Pytania początkujących

Ale granicę gminy ustawiasz raz (np. wg wms-a z działkami), włączasz filtr ukrywający granice i jedziesz z rysunkiem drogi. W efekcie masz nie sklejone obiekty i swobodną możliwość korekty położenia drogi bez tracenia czasu na rozklejanie czegokolwiek. A dodatkowo filtr, który można wykorzystać w innych podobnych sytuacjach. Zmiana przebiegu granicy na poziomie gminy to bardzo rzadki przypadek.

Ale jeśli granica z definicji biegnie srodkiem drogi, to ja CHCĘ, żeby przy korekcie przebiegu drogi automatycznie poprawił się również przebieg granicy - ona nadal z definicji biegnie środkiem drogi, która własnie przesunąłem.

Jeśli biegnie środkiem drogi to niekoniecznie jest to środek jezdni.
Pokaż mi gdzie masz taką granicę.

Nie można poprawiać przebiegu granicy tak ot, za każdym razem gdy uznam, że należy poprawić drogę. Przebudowa drogi (np. jej poszerzenie - ale tylko np. z prawej strony), która w efekcie powoduje zmianę położenia osi jezdni - wcale nie zmienia położenia granicy, która biegnie tak jak biegła wcześniej. Dlatego przemieszczanie granicy razem z drogą jest błędem.

Witam.
Mam małe pytanie odnośnie tagowania. Otrzymałem ostatnio prośbę o naniesienie na mapę firmy logistycznej GLS, i tu zrodził się problem. Po przeszukaniu całego skryptu tagów nie odnalazłem żadnego pasującego do tego typu firm. Jaki tag w takim bądź razie dodać? Myślę, że warto się temu przyjrzeć, gdyż takich firm jest bardzo dużo.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Jeśli chodzi o miejsce skąd można nadawać i odbierać paczki to chyba będzie to amenity=post_office z odpowiednim operator=*.

https://help.openstreetmap.org/questions/7755/how-do-you-tag-a-courier-company

Ale mi nie chodzi o przebudowę, tylko o korektę na podstawie GPS drogi, naniesionej z grubsza na podstawie jakiejś urzędowej mapy. Jeśli droga jest oznaczona niewłaściwie, to i biegnąca jej środkiem granica jest oznaczona niewłaściwie.

Pytanie, czy częściej korygujemy drogi z powodu ich niedokładnego naniesienia, czy z powodu przebudowy. Mamy takie statystyki?

W takiej sytuacji trzeba popatrzeć, jak inni tagowali takie miejsca. Również poza Polską.
Tutaj przykład: https://www.openstreetmap.org/way/350572676

Do rysowania granic używam podkładu geoportalu z naniesionymi działkami. Nie wyobrażam sobie wnoszenia granicy na podstawie śladu gps (jeszcze najlepiej z sekundowym interwałem). Granica gminy musi biegnąć granicami konkretnych działek. Jeżeli więc mamy do dyspozycji podkład z granicami działek, nie widzę potrzeby rysowania granicy po linii drogi (a tym samym ich łączenia) i późniejszego poprawiania jednego łącznie z drugim.

Jest jakiś tag na sklep filatelistyczny? Przetrzepałem Wiki i Taginfo bez skutku. Może to się da podczepić pod inny tag.

Dobra, przekonałeś mnie.

No właśnie. Czy jest szansa usprawnienia JOSM aby nie było męczące w późniejszej edycji?

W pewnym sensie jest cały czas i nazywa się filtry :wink:

Jest shop=philately użyty aż 9 razy.

To dziwne. Tak właśnie szukałem pod “philately” na taginfo i jakimś cudem nie znalazłem. Dzięki.

Czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak można w iD wyciąć np. polanę w lesie (dziurę w istniejącym obiekcie), ewentualnie podać jakiś link do informacji który by ten problem opisywał. Bo szukam i nic sensownego nie mogę znaleźć.

Jeśli dziura jest dziurą to:

  • rysujesz obrys dziury
  • zaznaczasz obrys lasu
  • pobierasz JOSMa
  • dodajesz do zaznaczenia obrys dziury (trzymając SHIFT)
  • i klikasz (na tym menu które się pojawiło) tego plusa “merge this features”

W ten sposób powinna się utworzyć/zaktualizować relacja.

Przy okazji: dzięki temu plusowi, czyli funkcji scalania, można też przenosić adresy z węzłów na obrysy.

Cześć,
mam pytanie odnośnie osmconvert’era, mianowicie robie tak jak w załączonym screenie, niestety po skończonej akcji jakoś koło 7h gdy otwieram plik osm w qgis niestety nie ma żadnych danych, czy wpisuje złe dane w border box? czy jednak używać jakiś innych komend, cały plik planet.osm z osmconverter mam na zewnętrznym przenośnym dysku czy może to jest winą? po skończonej operacji plik ma 1kb
http://travelco.home.pl/data/maperative.png

Nie podajesz czasem na odwrót lat/long? X - longitude, Y - latitude