Na talk-si listi je Jaka opozoril, da je Agencija RS za okolje v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor zagotovila brezplačen in javen dostop do podatkov LIDAR (Light Detection And Ranging) snemanj za območje celotne Slovenije.
Odpiram tole temo, ker me zanima ali imate rešen prikaz Lidar podatkov kot podlago pri urejanju. Na isti način kot smo rešili Gursove Dofe, lahko zagotovim tudi rastre senčenega terena iz Lidarja ki se dobijo na Arsu.
V določenih situacijah zelo uporabno, mogoče tudi kot “Overlay” sloj ki bi se lahko risal čez dof.
Ali imaš kakšne novejše ali podrobnejše podatke na razpolago od tiste ‘ARSO Lidar hillshade default028 mm EPSG 102060’ podlage, ki je privzeto na voljo v JOSM od maja 2018 ? Res je silno uporabno, brez tega bi bile novejše steze in kolovozi bistveno bolj pomanjkljive in manj natančne.
Mislim da ne, to so isti Arsotovi rastri, jaz jih nisem nič spreminjal. Razlika je samo da je format TMS in bi jih lahko spravili v iD editor. Nisem pa vedel da so že v JOSM.
Če bo TMS na voljo, ga seveda lahko vključimo v iD editor in JOSM kot alternativo uradnemu, ki ga zaradi projekcije lahko uporabi le JOSM (pa še ta je imel težavo z njim in je zahtevalo popravek https://josm.openstreetmap.de/ticket/16129 )
Zelo zanimivo bi bilo, če bi bil izrisan kot prosojni PNG sloj, kjer bi se izrisale samo sence (prosojno namesto bele barve), tako, da bi sloj lahko enostavno postavili čez standardno OSM podlago.
Na Ministrstvu za kulturo, kjer smo izdelali SVF vizualizacijo tla+stavbe, ki je že od 2018 javno dostopna sicer pripravljamo še nov produkt, ki bo javno dostopen maja 2021. Pri novem ne bo težav, saj bo v D96 ter tako brez transformacije v D48.
Res, zaradi stare projekcije D48/GK je ta sloj zgolj pogojno uporaben v OSM, npr za podatke o oblikah streh, ker je precej napake v primerjavi z drugimi sloji, ki izvirajo iz novejšega D96/TM. Primer Gradu Tivoli v primerjavi z GURSovim katastrom stavb (modro):
Ko bo ta sloj za osnovo imel LIDAR podatke v D96 bi moralo biti precej bolje! Se že veselim nove majske verzije!
Hvala. Zagovorniki odprtih podatkov in odpiranja zbirk marsikdaj bijemo bitke, da so tudi kakšne nove stvari odprte in dostopne.
Kar se tiče primerjave s katastrom stavb - kdo pravi, da je poligon stavb pravilen in lidar, četudi transformiran iz d96 v d48 ne? Navsezadnje je bilo lasersko snemanje prva zbirka, ki je nastala v D96, vse ostalo je transformirano z orodjem 3tra na dve decimalki natančno. Kar se tiče odstopanj jih ima lidar najmanj, z do nekaj metri(!) mu sledi DOF, vse ostalo je krepko zadaj. Sploh ZK in zbirni GJI, kjer je vse odvisno od natančnosti izdelovalcev na občini.
Kot napisano v aprilu 2021 - na Ministrstvu za kulturo smo objavili nov lidar sloj v D96 koordinatnem sistemu. Tokrat narejen v sodelovanju z ZRC SAZU. Več v metapodatkih servisa. Še vedno velja → @MK