JOSM - różne sprawy, porady

No dopsz. To mam zapytanie w Overpass QL, które Overpass Turbo pięknie wykonuje i pokazuje co chcę.
Chciałbym dokładnie wyniki tego zapytania wciągnąć do JOSMa, ale dostaję komunikat, że “Serwer OSM ‘overpass-api.de’ zgłosił błędne żądanie.”

Zapytanie wygląda tak:

[out:json][timeout:25];
// fetch area “Warszawa” to search in
{{geocodeArea:Warszawa}}->.searchArea;
// gather results
(
// query part for: “user:rmikke and newer:“2015-11-05T00:00:00S””
nodeamenity=pharmacy(newer:“2015-11-05T00:00:00S”)(area.searchArea);
wayamenity=pharmacy(newer:“2015-11-05T00:00:00S”)(area.searchArea);
relationamenity=pharmacy(newer:“2015-11-05T00:00:00S”)(area.searchArea);
);
// print results
out body;

;
out skel qt;

//No i co ja robię nie tak?

[out:json] wygląda podejrzanie. I przy eksportach do JOSM-a, typowo jest “out meta”. Ale nie wiem, czy kreator sam tego nie proprawia.

O, kiedyś widziałem, że można eksportować dane do JOSMa, ale zapomniałem.
Próbowałem wkleić zapytanie JOSMowi w to okienko do ściągania danych Overpassem.

Jak spróbowałem wyeksportować dane z Overpassa do JOSMa, to zaproponował mi naprawę, po czym pościągał, pościągał, na koniec strzelił tym samym komunikatem… ale dane były, dało się edytować i wrzucić z powrotem do OSM.

Tym niemniej pytanie, czemu wklejenie zapytania QL w okienko JOSMa wywołało taki komunikat - pozostaje.
Tzn. nadal chciałbym wiedzieć, co przy tym spartoliłem.

JOSM nie obsługuje “in Warszawa”. Kreator zwraca {{geocodeArea:Warszawa}}->.searchArea; które overpass-turbo sobie potajemnie zamienia na area(3600336074)->.searchArea; ale JOSM tego nie robi i wysyła błędne żądanie. Ale jak podmienisz tą linijkę to dalej nie będzie działać tak jak powinno, bo JOSM wyśle żądanie szukania w Warszawie ale także w zaznaczonym BBOXie.

Czyli trzeba pamiętać o odpowiednio duzym bboxie…
…albo jednak eksportować do JOSMa wyniki z Overpassa, zamiast kopiować zapytanie :smiley:

Wydaje mi się, że jednak działa. Wersja z area(3600336074)->.searchArea generuje mniejszą ilość aptek niż operująca tylko na bbox.

Czy ktoś miał podobny problem? Po około tygodniowej przerwie odpaliłem JOSMa (8969) i ortofotomapa WMTS przestała działać na dotychczas ustawionej projekcji EPSG:2180 (PUWG 1992). Życzy sobie teraz EPSG:4326 - po przestawieniu na nią ortofotomapa niby działa, ale:

Póki co wróciłem do wersji WMS ortofotomapy która bez stękania działa na PUWG 1992 i w sumie mam wszystko czego potrzebuję, no ale trochę mi szkoda wersji WMTS bo śmigała szybciej.

U mnie działa.

Jakby co, to możesz spróbować usunąc plik:


mirror_http___mapy.geoportal.gov.pl_wss_service_WMTS_guest_wmts_ORTO_SERVICE_WMTS_REQUEST_getcapabilities

W katalogu:


%LOCALAPPDATA%\Josm\cache (Windows)
~/.josm/cache (Linux)

Może coś GUGiK mieszał przy serwisie, jak zaczytywaleś plik GetCapabilities.

Pomogło - jak ręką odjął. Bardzo dziękuję.

Czy w JOSM jest opcja zaokrąglania współrzędnych?
Po próbie importu danych geodezyjnych w Błaszkach wyszła kaszana:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:BugsAfterDXFimportWithCoordinatesRundOff.JPG

Czy JOSM ma jakąś możliwość szybkiej zamiany zestawu zaznaczonych obiektów z:
highway=constuction
construction=<kilka wartości>

na:
highway=proposed
proposed=<wartości pozostają bez zmian>
?

Tak. I jest to prostsze niż myślisz :wink:

Rzeczywiście.

Teraz tak: zaznaczam sobie obszar lassem i w tagach widać “highway=<2 different><całe mnóstwo bez wartości>”

  1. Nie wiem jakie są te dwie różne wartości. (I.e. wiem, ale skądinąd, a nie umiem tego podejrzeć JOSM-em)
  2. Nie umiem zmienić jednej wartosci na druga tak, żeby nie wrzucic jej tam, gdzie jest nieprzypisane. Jakbym nie filtrował przez ctrl-F, lista wartości w okienku z tagami się nie zmienia…

1.Edytujesz tag, rozwijasz listę wartości i na samej górze listy tej masz.
2.Nie rozumiem. Chodzi o wartości czy klucze?

Robię coś takiego:

  1. zaznaczam lassem spory obszar. Są na nim obiekty highway=construction, highway=proposed i bez highway
  2. na liście tagów pokazuje się, oczywiscie, “highway=<2 different>,<500 undefined>”
  3. dodaję przez ctrl-F filtr “highway=construction” z opcją “find in selection”
  4. na mapie nic się nie zmienia, na liście tagów również, jak edytuję tag highway to w okienku mam informację, że zmiany zostaną zastosowane do 550 obiektów (czyli na pewno również do tych bez tagu highway). Spodziewałbym się, że pozostaną zaznaczone tylko obiekty z highway=construction…

Czyli to, co chcę osiągnąć, to zaznaczenie do edycji tylko i wyłącznie obiektów z highway=construction na obszarze zakreślonym lassem.

Wydaje mi się, że powinieneś wyszukać “highway=construction selected” i zaznaczyć opcję “zamień zaznaczenie”

Coś musisz źle wyszukiwać bo u mnie działa normalnie.
Zaktualizuj JOSMa i sprawdź jeszcze raz, może coś gdzieś przestawiłeś.

PS. Przez CTRL+F wyszukujesz/filtrujesz bo dodawanie filtrów to w oknie Filtry.

Z (zawodnej) pamięci - jak naciskałem ctrl-F (przy już zaznaczonych obiektach, jeśli to ma jakieś znaczenie), to po zamknięciu okienka wyszukiwania dodawał się filtr w oknie Filtry.

Ale mogę bzdurzyć, bo się trochę miotałem w te i we w te, sprawdzę wieczorem.

I teraz się wszystko zgadza. Używałeś Dodaj z okna Filtry zamiast Ctrl-F.

Wygląda na to, że mi się jednak pomerdało. Sczyściłem JOSM-a, zaktualizowałem, zaciągnąłem dane z Overpassa, zaznaczyłem i ctrl-F żadnych filtrów mi nie dodaje.

Tak zrobiłem, działa bez pudła.