W przeciwnym przypadku - rysować i zadbać o relacje.