area:highway

Dlategoboponieważ?

Nie chcę się wtrącać w ów spór ideologiczny ale odbiegamy od meritum tego wątku jakim są a:h.

I tak, i nie.
Oczywiście spór dot. nie/rozdzielania powinien być podjęty gdzieś indziej. Jednak rozwiązanie jest dość ściśle powiązane z a:h, ponieważ pomoże w ustaleniu sposobu rysowania owych obszarów i łączenia ich z linią/liniami.

Mój pomysł na rozwiązani tej kwestii jest taki aby do a:h=footway/cycleway dodawać jeszcze footway/cycleway=crossing. O kierunku malowania pasów będzie decydowała linia highway=footway/cycleway. Pasy i ścieżka dla rowerów leżą obok siebie a linia highway jest jedna i to należałoby jakoś rozwiązać (dla dwóch obcych a:h jest tylko jedna linia). Inna wada tego rowzwiązania jest taka, że chcąc niechcąc zmierzamy w stronę dodawania do a:h tagów zdefiniowanych dla tradycyjnych highway a to tym była mowa kilkanaście wpisów wyżej.

Czy cos pozmieniano w wyświetlaniu warstw a:h? bo wyświetlają mi się pod chrome tylko rendery wyciągające dane z surface?

Właśnie chodzi o to, że nie zmieniano. Gdybym miał czas i się przesiadł na nowy skrypt, to tego problemu by nie było. Mój skrypt jest pod wieloma względami ułomny. Zrobiłem protezę i kilkadziesiąt obszarów może się nie wyświetlać. To pewnie przyspieszy przesiadkę :confused:

Witam,
Jak rysować a:h dla jezdni jednokierunkowych, które nie są rozdzielone fizyczną barierą? Czy mają to być dwa osobne a:h czy jedno wspólne?
Mam taki przykład:

ale ten sposób rysowanie generuje błąd

Nie jestem ekspertem od area:highway, ale chyba takie coś jak na rysunku nie powinno mieć miejsca - przecież fizyczna bariera to warunek konieczny, aby rysować nitki osobno.

W aktualnytm podejściu do mapowania TAK, masz rację - ta droga jest źle narysowana.
Natomiast (o ile dobrze rozumię przekaz z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area_highway/mapping_guidelines#Rendering_of_lanes “9 Parallel ways”) dla potrzeb a:h powinny istnieć przede pszytkim (wyłącznie???) drogi typu oneway=yes.

Jeżeli z jakichś przyczyn droga jedno-jezdniowa dwukierunkowa została tak narysowana, to trzeba wyrysować dwa osobne obszary area:highway stykające się ze sobą w miejscu linii ciągłej. area:highway nie wpływa na sposób rysowania linii, a już na pewno nie wymaga wyłącznie linii oneway=yes.

W użyciu pojawił się tag a:h=prohibited. Nie ma go w oficjalnym spisie na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Street_area. Czy jest to zamiennik a:h=emergency?

Ale kiedyś był. Bardziej pasuje do niego a:h=traffic_island.

a:h=prohibited jest przestarzałe. Istniejącym elementom trzeba zmienić tagging.
Pozdrowienia,
Marek

Trochę statystyki:
Na dzisiaj mamy w bazie 47 656 elementów area:highway.
Obszary ulic były rysowane przez 1203 mapowiczów.

Ostatnio ruch zaczął się w Łodzi i w Kołobrzegu.
Ładnie mapowane jest Lesko.

Mam propozycję dotyczącą mapowania i renderingu area:highway pod budynkami ale w poziomie parteru, czyli np. wjazd na posesję.
Mogło by to wyglądać jak na tym szkicu:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:AreaHighwayInBuildingsExample.jpg

Marimilu, dało by się tak zrobić?
Pozdrowienia,
Marek

Edit: Marimilu, koledzy z Salzburga w Austrii pytają czy można by dokonać renderingu a:h także w ich mieście.

Jeżeli mam obszar chodnika to powinienem go otagować jako:
a) area:highway=footway
b) area:highway=footway + highway=footway + area=yes
?
Drugie wydaje mi się błędne, ale w a:h się nie wgryzałem, a widzę pare takich miejsc zaznaczonych w Łodzi.

Przekopałem temat i znalazłem, że typ nawierzchni jest pobierany z linii z tagu surface. A jak jest w przypadku highway=track? Czy jest to renderowane? Czy tracktype=* ma przy tym jakieś znaczenie?

Witaj kolego sq7objm,

wariant a. jest poprawny, b. wynika prawdopodobnie z tego, że jest w takich miejscach przestarzały tagging. Po prostu było highway=footway plus area=yes i zostało to uzupełnione o area:highway.

Kolego Azquoir,

nie wiem czy jest to na dzień dzisiejszy renderowane, ale tracktype ma oczywiście znaczenie i to spore, myślę. Przy obecnym renderingu linii środkowej trzeba wiedzieć, co oznacza dany układ kresek od tracktype=2 do 5. Renderowanie tego w area:highway pozwoliło by na bardziej zrozumiałą dla ludzi wizualizację.

Pozdrowienia,
Marek

Acha, dzięki :slight_smile:
Jeszcze jedno pytanko: Jak to jest w końcu z tym area:higway=yes? Zalecane/niezalecane?

Konsens jest chyba taki, żeby area=yes unikać.
Czyli robimy a:h= wartosć danej ulicy, drogi…